Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Direksiyon titremesi ve degisim...

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Direksiyon titremesi ve degisim...

Orjinal yazı sahibi: gardiyan.14
    dün farkettim arkadaşlar 100 km ile giderken ani frene bastığımızda dreksiyonun biraz titremesi normal mi
    frenler aşırı ısınınca diskten dolayı titreme olabilir

Bir gün nasip olursa Erhanın,Hasanın yada benim araçla biraz gezeriz ve titremeyi görürüz

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
      Orjinal yazı sahibi: gardiyan.14
      dün farkettim arkadaşlar 100 km ile giderken ani frene bastığımızda dreksiyonun biraz titremesi normal mi
      frenler aşırı ısınınca diskten dolayı titreme olabilir

Bir gün nasip olursa Erhanın,Hasanın yada benim araçla biraz gezeriz ve titremeyi görürüz
      inşallah işden güçten vakit bulup bir sonraki programda size katılırım
      frenler cok ısındağında değil her zaman öyle cok titreme değil masaj yapar gibi normal midir ?
      hayır bura bahsi geçen disk çizilmesi--disk eğrilmesi gibi konuları okuyunca huylanıyorum o yüzden
      Opel Insignia 1.4 T Edition Elegance + 18 '' JANT + orjinal navi 600

Yorum

Arkadaşlar, merhabalar!
        Ben iki gün önce çok uzun zamandır ertelediğim test sürüşü için odak'a gittim. aynı titreme sorunu benim araçta da vardı. 140-160 arası. ustayla birlikte deneme yaptık. usta sorunun balans ayarı oduğunu söyledi. aracı bıraktım. ayar yapıldı. nasip olursa 3 gün sonra yine yaz tatili için uzun yola çıkacağım. fırsat olursa deneyeceğim. sonucu paylaşırım.
        Ancak şimdi sizinle paylaşmak istediğim şey şu: usta ile aramızda şöyle bir sohbet oldu. ben ona forumda bu titreşim konusuyla ilgili konuşulanlardan bahsettim. usta ise: 2009'larda böyle bir sorun olduğundan ama sonraki modellerde bu sorunun halldildiğinden bahsetti.
        MEN AMENE BİL KADER EMİN-E MİNEL KEDER.

Yâ Rab! Garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvanem, alîlem, âcizem, ihtiyarem, 
Bî-ihtiyarem, el'aman gûyem, afv cûyem, meded hâhem zidergâhet İlahî!

Yorum

son durum: Araçta titreme kalmadı. otobanda bir deneme yaptım. hakikaten sorun kalmamıştı.
          MEN AMENE BİL KADER EMİN-E MİNEL KEDER.

Yâ Rab! Garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvanem, alîlem, âcizem, ihtiyarem, 
Bî-ihtiyarem, el'aman gûyem, afv cûyem, meded hâhem zidergâhet İlahî!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: karyurekli
            benim lastiklerle ilgsi yok bence. cünkü araba rolantide titriyor çalışırken bile direksiyon ve kasa titriyor.harket halındeyken kasa titriyor bazen sanki devirsiz kulanılıyor gibi titreme yapiyor.
            Rölantide titreyen aracın problemi; balans ve rot ayarlarının bozuk olması ile ilgili değildir. Mutlaka aracınızda başka bir sıkıntı vardır.
            1.6T Cosmo (2011) / Teknik Gri / Necvox Infotainment + kamera / Prins VSI–2 Keihn Enjektör – Turbo Map – Valve Care...

Yorum

Dun titreme ve gezme sorunundan dolayı aracı Odak'a götürdüm. Sağ olsunlar ilgilendiler ve salıncak burçları değişti. Benimkini teknik bültene uymuyor diye garantiye sokamadılar, cepten hallettik. Araçta gezme sorunu hallolmuş ama Tarık beyin demesi lastiklerden kaynaklı ufak bir titreşim daha var. Henüz test etme fırsatı bulamadım. Yarın yol boş olursa bir deneyeceğim.
              34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Bugün bende 120'den sonra direksiyonda bir titreme hissettim.
                Güncel bilgi nedir acaba?
                2011 1.6 T Cosmo Sports Tourer

Yorum

Orjinal yazı sahibi: denz
                  Bugün bende 120'den sonra direksiyonda bir titreme hissettim.
                  Güncel bilgi nedir acaba?
                  Bu konuda önce balans,olmazsa rot ayarlarının elden geçmesi gerekiyor.
                  Arkadaşın mazda 3 ünde dört dörtlük balans ayarına rağmen benzer hızlarda geçmeyen bir titreme vardı.
                  Rot ayarı yapıldı,ardından yine balans,sorun tamamen düzeldi.
                  Belki sizinki de bu tarz basit bişeydir.
                  @Murat
                  2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Daha önce dikkat etmemiştim yazlıklar takıldıktan sonra daha bugün hissettim.
                    O zaman önce bir balansa sokayım bakalım nasıl olacak

Yorum

Araçlarımızda salıncak burç başları değişimi sözkonusuydu bazı modellerde. Birkaç seferde geçmeyen titremede rot-balans yerini değiştir toprağım.
                      Olmuyorsa, burç başlarını kontrol ettirebilirsin. Küçük bir ihtimal ama baktırt. Jant da yamuk olabilir. Özellikle jant düzeltme yapabilen bir yere git.
                      Yapamayan yer bazen birşey yok deyip geçiştiriyor.
                      CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                      SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Lastikleri mi deniştirsem acaba yav. Niyetim yoktu bu olaydan sonra yine aklıma girmeye başladı.

Yorum

Lastikten de olabilir de işten anlayan bi yere götürsene. Belki jant yamuktur.
                          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

KADIR BU KONUYU IYI OKU)
                            F30 Sport+

Yorum

Merhaba Arkadaşlar;

Bu sorun için 2692 Nolu Opel'in yayınladığı bir güvenlik dışı kapsamlı teknik bülten var. Forumda da çeşitli şekillerde bahsedilmiş. Ancak bizim ve diğer forumlarda yayınlayan arkadaşlar yanlış yönlendirme yapacak şekilde bilgi paylaşmışlar. Bunu düzeltmek için yazmak istedim.

Forumda yayınlanan bültende kırmızı ile işaretlediğim alttaki ifadeler yanlış.

2009 ve sonrası Insignia'lar için geçerli olan 2692 numaralı teknik bülten tam olarak bu konu ile ilgili...

Müşteri şikayeti : 110-140 arası hızlarda hafif titreşim.
                              Sebep : Süspansiyon parçalarındaki toleranslar.
                              Çözüm : Ön alt salıncak kolu ön takozunu modifiye edilmiş yeni parça ile değiştirin (hem sağ hem sol ikisini birden)
                              (Tekerleklere çok iyi balans ayarı yapılmış olmalı ve yerlerine takılırken bültendeki talimatlara harfiyen uyulmalıdır)

Eski parça kodu : 3 52 866 (OPC dışındaki tüm şasi tipleri için aynı)
                              Yeni parça kodu : 3 52 496

Değişecek parçanın şematik görünümü de şu şekilde : (mavi ile işaretli olan 12 numaralı parça)

Bültenin ingilizce orjinali alttaki gibi;

Field Remedy: 2692
                              Subject: Front axle suspension - Vibration
                              Models: Engines: Option:
                              Insignia 2009... All
                              Complaint: Slight vibration between 70 mph and 90 mph.
                              Cause: Addition of tolerances.

Remedy:
                              In case of customer complaint please exchange the rear bushing
                              of both lower front control arms. Improved parts can be ordered at P&A.
                              --> Forumda paylaşılan içerikte ön alt salıncak ÖN TAKOZU değişmeli denmiş. Ancak Doğrusu tam tersi parça Ön alt Salıncak ARKA TAKOZU olması gerekiyor. Parçaya katalogdan bakıldığında da 12 numaralı parça değil 13 numaralı parçanın (
                              13315674/352496) değişmesi gerektiği gözüküyor.

Note: Wheels have to be very well balanced and have to be installed
                              to the hub according to the information given in TIS.

Spare parts: Part-number: Catalogue-number:

Bushing, damper, front- 13 315 674 3 52 496
                              suspension arm, rear --> Buradaki ifade gayet açık. ÖN SALINCAK ARKA BURCU değişecek diyor.

Labour Times: TC: Hours:

U3 269 20 Replace bushings 90 S.A.

Değişmesi gereken doğru parça altta katalogda daire içine aldığım 13 numaralı arka burç. 12 numaralı parçanın üstüne çarpı koydum. Bu teknik bültende 12 numara değişmeyecek.

salıncak burcu.jpg

Ekli Dosyalar

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cihantavuz View Post
                                Merhaba Arkadaşlar;

Bu sorun için 2692 Nolu Opel'in yayınladığı bir güvenlik dışı kapsamlı teknik bülten var. Forumda da çeşitli şekillerde bahsedilmiş. Ancak bizim ve diğer forumlarda yayınlayan arkadaşlar yanlış yönlendirme yapacak şekilde bilgi paylaşmışlar. Bunu düzeltmek için yazmak istedim.

Forumda yayınlanan bültende kırmızı ile işaretlediğim alttaki ifadeler yanlış.

2009 ve sonrası Insignia'lar için geçerli olan 2692 numaralı teknik bülten tam olarak bu konu ile ilgili...

Müşteri şikayeti : 110-140 arası hızlarda hafif titreşim.
                                Sebep : Süspansiyon parçalarındaki toleranslar.
                                Çözüm : Ön alt salıncak kolu ön takozunu modifiye edilmiş yeni parça ile değiştirin (hem sağ hem sol ikisini birden)
                                (Tekerleklere çok iyi balans ayarı yapılmış olmalı ve yerlerine takılırken bültendeki talimatlara harfiyen uyulmalıdır)

Eski parça kodu : 3 52 866 (OPC dışındaki tüm şasi tipleri için aynı)
                                Yeni parça kodu : 3 52 496

Değişecek parçanın şematik görünümü de şu şekilde : (mavi ile işaretli olan 12 numaralı parça)

Bültenin ingilizce orjinali alttaki gibi;

Field Remedy: 2692
                                Subject: Front axle suspension - Vibration
                                Models: Engines: Option:
                                Insignia 2009... All
                                Complaint: Slight vibration between 70 mph and 90 mph.
                                Cause: Addition of tolerances.

Remedy:
                                In case of customer complaint please exchange the rear bushing
                                of both lower front control arms. Improved parts can be ordered at P&A.
                                --> Forumda paylaşılan içerikte ön alt salıncak ÖN TAKOZU değişmeli denmiş. Ancak Doğrusu tam tersi parça Ön alt Salıncak ARKA TAKOZU olması gerekiyor. Parçaya katalogdan bakıldığında da 12 numaralı parça değil 13 numaralı parçanın (
                                13315674/352496) değişmesi gerektiği gözüküyor.

Note: Wheels have to be very well balanced and have to be installed
                                to the hub according to the information given in TIS.

Spare parts: Part-number: Catalogue-number:

Bushing, damper, front- 13 315 674 3 52 496
                                suspension arm, rear --> Buradaki ifade gayet açık. ÖN SALINCAK ARKA BURCU değişecek diyor.

Labour Times: TC: Hours:

U3 269 20 Replace bushings 90 S.A.

Değişmesi gereken doğru parça altta katalogda daire içine aldığım 13 numaralı arka burç. 12 numaralı parçanın üstüne çarpı koydum. Bu teknik bültende 12 numara değişmeyecek.

salıncak burcu.jpg

Vallahi Helal Olsun Kardeşim, Doğru Bilgilendirmen İçin. Konu Açıldıktan Ancak 12 Yıl Sonra Bültenin Doğru Şekli İle Açıklanabilmiş Olması Çok İlgi Çekici ve Bir O Kadar da Kabare Konusu Niteliğinde...! İlk Açıldığı Yıllardan Beri Konuya Aşina Olan Bir Insignia Sahibi Olarak Son Zamanlarda Torque-Steering İle Karşı Karşıya Kaldığım İçin Yazılanlara Tekrar Bir Göz Gezdirmek İstediğim İçin Fark Ettim Önemli Bilgilendirmeni ve Teşekkürler.

Yorum

İşleniyor...
                                X