Duyuru

Collapse
No announcement yet.

INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ynt: INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Orjinal yazı sahibi: BurakYILDIRIM
    Merhaba arkadaşlar.

Bir hafta önce aldığım araç 2010 model ve 45 bindeydi. şuan 47 bin. bir önceki mesajda bir kaç şey yazmıştım lpg sistemi ile ilgili LPG sistemi araç alınırken sıfır olarak takılmış bugün itibari ile 47 binde bu subap konusu kafamı çok karıştırmıştı alırken 45 bin bakımında kontrollerde temiz çıkmıştı ve bugün yinede eskişehirde çok met edilen gökhan ustaya gittim, araç temiz çıktı subaplkarda herhangi bir sıkıntı yok tek sıkıntım var oda gaz ayarı

Hatta gökhan ustaya özellikle dedim bak gerekirse subapları değiştirelim oda motorun çok iyi durumda olduğunu söyledi şimdilik böyle bir ihtiyaç yok dedi bi nevi kafam rahatladı.

ARAÇ: 1.6 180 HP COSMO
    LPG Markası: vialle
    Takılma Tarihi: 2010 (araç sıfırken)
    Şuanki Km: 47.000

Ve subaplarla ilgili yada farklı bir sıkıntı yok.
    sıvı püskürtmeli sistem eğer böyle devam ederse bu mükemmel bir şey bence... işte o azman 1.4 alamaya gerek kalmaz
    F30 Sport+

Yorum

sıvı püskürtme sistemi gazı direkt emme manifoldundan içeri verdiği için bir miktar soğutma yapar demiştim (daha önceki yazılarımda) bu yüzden vialle iyidir dedim ama çokmu iyi hayır neden? lpg yandığında verdiği ısı kalorisi benzinden yüksek .. problem çıkma ihtimali var ama gaz olarak püskürtülen sistemden daha iyidir derim
      2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
      [center]

Yorum

Bu arada bu LPG ile ilgili en büyük ve stabil problem subap olarak adlandırılacaksa benim düşüncem. Benzin fiyatlarını baz aldığımız da bir yıl içinde benzin tüketimi ne bağlı olarak yapılacak masraf yerine 2 bin verip subap ları değiştiririm düşüncesi içindeyim. Daha doğrusu benim bu konu ile ilgili kararım bu. Tabiki gönül benzin kullanmaktan yana ama bu benzin fiyatları ile bu iyi bir arabaya gönül rahatlığı ile gezememek kötü bir durum.

Düşünsenize her araca bindiğinizde gözünüz tamamı ile mevcut benzinle ne kadar gidebileceğinize bakacaksınız ve gözünüz sürekli benzin göstergesinde olacak. Ha bitti bitecek. ne yapsam daha az yakarım. şu hızla gideyim şöle yapayım böyle yapayım, yok uzun yolda bir kamyonun arkasına bağlayıp yolun büyük bir kısmını kamyonun arkasında gideyim gibi tasarruf düşünceleri ve benzin göstergelerinin her sıfıra yaklaştığındaki, yinemi stresi yerine gazı alır rahat rahat giderim

Uzun yolda İstanbul'dan Eskişehir'e gelirken 90 - 100 km hızla geldim hiç basmadım. LPG 200 lira falan yaktı.

Yorum

iyide 5800 Tl lik bir sistem bu .biz 450 krş yakıyoruz km de ortalama sendeki sistemde ortalama 330 krş yaktığını düşünelim (100 km deki 10 lt ortalama tüketime göre hesap yapıyorum)
          aradaki fark 120 krş. 10000 km de 1200 tl kar demek oluyor. yani yaklaşık 50000 km de kendini amorti eden bir sistem bu kaldıki bu süreçteki bakım masrafları işletme masrafları dahil değil.
          Siz üzerinde takılı aldığınız için bu masraflardan muaf oluyorsunuz şanslısınız yani ama birde şu var okadar zaman lpg ile çalışmış bu araç illaki benzine oranla daha fazla yıpranmıştır.şimdiden acaba diyerek kendinizi servise atmışsınız.İnşallah aracınıza sorunsuz binersiniz ama bu hesaba göre yeni bir araca bu sistemi takmak çok karlı değil.
          kaldıki 50000 km ben kendi adıma konuşayım hiç bir aracıma bu kadar km yapacak kadar binmedim
          2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
          2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ahmet_turedi
            iyide 5800 Tl lik bir sistem bu .biz 450 krş yakıyoruz km de ortalama sendeki sistemde ortalama 330 krş yaktığını düşünelim (100 km deki 10 lt ortalama tüketime göre hesap yapıyorum)
            aradaki fark 120 krş. 10000 km de 1200 tl kar demek oluyor. yani yaklaşık 50000 km de kendini amorti eden bir sistem bu kaldıki bu süreçteki bakım masrafları işletme masrafları dahil değil.
            Siz üzerinde takılı aldığınız için bu masraflardan muaf oluyorsunuz şanslısınız yani ama birde şu var okadar zaman lpg ile çalışmış bu araç illaki benzine oranla daha fazla yıpranmıştır.şimdiden acaba diyerek kendinizi servise atmışsınız.İnşallah aracınıza sorunsuz binersiniz ama bu hesaba göre yeni bir araca bu sistemi takmak çok karlı değil.
            kaldıki 50000 km ben kendi adıma konuşayım hiç bir aracıma bu kadar km yapacak kadar binmedim
            Ben mevcut aracımı baz alarak söylüyorum tabi ki. Üzerinde hazır gelmesi avantajı var.

Bu arada yer olarak profilinizde serik yazıyor. Serik? bende şuan işim gereği Eskişehirdeyim 4 aydır ama normal ikametgahım serik.

Yorum

bırakın şu lpg işlerini gençler. bana 15 bin tl ye mal oldu. 1,6 180 beygirlik motor ancak benzinle bilinecek uyduruk bir motor. ben bizzat içini dışını en ucra yerlerini gördüm.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dr_112
                bırakın şu lpg işlerini gençler. bana 15 bin tl ye mal oldu. 1,6 180 beygirlik motor ancak benzinle bilinecek uyduruk bir motor. ben bizzat içini dışını en ucra yerlerini gördüm.
                LED TV ile LCD yi yada daha önceki teknoloji TV leri karşılaştırırsanız.LED TV de çok uyduruk gelecektir.İncecik bişey ,ama sonuç öylemi?Bence teknoloji geliştikçe bakış tarzımızda değişmeli.
                2014 BMW 5.20I M +comfort+premium            
                2011 otomatik opel astra  1.4 cosmo sunroof
                2013 Chevrolet Captiva LTZ

Yorum

şimdi bu motor teknolojisi ve kullanılan malzemeler öyle yabana atılacak malzemeler değiller.dadik uyduruk gibi söylemler söyleyebilmek için ilk önce o malzemenin nasıl bir bileşime sahip olduğunu,hangi mukavemet özelliklerine sahip olduğunu bilmek gerekir.her malzemenin kendine has özellikleri olur ve teknoloji artık daha ince ve daha mukavemetli parçalardan yana ilerleme gösteriyor.eski motorlar 300 kg iken şimdi 120-180 kg civarında.yani parçanın ağırlığımıdır bunu sağlam yapan tabiki hayır.
                  lütfen bilgimiz olmayan konularda bu şekilde konuşmayalım zaten sanayideki ustalarda ancak sizin kadar anlar malzemeden, onlara görede kalın kesitli eski dökme demir ve çelikten yapılan motorlardır dayanıklı olan ama malesef bu iş düşündüğünüz gibi değil.tabi o motorlarda dayanıklıydı fakat yeterli mukavemet özelliklerinde ,daha hafif, daha kolay işlenebilen malzemeler dururkende hala eski teknolojiyi kullanmakta mantıksız.
                  şimdi sırf biz lpg takacağız diyede bu adamlar bu aracı 100 kg daha ağır imal etmezler yani adam üretmiş lpg uygunluğu yok ister al ister alma zorla değil ya.kimsenin kafasına silah dayamıyorlar bu aracı al diye.

Yorum

neden mercedes yada audi 1,6 180 beygir üretmiyor.neden 3 binlik audi 240 beygirde 1.6 opel 180beygir. motor 2 katı büyük ama beygirde çok fark yok. aradaki fark teknolojiden mi yoksa olması gerekenden daha dayanıksız bir motor üretilmesinden mi ?

Yorum

neden mercedes yada audi 1,6 180 beygir üretmiyor.neden 3 binlik audi 240 beygirde 1.6 opel 180beygir. motor 2 katı büyük ama beygirde çok fark yok. aradaki fark teknolojiden mi yoksa olması gerekenden daha dayanıksız bir motor üretilmesinden mi ?
                      ´´Daha da dinamik bir performans için 1.4 TFSI 185 hp, iki kademeli turboşarj sistemine sahiptir. Sistem, 2000 dev/dk’dan itibaren üretilen 250 Nm’lik torkla birlikte Audi A1 Sportback’i 227 km/s’e ulaştırır.``
                      yukarıda a1 in teknik verisini kendi sitesinden aldım gelişen teknoloji verimlilik ve düşük yakıt tüketimi için aliminyum alaşımlı motorların kullanımını arttırıyor siz neden büyük firmalar bukadar düşük hacimli ve yüksek güçlü araç üretmiyor diyorsunuz bir örnekte bmw üretimi peugeot ta kullanılan 200hp lik tph motor ki bu motoru bmw yeni kasa 3 ve 1 lerde kullanacak burada firmaların yaptığı teknik uyarılara uymak gerekiyr firma lpg kullanmayın diyorsa kullanılmamalı burada suçlu Türkiyedeki yetkili servisler müşteri kaybetmemek uğruna üreticinin uyarılarını göz ardı edip lpg uygulamaları yapmaları.
                      insignia 1.6 cdti sport AS + ÇG 2 paketi

Yorum

şimdi şöyle bişey varki artık teknoloji küçük motora doğru yönleniyor.ford 1.0 180 hp lik motor geliştirme testleri yapıyor belkide yakında çıkacak.ilerleyen zamanlarda her firma bu teknolojiyi kullanacak.ki bmw artık atmosferik motordan turbo destrekli motrlara geçti 1.6 benzinlilerde.
                        ve birde şu var mesela amerikan tüketiciler küçük motor sevmez.onlar opeli amerikada buick regal markası olarak satın alıyorlar ve onlarda 180 hp 1.6 motor yok 2.0 t den başlıyor.tamamen satış politikası.istyen istediği motoru alır.
                        yani bütün motorlar 1.6 olmak zorundamı onu anlamadım.yakında merak etmeyin söylediğiniz firmalar çok daha güçlü 1.6 turbolar üretmeye başlayacaktır.çünkü artık petrol fiyatları tavan yapıyor devir ekonomi devri.amerikada bile petrol artık pahalı sayılıyor.
                        bu motor konusunda opel hızlı davrandı ve 1.6 180 hp yi geliştirdi.bu motorun dayanıksız olduğunu değil teknolojinin geldiği noktayı gösteryor sadece.
                        bu arada audi 1.8 170 hp var mercedes 1.8 156 ila 204 hparası değişen motrları var ve hepsi turbolu bunlar çok rahat daha fazla beygirlere çıkabilir ama dediğim gibi satış politikası.2 sene sonra motorlar 1.8 190 hp ve 1.8 180 ila 230 hp olur ve bunuda tüketiciye yenilik olarak satarlar.bütün teknolojik gelişmeler 2-3 sene önce keşfedilir ama zamnı gelince piyasaya sürülür.yoksa ürün falan satmazsınız mecbur bişeyleri değiştirmeniz gerekiyor bu da böyle bişey.
                        opel ekonomik sıkıntılardan dolayı bence bu teknolojiyi daha erken piyasaya sürüp ayakta kalmayı başardı.
                        benim düşüncem böyle.

Yorum

benim aracım 80 binde ve 12 binde lpg takıldı araç sabah çalışırken boğuluyor stop ediyor ve titriyordu 2 depo benzinde kullanmaya başladım şuan stop etme yapmıyor çok az titreme yapıyor motor az ısınınca hiçbir sorun yok gibi gidiyorum subapları ölçtürdüm hiçbir sorun yok dediler galiba kurum yapmış araç
                          Yeni i30 style 1.6 crdi beyaz

Yorum

valla ben o uyduruk motorla 248 bg güç aldım 45000 km dirde kullanıyorum canavar gibide gidiyor maşallah, keşke sizde uyduruk lpg taktırmasaydınız keyifle kullanmaya devam ederdiniz

1.6 Turbo Cosmo 272bg 360 nm forget piston ve piston kollari downpipe komple 76mm egzoz sistemi ve daha büyük intercoler

Yorum

Orjinal yazı sahibi: zaqa17
                              benim aracım 80 binde ve 12 binde lpg takıldı araç sabah çalışırken boğuluyor stop ediyor ve titriyordu 2 depo benzinde kullanmaya başladım şuan stop etme yapmıyor çok az titreme yapıyor motor az ısınınca hiçbir sorun yok gibi gidiyorum subapları ölçtürdüm hiçbir sorun yok dediler galiba kurum yapmış araç
                              tam soylediğiniz gibi bir sey basıma geldi. 3-5 bin km sonra sibopşar değişti. sonra da aracı sattım. Şimdi LPG sorunu cozuldumu diye bakıyorum. Çözüdü ise yine İnsignia alacam.

Yorum

Öncelikle bu konuyu açarak bilgi kirliliğinin önüne geçen ve bizleri büyük bir dertten kurtaran Yılmaz Bey'e teşekkür ederim. Üç haftada ardı ardına yapılan zamlarla 5TL sınırına dayanan benzin fiyatları beni de LPG arzusuyla doldurdu ve bu hafta başında Opel Astra 115HP A16XER motor kodlu aracıma LPG taktırma kararı aldım. Yaptığım araştırmalarda da Opel'in Landirenzo ile anlaştığını öğrenerek marka konusunda da kararımı verdim. İlk iş olarak aracımın garantili olmasından dolayı yetkili servisle görüştüm. Birinci servis bana Landirenzo için ruhsat v.s. işlemleri için 3000 TL, ikinci servis ise 2250TL fiyat verdi. Birinci servis garanti kesinlikle bozulmuyor dedi. İkinci servis motor ve yakıt sistemi garantiden çıkar ancak LPG firması karşılar, diğer aksamlar için garanti devam eder dedi ve yaşanabilecek sorunlardan dolayı LPG'yi tavsiye etmediğini söyledi. Benim kafam karışınca İzmir Torbalı'daki Opel GM Merkezi aradım ve garanti durumunu sordum. Merkezdeki arkadaşlar bana A16XER için henüz onay alınmadığını ve tavsiye etmediklerini söyledi. Ben de kendilerine X adlı yetkili (birinci) servisin bana garantinin devam edeceğini ve hiçbir sorun yaşamayacağımı söylediğini ilettim ve aynı gün içerisinde o servis müdürü beni arayarak aracımın Z16XER olduğunu zannettiklerini, ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Ancak eklemeliyim ki ben aracı bu bayiiden aldım. Sattıkları aracı bilmiyorlar her nasıl oluyorsa!!! Beni de iyi tanırlar aslında. Buradan bu cevabı aldıktan sonra Landirenzo yetkili bayiisini aradım ve Ahmet Bey ile görüştüm. Kendisinin bana söyledikleri hiçbir şekilde sorun olmayacağı yönündeydi. Ancak garanti yönünden söyledikleri konusunda kendisini dürüstlüğünden ötürü tebrik ediyorum çünkü aracınız garantiden çıkar mı çıkmaz mı handikapını tereddütsüz cevapladı ve aracın motor ve yakıt sisteminin garantiden çıkacağını ve kendi garantilerinin devreye gireceğini, LPG kaynaklı sorunlarda benden maddi bir talepte bulunmaksızın halledeceklerini söyledi. Ancak bunun sadece bir satış politikası olduğunu hem bu forumda hem başka bir forumda öğrenmiş olduk. Aracın gaz kelebeği LPG'den dolayı sorun çıkarmış. Landirenzo'nun tespiti şu yönde olmuş: 'Araç benzinde de problemli çalışıyor, gidin serviste yaptırın.' Evet aynen bu şekilde. Konuyu daha fazla uzatmayayım. Hafta başından bu yana yaptığım çeşitli telefon görüşmeleri, gece yarılarına kadar okuduğum forum sayfaları beni burada yazılanlar kadar bilgilendirmemişti. Yılmaz Bey'in dediği gibi ne yüksek devirde aracın benzine geçmesi, ne yağlama sistemi, ne de LPG Benzin karışımı bu işe çözüm değil. Tek çözüm kaliteli malzeme ve işçilikle bir kit taktırmak, subaplar bitince de çelik subapa geçmek. Bu da maliyetli bir iş. Yaptığım hesaplamalara göre benim 2000TL'lik bir kiti amorti etmem yaklaşık 2 yıl. Bu durumda 2000TL'lik subap masrafını da amorti etmem 2 yıl. Dolayısıyla ben LPG işinden vazgeçtim. Yapacağım şey 1 yıl sonra bu arabayı satıp, hayalimdeki Dizel Insignia'yı almak. Herkese iyi geceler.

Yorum

İşleniyor...
                                X