Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK - ATATÜRK Köşemiz

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK - ATATÜRK Köşemiz

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

( 1881 - ... )

Bayraksızlar bayraksızlar
    Yere düşse bayrak sızlar
    Nerden bilsin kıymetini
    Soysuz sopsuz bayraksızlar
    Renginde şehitlik gizli
    Hilâlinde mana var
    Yüreğimde saklamışım
    Kurbanında kına var
    Toprağa düşse yiğit
    Ölüm güç verir bize
    İnancıma teslim oldum
    Zulüm güç verir bize
    Susmayın ey milletim
    Bayraksızda ar olmaz
    Susar ise yiğitler
    Vatan bize yar olmaz
    Bu vatanın ekmeğii
    Gözünüze durmalı
    Yiğit bir can gelmeli
    Sizden hesap sormalı

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR
    TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR...

Sevgli insigniateam ailesi,
    Ulu önder Atatürk'ümüz için açtığım bu konuda önderimizle ilgili resimler konular,duygu ve düşüncelerimizi paylaşabilmemiz onu sitemizdede her daim anabilmemiz için bu girişimde bulundum.bütün site üyelerimizin bu konudan memnun kalacağı düşüncesi ve paylaşımda bulunmak isteyeceği kanaatindeyim...
    sevgi ve saygılarımla...

Not: Site yönetimimizce bu konunun bölüm içeriğinde en üstte sabitlenmesinide canı gönülden talep ederim...

Ynt: Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK - ATATÜRK Köşemiz

Orjinal yazı sahibi: DiaDavidoff

( 1881 - ... )

Sevgli insigniateam ailesi,
    Ulu önder Atatürk'ümüz için açtığım bu konuda önderimizle ilgili resimler konular,duygu ve düşüncelerimizi paylaşabilmemiz onu sitemizdede her daim anabilmemiz için bu girişimde bulundum.bütün site üyelerimizin bu konudan memnun kalacağı düşüncesi ve paylaşımda bulunmak isteyeceği kanaatindeyim...
    sevgi ve saygılarımla...

Not: Site yönetimimizce bu konunun bölüm içeriğinde en üstte sabitlenmesinide canı gönünlden talep ederim...

clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap clapclap

Yorum

İlk mesajdabenden olsun...

Atatürk'ün Eşitlik Anlayışı

Atatürk bir gün Dolmabahçe'den gizlice çıkar, Topkapı Sarayı Müzesi'ne
      gelir. Müzeyi gezmek ister. Kendisini kapıcıya tanıtır, fakat kapıcı
      "Henüz saat 9 olmadı, memurlar da gelmedi. Atatürk değil, kim olursan
      ol, bekleyeceksin" der.
      Hiç şüphe yok ki, kapıcı Atatürk'ü tanımamış ve birden fazla bu
      sözlere muhatap bulunduğu için gelenin Atatürk olabileceğine
      inanmamıştır. Fakat bu olayda mühim olan nokta Atatürk'ün kapıcının
      sert cevabı karşısında ısrar etmeyerek, bir kenara çekilip, saatin 9
      olmasını ve memurların gelmesini beklemesidir.

Yorum

Emre yine bomba gibi konu başlığı... Yazdıklarına +'lar yetmez....

(Keşke, Fatih bey (FacomX) tarafından (Bu vesile ile birkez daha kendisine TEŞEKKÜR ederim) 24 Nisan Ankara buluşmasında bana hediye ettiği ve aracımın TURBO kısmında yer alan ATATÜRK'ün imzasının yer aldığı çıkartmanın bir de resmini çekseydin)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cemil Nişankaya
          Emre yine bomba gibi konu başlığı... Yazdıklarına +'lar yetmez....
          Teşekkür ederim Cemil abi çokkkk önceden acılması gereken bir konuydu aslında kısmet bugüneymiş...

Yorum

Ulu önder Atatürk'ün yaptığı devrimler;

Atatürk askeri bir dahi ve karizmatik bir lider olduğu gibi, aynı zamanda büyük bir devrimciydi. O dönemlerde, Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve kültürel açıdan gelişmiş toplumların aktif bir üyesi olabilmesi için, modernize edilmesi çok önemli idi. Mustafa Kemal ülkesindeki yaşamı modernize etmiştir. Atatürk 1924 ile 1938 yılları arasında, insanlarının kurtuluşları ve hayatta kalabilmeleri için yaşamsal öneme sahip olan devrimleri hayata geçirmiştir. Tüm bu devrimler, Türk halkı tarafından büyük bir coşku ile karşılanmıştı.

Harf Devrimi

Atatürk'ün gerçekleştirmiş olduğu en önemli devrimlerden birisi, Arap alfabesinin kaldırılması ve Latin alfabesinin kabul edilmesi olmuştur. 3 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk Alfabesi kabul edilmiştir.

Kıyafet Devrimi
            Kıyafet devrimi ile birlikte kadınlar çarşaf giymekten vazgeçerek modern kadın elbiseleri giymeye başladılar,Erkekler ise fes yerine şapka giymeye başladılar.

Hukuk Sisteminin Laikleştirilmesi

1920 yılında kurulmuş olan yeni Türkiye Devletinin yeni bir hukuk sistemine ihtiyacı vardı. Atatürk, Şeriat Kanununun yerine İsviçre Medeni Kanununu getirmiş, o dönemde geçerli olan ceza yasasının yerine ise İtalyan Ceza Yasasını getirmiştir. Türk Hukuk Sistemi ise tüm çağdaş gereksinimler Çerçevesinde modernize edilmiştir.

Öğrenimin Laikleştirilmesi

19. Yüzyıl başlarına dek, Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çeşitli eğitim sistemleri uygulanmaktaydı. Atatürk İslami eğitim veren medrese sisteminin yeni toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini gördü. Bu nedenle, batı modellerine benzeyen yeni bir eğitim sisteminin oluşturulması gerekliydi. Böylece, mevcut sistem değiştirilerek 1933 yılında bir üniversite reformu gerçekleştirilmiştir.

Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar

Atatürk Devrimleri ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadınına yeni haklar tanınmıştır. Böylece kabul edilmiş olan medeni kanun gereğince bundan böyle kadınlar da erkeklere tanınan haklara sahip olacaklar, resmi görevlere atanabilecekler, oy verme ve Millet Meclisine seçilebilme hakkına sahip olabileceklerdir. Tek eşlilik ilkesi ve kadınlara tanınan eşit haklar, Türk toplumuna bir canlılık kazandırmıştır.

Atatürk'ün Türk Tarihi ile ilgili Çalışmaları

Kültürel alanda bir tür milliyetçilik anlamındaki yazı devrimi sonrasında, Atatürk tarih konusuna ağırlık verdi ve 1931 yılında Türk Tarih Kurumunu kurdu. Burada, Türkiye Tarihi kapsamlı bir şekilde incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Bunların dışında, Yeni Takvim, Ağırlıklar ve Ölçüler, Tatiller ve Soyadı Kanunu gibi diğer birçok devrimler de gerçekleştirilmiştir. Bu konudaki bazı örnekler arasında 1924 Hafta sonu Yasası, 1925 Uluslararası Zaman ve Takvim Sistemi, 1926 Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu, 1933 Ölçü Sistemleri ve 1934 Soyadı Yasası sayılabilir. 1932 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen yasa gereğince Türkler soyadı aldılar ve Milletin liderine de "Türklerin Babası" anlamına gelen Atatürk soyadı verildi.
            Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar

Atatürk Devrimleri ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadınına yeni haklar tanınmıştır. Böylece kabul edilmiş olan medeni kanun gereğince bundan böyle kadınlar da erkeklere tanınan haklara sahip olacaklar, resmi görevlere atanabilecekler, oy verme ve Millet Meclisine seçilebilme hakkına sahip olabileceklerdir. Tek eşlilik ilkesi ve kadınlara tanınan eşit haklar, Türk toplumuna bir canlılık kazandırmıştır.

"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?"

"Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"

Türk kadınını arap zihniyetinden kurtaran Atatürk, yaptığı devrimlerle, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.Türk kadını ilk kez 1935 yılındaki seçimlerde oy kullanmış ve aralarından 18 millet vekili çıkarmıştır.
            Kadınlar "mal" olmaktan çıkmış, topluma "birey" olarak katılmıştır.

Yorum

Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkalım abilerim.bunları ortadan kaldırmak isteyen veya yıkmak isteyenlere izin vermiyelim.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!

1998 Opel Vectra 2.0 Cdx

Yorum

Türk Bayrağının Hikayesi ve Oluşumu...

Bayrak sözcüğünün aslı, "batrak"tır. Batıraktan yani batırmaktan gelir. Eski Türkler'de toprağa saplanan, "batırılan" mızrağın üzerine hanedanlığı temsil eden renklerde kumaşlar, ipler vb. asılırdı. Mızrağın ucuna da altın veya değerli madenlerden kurt başı gibi kağanlık alameti takılırdı. "Toprağa batırılan mızrak" anlamındaki bayrak sözcüğü, zamanla " dalgalanan milli simge" ye kaymıştır. Osmanlı Devleti'nden önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur.Türk Bayrağı'nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mes'üd tarafından Osman Bey'e gönderilen ak renkli sancak olarak görürüz.15. yüzyıldan sonra al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı'nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır.Türk Bayrağı'na en yakın şekil ise III. Selim döneminde rastlanır.Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın beş köşeli halinde kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir.Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkartılan 2994 sayili kanunla Türk Bayrağı'nın şekli ve ölçüleri kesin bir şekilde tesbit edilmiştir.28 Temmuz 1937 tarihli 27175 sayili Türk Bayrağı nizamnamesi kararnamesi ile de Türk Bayrağı'nın kullanılışı düzenlenmiştir.

Türkiye bayrağının sembolik anlamı için pekçok teori ileri sürülmüştür.

* Bir görüşe göre, Türk Bayrağındaki hilal "İslamiyeti"; yıldız ise "Türklüğü" temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan "kan"ı temsil etmektedir.
                * Başka bir görüşe göre, Ay-yıldız Orta Asya'dan gelen "Türklüğü", kırmızı zemin ise "vatanı" temsil etmektedir.
                * Başka bir görüşe göre; Osmanlı devleti bayrağının değiştirilmiş bir versiyonudur.
                * Başka bir görüşe göre; yarım ay "yenilenme" yi, yıldız "Türklüğü" temsil etmektedir.
                * Başka bir görüşe göre; yarım ay "Allah" ı, yıldız "İslam dininin peygamberini" temsil etmektedir.
                * Başka bir görüşe göre yıldız "demokrasi" eşitlik ve özgürlüğü, hilal "İslam"ı simgeler.

* Başka bir görüşe göre savaşta ölen askerlerin kanına yansıyan ay ve yıldızın ışığının yansımasından oluşan görüntüyü temsil etmektedir.
                * (Bilinen efsaneye göre, 1. Kosova Savaşı sonrasında; Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda; Ay ve Yıldız'ın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir. Yapılan tüm varsayımlar arasında, 1. Kosova Savaşı'nın sebep olması en büyük imkanlardan biridir, lakin bu savaş tarihinin akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri, dönemin padişahı Murat Hüdavendigar'a Sırp savaş planlarını vereceği taahhütü ile yaklaşmış; hançeri ile Osmanlı İmparatorluğu galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük oğlu Yıldırım Beyazıt geçmiştir.)

Yorum

Bu sitede böyle değerli bir konu açan Emre arkadaşıma ve değerli yorumlarını esirgemeyen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Yorum

Emre abi böyle güzel bir konu açtığın için sana minnettarım desem yeridir!
                    Aşk çok yakar dediler usta tüp mü taktırsak?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: xxstormxx
                      Bu sitede böyle değerli bir konu açan Emre arkadaşıma ve değerli yorumlarını esirgemeyen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
                      Orjinal yazı sahibi: Sensation
                      Emre abi böyle güzel bir konu açtığın için sana minnettarım desem yeridir!
                      Çok Teşekkür edrrim bunu bütün üyelerimizce actım ben sadece konuyu actım ama hep beraber devam ettirecez bu konuyu hiç eskimeyecek en sabit konularımızdan olacak bu konu,ilginizden dolayı ayrıca bende çok mutlu oldum...

Yorum

Emre ellerine sağlık, bugüne kadar nasıl akıl edemedik diye üzüldüm doğrusu...

Sitemizin tepesinde bu başlık bayrak gibi dalgalanmalı...

2009 Opel Insignia 1.6 T Cosmo + 19''Dunlop + FlexRide + Cd500 Navi + Sunroof + Isıtmalı Deri Döşeme / Teknik Gri

Yorum

Yıllar önce Üst Yöneticilerim tarafından istenilen metni, grafik&tasarım olarak bu şekilde hazırlamıştım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ted79
                            Emre ellerine sağlık, bugüne kadar nasıl akıl edemedik diye üzüldüm doğrusu...

Sitemizin tepesinde bu başlık bayrak gibi dalgalanmalı...
                            Evet abi ihmal edilmiş gec açılmış ama geç kalınmamış bir konu Sitemizin tepesinde bayrak gibi sallanması gereken en baş konu...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cemil Nişankaya
                              Yıllar önce Üst Yöneticilerim tarafından istenilen metni, grafik&tasarım olarak bu şekilde hazırlamıştım.
                              Harika çalışma Cemil abi...

Yorum

İşleniyor...
                              X