Duyuru

Collapse
No announcement yet.

JD547'nin Zaman Tüneli

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• JD547'nin Zaman Tüneli

2010 Kasım - Aralık ayları, ailemize yeni bir araç katılmasını planlıyoruz. Araştırmalarımız Toyota Avensis, MB C180K, Opel Insignia üzerinde devam ediyor. Avensis çeşitli sebeplerden eleniyor, MB vs Opel aranızda kalıyoruz. MB 2.el 10.000'de, benzinli ama avantgarde donanım ve 10.000 lira fazla, Opel ise sıfır olacak, özellik olarak MB'den daha dolu, göze daha güzel geliyor. MB'nin 2.el ve benzinli olmasından dolayı eleyince Opel ile başbaşa kalıyoruz.

Bir iki Aydın Opel Surtaş Otomotiv'e git-gel yapıyoruz. Abimle 1.6T 180 beygir, Cosmo, DVD800 bir araçla test sürüşüne çıkıyoruz ve hayranlığımızı gizleyemiyoruz tabi ki.Giriyoruz içeriye, Müşteri temsilcinin önünde 2011 Chevrolet Captiva deri döşeme + sunroof var. Onu öneriyor bize onu inceliyoruz, çiftçiyiz zaten pick up var, jipe ne gerek var değil mi? Babam, abim onu alalım diyorlar, "Hayır, buraya Insignia almaya geldik, bunu alırsanız elimi bile sürmem" deyip restimi çekiyorum neticesinde 2.0 CDTI 130 Beygir Edition Elegance'da anlaşıyoruz. Birde navigasyon istiyorum Necvox alıyoruz. Şansımıza araç 18 inç jantla geldi. Tam olarak da gönlümden geçen jantlardı

Tabi bu sıralar Insignia'yı araştırırken InsigniaTeam ailesi ile tanışıyorum. Konular, mesajlaşmalar daha aracı teslim almadan kronik sorunları hakkında, aracın özellikleri vs herşeyini biliyorum. Günler geçiyor aracımız geliyor, hemen plaka işlemleri başlıyor. Muameleciye ne kadar güzel bir plaka istiyoruz desekte işine gelmediği için sıradan bir plaka alıp geliyor. 09JD547 Insignia'mızın kimliği oluyoorr Hemen o gün gidip aracı teslim alıyoruz. Macera başlıyoor

Allah'a çok şükür o gün bu gündür 3 sene geçti alalımız. Sorun yaşamadık navigasyon dışında onu da Esse Grup ile yaptığım görüşmeler neticesinde çözdüm ve 2 senedir sorunsuzca biniyorum aracıma. Artık vakti geldi ufak dokunuşlar yapmanın diye düşündüm

Yapılanlar:

- BOD Perde
    İlk olarak film yaptıracaktım, babam istemedi kapkara oluyor içerisi diye ben Bod Perde taktırdım. Gayet memnunum 2013 Ocak ayında taktırdım. Dışarıdan içerisi görünmüyor, içeriden dışarısı net bir şekilde görülebiliyor. Sök-Tak olması büyük kolaylık. Arka camlarla birlikte inip kalkmadığı için kullanışsız gibi görünse de benim için bir şey fark etmedi. Zaten Arka cam kilitlerim sürekli aktif. Geceleri arkadan gelen aracın ışığını kesiyor daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Benim görüşlerim bu yönde film yaptırmak istemeyen kullanıcılara tavsiye ederim.

Resim yok şuanlık, yakın zamanda eklenecek.

- Ses sistemine subwoofer eklenmesi.

Bunu da 2013 Mayıs-Haziran gibi yapmıştım. Yaptığım ufak eklentiden çok memnunum. Aracı alırken Necvox Multimedia cihazını almıştım zaten. Fakat zaman içinde dinlediğim müzikte bass yoksunluğu hissettim. Kendi araştırmalarım ve bir kaç arkadaş ile görüşmem sonucunda aşağıdaki cihazlar ve kablolar ile bass ekledik sisteme. Hoparlörlerinde değişmesi gerekiyor fakat şuanlık aldığım ses bana yeterli geliyor.

Kullanılan parçalar şöyle;
    Ana Ünite: Necvox Multimedia + Orjinal Radyo
    Altyapı: AUDİSON FSK-700 CONECTİON 4AWG kablo seti
    AUDİSON SL12 Deck Çevirici
    MA Audio Bass Kontrol Kumandası
    Amplifikatör: Cadence 650.1 Mono
    Subwoofer: Hertz ES300D 30cm
    Montaj: Batkan Oto Dizayn - Gürhan Usta

Bu ana kadar yaptıklarım bir iki şey. Yapacak listemde var tabii ki.

- İç Aydınlatma ampüllerinin ledlendirilmesi.

Ortadaki aydınlatmalar için Photon Beyaz Seramik Tabanlı Park Ampülü 4300-7000 K 85d028 uygun gördüğüm ampül.

Okuma lambaları içinse seçtiğim: Photon Can-Bus 8 Ledli Park Ampülü 85d022

Kapı altı, ayak aydınlatma, bagaj aydınlatma ampülünü Türkiye sınırları içerisinde bulduklarım sınırlıydı. Aradığım özellikte bulabildiğim markalı tek ampül PHOTON 10 Watt Sofit LED 41 mm 6000K 85d044 internette 30 lira civarında tanesi. Bize gerekli olan en az 6 adet. Yedekte olsun 10 tane gerekli.

Ya da;

SOFİT 3'LÜ LED veyahut bunun 6 ledli olanı SOFİT 6'LI LED

Ne kadar istemesemde yurtdışından aldım. Tanesinde 12 adet olan 10 adet ampüllerimiz. 11.70 liraya geliyor bana, Türkiye'de kargo ücreti olur mu bilmiyorum ilk yurtıdışı alışverişim.

- Vites altı ledlendirilmesi

Bunun içinde normal şerit led yerine neon tarzında bütün gibi olanlardan düşündüm. Diğer bir Opel forumunda gördüğüm bir uygulamada 3 çipli ledlerden yapılmış bir uygulama gördüm. Beğendim, ledlerin tane olduğu belli olmuyor, bir bütün gibi görünüyor.

- Gündüz farlarını amerikan park yapmak.

Led yapmak istiyorum aslen ama direnç gerektiği için birde kablolar kesileceği için pek içime sinmiyor. Şuanlık amerikan park ile kullanmayı düşünüyorum.
    Bunun içinde seçtiğim PHOTON Amerikan Turuncu T20 Şişman Japon Dipsiz Park Ampülü 85d051. Zaman içinde turuncudan sarıya dönüyor rengi denilmiş bakalım deneyip göreceğiz. İleri ki haftalarda siparişi vereceğim bununda.

- Plaka ampüllerini ledlendirmek.

Ne kadar gündüz farlarında ki arıza lambası söz konusu olsa da, kablolar üzerinde oynamak istemsemde beyaz aydınlatma çok yakışıyor. Aklımda olan fardoktoru'nun direnci ile kaliteli bir led ampül kullanmak.

- Çift çıkış egsoz yapmak.

Aracım dizel olduğu için egsoz ucumuz tampon altına gizlenmiş durumda. Dışarda olsa tamponu kara duman yapacak, içerde olsa görüntü açısından pek hoş değil. Bunu dışarıya alacağız orjinal bir şekilde. Bunun için görüşmelerimiz devam ediyor.

- Uzaktan kumanda ile aynaların kapanması.

İnternette çok sağlıklı bir bilgi bulamadım. Servis ile de görüşmedim fakat sanayide görüştüğüm ustam gel bir bakalım cihaz ile dedi. Perşembe günü gideceğim inşallah bir çayını içmeye.

Biraz uzun bir konu oldu, fakat resmen bir garaj oldu bu konu benim açımdan. Bir çoğunuzun yaptırdığı/yaptığı uygulamalar bunlar ben biraz geç başladım fakat keyfini böyle çıkarmayı düşünüyorum. Birde elimden geldiğince kendim yapmaya, toplamaya çalışıyorum parçaları. Daha bir zevkli oluyor aracımla böyle uğraşmak. Okuyan, okumayan herkese teşekkürler. Maşallah'ımızı eksik etmeyelim. Atacağım resimlerde plakayı saklamayı her zaman tercih etmişimdir. Bazı kötü niyetli kişiler satış sitelerinde kullanabiliyorlar bunlardan korunmak amacıyla. Herkese kazasız, belasız sürüşler.

Ynt: JD547'ye Ufak Dokunuşlar

Uğur bey merhaba,

Bu güzel ve detaylı paylaşım için teşekkürler

Hayırlı olsun ve Allah kazasız belasız sürüşler nasip etsin...
    Dost ise düşünme, ver ömrünü gitsin.
    Dost değilse, hiç bekletme yol ver gitsin....

Yorum

Ynt: JD547'nin Zaman Tüneli

Merhabalar, ben teşekkür ederim yorumunuz için. Amin inşallah hepimize nasip eder.

Yorum

EDİT 22.05.2014

Yapacak listemizde olan bir maddeyi daha yapılanlara kısmende olsa aktarıyoruz sevinçle. Zira Tavan aydınlatmalarını sipariş etmedim daha. Yurtdışından sipariş ettiğim torpido, ayak, bagaj ve kapı altı ledlerim bugün elime ulaştı. Hemen taktım araca. Ayak aydınlatmaları 41 mm 'den biraz daha küçük ledler büyük geldi fakat yinede oturdu yuvasına sorunsuz oldu. Gece görüntüsünü heyecanla bekliyorum.

Sürücü kapısı:

Torpido:

Sağ yolcu ayak aydınlatma:

Bagaj:

Yorum

Guzel bir paylasim olmus

Tesekkurler

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Insignia Başka Yaaa

Yorum

Detaylı bir çalışma.
              Hayırlı olsun.

Yorum

Güzel paylaşım

Yorum

Gece fotograflarini ve ses sisteminin videosunu bekliyoruz en kisa zamanda
                  2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

İnsignia bambAŞKa İlginize teşekkürler teker teker. Yarın akşama çekip atacağım bir aksilik olmazsa fotoğraf ve video.

Yorum

Araba için sarf edilen emek ve para nedense hiç göze görünmüyor;zahmet keyfe dönüşüyor
                      Hanımlar için öncelik evleri, beyler için öncelik arabaları.Neden böyledir bilmem

Yorum

Hayırlı olsun. Bu heyecanınız hiç bitmesin. keyifle yıllarca kullanırsınız inşallah.
                           2012 1,3 ASTRA J BEYAZ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Absinthe
                          İnsignia bambAŞKa İlginize teşekkürler teker teker. Yarın akşama çekip atacağım bir aksilik olmazsa fotoğraf ve video.
                          Arabana baktığın ve titzlendiğin kadar, evine bakmıyorsun kavgaları çok ça yaşanmakta : )
                          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Şaman TÜRKSOY
                            Araba için sarf edilen emek ve para nedense hiç göze görünmüyor;zahmet keyfe dönüşüyor
                            Hanımlar için öncelik evleri, beyler için öncelik arabaları.Neden böyledir bilmem
                            Emeğime kesinlikle acımam bu konuda uğraşmayı, ustadan önce kendim yapmayı severim. Para konusunda ise biraz daha araştırmacıyımdır. Daha iyisini daha ucuza bulabiliyorsam neden olmasın? Veya; Bu para buna değer mi? gibi soruları sorduktan sonra birşeyler yapmayı daha uygun görüyorum kendimce.

Orjinal yazı sahibi: HAN_____
                            Hayırlı olsun. Bu heyecanınız hiç bitmesin. keyifle yıllarca kullanırsınız inşallah.
                            Teşekkürler. İnşallah, Allah herkesee kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
                            Orjinal yazı sahibi: aton1981
                            Orjinal yazı sahibi: Absinthe
                            Arabana baktığın ve titzlendiğin kadar, evine bakmıyorsun kavgaları çok ça yaşanmakta : )
                            Kız arkadaşım "arabanla ilgilendiğin kadar benimle ilgilenmiyorsun" gibisinden ufaktan kıskanmıyor değil. Annem de "evin camlarını sil desem silmezsin 3-4 saat üşenmeden arabayı yıkıyorsun" diyor.

Yorum

İşim evimde. Odamı bk götürüyor ama araba da toz yok. : D Aldığımız temizlik ürünleri fiyatını gördükçe tartışma çıkıyor. Onunkiler 3 - 5 liralık kiloluk priller. bizimkisi bir tanesi 18- 20 tl en basiti.
                              CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                              SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

İşleniyor...
                              X