Duyuru

Collapse
No announcement yet.

INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Bugün 60000 bakımını özel serviste 500 tlye yaptırdım. Kayış vs değişti. Tek hallededemedikleri koltuk ısıtma arizasiydi. Onun icinde yazilimsal dediler. Yeni yazılım yükleyeceklerini söylediler. Bakalım. Bu arada LPG şimdilik zarar vermemiş siboplara. Biraz kurum var dedi usta. Ama lpgde çok sakın kullandığımı söylemeliyim. dr jekyll and mr hyde gibi oluyor bende benzin LPG geçişleri.
    Aslen galatasaraylıyım.
    Siyah 2009 Opel insignia 1.6 turbo cosmo DVD 800

Yorum

araçlar çok yakıyor ama bu lpg sorunlarıda korkutuyor yazı için tşkler...

2010 1.6 T Cosmo Beyaz + chip + ben

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lk1973
        Bugün 60000 bakımını özel serviste 500 tlye yaptırdım. Kayış vs değişti. Tek hallededemedikleri koltuk ısıtma arizasiydi. Onun icinde yazilimsal dediler. Yeni yazılım yükleyeceklerini söylediler. Bakalım. Bu arada LPG şimdilik zarar vermemiş siboplara. Biraz kurum var dedi usta. Ama lpgde çok sakın kullandığımı söylemeliyim. dr jekyll and mr hyde gibi oluyor bende benzin LPG geçişleri.
        60 bin bakımı ve tiriger değişimi için 500 lira gayet iyi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dr_112
          Orjinal yazı sahibi: lk1973
          60 bin bakımı ve tiriger değişimi için 500 lira gayet iyi
          Evet meslektaşım. Yetkili serviste 1100 tl civarındaydı. Kullanılan malzemeyi kontrol ettirdim. %100 orjinal ürünler kullanmışlar. İşçiliğe 60 tl yazmışlar.
          Aslen galatasaraylıyım.
          Siyah 2009 Opel insignia 1.6 turbo cosmo DVD 800

Yorum

Arkadaslar bugün aracı teslim aldım. Yapılan işlemleri kısaca özetleyim.

Önce aracın subaplarina baktılar. Herhangi bir yıpranma var mı diye. Tüm test ve denemelerden iyi sonuc çıktı. Subaplarda yada motorda herhangi bir sıkıntı olmadıgını anlayınca LPG'nin durumuna baktılar.

Araca LPG gecen yıl, 42.000 km'de takılmış. Araç su an 54.000'de. Ayrıca LPG takılmış ama kullanılmamış diyebilirim.

Biraz inceledikten sonra aracın LPG'de neden sıkıntı çıkarttığını buldular. LPG'nin iki enjektoru ve regulatorde sorun varmış. Yenileriyle değiştirip kalibrasyon yaptılar.

Tüm işlemler bittikten sonra insignialarda kullandıkları yaglama sisteminden bahsettiler. Normalde 30.000 km giden subaplarin ömrünü 60.000 - 70.000 kmlere kadar cikartabiliyormus bu yaglama sistemi. Böyle olunca taktirdim bende. (fiyatı 100 lira bu arada)

En son sıra subap degisimine geldi. Su an üzerindeki subalarin normal şartlarda 20.000 km, yaglama sistemi ile 40 - 50 bin km sorunsuz gideceğini söylediler. Celik subaplarin şimdi takarsak bir daha ne LPGde, ne de subaplarda herhangi bir sorunla karşılaşmaz, sorunsuz binersiniz aracınıza. Ama söyle de bisey var. Sırf sağlam olsun diye tertemiz subaplari değiştirmek de mantiksiz ve israf olur, dediler.

Gecen sene aracını yeni aldığında, daha 4.000 km'deyken kit taktiğimiz bir müşterimiz var. Araç dün 65.000 de bakıma geldi. Ne subap erimesi, ne de başka bir sorun var. Saat gibi sorunsuz kullanıyor aracı. diye bilgi verdiler. Hatta müşterinin telefon numarasını da verdiler. Olur sormak sitediginiz bisey olursa arayın. Dediler.

Kısaca celik subap olayını, su anki subaplarla sorun yaşayana kadar, usta ile ortak bir kararla erteledik. Kim bilir, belki de hic sorun yasamayız, zaman gösterecek.

LPG ile ilk izlenim ve veriler.

SARFİYAT:

Depoyu doldurdum.
            50 km Ankara sehir ici dur kalk, kalan 180 km'si ise ortalama 140-170 km/h hızlarda olmak üzere toplam 230 km sonra depo bitti. Pompaya yanastim. Tam 55 liralık gaz aldı. (litresi 2.24 liradan)

Km'de 24 kuruş yakmış. 100 km'de 11 litre gaz demek oluyor. Zamanla yaptigim tüm ölçümleri düzenli olarak vereceğim.

PERFORMANS:
            Kalkış ve ara hızlanmalarda farkı anlamak hakikaten zor. Aracın benzinde mı gazda mı olduğunu anlamak için LPG düğmesine bakmak gerekiyor. Son hızı ise müsait yol olmadıgından bırakın LPGyi daha benzinde bile ölçüm yapamadım. Lakin denemek için ufak bir fırsatım oldu. Hiç sikintisiz 200e kadar çıktım. Bu hız benim için yeterli.

KONFOR:
            Bazı arkadaslar enjektor sesini soruyorlar. Diğer kitlerin durumunu bilmiyorum ama Teleflex GFİ'nin en önemli özelliklerinden biri, enjektorlerinin, benzin enjektorlerinden bile sessiz calışması. (sitesini gezinde anlarsınız) Ama özellikle söylüyorum, diğer kitleri bilmiyorum.

Aracı ilk çalıştırdığınızda, motor sıcak olsa bile siz gaza basmadığı sürece ECU motoru LPG'ye geçirmiyor. Bu sayede ne kadar dikkat ederseniz edin LPG geçişlerini anlayamiyorsunuz.

KOTU YÖNLERİ:
            1-) Standart tüm kitlerde olduğu gibi gazdayken rolanti çok az düşük. Bu da hafif bir titreşim yapıyor. Ama bu titreşimi farketmek için çok hassas olmanız lazım. Müziğin ve camların kapalı olması vs. gerek.

2-) Depo küçük. 55 - 60 liraya doluyor. Doğal olarak da menzil biraz kısaltıyor. Tavsiyem taktiracaksaniz tankı büyük alın. 50 lt ideal olur. 110 -120 liraya dolar, 500 km menziliniz olur.

3-) Uzun vadede motora olan etkileri bilinmiyor. Ama su da bir gercek ki 10.000 km'de kiti, 15.000 km'de subaplar ve kiti, 35.000 km'de tum motoru, 100.000 km'de 3 kez motoru, 150.000 km'de tüm aracı amortisman edeceğinizi düşününce, insanın uzun vadede pek bir endişesi kalmıyor. Sonuc olarak 170.000 km gazda kullanırsanız aynı model bir insignia'niz daha oluyor.

4-) Vana benzin depo kapağının altında olunca pompacilar vanayı bulamayip yerini size soruyorlar.

Genel durum bu.
            1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...
            Mazide güzel bir anı şimdi..

Yorum

Bilgilendirme için teşekkürler..
              Oldukça açıklayıcı olmuş..

Yorum

Hayırlı olsun umarım subap sorununu da oldukça geç yaşarsınız ya da hiç yaşamazsınız
                Seat Ibiza 2014 1.4 Style Beyaz
                Seat Ibiza 2013 1.2 TSI DSG Style Kırmızı
                VW Passat 2015 1.6 TDI DSG Comfortline Harvard Mavi Sunroof Led Ön Farlar

Yorum

tüp taktırasım geldi

2010 1.6 T Cosmo Beyaz + chip + ben

Yorum

Bilgilendirme için teşekkürler çok faydalı bir konu olmuş
                    Beyaz tutkudur.

Yorum

Ankarada nerede bu yer ?
                      Telefonu varsa yazarmısın arayıp soralım bilgi için..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Yakup
                        Ankarada nerede bu yer ?
                        tunalı hilmide
                        2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
                        [center]

Yorum

Toplam fiyat ne kadara maloldu acaba ? ( Söylendide ben mi kaçırdım???)
                          Mondeo 2.0 Ecoboost 240 Bg Selective

Yorum

Sizi Allah'mı gönderdi Ne güzel yazmışsınız elleriniz dert görmesin....
                            Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

Lpg ile ilgili güzel bir açıklama olmuş.Çok km yapan arkadaşlar çelik subapları takıp lpg yi kullansın düşünmeden

İLK AŞKIM 2009 Opel Insignia EDITION ELEGANCE 1.6
                              17'' Michelin Primacy HP Safir Siyah(Satıldı) / SEAT LEON 1.4 125 HP TSİ STYLE+COPA  KIRMIZI
                              35GB5825  A Rh+

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Yakup
                                Ankarada nerede bu yer ?
                                LPG kitine bakim yapan yer Ankara'da, Macunköy'de. Teleflex Turkiye disturibitorü Tunali Motorlu Araçlar. Tunali motor diye Google'dan arattirin çıkar. Burdan telefon vermem uygun olmaz herhalde.

Lakin Tunali'da celik subap montajı yapmadıkları için hem Opel servisi, hem de Teleflex bayi olduğu için ilk olarak Merkez Opel'e gittim. Merkez Opel sorunun subaplarda değil LPG'de olduğunu anlayıp (bu arada Bulut Usta'ya teşekkürler) parça degisimini garantiden yapmaları için Tunali'ya yönlendirdi. Zaten her iki yerde birbiriyle koordinasyonlu çalışıyor. Bu arada distribütör oldukları için parça sıkıntısı yada garanti sorunu yaşamıyorsunuz.

Orjinal yazı sahibi: drdilmen
                                Toplam fiyat ne kadara maloldu acaba ? ( Söylendide ben mi kaçırdım???)
                                Değişen parçalardan enjektorleri garantiden, regulatoru ise benden karşıladılar. Bunun dısında filitreyi ve bazı kit ile alakalı hortumları da değiştirmişler. Benim cebimden çıkan 210 lira oldu. Yaglama sistemi için ise 100 lira ödedim. Toplam 310 lira. (su an ikinci depoyu bitirdim ve bu para amorti oldu bile)

Eğer LPG kitinin fiyatını soruyorsanız, ben aracı aldığımda kit zaten üzerinde oldugundan ne kadar fiyata sahip olduğunu bilmiyorum.

Orjinal yazı sahibi: taner
                                Lpg ile ilgili güzel bir açıklama olmuş.Çok km yapan arkadaşlar çelik subapları takıp lpg yi kullansın düşünmeden
                                Bence (subaplarda sorun yoksa) ilk olarak yaglama sistemli bir kit taktirsinlar. Bu sistemle makul kullanımla sorunsuz bir 40.000 - 50.000 km yaparlar. Bu sayede hem maliyeti bölmüş, hem de sağlam subaplari zayi etmemiş olurlar.
                                1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...
                                Mazide güzel bir anı şimdi..

Yorum

İşleniyor...
                                X