Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İnsignia Adaptif Cruise Control Sorunu(?)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• İnsignia Adaptif Cruise Control Sorunu(?)

Yine yeniden ben. Aracımı büyük ümitlerle almıştım. 2015 1.6cdti. Flexride çok güzel bir opsiyon ve olduğu için çok mutluyum. Ancak aracı esas acc için istiyordum ki kesinlikle çok umutluydum ve kötü hiç bir yorum okumadım.
    Ancak sorunum şu. Acc çalışırken hızım sabitlediğim hızdan 5 km yukarısına çıktığımda veya öndeki araca çok yaklaştığında fren yapıyor. Bu kısım süper. Ancak fren yaparken bazen abs sesi geliyor(doğal mı bilmiyorum lastikten mi ki lastikler yeni ama petlas Başka bir şeyden mi bilmiyorum). Bunu geçtik diyelim çok sorun etmiyorum. Ancak bazen uzun yolda bile mesafe çok yakın olmamasına rağmen çarpışma asistanının panik frenine benzer şekilde dip fren yapıyor. Bu beni ve ailemi çok rahatsız ediyor. Odak opelde gösterdim ustaya ve sözde güncelleme yaptı ama boşa yani değişen bir şey yok.
    Sorun önüne çıkan bir şey algılamıştır desek örneğin 80 km hıza ayarladım 80 ile giderken hızı 75 e veya 70 e çektim diyelim bazen orada bile panik fren yapıyor. Sizin araçlarda böyle sorun görmedim ve çok canımı sıkıyor açıkçası bu durum. Nedense arabada her şey gözüne batıyor.
    Neyse bu konu hakkında fikir sahibi olan var mı? (akü kutup başını söküp takma haricinde Çünkü bu sorun varken komple akü değişti ​​​​​​)

Problem yok Remzi, ACC'de durum bu, bende de ayni.
    2015 1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo
    Beyaz / Flexride / Çevre görüş 2 / Opel Eye / Stil Paket (19") / Deri Döşeme / Isıtmalı Koltuklar / BOSE Ses Sistemi / Sunroof / Adaptive Cruise Control

Yorum

Millete sorsan şöyle çok iyi duruyor böyle çok iyi gidiyor benden güzel kullanıyor diyor ama. Bazen gerçekten mükemmel çalışıyor hatta eşime hava atıyorum. Ama bazen zönk diye koyuyor freni kızım ağlamaya başlıyor sonra eşim ve kötü bakışları beni acc den çıkmaya zorluyor ki acc siz cruise control kullanamıyoruz zaten.

Yorum

Direksiyonda sol taraftaki acc araç takip mesafesi ayar tuşuna size uygun mesafe hangisiyse onu seçen kadar basın. Yakın, orta ve uzak ayarı var. Ona göre acc daha erken veya geç fren yapıyor. Uzun yolda uzak seçiyorum ben, şehiriçi yakın.

Bir de aracın ayarlarından (konsol üzerinden) çarpışma önleyici seçeneğinde uyarı, uyarı ve fren seçeneği var. Orda sadece uyarıyı seçerseniz araç acc harici uyarı verir fren yapmaz.

Ben de acc ile yaşadıklarımı kısaca anlatayım size belki yardımcı olur. Uzun yolda mesela acc açtım, hızı 130 a sabitledim. Öndeki aracı algılayıp hız düşürdü, mesela 80 e indi. O arada şerit değiştirdim ve önümde araç yok, araç birden vites(ler) düşürüp dip gaz yapmış gibi davranıyor. Resmen koltuğa yapışıyorsunuz. Araçta biri varsa korkabiliyor tabi..burda önceki ayarladığım hız olan 130 a çıkmak istiyor araç bir an önce..

Bir de acc ile gidiyoruz ve ilerde sağa veya sola viraj olsun. Siz kendi şeridinizdesiniz, tam viraja denk gelen yan şeritte başka bir araç olsun. Araç büyükse mesela otobüs, kamyon veya tır ise siz direksiyonu yavaş yavaş döndürseniz de acc yan şeritteki aracı sizin şeritte algılayıp fren yapmaya başlıyor. Ben bu olmaması için virajda acc yi kapıyorum araç varsa yan şeritte, aracı geçince tek tuşla açılıyor zaten..

Bunlar acc ile yaşadığım telafi edilebilir, çözülebilir eksi yönler. Onun dışında hızlanma, frenleme, yokuşa göre vites düşürme ve yükseltmesi gayet başarılı.
        @Murat
        2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Fren yapmasında sıkıntı yok. Sıkıntı çarpışma ikazında yaptığı gibi fren yapması. Ve bu o sistemle alakalı değil onu da kapatıp denedim. Koyuyor direk abs yi. Ve sesli çalışıyor tabi. Daha önceki bi konu da da söylendiği gibi gacırtı sesi.
          Ani hızlanmayı ben otomatik ten Manuel e geçerek çözüyorum. Zaten yavaşlayınca kendi vites düşüyor. Hızlanırken de örneğin 80 e düşünce ben vites düşmüyorum. İstese de hemen hızlanamıyor.

Yorum

Viraj ve rampa aşağı durumlarda öyle yapıyorum ama derdim fren yapması başka aracı algılaması falan değil kitapçığı kaç kere okudum kin bilir. Derdim mesela rampa aşağı ister istemez hızlanınca sakince fren yapmak yerine dio fren yapması. Önüne araç çıkınca (hep olmuyor ama arada bir olması bile çok tedirgin edici) sakin fren yapabilecekken korkutucu fren yapması ki sakin sakin giden araç içindekiler panik oluyor. Yok mudur bunun update i falan

Yorum

Bende Acc açıkken dip fren yapmıyor, yavaşça frenliyor. Uzun yolda önüme aniden araç kırsa da dip fren yine yapmadı hiç. Benim araçta dip freni sadece 2-3 kez yaptı. O zaman da acc açık değildi. Çarpışma önleyici sistem devreye girdi. Siz araç takip mesafesini uzak konumuna ayarlayın bence. Daha erken algılasın ve yavaşça frenleme yapsın.
              @Murat

Yorum

Aracım 2014 model aldığım günden beri şehir içi ve dışı sürekli kullanıyorum sizin yaşadığınız sorunu 45k km dir hiç yaşamadım ve çarpışma uyarısı verecek kadar krıtik seviyeyi sadece bir kere yaşadım oda otoban hızında her şey normal giderken araçta 4 kişi var iken öndeki araçlar ani fren yaptı ve ilk defa frene müdahale etmek zorunda kaldım çünkü acc freni yapar iken öndeki araca çok yaklaştı ve çarpışma uyarısı vererek duramayacak hale gelmişti ve frene ben bastım ve durdurdum. Öncelik ile frenleriniz durumu çok önemli aracınız kaç km'de ve fren balataları ve disklerin durumu çok önemli frenler yetersiz ise aracın acc ile uyguladığı fren basıncına göre fren müdahalesi yetersiz gelir ise durdurma mesafesi öngörülen durdurma mesafesi uzar çarpışma uyarısı verir, kendiniz fren yapıp şişme gibi bir his varmı diye kontrol edin önce , acc fren yapar iken sürekli abs devreye giriyor ise lastikleriniz tutmuyor olabilir, önce lastik tutabilecekki diskler işini yapabilsin, bunların haricinde bir durum var ise acc nın fren sistemine yaptığı müdahalede sorun olabilir. Benzeri bir seneryo arabamın diskleri ve balataları değişiminden önce acc nin yapabildiği fren yetersin gelmeye başlayıp öndeki araca yaklaşmaya başlamıştı bende frenleri ve diskleri değiştirdim şimdi ilk günkü gibi çalışıyor acc nin fren durumu.
                not:: ayakla yapılan frende tedirginlik ve şişme hissi var ise frenlere mutlaka baktırın disk üzerindeki oluklu,çizikli aşınmalar sorun çıkartır.
                1.6 SIDI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Wolverine View Post
                  Direksiyonda sol taraftaki acc araç takip mesafesi ayar tuşuna size uygun mesafe hangisiyse onu seçen kadar basın. Yakın, orta ve uzak ayarı var. Ona göre acc daha erken veya geç fren yapıyor. Uzun yolda uzak seçiyorum ben, şehiriçi yakın.

Bir de aracın ayarlarından (konsol üzerinden) çarpışma önleyici seçeneğinde uyarı, uyarı ve fren seçeneği var. Orda sadece uyarıyı seçerseniz araç acc harici uyarı verir fren yapmaz.

Ben de acc ile yaşadıklarımı kısaca anlatayım size belki yardımcı olur. Uzun yolda mesela acc açtım, hızı 130 a sabitledim. Öndeki aracı algılayıp hız düşürdü, mesela 80 e indi. O arada şerit değiştirdim ve önümde araç yok, araç birden vites(ler) düşürüp dip gaz yapmış gibi davranıyor. Resmen koltuğa yapışıyorsunuz. Araçta biri varsa korkabiliyor tabi..burda önceki ayarladığım hız olan 130 a çıkmak istiyor araç bir an önce..

Bir de acc ile gidiyoruz ve ilerde sağa veya sola viraj olsun. Siz kendi şeridinizdesiniz, tam viraja denk gelen yan şeritte başka bir araç olsun. Araç büyükse mesela otobüs, kamyon veya tır ise siz direksiyonu yavaş yavaş döndürseniz de acc yan şeritteki aracı sizin şeritte algılayıp fren yapmaya başlıyor. Ben bu olmaması için virajda acc yi kapıyorum araç varsa yan şeritte, aracı geçince tek tuşla açılıyor zaten..

Bunlar acc ile yaşadığım telafi edilebilir, çözülebilir eksi yönler. Onun dışında hızlanma, frenleme, yokuşa göre vites düşürme ve yükseltmesi gayet başarılı.
                  viraj içindeki olay acc sistemlerinde genelde yaşanır benimde başıma çok geldi bu sistemin zaaflarından biridir acc'nin teknik olarak yetersizliğidir. kullanım klavuzunda belirtir.
                  acc nın radarı genelde 2 yada 3 bölge tarama şeklinde çalışır ve şerit durumunu kontrol eden kamera ile çalışmaz o yüzden radar şeritteki oluşan seneryoyu algılayabilecek yeteneğe sahip değildir, yeni ağaçlarda durum farklı olabilir.
                  1.6 SIDI

Yorum

Frenlerde herhangi bir sıkıntı yok. Ki arabayı aldığımdan beri kendi yaptığım frenlerden toplamda 1 veya 2 kez devreye girdi abs. Bi servise daha göstersem iyi olacak sanırım. Böyle güzel bir özelliğin böyle heba olması beni üzüyor.

Yorum

Nadiren de olsa hiç bir engel yada bir durum yokken cart diye fren yaptığı oldu haklısınız ürkütücü oluyor. Bence de sistemin zaaflarından biri. Virajdaki frenleme zaten oluyor sistemsel bir yetersizlikten kaynaklı. Durumu şerit takip asistanın kamerası ile entegrasyon yapılarak çözmek çok zor değil aslında ama belki de o durumda da farklı handikaplar oluşuyordur.
                      Bahsettiğiniz durumlar aslında herkesin yaşadığı durumlar. Ciddi sıkıntıya yol açmıyor ama rahatsız ediyorsa elbette can sıkıcı.
                      Mondeo 2.0 Ecoboost 240 Bg Selective

Yorum

Video yükleyemedim telefondan ama merak edene whatsapp tan gönderebilirim. Ani fren yapması ürkütücü ses yapması irrite edici. Acaba 2015 model belli serilerde mi var sadece?

Yorum

Bahsettiğiniz zart diye durma anında abs nin devreye girmesi bence normal çünkü araç dip fren yapıyor. Benim başıma bu geldiğinde çapraz park etmiş araçların arasında hafif slalom yaparak geçiyordum, bir anda araç frenledi, o anda ayağım fren pedalının üzerindeydi zaten ve pedalın ayağımın altında nerdeyse dibe kadar indiğini hissettim, araç baya dip fren yapmıştı. Bu anlamda abs devreye girer ama olay anlık olup biten bir şey. Frenlemenin o anda uzaması bence normal değil..
                          @Murat

Yorum

Ben slalom falan neredeyse hiç yapmıyorum bu dediğim rutinde gerçekleştiği için sıkıntı zaten. Serviste baktılar bugün anlamadılar tabi. Opel e mesaj atacaklar sözde. Bunun ayarını yapamıyorlar mı ki?

Yorum

Bu tip araç güvenlik vs. ekipmanlarının üretici firmaları araçların üretim yılına göre farklılık göstere biliyor. Örnek ESP fren sistemi bosch da olabilir delfi de olabilir bu tip durumlarda farklılık olması olağandır. Yani kesin bir şey söylemek zor, bu konuyu en iyi yeterli ilgiye ve yeteneğe sahip opel servisleri çözebilir.
                              Ayrıca kamera ve radar tabanlı güvenlik sistemleri 100% güvenli değildir çünkü dış ortam değişkenleri hava ve ışık koşullarına göre hassasdırlar çok güvenmek doğru değil o yüzdende firmalar güvenmeyin der.Bu tip yardımcı sistemleri aktif kullanmak istiyorsanız nasıl çalıştığını az çok bilmek bilinç kullanmayı sağlar. Diyelimki acil fren yardımı çarpışma uyarısını kullanmak istiyorsunuz kesinlikle onun kurallarına uygun araç kullanmak zorundasınız az sorun yaşamak için. Bir kere bile işe yarasa bence iyiki varsın demek gerekir.
                              1.6 SIDI

Yorum

İşleniyor...
                              X