Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İnsignia Adaptif Cruise Control Sorunu(?)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Kesinlikle katılıyorum. Ama para verdim sahibim ama kullanmaya gerek yok diye bir düşüncede de değilim. Ben bu arabayı bu güzellikler için aldım. İmkan olursa da sonuna kadar kullanmak isterim.

Yorum

Ya sizin acc sisteminde bir sorun var ya da sizin acc den beklentileriniz farklı ve bu anlamda yolunda gitmediğini düşündüğünüz şeyler yaşıyorsunuz.

Esasında zaten acc uzun yol kullanımında sürücünün yorgunluğunu azaltmak, yolculuğu daha konforlu hale getirmek için var. Şehir içinde ve yoğun trafikte ben kullanma gereğini hiç görmüyorum. Kullanınca her şeyi kontrol etmeye başlıyorsunuz. Duracak mı, gidecek mi diye..
      @Murat
      2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Hayır hayır bir yanlış anlaşılma olmasın. Ben şehir içinde kullanmıyorum. Benim derdim uzun yolda kullanınca rampa aşağı frenlerken arada ani fren yapacaksa normal yapsa bile arada sesli yapacaksa ben nasıl kullanacağım bu sistemi. Hız sabitleyiciyi bunsuz kullanamıyoruz malum.

Yorum

Rampa aşağı inerken ani fren yaptığı anda önünüzdeki araç da hareket halinde mi oluyor yoksa durmuş vaziyette mi?
          Takip mesafesini yakın ayarında kullanıyorsanız ve yokuş aşağı inerken hızınız yüksekse, önde duran veya hareket halindeki başka aracı geç algılar, hız da yüksekse durmak için sert fren yapabilir. Bu sekildeyse bence normal. Takip mesafe ayarını uzak seçin ve yokuş aşağı araç hızlanarak inmesin, mevcut hızını koruyarak insin, zaten bu şekilde aracınız birkaç saniyede bir fren yapmalı ki mevcut hızı koruyabilsin. Bu şekilde abs vuracak şekilde ani fren yapmaması lazım. Mesela hızınız 110 a ayarlı ve yokuş iniş başladı. İster istemez hızınız 112-113 e çıkabiliyor ama acc belli aralıklarla hafif frene basıp bu hızı 110 da tutmaya çalışıyor. Bunu yaparken sürücü hissedebiliyor frenlemeyi ama yolcular anlamıyor bile. Bu şekilde giderken önde araç farkettiğinde dibine kadar gidip ani fren yapmıyor, epey geriden frenlemeye başlıyor hız düşürerek. Benim aracımda bu şekilde davranıyor acc.
          @Murat

Yorum

Yok yok araç yokken rampa biraz dikse ve aşağı inerken 5 km den fazla hızlanıyorsa ani fren yapıyor. Yavaş yavaş yaptığı da oluyor. Ancak sorun normalde öyle yaparken mükemmelken 2 3 kere ani fren yapınca yolculuk keyfi bozuluyor.

Yorum

Ani fren yapması için önde araç veya benzer engel algılaması lazım. Sizin aracın ön tampon veya bu radarın olduğu kısımda tamirat v.b. oldu mu daha önce? Belki radarda sorun vardır.
              @Murat

Yorum

2.el aldım aracı bildiğim kadarıyla tamir olmadı. Ama artık şüphelenmiyor değilim.

Yorum

Konu dışı ama bi sorum olacaktı.Adaptif hız sabitleyici olan araçlarda hız sabitleyiciyi adaptif özelliği olmadan normal klasik hız sabitleyici olarak kullanabiliyor muyuz?

Yorum

Hayır kullanılamıyor sadece limitör alternatif oluyor.
                    1.6 SIDI

Yorum

Merhabalar,
                      Aynı sorunu bende yaşamıştım, yaklaşık 7-8 ay oldu sanıyorum. Sonrasında otomatik devreden çıkmaya başladı hız kontrol. Servisin yolunu tuttuk tabi. Tampon söküldü kontrol için ve radarı sabitleyen vidaların gevşediği, radarın sabit durmadığı tespit edildi. O günden sonra bir sıkıntı yaşamadım ancak aracımla çok uzun yol yapmadığım da bir gerçek.
                      İkinci sıkıntınızı yani otomatik frenlemede ABS'nin devreye girmesini bende yaşıyorum zaman zaman. Dediğim gibi çok uzun yol yapmadığımdan bu konu üzerine eğilemedim. Umarım bu konuyu çözen arkadaşlar biz yardımcı olur buradan.
                      Selamlar...

Yorum

Yaklaşık 5 senedir aktif kullanıyorum ş. içi ve dışı abs devreye girecek kadar extra durum haricinde hiç yapmadı. Ek olarak yokuş aşağı inişlerde ayarlanmış hız limitini aşmamak için fren yapma işleminin ınsan yapması gibi hassas yapmasını beklemeyin toleransı yüksek değil. Bukadar yapabilir oransal fren yapma çözünürlüğü yüksek değil. Kiyaslama yapmanız gerekli bence başka bir insignia ile sorun varmı yokmu diye. Izmir'e gelirseniz yardımcı olurum.
                        1.6 SIDI

Yorum

Konuyla ilgili servis araştırmalarına devam ediyoruz. Bilen bir arkadaş sorunun olduğunu böyle yapmaması gerektiğini söyledi. Sonuçlanınca buraya yazacağım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: wakeupkid View Post
                            Konuyla ilgili servis araştırmalarına devam ediyoruz.
                            Bilen bir arkadaş sorunun olduğunu böyle yapmaması gerektiğini söyledi. Sonuçlanınca buraya yazacağım.
                            Sorun olduğu çok açık, ayarlanmış hız limitini 3-5 km geçiyor olması bunun en önemli delili, çünkü en çok +- 1 km sapma
                            olması gerekir, daha fazla sapmaya sistem izin vermez, siz çoğu zaman hiç sezemezsiniz, sistem tatlı fren yapar. Benim
                            çok yaşadığım bir olay var, orta şeritte ilerlerken sağ veya sol şeritten makas atma vaki olduğunda ani ve sert frenleme.
                            Hoş değil, ama sistem böyle davranmak zorunda, aksi halde çarpışma yaşanabilir, bunun dışındaki ani, sert frenleme
                            normal değildir.

Geçmiş olsun arkadaşım, umarım tatminkar bir çözüm bulursunuz.

Yorum

Teşekkür ederim. Dediğim gibi şu an servis kararını bekliyoruz.Ben mi gerçekten sıkıntılı davranıyorum sistem mi gerçekten sıkıntılı onlar karar verecek.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: wakeupkid View Post
                                Teşekkür ederim. Dediğim gibi şu an servis kararını bekliyoruz.Ben mi gerçekten sıkıntılı davranıyorum sistem mi gerçekten sıkıntılı onlar karar verecek.
                                Araştırma sonuç verdi mi?

Yorum

İşleniyor...
                                X