Duyuru

Collapse
No announcement yet.

2013 İnsignia 1.6 T 170 HP için LPG

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Orjinal yazı sahibi: BirFani View Post

Eto1907 Hocam iyi günler...
    Yukarıdaki mesajınızın üzerinden bir ay zaman geçti. Lavato da herhangi bir sorun yaşadınız mı acaba.
    3-4 gün önce ben de Üç el otogazı arayarak fikir sormuştum 1.6 T 170 hp lere lpg takıyoruz dediler. Tesadüfen gördüm ki sizde aynı yerden lpg takmışsınız.
    Benzin tüketimini gördükçe LPG fikri daha da ağır basmaya başladı. Pendik Kurtköy arasındaki tepelerin birinde ikamet ediyorum. Pendik ve Kartal'a gidip gelirken ortalama benzin tüketimi 12.5 ile 13 Lt gösteriyor. Dar sokaklar dik yamaçlar, 50 metre de bir hız limitleyici kasisler, ışıklar vs. İnsigniaya eziyet çektirmek adına ne varsa etrafımda mevcut. Yılda bir iki kez uzun yol harici yaşamım genelde bu çevrede olduğunu var sayarsak LPG ile çözüm kaçınılmaz olacaktır. ( Benzini alamıyorsan bu aracı niye aldın diyecen arkadaşlar selamlar
    Bir yandan aracın orjinalini bozmak istemiyorum. ancak yakıt tüketimin yüksek oluşunun rahatsızlık vermesi, lpg takan arkadaşların performans kaybının hiç olmadığını söylemesi... Aracı uzun süre kullanma düşüncem... Bir türlü karar verebilmiş degilim.

Şimdi siz hiç sorun yaşamadan kullanmaya devam ediyorum derseniz muhtemelen yarın otogazcıda montajı yapıyor olacağım.
    Lpg montajınız hayırlı olsun , ben mesajınızı yeni gördüm. Pişman olmayacaksınız. 2 ayda 6500 km oldu ilk ne söylediysem o şekilde devam ediyor.Allaha şükür tek bir sorun bile yaşamadaım.Arabada lpg olduğunu bile unutuyorum nerseyse.tasarruf net %30 belki uzun yolda daha fazla.çünkü uzun yolda çok çok az benzin harcıyor 110 km gibi hızlarda.ancak siz söylediğiniz gibi yollarda şehiriçi yokuş aşağı yukarı kullandıkça benzin tüketiminiz artacaktır.tam olarak tüketim hesaplamak için; benzin ve gazı dırt dediği yere kadar doldurup 100 km veya belli bir km gidip sonra aynı pompalardan dırt dediği yere tekrar fullemeniz gerekir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eto1907 View Post

Lpg montajınız hayırlı olsun , ben mesajınızı yeni gördüm. Pişman olmayacaksınız. 2 ayda 6500 km oldu ilk ne söylediysem o şekilde devam ediyor.Allaha şükür tek bir sorun bile yaşamadaım.Arabada lpg olduğunu bile unutuyorum nerseyse.tasarruf net %30 belki uzun yolda daha fazla.çünkü uzun yolda çok çok az benzin harcıyor 110 km gibi hızlarda.ancak siz söylediğiniz gibi yollarda şehiriçi yokuş aşağı yukarı kullandıkça benzin tüketiminiz artacaktır.tam olarak tüketim hesaplamak için; benzin ve gazı dırt dediği yere kadar doldurup 100 km veya belli bir km gidip sonra aynı pompalardan dırt dediği yere tekrar fullemeniz gerekir.
      Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim hocam.
      Tüketim ve tasarruf değerleri için pazartesiden sonra dediğiniz yöntemi uygulayacağım.
      Kısa mesafe ve dik yokuş inişlerde benzin yakıtında olması bir bakıma güzel. Performans kaybı olmaz en azından.
      Aracın ekranında da anlık tüketimi gözlemlediğimde yokuşlarda benzinde gittiği anlaşılıyor.
      İlerleyen zaman içinde deneyimleri paylaşmaya devam edeceğim.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Yorum

Lovato EXR karma lpg takalı 5 gün oldu.
        Cumartesi 2 defa Pazar günü 2 defa olmak üzere ışıklarda beklerken araç stop etti. (Montajda bunun olabileceğini ve pazartesi kontrole gelmem gerektiğini bildirmişlerdi).
        Pazartesi kontrole gittim. Ayarlama yapıldı. iki gündür sorun yaşamadım.
        Pendikten Sultan Ahmet'e gidiş dönüş yoğun trafikte..
        Pendikten Üsküdara gidiş dönüş...
        Pendikten Üsküdara gidiş dönüş bu kez akşam trafiği. Gayet iyi bir performans sergiledi.
        Bu arada şunuda belirteyim araç kalkışlarda, yokuşlarda veya güç gerektiren yerlerde göstergeden de anlaşılacağı gibi benzin kullanıyor.
        Lpg takılalı güç kaybına dair bir şey his etmedim.
        Yakıt tüketimini mutlak değerlerle henüz hesaplamadım ama gözle görülür bir düşüş var. Şu an tahmini hesaplama ile %35 dolayında diyebilirim.
        Her iki depoyu fulleyip detayları bilahare paylaşırım.

Yorum

Son gelişmeleri paylaşmak istedim.
          170 hp Turbo insignia'ya Lpg takılalı 11 gün oldu.
          Bursa'ya yola çıkmadan her iki depoyu fulledim. Lpg bittiği noktada benzin deposunu tekrar fulledim. Tükettiğim Lpg+ benzin 149 TL oldu.
          Bursa'ya gidiş geliş ve şehir içi kullanımla birlikte 390 km sonrası 38,2 kuruş yaktığını gördüm.
          Araç performansında bir kayıp yaşamadım. Zaten 140 km ye de geçmedim.
          Sonuç olarak bu şekildeki bir karma tüketim için 4000 TL civarı maliyeti olan LPG takılır mı karar sizin.
          Uzun yolda bu rakamların daha aşağıya düşeceğine eminim.
          Konuşmak için henüz erken olabilir ama şu an ki LPG seyrinden memnunum.

Yorum

LPG takalı bir ayı geçti ve 5000 km yaptıktan sonraki sonuçlar.
            Benzin yada LPG araç her iki yakıtta da 10-12 lt arası yakıyor. LPG taktıktan sonra 5000 km civarı yol yaptım. Benzin artı lpg karma tüketimde 0.37 kuruş yaktığını gördüm. Yalnız şunuda belirteyim 3500 km yol gittiğim esnada 130-160 km ortalama sürat ile gittim. Uzun yolun avantajını biraz fazla gaza basarak kaybettim. Yine de memnunum.
            Bir ayrıntı var can sıkıcı olan.
            Araç 90-120 km hızlarında yokuş çıkarken 4 kişi ve bagaj dolu halde zorlandığında bazen aracı servise gösterin uyarısı çıkıyor. Bu da lpg nin o durumlarda yetersiz kaldığı kanısına vardım. Diğer yorum yapan arkadaşların da verdiği bilgi ile karşılaştırırsak çiğ yakma olayı veya gazı yetersiz geliyor sanırım. Bunu da bir ara LPG servisinde tekrar kontrol etmem gerekir.
            Çünkü test amaçlı lpg yi kapatıp benzinde gittiğim uyarı vermiyor.
            Bunun önüne geçmek için yokuşlarda otomatik vitesin kararsızlığı veya 4. vites gereken yerde 6. viteste gitmesini engellemek için manuel vites kısmına geçerek kontrolü kendime alarak önüne geçtim. Yokuşlarda Otomatik viteste iken araç gereksiz bir şekilde yüksek viteslerde gitme eğiliminde. Ne zaman manuele geçsem ve 4 veya 5 olması gereken yerde 6. viteste olduğunu görüyorum. Tabi kontrolü ele alıp uygun vitese geçtiğimde araç hemen toparlanıyor.
            5-6 Depo LPG 1 depo benzin tüketimi ile şu an aracın performansından gayet memnunum.

Yorum

üçel'e uğrayıp ayar yaptırın bence.benim başıma hiç gelmedi. lpg kalitesiyle alakalı olabilir mi ki?

Yorum

benim de 10000 km oldu aynı memnuniyet devam ediyor.şimdi 5500 tl istiyorlarmış lovato exr'ye. bartın-balıkesir arası 600 km üşenmedim sabrettim giderken de gelirken de sabit 100'e bağladım aracı.benzin 6,90, lpg 3,60 dan hesaplarsak 30 kuruş yaktı belki daha da az yaktı.benzin ibresi çeyreğin yarısı kadar düştü

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eto1907 View Post
                  üçel'e uğrayıp ayar yaptırın bence.benim başıma hiç gelmedi. lpg kalitesiyle alakalı olabilir mi ki?

Evet hocam servise uğrayıp bir ayar yaptırmam lazım. Bu sene ki seyahatimde ekonomiyi aramadım. Biraz performans keyfi yaşamak istedim. Biraz da insigniayı tanımak adına sınırlarını zorladım. Her kuruşuna değdi :

Yorum

aynen,yapıştırmakta sıkıntı yok artık.temmuzda izmir çeşme otobanına 15 kere girmişim, sürekli 120-150 yapıştırdım acımadan

Yorum

Selamlar,kurban bayramında yaptığım uzun yolda 90-110 arası olan yolculuğumda ki bazı yerlerde 160'ları gördüm.Opet pompa 6.94tl hesabına göre 42krş yakmışım.Benzin,lpg yok.Kendi şahsi fikrim 10 krş gibi bir rakam var lpg ve benzin tüketimi arasında,gerekli görmüyorum.Ha belki şehir içi fark ediyordur o ayrı konu.Şehir içi tüketimim 60krş.

Yorum

Ben 23bin km dir landirenzo kullanıyorum. Ortalama km de 19-23 krş tasarruf oluyor şehir içinde ancak uzun yolda tasarruf kuruş hesabında az oluyor.

Motor gücü azaltıldı-servise götürün uyarısını rampada bende yaşadım. Ancak bu aldığım kalitesiz lpd den kaynaklıydı. O depoyu bitirdikten sonra ipragaz veya aygazdan almaya başladım bir daha sorun yaşamadım. Bu sorunuda sadece milangazdan aldığım depoda yaşadım.

Ben kiti 5800 tlye maal etmiştm vizesi ruhsat işlemiyle. Ortalama 21kuruş tasarrufum oluyor. Kiti 27600km de amorti edicem ki yaklaşık bir aya amortilemiş olacağım. Yıllık 30bin km civarı sürdüğüm için karma sistemin tasarrufu dahi yeterli geliyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: semihpatara View Post
                          Ben 23bin km dir landirenzo kullanıyorum. Ortalama km de 19-23 krş tasarruf oluyor şehir içinde ancak uzun yolda tasarruf kuruş hesabında az oluyor.

Motor gücü azaltıldı-servise götürün uyarısını rampada bende yaşadım. Ancak bu aldığım kalitesiz lpd den kaynaklıydı. O depoyu bitirdikten sonra ipragaz veya aygazdan almaya başladım bir daha sorun yaşamadım. Bu sorunuda sadece milangazdan aldığım depoda yaşadım.

Ben kiti 5800 tlye maal etmiştm vizesi ruhsat işlemiyle. Ortalama 21kuruş tasarrufum oluyor. Kiti 27600km de amorti edicem ki yaklaşık bir aya amortilemiş olacağım. Yıllık 30bin km civarı sürdüğüm için karma sistemin tasarrufu dahi yeterli geliyor.

Hocam sanırım benim sorunumda kalitesiz gaz kaynaklı olabilir. Nedenine gelince bu ay Anadolu seyahati esnasında gaz bittiği yerde veya bitmeye yakın olduğunda en yakın istasyondan gaz aldım. Ve muhtelif marka gaz kullandım. Kaliteli bir markada bu sorun olmayabilir. Deneyimlediğimde paylaşırım.

Yorum

Aracım 2013 1.6T 170 HP. 38.000 KM'de aldım. Birinci seneyi doldurdum.Şuan 100.000 KM. Yani bir senede neredeyse 60.000 KM yaptım. Ülke içi ve ülke dışı seyahatlerim mevcut aracım ile. LPG'i aldığım gün daha montaj için verdim. Opel'in Ankara bayiisi Opan'da Landirenzo marka sıvı püskürtmeli LPG taktırdım. 7000 TL gibi bir rakama taktırdım. Benzin + Gaz beraber çalışan sistem bu arada. Fakat harmanladığımızda 25 KR gibi bir yakıt çıkıyor benzin+gaz ortalamasını aldığımda 25 - 35 kr arasında bir sayı cıkıyor. LPG'DEN MEMNUN OLDUĞUM KADAR HİÇBİRŞEYDEN MEMNUN OLMADIM. ACAYİP TASARRUF SAĞLADIM. ARANIZDA BU ARACI BENİM KADAR ACIMASIZ VE HIRÇIN KULLANAN BİRİ OLDUĞUNU SANMIYORUM. DEDİĞİM GİBİ SENEDE 60.000 KM GİBİ BİR RAKAM YAPTIM BİR TANE AMA EN UFAK BİR TANE SORUNU ÇIKMADI. LPG KESİNLİKLE TAKILMALI BU ARACA DOLU DOLU VE HAŞİN GEÇEN BİR 60.000 KM TECRÜBESİ İLE SÖYLÜYORUM BİR TANE SORUN ÇIKMADI ÇIKACAĞINIDA HİÇ SANMIYORUM.

Yorum

Facede insignia geubunda yazdığım post arkadaşlar. Bugün yaptım bu yolu.

Herkese selam arkadaşlar.

Bugün insignia 1.6t sidi 170hp landirenzo karma kitli aracımla 939 km fethiye-burdur-ısparta-konya-adana-dörtyol yol yaptım. Yolculuk tam olarak 11.5 saat sürdü molalarla birlikte ve tek şofördüm. Araçta üç kişiydik. Bagaj ağzına kadar dolu ve sürücü koltuğunun arkasıda doluydu. 90-120 arasında hız yaptım 120yi nadiren geçtim.

Fethiye’de hem benzin hem lpg deposunu doldurdum. Eğirdirde 26litre lpg aldım 281 km yol yaptım. Daha sonra Ereğlide 31litre lpg aldım ve 374 km yol yaptım. En son dörtyolda 281km yol yaptım ve 21 litre lpg ve 2.6litre benzin aldım. Yani toplamda 78 litre lpg ve yaklaşık 2.6 litre benzin ile 939 km yol aldım. 305 tl lpg tuttu 18 tl benzine para verdim.

Litre hesabı olarak;

8.31 lt lpg + 0.28 litre benzin tüketti.
                              Ortalama tüketim 7.2 litre gösteriyor. Yani 7.2lt-0.28lt = 6.92 lt x 1.2 = 8.3 lt lpg yapıyor. Buda uzun yolda %4 lük bir benzin kullanımına denk geliyor. İlk defa bu kadar uzun yol yaptım ve pompa hesabını tam olarak yapabildim.

Kuruş hesabı ile;

32 kuruş lpg + 2 kuruş benzin yani 34 kuruş yaktım. Benzin ile yol alsaydım: 7.2x6.97= 50 kuruşluk tüketimim olacaktı. %32 lik bir tasarrufum oldu. Lpgyi en düşük 3.79 dan en yüksek 3.98 den aygazdan aldım. Benzin 6.97 tl den aldım.

Arabadan ne çekişten düşme ne de performans kaybı ve tekleme oldu yol boyu.

İlk defa menzili 1008 km olarak gördüm.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BirFani View Post

Hocam sanırım benim sorunumda kalitesiz gaz kaynaklı olabilir. Nedenine gelince bu ay Anadolu seyahati esnasında gaz bittiği yerde veya bitmeye yakın olduğunda en yakın istasyondan gaz aldım. Ve muhtelif marka gaz kullandım. Kaliteli bir markada bu sorun olmayabilir. Deneyimlediğimde paylaşırım.

Hocam o depoyu bitirin. Aygaz veya ipragazdan alıp bir kaç depoda deneyin. Sorun yoksa gazdandır. Ben bugün 939 km yol yaptım ve sadece aygazdan aldım tık demedi araç. 32krş lpg 2krş benzin yaktım km de.

Yorum

İşleniyor...
                                X