Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Insignia aracınıza LPG taktırmadan önce mutlaka okuyun

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ynt: Insignia aracınıza LPG taktırmadan önce mutlaka okuyun

Merhabalar

Insignia konusunda yeniyim ama şu ana kadar sattığım 4 arabama lpg uygulatması yaptırmış biriyim,

Hatta benimle etrafımdakiler, İstanbulda LPG siz araba bırakmayacaksın diye laf eder.

Son üç uygulamayıda Maslakta bir otogazcıda yaptırdım,bu araçlarda Renault Scenic II 1.6 16V,Subaru İmpreza HB, ve Ford Focus Titanium idi,bu arabaları şu anda kullananlar LPG konusunda bana duacıdır eminim

Ancak yüzde yüz güvendiğim otogazcım İnsignia 1.6 T için farklı LPG uygulamaları olsada normalde en az 100.000 km giden sibopların 20-30.000 km civarı bozacağını bu yüzden tavsiye etmediğini söyledi.

O yüzden bu araca gerçekten hiç zarar vermeyen bir sistem çıkmadıkça(nasıl VW FSİ motorlar için yüzde yüz işe yarayan LPG ler yeni çıktıysa) LPG taktırmayacağım.

'11 Symbol Dci, '08 Passat Comfortline

Yorum

valla bendede 180 lik var landrenzo lpg taktım araç 22 binde allaah şükür hiç bir sıkıntısı yok lpg ile 230 civarını gördüm performansta da bi sıkıntı yok servis tavsiye etti , takmak istiyenler landrenzodan başka takmasın çünkü sadece opel ile anlaşmalı tek firma o diğerlerinin hiç bir garantisi yok bilginiz olsun , brc nin burda başka bir araçta sibop kestiğni gördüm ve araç sahibi 4 bin tl masraf etti saygılarımla duyurulur

Yorum

landırenzo benım sıbopları 30 bınde bozdu sabahları ılk calıtırmada tıtreme basladıysa maad
        2011 insignia 2,0 CDTI cosmo OPC

Yorum

Bugün Konya Yolu Opan'da servis yetkilisi Ertan Bey (ki aracı yeni aldığım için yaşadığım birkaç sorunu gösterdim, yerinden hafifçe çıkmış olan bir hortumu kaputu açmadan söyleyerek hayli güvenimi kazandı kendisi!) ile LPG konusunu konuştum. Opel'in daha önceden Landirenzo ile anlaşmalı olarak Insignia'lara da LPG taktığını ancak sorunların ardından Insignia için bunu kaldırdıklarını(GM'nin talebi ile) söyledi. Ardından servise gelen araçlardan edindiği deneyimle Prins ve Teleflex markalı ürünlerin motora sağlanan karışımı daha iyi ayarladığından daha az soruna sebep olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Biraz sıkıcı gelebilir kimilerine ama sorun şuymuş: Benzinin yanma sıcaklığı/derivasyonu için ayarlanmış olan yanma odasına gelen gaz-hava karışımı bazı durumlarda yeterince zengin(gaz olarak fazla) olmadığı için LPG beyni bu karışımdaki gaz miktarını artıtmak zorunda kalıyormuş. Bu durumda LPG beyni yoğunluğunu bir anda artırdığı karışımı yanma odasına gönderilmek üzere subaplara iletiyormuş ve bu değişiklik sırasında aşırı yoğun(LPG'ce aşırı zengin) bir karışım oluşabiliyormuş. Bu "aşırı yoğun" dan kasıt, sisteme zarar verebilecek seviyede fazla gaz içeren bir karışım oluşması. Bu zarar, aşırı gaza sahip olan karışımın yanarken çıkardığı ısıdan kaynaklanıyor. Mesela normal bir subap 10.000kcal ısıya kadar sorunsuz çalışırken, fazla gazdan dolayı 12.000kcal'lik bir ısıya maruz kalıyor. Bu durum yazılımın(LPG beyninin) kalitesi ile ilgiliymiş. Bu durumun oluşmaması için, her an yeterli zenginlikte bir karışımın verilmesi gerekiyormuş ve bunu sağlamak iyi bir LPG beyni/sistemi ile mümkünmüş. Bir de tabii ki aracı 6000devirlere kadar çıkardığımızda, ısınma (doğal olarak)artıyor ve LPG ile risk oluşturuyormuş. (Umarım doğru anlamış ve doğru iletmişimdir)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: quantion1

Benzinin yanma sıcaklığı/derivasyonu için ayarlanmış olan yanma odasına gelen gaz/hava karışımı bazı durumlarda yeterince zengin(yoğun) olmadığı için LPG beyni artıyormuş. Bu durumda LPG beyni yoğun(gaz açısından zengin) karışımı yanma odasına gönderilmek üzere subaplara iletiyormuş ve bu değişiklik sırasında aşırı yoğun(LPG'ce aşırı zengin) bir karışım oluşarak subapların sınırlarını zorlayan bir ısıya sebep oluyormuş. Bu durumun oluşmaması için, her an yeterli zenginlikte bir karışımın verilmesi gerekiyormuş ve bunu sağlamak iyi bir LPG beyni/sistemi ile mümkünmüş.
            Özellikle renkli yazdığım kısımlarla birlikte, anlamadım.
            2011 1.6 T Cosmo, siyah, sunroof+flyaudio + arka koltuk monitörler

Yorum

biraz acele yazmışım, şimdi daha anlaşılır bir hale gelecek şekilde düzeltim yukarıdaki mesjaı.

Yorum

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet..._yakitlari.htm
                BURAYI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM
                2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
                [center]

Yorum

arkadaşlar Aygazın bu hesap makinesi iyiymiş

http://www.aygaz.com.tr/Otogaz/AlternatifHesap.aspx
                  Aşk çok yakar dediler usta tüp mü taktırsak?

Yorum

arkadaşlar,lpg konusunda epey konu yazıldı çizildi,ama lpg ne kadar güvenli?? birkaç yerde okudum,eskiden daha sık olurdu lpg faciaları vs,şimdi bu konuda alınan bir önlem var mı,bu olayların önünde geçildi mi?

Yorum

beyler merhaba bende ilk mesajımı buraya bu konu hakkında yazıyorum.1 hafta önce 1.6 t edition 2010 model insigniamı aldım 8.000 km de.
                      bu insigniaya lpg takacağım ama gerçekten prins mi landirenzomu hala karar veremedim.bu çelik sübap olayına girip normal bir sıralımı taktırsak.yoksa yağlamalı sistem mi taksak.sonuç itibari ile bu sübaplar 1500 tl civarı değişiyor demiş arkadaşlar 2000 tl normal bir sıralı sistem desek turbo kitli.3500 tl.eder toplamda.prins yağlamalı sistem 3000 tl civarı zaten.arada 500 tl var ve sübablar en azından ömürlük denecek kadar dayanır.orjinal sübabplar zaten benzinde bile 100.000 km lerde değişiyormuş.yani bu çelik sübab olayı randımanlımı tek merak ettiğim konu bu benim.yani bu çelik sübabların çalıştığı sübab kapağı ile uyum sorunu yaşatmazmı.sadece bu sübablarmı bu mağnezyum alaşımından yapılmış diğer kısımlarda ilerliyen zamanlarda bir sıkıntı olma ihtimali varmıdır.bunları merak ediyorum.açıkcası daha ekonomik bir şekilde binmek varken ben benzine bu kadar para vermeye acıyorum.
                      konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan gerçek manada yardım bekliyorum yıl başına kadar karar verip bu lpg yi bağlatmam lazım.saygılar
                      2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
                      2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

Ahmet,merhaba hemşehrim. Çelik süpab olayında sıkıntı yok,uyumlu bildiğim kadarıyla.Lpg zaten süpab sorunu için takılmıyor yoksa kaliteli montajda sorun olmuyor.Nasise ben de alacağım inşallah seneye. 1.6 T cosmo alacağım,hem yeni sistem sıvı püskürtmeli lpg kiti de çıktı.Yurtdışında var ama Türkiye'de hala yok malesef.Ben onu da beklyeceğim,sistemde lpg enjektörü,lpg beyni yok.Aracın benzin sistemini ve aracın beynini kullanıyor.Motora lpgyi sıvı püskürtüyor. Ama ben gene de süpabları değiştireceğim.Bence Prins ya da Telefleks taktır. Konya'da var bayisi. İstersen özelden atayım da bir sor,bence normal kit taktırma taktıracaksan da yağlamalı taktır. Araç nasıl,memnun musun bari?
                        2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

tornado teşekkürler cevap için.araçtan memnunum allah şükür henüz 8.000 km de sıfır gibi zaten.benim bmw 3.20i den sonra baya bir performanslı açıkcası.e46 kasada fena değildi konfor falan ama bu performans hepsine değer gerçekten.ve bmw ile lpg de 28-30 krş uzun yol yakıtım vardı bunla benzinde aynı nerdeyse ama yinede daha az ödemek varken neden fazla ödeyeyim değilmi.ben lpg öyle böyle taktıracağım ama yıl başına kadar beklemedeyim açıkcası.belki yeni gelişmeler olur.birde bu yağlamalı sistem gerçekten çok iyimi yeni bir sistem olduğu için biraz tereddütlerim var.bazı kişiler yağ yerine mazot koymuşlar falan filan.ben anlamadım bu mazot koyulunca zarar vermezmi motora yada bu yağ sübablara enjekte ediliyo motora uzun vadede etkisi nasıl olacak.
                          kardeşim neden bunu çelik sübab yapmamış bu almanlar anlamadım gitti ne mantık bu illa uğraştırtacaklar bizi.
                          2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
                          2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

Vallahi orasını ben de anlamadım ama sadece Opel'de değil bu. Mitsubishi ve birkaç markada daha varmış magnezyum süpab. Yağlamalı sistem ne kadar yararlı ya da zararlı bilemiyorum ama firmalar yararlı olduğunu söylüyorlar tabi. Bence en iyisi ve garantisi süpabları değiştir ve öyle yaptır lpgyi. Benzinle binilmez arabaya bizim ülkemizde. Dediğin gibi varken imkanım neden lpg yaptırmayayım değil mi? İyi bir montajla gayet rahat edersin ama ben sıvı püskürtmeyi merak ediyorum,inşallah bir an önce gelir Türkiye'ye de... Saygılar...
                            2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

vialle sıvı püskürtme sistemi zaten var türkiyede,

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sensation
                                vialle sıvı püskürtme sistemi zaten var türkiyede,

Vialle var da çok da yaygın değil sanırım Temsa yapıyormuş montajları ama arkasında durmamış milletin. O yüzden ben Prins ya da Telefleks düşünüyorum.

Yorum

İşleniyor...
                                X