Duyuru

Collapse
No announcement yet.

INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ynt: INSIGNIA LPG - Subap Erimesi ve Çözümü Hakkında

Öncelikle Akif hocamdan bahsetmek istiyorum. Sürekli irtibat halindeyiz. Kendisi çok azimli, bilgili. Aracında LPG'de LTFT %0.0 tutturmayı başarmış, dyno'da üst devirlerde lpgde sadece 4 bg kaybı yaşayan bir aracı var. Bu da yakıtın karakteristiğinden zaten. Akif Hoca ile bir LPG bayisi açsak, inanın işlerimiz çok güzel olur.

Aracımdaki ufak tefek sorunları çözdükten sonra LPG sistemine bugün tekrar giriştim.

Enjektör nipellerini söktüm, bayilerde 2.5mm den yukarı nipel bulamadığım için Akif hocamın mantıklı tavsiyeleri ışığında 2.8mm matkap ucu ile nipelleri büyüttüm.

Ekipman : Atiker Microfast OBDII Ecu - Atiger GOLD AHCF enjektör - Atiker SR06 Süper Max 300kw Regülatör
    Kurgu: 2.8mm nozzle + 1.2bar regülatör basıncı

Bu şekilde notebook'umu yan yolcu koltuğuna alıp bir gözüm de torque'nin alık verdiği STFT değerlerinde yolda çeşitli strateiler denemeye başladım.

Romano ile benim kitimin arasında tepki ve kalite farkı var. Akif hocam 1.3 bar 3.1ms enjeksiyon süreleri ile sıkıntı yaşamıyor ancvak Atiker GOLD sistemin üzerindeki AHCF Keihin çakması enjektörler ne kadar hızlı başarılı olsa da bu değerlerde tecrübelerim sonucu pek stabil bir çalışma yakalayamadım. Ayrıca yerli regülatörlerin en büyük sıkıntısı olan basınç dalgalanmasını yaşıyorum. Basınç ne kadar kısık olursa o kadar az dalgalanıyor. AEB ECU'ların basınç ve enjektörlerin kusurlarını telafi etme basınç aralığı 0.9-1.2 bar olunca bu sebeplerden dolayı bar'ın 1.2 olmasına kesinlikle karar verdim.

Ufak geliştirmeler sonrası son tam iş görür olduğunu düşündüğüm haritayı da burada paylaşacağım. Aynı kiti kullanan arkadaşlar için referans niteliği taşır.

Saygılar.

Yorum

O haritayı alıp, millet ustasına verdiğinde kavga çıkar
      CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
      SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya
        O haritayı alıp, millet ustasına verdiğinde kavga çıkar
        Bence haritayı ustasına vermek yerine 40 liraya kablosunu alıp haritayı kendisi değerlendirsin, ustalardan hayır yok çünkü

Yorum

Araç: Insignia A16LET 180ps M/T.
          LPG kit: Atiker GOLD enjektör + SR06 Süper Max 300kw regülatör + Microfast OBDII ECU (OBDII oto yakıt düzeltme aktif)

2.8mm enj. nozzle + 1,20 bar reg. basıncında aracımda şu an LTFT'yi yerinden oynatmayan, rolantide saat gibi çalışan ve kullanıp tecrübe ettiğim düzgün değerler şu şekilde;

Edit:

Bu ayarlar ile bugün 30km yol yaptım. Hem uzun, hem sıkışık trafik. Torque programından sonuçları gösteriyorum:

LTFT 0.0. Bunda tabii OBD bağlantısı ile otomatik düzeltmenin de büyük etkisi var. Maşallah diyelim.

Yorum

Ahmet ile son 2 günde kurduğumuz iletişim ile birçok konuda fikir alışverişinde bulunduk. Bu süreçte kendisi ile çok iyi anlaştıpımızı düşünüyorum. Her konuda teknik bilgisi/fikri olduğu gibi becerisi de olduğu için çabuk sonuca ulaştık. Gayreti ve azminden dolayı tebrik ediyorum. Bugün Ki mutluluğunda bir parça payım varsa ne mutlu bana. Umarım sorunsuz uzun süre böyle devam eder..
            Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Yorum

Ahmet ve Akif hocama teşekkürler formumuzun genel kuralı Bilgi paylaştıkça güzelleşir değerlenir ve çoğalır oleyy oleyy oleyy

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Ustaların çözemediği sorunları böylesine detaylı inceleyip, doğru bilgi ve doğru teknik ile çözmenin verdiği haz.. Muhteşem sonuç. Kazasız belasız hayırlı sürüşler dilerim.

Yorum

Elimize sağlık arkadaşlar
                  Araclarimiz lpg uyum sorunu algısını piyasadan silerse değerleri artar herkesin beğendiği ama yakıttan korktuğu bir araç insignia 1.6 turbo
                  Hadi hayırlısı
                  Sorunsuz sürüşler inşallah Ahmet
                  [Center]    
                                         1.6 Turbo- 180 HP -Cosmo -Flexride Şase -DVD 800 -Sunroof Ve 34 CHN 85

Yorum

Atiker de bunu basarmissiniz tebrikler.
                    Zavoli de aracım bir türlü düzen tutamadı. Rölanti den tutun da yüksek devirdeki cekise kadar. Yapamayanlar da bu işin piri diye bilinen merkez zavoli distribütör bayii.
                    Bir araç benzin ile aynı yakıtı yakar mı? Yakarmis
                    Rölanti de hele birkaç sn de bir vuruntu....
                    CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Sen bir kablo al, gerisi biz de
                      Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Yorum

Orjinal yazı sahibi: akif hoca1
                        Sen bir kablo al, gerisi biz de

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Çok tan satılmıştı o araç
                          Git gel öldüm izmir'e.

Yorum

Konuyu yeni okuyan arkadaşlar için şunu tekrar belirteyim, bu araca LPG MAP ile oynayarak tam bir ayar tutturmanın imkanı yok. Bu araç değişken subap zamanlaması ve turboya sahip bir araç. Benzin haritası bile sürekli değişkenlik gösteriyor. Dün mesela bir Volkswagen Bora 1.6 102bg motorlu Atiker Nanofast kitli bir araca kalibrasyon yaptım. Birebir tuttu ve sadece 10 dakikamı aldı. Benzin grafiği ile lpg grafiği üstüste örtüştü. Ancak bizim motorlarda bu mümkün değil. Peki LTFT'yi o zaman nasıl 0.0 (+5/-5) civarında tutabiliyoruz? Bu sorunsuzluğun anahtarı OBD bağlantısı.

Biz burada ne yapıyoruz. Önce temel altyapıdaki yanlışlıkları gideriyoruz. Araç biraz üst düzey bi araç olunca montajcıların hepsi cortluyor. Benim aracımda teslim aldığımda 2.2mm uç, 1.1 bar temel kurgu vardı. Bu kurgu örnek olarak 1.6 atmosferik 115hp twinport motorlara yapılabilecek bir kurgu. Bu sebepten rolanti hariç gaz sistemi gaz yetiştirmekte zorlanıyordu. Önce bunu düzelttik.

Sonrasında haritayı izleyerek temel düzeyde dengeli hale getirdik. Yani araç mesela örneğin hayali rakamlarla 2500 devirde bi 15 bi 5 değerini çekiyorsa biz orta noktasına 10'a çektik haritada. Sonrasını da OBD bağlantısı ile LPG ECU'sunun araç ECU'sunu okuyarak yakıt düzeltmeleri yapmasına bıraktık.

Tam gaz durumunda ve yüksek devirlerde araç open loop'a girdiği için tahmini ayarlar yaptık bu sebepten riske girmemek için ya tamamen benzine geçiş ya da benzin ilavesi ile bu devirlerde aşırı sıcaklık oluşması ve subaplara zarar verme olasılığını asgari düzeye indirdik.

Bu araçta böylece lpg'li kullanımda keyifsizliği ve sorun çıkma olasılığını en asgari düzeye indirdik.

Yapılan budur.

Benim haritam veya akif hocamın uç+bar kurgusu ve haritaları tamamen kusursuz değil, birer referanstır, fikir vermesi içindir, her araç için harita birebir aynı çıkmayacağı gibi, çıksa da OBD bağlantısı şarttır.

Burayı okuyan ve bilgilerden faydalanmak isteyen arkadaşlar için belirtme ihtiyacı hissettim.

Saygılar.

Yorum

İşte olay orada kopuyor. Üst düzey diye bilinen neredeyse tüm LPG dönüşüm markaları fabrikalarından arge bölümlerinden gelen map haritalarını araçlara yüklüyorlar.
                              Söylemlerine göre de insignia için ayarlar bu, fabrikadan bu geliyor demekteler. Neredeyse tamamının kafası yerine elleri çalıştığı için özel ayar vs vs gibi durumları yapamamaktalar. Sorunlar da burada başlıyor.

Yorum

Montajda özenli davranılsa fabrikadan gelen haritalarda gayet güzel çalışır.malesef lpg sıkıntılarının büyük kısmı işin başlangıcında oluyor.ölü doğuyor.ondan sonra gitgel gitgel cinnet modu.Ellerinize sağlık.Bilimsel ve teknik olarak olayı harika çözmüşsünüz.
                                1.6 Turbo Sport Tourer Manuel Cosmo Beyaz Cam Tavan Brc Lpg

Yorum

İşleniyor...
                                X