Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1.6 cdti yakıt tüketimi hk.

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Orjinal yazı sahibi: kdristnbl View Post
    Bende bundan sikayetciydim %10 civari fazla yakiyordu
    en sonki depomda %3 hata payi vardi ve hic skistirmadan kullandim muhtemelen ilk kalkis ve durdugunda hesapliyamiyor 6.4 gosterirken 6.7 litre aldi mazotu daha onceden 7 iken 7.6 almisti
    Ben de dururken tükettiği değerin hesabında bir sıkıntı olduğuna yormuştum fakat 1000 km lik bir uzun yol sonrası sapmanın aynı olduğunu gördüm. Benim şu an kafama takılan soru bu problemi 19" janta sahip araçların mı yaşadığı? 19 jant paketleri sonrasında araçların kalibrasyona girmesi gerektiği gibi bir yazı okumuştum.
    Insignia Cosmo 2016 1.6 Dizel 136HP AT6 + Stil Paket + Rhytm Ahşap Dekor

Yorum

Bu konunun benzeri başıma 2012 model astra j 1.3'de başıma geldi, Edirne serviste uzun uğraşlar sonucu depodaki yakıtı doğru ölçtüğü bulundu.
      fakat bunun doğru olduğunu bulmak baya bir zaman aldı. Yapılan işlem dolu depo ile servise gittim sağolsun orda depo 1 saat süre içinde tekrar dolduruldu bu dolum 3 veya 4 kez yapıldı (çünkü her dolum sonrası depo yakıtı borudan aşağı aldı) en sonunda depo kapağının ucunda yakıt sabit göründü ve test işlemine geçildi mastertech arkadaşim araç ile 50 km lik testi bitirdi geldi.
      işte sonuç işlemine gelmişti sıra pompala yanaştı ve depoya yakıt dolum işlemi yapıldı 2 sefer sonuçta ise araç 3.8 lt gösterirken aldığı yakıt 1.920 lt idi.
      sonuç olarak ben artık dolu depo iken yapılacak km ile yapılan km toplamı eşittir ortalama tüketim hesabından kontrol ediyorum. Ayrıca opel gibi bi firma herkesin yapabildiği bir işi yapabilecek kapasitede bence.
      kendi aracımda yaşadığım bir şey ise depo pompa atana kadar doldu iken yol bilgisayar ekranı kilitlenene kadar kullandım ve yakıt aldım sonuçta 63 lt yakıt aldı aracım saçma sapan bir değer versede dolumda bana yeterli geldi ölçümü.
      işin saçma yönü ise opelin bunu açıklayamadığı gibi güncelleme falan yok demesi bugün gün içinde bende opeli arayıp böyle bir sorunun olduğunu söyleyeceğim bakalım şikayet artınca bişeyler yapacaklarmı bekleyip göreceğim.

Yorum

Benim daha da vahim bir iddam var. Araçlarımız kilometreyi eksik ölçüyor...

Passat ve Fluence aracımla 561km tutan yol bu araçla 551km tuttu.
        Yol kenarında KM ölçme tabelaları var 0+000 5+000 yazan. Bu iki tabela arası tam olarak 5km.

Bu iki tabela arasında aracım 150 ile 200m arasında eksik ölçtü yolu. Tüketimdeki farkın sebebi bu da olabilir. Eksik ölçüp çok yol gidiyor. %2 kadar bir eksik ölçme mevcut.
        1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
        2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
        3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
        4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
        5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
        6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Bugün bende farkettim.400km yol yapıp ortalama yakıt 8,5lt gösteririken ara. 42 lt benzin aldı.Ortalama 1,5 lt daha düşük gösteriyor yani %15 lik bir sapma var gibi bu da ciddi bir sapma aslında. Bununla ilgili herhangi bir düzeltme yapmak veya bu şikayeti bildirmek mümkünmü acaba?

Yorum

En ciddi fark bende galiba, tümüyle İstanbul şehir içi kullanımda yol bilgilsayarı süper ekonomik kullanımla 6.0 litre gösterirken pompa'da 8 litre gördüm

2 litrenin bir açıklaması yok. Bir süre daha test edip sonra Opel'e yazacağım durumu bakalım ne olacak.

Önceki arabam herkesin bolca kötülediği manuel dizel Peugeot 308 idi ama o araçta bile yol bilgisayarı ile pompada zerre fark yoktu. Bir depo ile (52-55 litre ile) İstanbul şehir içi 1000 km yapardım : Galiba onu çok özleyeceğim.

Yorum

Uzun yolda sıkıntı yok ama şehiriçi yanlış gösreriyor.benimkinde araçta yazan 11 ama gerçekte 12 yi geçiyor hatta 13 neredeyse..
              2010 insignia 1.6t cosmo karbon siyah..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: emperor View Post
                Uzun yolda sıkıntı yok ama şehiriçi yanlış gösreriyor.benimkinde araçta yazan 11 ama gerçekte 12 yi geçiyor hatta 13 neredeyse..
                Şehir içi 11 i buluyor mu yol bilgisayarı sizin?.ş Benim de 10-10.5 civarı da o yüzden dedim.
                Mondeo 2.0 Ecoboost 240 Bg Selective

Yorum

Ben opele de yazdım, ilk bakımda servise de sordum. Bana hissettirdikleri; onların da bu problemi bildiği ama müşteriye karşı biraz aptala yattıklarıdır. Yol bilgisayarı ile gerçek tüketim arasında %20 sapma var ve bir yıldır, şehir içi veya uzun yol hiç değişmedi bu problem.

Yorum

Ben 2.0 dizel biturbo kullanıyorum dediğiniz değerler kadar ben bile yakmıyorum.. üstelik çokta sakin bi kullanıcı değilim .. yol bilgisayarının gösterdiği ortalama 35 km'h 4000 bin km 7.7 lt yakıt tüketimi..
                    uzun yolda ortalamam 5 litre civarında artı pompa bazlı hesapladığım, 1 ay olmadı adanadan depoyu fulleyip elazığa yolculuk yaptım.. 550 km sonra sonra tekrardan fulledim 160 lira yakıt aldı.. bunun hesabını yapamadım tabi ortalama kaç litre yaktı şeklinde

Yorum

Orjinal yazı sahibi: drdilmen View Post

Şehir içi 11 i buluyor mu yol bilgisayarı sizin?.ş Benim de 10-10.5 civarı da o yüzden dedim.
                      Şu sıralar tam 11 yazıyor ama yaktığı daha fazla tabi.okulla ev arası 2km dolayısıyla çok yakıyor görünüyor.şehiriçi fazla km yapmadığım için gözardı ediyorum.onceki aracım vw idi şehiriçi sehirdışı virgülüne kadar doğru ölçüyordu.insignianın en vasat yeri belkide yol bilgisayarı..
                      2010 insignia 1.6t cosmo karbon siyah..

Yorum

Aracımı genelde haftasonları İstanbul içi trafiğe girerek kullanıyorum. Araç 2.0 cdti ST , yazın 7.5 ortalama ile gezdim ve akabinde havanın soğuması ile beraber şuanda 7.7 deyim. Uzun yolda ise ( Ege ve Akdeniz tarafı ) 6.0 nın altına hiç düşüremedim. Bence tonajına , motor hacmine göre gayet makul bir tüketim olarak düşünmekteyim. Sakin kullanırım , ara sıra sıkıştırırım. Kıyaslama yaparken mantıklı araçlar ile karşılaştırmak lazım , bundan önceki aracım 1.6 hdi otomatik c4 idi. Şehir içi İstanbul trafiiğinde ortalamam 5.5 , uzun yolda ise 4 lt idi. Buna göre kıyaslarsam insignia çok yakıyor derim ama elma ile armutu kıyaslamış olurum. Ek olarak aslan besleyen yemine katlanır deyimini de hatırlatmak isterim =)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: seloselo View Post
                          Aracımı genelde haftasonları İstanbul içi trafiğe girerek kullanıyorum. Araç 2.0 cdti ST , yazın 7.5 ortalama ile gezdim ve akabinde havanın soğuması ile beraber şuanda 7.7 deyim. Uzun yolda ise ( Ege ve Akdeniz tarafı ) 6.0 nın altına hiç düşüremedim. Bence tonajına , motor hacmine göre gayet makul bir tüketim olarak düşünmekteyim. Sakin kullanırım , ara sıra sıkıştırırım. Kıyaslama yaparken mantıklı araçlar ile karşılaştırmak lazım , bundan önceki aracım 1.6 hdi otomatik c4 idi. Şehir içi İstanbul trafiiğinde ortalamam 5.5 , uzun yolda ise 4 lt idi. Buna göre kıyaslarsam insignia çok yakıyor derim ama elma ile armutu kıyaslamış olurum. Ek olarak aslan besleyen yemine katlanır deyimini de hatırlatmak isterim =)
                          Benim ısrarla üzerine basarak bahsettiğim şey aracın çok yakması değil, bana gösterdiği değer ile gerçek tüketim arasında %20 sapma olması, bu durumun da bir izahını yapamamalarıdır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Hakan Uygur View Post
                            Ben 2.0 dizel biturbo kullanıyorum dediğiniz değerler kadar ben bile yakmıyorum.. üstelik çokta sakin bi kullanıcı değilim .. yol bilgisayarının gösterdiği ortalama 35 km'h 4000 bin km 7.7 lt yakıt tüketimi..
                            uzun yolda ortalamam 5 litre civarında artı pompa bazlı hesapladığım, 1 ay olmadı adanadan depoyu fulleyip elazığa yolculuk yaptım.. 550 km sonra sonra tekrardan fulledim 160 lira yakıt aldı.. bunun hesabını yapamadım tabi ortalama kaç litre yaktı şeklinde
                            1. Büyük motorlu araçlar daha az yakar, forumdan gördüğüm kadarıyla 2.0 araçların hemen tümü 1.6'lardan az en fazla aynı oranda yakmışlar.
                            2. Şehir içi derken İstanbul'da Pazar sabah sokaklarda kimse yokken 8-12 arası durmadan tur atsam yakıt ortalamam en fazla 5,0 -5,5 litre civarında olur sanırım. Zira insignia uzun ve boş yolda, dur-kalk fazla yoksa çok az yakıt tüketiyor. Ama İstanbul'un tam göbeğinde feci trafikte, 1-2 km mesafede işe-okula git-gel yaparsanız, yol üzerinde 20 tane tümsek de varsa işte o zaman aynı aracın ortalaması 10 litreleri bulur. Zira o 1-2 km içinde 1,5 tonluk aracı belki 40 defa durdurup kaldırmak zorunda kalırsınız ki bir aracın en fazla yakıt tüketimi dur-kalk sırasındadır.

Bu sebeplerden dolayı araç nerede ve hangi şartlarda kullanılıyor çok önemli. Şehir içi derken hangi şehir, ne kadar içi, hangi saatlerde kullanıldığı tüketimi çooook etkiler.

Eski aracım çok az yakıyor demiştim ama 1100 kg'luk manuel 1.6 dizel aracım 2. maddede bahsettiğim yoğun ortamda 6.7 - 7.00 litre civarında yakıyordu. O araç bunu yakıyorsa 1,5 tonluk otomatik insignianın aynı yerde 8 litre yaklası bana normal geliyor.

Yorum

Sürekli dur kalk ve 3. vitesin pek geçilmediği,ayrıca kısa mesafeli mak. 10 km lik değişken hızlı kullanımda araçlar çok fazla yakıt tüketiyor.Araçlarınızda sorun yok kullanım koşulları bunu gerektiriyor.Sürekli dur kalk ve sabah 5 dak. rolantide çalıştırma sonucu 1.6 dizel manuel 2015 mondeo aracım 8.5-9.5 litre arası yakıt tüketiyor.Her hafta sıfırlıyorum en düşük 8.7 oldu.Araçlarınızda sorun yok bence.Benim 40.000 km ortalamam 6.5 litre bu arada.Sizin otomatik vites olmasıda bir miktar tüketimi törpülüyor olabilir.
                              2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
                              2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ahmet_turedi View Post
                                Sürekli dur kalk ve 3. vitesin pek geçilmediği,ayrıca kısa mesafeli mak. 10 km lik değişken hızlı kullanımda araçlar çok fazla yakıt tüketiyor.Araçlarınızda sorun yok kullanım koşulları bunu gerektiriyor.Sürekli dur kalk ve sabah 5 dak. rolantide çalıştırma sonucu 1.6 dizel manuel 2015 mondeo aracım 8.5-9.5 litre arası yakıt tüketiyor.Her hafta sıfırlıyorum en düşük 8.7 oldu.Araçlarınızda sorun yok bence.Benim 40.000 km ortalamam 6.5 litre bu arada.Sizin otomatik vites olmasıda bir miktar tüketimi törpülüyor olabilir.
                                Yukarıda bahsedilen konu ile sizin söylediklerinizin alakası yok,konu şu aracın ortalaması 8 gösteriyor ama depoyu fullediğinizde 10 litre cıkıyor olay o yanı arabanın kısa mesafe uzun mesafe olayı değil
                                Bir zamanlar 34 KTN 03 (Biz kırmızı başlıklı kızın hikayesinde bile kurttan yanayız)

Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

F10 Msport

Yorum

İşleniyor...
                                X