Duyuru

Collapse
No announcement yet.

INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Zehirlemeyin beni yaa, kanıma giriyorsunuz Yılmaz bey.
    Bu anlatım ve tecrübelerden sonra bende düşünmeye başladım şimdi. =)
    Aradım Serdar Volkan beyle görüştüm, hatta Yılmaz beyinde aracından bahsettik görüşmemizde.
    Netice itibariyle 2800 / 10 taksit + yağlama sistemi + 3 gün montaj süresi + sızdırmazlık raporu

Garanti olayında bi sıkıntı çıkarsa ki servis kıllık yapacaktır bu konuda tüketici mahkemeleriyle uğraşmak gerekiyor.

Ankara-Antalya mesafesi, garanti olayı, ve 3 gün ben ne yapacam o boşluk ta ? Sorularına cevap bulabilirsem taktırmayı düşünüyorum..

Yorum

Ooo serdar neyle görüşmenize sevindim. Sagolsun hem araçla, hem de bizimle çok iyi ilgilendi. Hatta aracı bırakıp Nevşehir'e dönerken kendi araci ile beni ASTİ'ye bırakan, dönüşte de yine metrodan alan kendisidir.

Eğer taktiracaksaniz distruribitore taktirmak daha mantıklı. Hem daha uygun, hem de tecrübeleri fazla.

Benim araçtaki Kit'in montajını görme şansınız olsaydı, neden 3 gün istediklerini anlarsınız.
      1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...
      Mazide güzel bir anı şimdi..

Yorum

Bu arada 3. depo da bitti. Sonuç şöyle:

Tamamen sehir ici sıkışık trafik. Sürekli dur kalk ve yüksek devirli kullanım. Motor hep sicakti. Bu yüzden benzin sarfiyati sıfır.

Tam 170 km'de depo bitti. Pompaya yanastik, 60 liraya doldu.

Kilometrede 60 / 170 = 35 kuruş sarfiyat olmuş.

Bu arada belirtmem gerekli gazı çok pahalıya aldım. Litresi 2,46 liradan.

Gazı usenmeyerek 2,15 - 2,25 tl gibi normal rakamlara alsaydım sarfiyat 32 kuruş olacaktı. Yeni denemeler oldukca aktarmaya devam edicem.
        1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...

Yorum

geçen gün opel servise gittim, oradaki usta subapların değişmesinden sonra ayarının tutturulabilme olasılığını çok düşük söyledi sizler ne diyorsunuz arkadaşlar?
          F30 Sport+

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Gökhan_55
            geçen gün opel servise gittim, oradaki usta subapların değişmesinden sonra ayarının tutturulabilme olasılığını çok düşük söyledi sizler ne diyorsunuz arkadaşlar?
            Subap ayarı denilen şey o kadar karmaşık birsey değildir. Servis elemanın neden bu tarz bir açıklama yaptığını bilmiyorum ama su an değil tam teseekullu servisleri, orta halli tamirhanelerde bile düzenli yapılıyor.

Merak edenler olursa:

Not: alıntıdır.

SUBAP AYARININ YAPILMASI
            Motor bloğu yan yüzeyindeki supap kapağı sökülür. Bazı motorlarda ayarın yapılmasını kolaylaştırmak amacı ile emme ve egzoz manifoltlarının komple sökülmesi gerekmektedir.

Önce 1. silindirin pistonu (Ü.Ö.N.) ateşleme zamanına getirilir. Bu iş için kardeş çalışan silindirlerin supap bindirme konumlarından yararlanılır. Dört silindirli bir motorun birinci silindir pistonunun ateşleme zamanına getirilmesi için kardeş çalışan 4. silindirin supapları bindirme konumunda olmalı. Yani egzoz supabının kapanıp emme supabının açılacağı ana getirilir.

Bu durumda 1. silindirin supap boşlukları bir yaprak sentille ölçülür. Normal boşlukta hareket ettirilen sentilin yüzeylere sürtündüğü hissedilmeli ve 0.001inç (0.025mm) den daha büyük sentil boşluğa girmemelidir.

Eğer boşluğun ayarlanması gerekiyorsa L tipinde iki adet yassı açık ağızlı anahtar kullanılarak ayarlama gerçekleştirilir. Ayar iticinin üst ucuna yerleştirilen ayar vidasının döndürülmesi ile sağlanır. Bunun için anahtarın biri ile itici tutulur diğeri ile de ayar vidası döndürülür. Bu sırada sentil boşlukta hareket ettirilirken vida döndürülerek ayarlama yapılır. Vida kendini sikan tiptir .Anahtar kullanılmadığı sürece dönme yapamaz.

Birinci silindirin supapları bu şekilde ayarlandıktan sonra ateşleme sırası izlenerek diğer silindirlerin supapları da aynı şekilde ayarlanır.

Ayarlar tamamlandıktan sonra motor çalıştırılır ve sesler dinlenir bunun için özel dinleyici cihazları veya pratik olarak 40-50 cm uzunluğunda bir su hortum parçası kullanılabilir gerekirse motor çalışırken supap boşlukları kontrol edilir.
            Subap ayarı yaparken “Filler Çakısı” denilen bir alet kullanılır.

Yorum

arkadaşlar son versiyon araçlarda subap ayarı yoktur .. sadece boyları standartlarda ise ..itecekler tarafından ayarlanması otomatik olarak yapılıyor...
              2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
              [center]

Yorum

Sanırım bu yazı ile herkeste LPG isteği artmıştır..

Acaba LPG markasına göre bir analiz yapabilir miyiz? Yani kaç kişide LPG var bilmiyorum ama LPG kullanan herkesten "X marka taktırdım, X litre(veya TL) yakıyorum, X km'dir kullanıyorum, şu sorunları yaşadım" gibi bir bilgi toplamak mümkün olabilir mi?

Böylece belki LPG taktırmak isteyen birkaç kişi aynı markada uzlaşır ve toplu bir alım için pazarlık etme şansımız olur??

(Mesela, bende bu aralar LPG taktırmak istiyorum ve aklımda 2 marka var: Prins ve Teleflex)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: quantion1
                  Sanırım bu yazı ile herkeste LPG isteği artmıştır..

Acaba LPG markasına göre bir analiz yapabilir miyiz? Yani kaç kişide LPG var bilmiyorum ama LPG kullanan herkesten "X marka taktırdım, X litre(veya TL) yakıyorum, X km'dir kullanıyorum, şu sorunları yaşadım" gibi bir bilgi toplamak mümkün olabilir mi?

Böylece belki LPG taktırmak isteyen birkaç kişi aynı markada uzlaşır ve toplu bir alım için pazarlık etme şansımız olur??

(Mesela, bende bu aralar LPG taktırmak istiyorum ve aklımda 2 marka var: Prins ve Teleflex)
                  Mantıklı bi yaklaşım. Buna bir de LPG kaynaklı herhangi bir sıkıntı yaşadı mı? Yaşadıysa sıkıntı neydi diye eklersek, hakikaten çok faydalı olur. Bununla ilgili bir başlık açmak daha da iyi olur.

Yorum

LPG ile 4. depo da bitti. Sonuçlar:

Tamamen şehir içi agresif kullanım.

61 liralık gaz ile 178 km. (gazın litresi yine pahalı aldım. Litre 2,46 tl'den)

61 / 178 = 34 kuruş.

Yorum

Yılmaz Bey sizin sistem benzinden götürmüyor sanırım değil mi?
                      Bende şehiriçi agresif kullanım ile 30-32 krş lpg yakıyorum ancak benim birde benzin tüketimim oluyor, Landirenzo kit ile..
                      *İmza görseliniz kurallara aykırıdır, düzenleyip tekrar yükleyiniz.

http://i1239.photobucket.com/albums/ff517/agyagar/bmw/61A2578A-358B-4144-BB24-07115DC89457_zpsy87xnswe.jpg

BMW F30 320i ed M Sport 40th Year Edition 205+ Hp

Yorum

benzinden her sistem bir miktar sarfiyat yaptırtır
                        2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
                        [center]

Yorum

Orjinal yazı sahibi: whiteagle
                          Yılmaz Bey sizin sistem benzinden götürmüyor sanırım değil mi?
                          Bende şehiriçi agresif kullanım ile 30-32 krş lpg yakıyorum ancak benim birde benzin tüketimim oluyor, Landirenzo kit ile..
                          Benzin sarfiyatı yok gibi bişey. Toplam 4,5 tepo LPG harcadım. 1000 km gibi. 20 liralık menzin yakmamıştır. Ayrıca test de ettim, ne kadar yüklenirsem yükleneyim benzine geçmiyor. 5000 devirin üstüne çıktığım da oldu. Benzine atma gibi bir sıkıntı daha yaşamadım.

Yorum

gazı 2.30 shelden alıyorum. şehir içi 30 kuruş yakıyor. agresif,spor kullanım

Yorum

Prins regülatörü 4.2 motorlara kadar destek veriyor, kaldıki bizimki 1.6 motor.
                              O yüzden Prins gazdayken kesiciye kadar bassanızda benzine ihtiyaç duymaz. Gazda gaz benzinde benzin tüketir.
                              Teleflex çift regülatör kullanır, işçilik ve zaman sıkıntısı çıkıyor burada.
                              Bu da aynı mantalite. Neticede Hollanda her ikiside. İlerki yıllarda kullanımına geçilecek olan CNG yakıtınada destek vermekte bu kitler.
                              İtalyan üretimleri denildiği gibi belli bir devirden sonra regülatör yetiştiremediği için benzin tüketmeye başlıyor. BRC gibi.
                              Hollanda tipleri benzini sadece araç harareti belli bir dereceye gelene kadar tüketir ve gaza geçişi yapar. Kontak kapatana kadar da diğer yakıta geçmez.
                              Diğer markalar kimisi devire göre değiştirir, kimi butonu basılı tutarak direk gazda çalıştırır (benzine gerek yoktur), kimi zaman ayarlıdır 20-30 saniye içinde geçişi yapar.

İnsignia için 2 Alternatifiniz var PRINS - TELEFLEX GFI

Yorum

Çok faydalı bir konu olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

Benim aracımda da yağlama sistemli Teleflex var (Cruze). Ve çok memnunum. Şehiriçi 20 krş., şehirdışı 17 krş. tüketiyorum.

Cruze 2010 Ls Automatic _ 6 Gear_ Plus Package _ Angel Eye Headlights _ Necvox Navi _ Teleflex GFI Alternative Fuel and Valve Lubrication Systems _ 2nd. wtcc Cruze with Pecochip at Turkey !

Yorum

İşleniyor...
                                X