Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Radar engellendi hatası ve koltuk ısıtma sorunu.

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Radar engellendi hatası ve koltuk ısıtma sorunu.

Merhaba arkadaşlar,

1 hafta önce 2015 model Insignia 1.6 CDTI A/T Cosmo olarak aranıza katıldım. Aracımda aldıktan sonra gözlemlediğim iki sorun var.

1. Seyir halinde iken "Radar engellendi" ve "Çarpışma önleme hazırlığı devre dışı" şeklinde uyarı alıyorum. Devre dışı olunca da ne hız sabitleme ne de ACC kullanılamıyor tabiki. Zaten bu aracı almamdaki en büyük neden de ACC idi ama ne yazık ki satan arkadaş herhangi bir şey söylemedi bu konuda. Buradaki arıza ne olabilir? Daha önce başına gelen var mı? Radar olduğu için bana oldukça pahalıya patlayacak gibi geliyor.

2. Direksiyon ısıtma gayet iyi çalışıyorken koltuk ısıtmayı açtıktan 1 dk. sonra röle atıyor ve ısıtmadan devreden çıkıyor. Hem sağ hem de sol koltuk için durum bu şekilde. Bu sorun neden olabilir ve nasıl çözülebilir.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Geçmiş Olsun. Arkadaşlar sizi tanışma bölümüne davet edecektir kurallar gereği.

Bu 2 sorunda elektrik sorunu olabilir. Direk servislik bir konu bence. Şemaya göre ilgili hatta bakabilirler. 2 sorunda aynı eş zamanlı mı başladı ?

Isıtma pedlerin de rezistans tellerinde kırık olabilir, genelde çocukların bazen yıkamacıların koltuklara ayaklarıya-dizleriyle basmasından kaynaklanıyor.

Yoğun yağmur da, radar yüzeyinin aşırı çamur olması gibi durumlarda radar geçici olarak devre dışı kalabiliyor.
    1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
    Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Orjinal yazı sahibi: selcuktuncer View Post
      Merhaba Geçmiş Olsun. Arkadaşlar sizi tanışma bölümüne davet edecektir kurallar gereği.

Bu 2 sorunda elektrik sorunu olabilir. Direk servislik bir konu bence. Şemaya göre ilgili hatta bakabilirler. 2 sorunda aynı eş zamanlı mı başladı ?

Isıtma pedlerin de rezistans tellerinde kırık olabilir, genelde çocukların bazen yıkamacıların koltuklara ayaklarıya-dizleriyle basmasından kaynaklanıyor.

Yoğun yağmur da, radar yüzeyinin aşırı çamur olması gibi durumlarda radar geçici olarak devre dışı kalabiliyor.
      Dediğim gibi aracı alalı 1 hafta oldu. Aldıktan sonra fark ettim. Satıcı da bir şey söylemedi. Aynı anda mı başladı yoksa farklı zamanlarda mı oldu bilmiyorum. Satıcı çalışıyordu, bir sorun olmaması lazım diyip duruyor ama yutmadım tabiki. Radarın önünü temizledim ama sonuç aynı. El kitabında olabilir yazıyor. Hatta motor ve franlerde de bir sorun tespit ederse radar bloke olabilir yazıyor. Sanırım işimiz servise kaldı ama bu ilk Opel aracım. Servislerini de bilmiyorum açıkcası. Bakalım nelerle karşılaşacağız.

Yorum

serviste çok büyük bir sorunla karşılaşmazsınız. yani en azından sorun neyse onu söylerler. aldığınız kişi ile ilgili iyi bir elektrik alamadım maalesef söylediklerinizden. radar olduğu için korksanızda sorun küçükte olabilir. klips çıkmış olabilir, oksitlenme olabilir. vesaire.
        önce akü kutup başını söküp bir süre bekleyin ve takın. tekrar deneyin. mutlaka servis kontrol etsin sorununuz devam ederse.
        1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
        Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

serviste çok büyük bir sorunla karşılaşmazsınız. yani en azından sorun neyse onu söylerler. aldığınız kişi ile ilgili iyi bir elektrik alamadım maalesef söylediklerinizden. radar olduğu için korksanızda sorun küçükte olabilir. klips çıkmış olabilir, oksitlenme olabilir. vesaire.
          önce akü kutup başını söküp bir süre bekleyin ve takın. tekrar deneyin. mutlaka servis kontrol etsin sorununuz devam ederse.
          Kutup başını sökersem araçta kitleme olur mu yoksa taktıktan sonra herşey aynı şekilde devam mı eder? Symbol'de bile kutup başını sökünce radyo kitleniyordu.

Yorum

hayır olmaz. camları ayarlamanız için ekranda yönergeler çıkabilir, o da basit bir işlem.

Yorum

Merhaba
              Yaşadığınız sorunlar üzücü ancak çözümsüz değildir bence, acc yoğun yağışlarda bazen devre dışı kalıyor, yağmursuz havada sorun yaşyorsanız aracın herhangi bir önden kazası yada darbe aldığı bir olasılık varsa radar zarar görmüş olabilir önce bu durumu netleştiren kaputu açıp radarın olduğu yeri gözden geçirin anlamam derseniz servise mutlaka gidin en iyi teknik desteği servis'ten alırsınız, selçuğun dediği gibi ısıtma padleri genelde dizle basılmak zarar görüyor, yani servis en doğru yol.
              1.6 SIDI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ersinnisre View Post
                Merhaba
                Yaşadığınız sorunlar üzücü ancak çözümsüz değildir bence, acc yoğun yağışlarda bazen devre dışı kalıyor, yağmursuz havada sorun yaşyorsanız aracın herhangi bir önden kazası yada darbe aldığı bir olasılık varsa radar zarar görmüş olabilir önce bu durumu netleştiren kaputu açıp radarın olduğu yeri gözden geçirin anlamam derseniz servise mutlaka gidin en iyi teknik desteği servis'ten alırsınız, selçuğun dediği gibi ısıtma padleri genelde dizle basılmak zarar görüyor, yani servis en doğru yol.
                Teşekkürler hocam. Malesef yağmursuz havalarda da kesintisiz çalışmıyor. Radar bozuk olsa hiç çalışmaz ama devrede olduğu zamanlarda çalışmasında bir sıkıntı yok. Muhtemelen bağlantı kopukluğu, yazılım güncellemesi, kalibrasyon veya temizlik ile çözülebileceğini düşünüyorum ama hayırlısı. Koltuk ısıtmayı ise çok önemsemiyorum. O bir şekilde çözülür illa ki.

Araç da hatasız. Önden kazası yok. Eksperde baya detaylı baktılar. Tüm bağlantılar orjinal.

Yorum

(kitapçıktan alıntıdır)

"Radar sensörü su, toz, buz veya
                  kar ile kaplanabileceği için
                  ayarlanabilir hız sabitleyici
                  yağmurlu, karlı havalarda ve çok
                  tozlu ortamlarda
                  kullanılmamalıdır. Bu görüş
                  kabiliyetini azaltır veya tamamen
                  bastırır. Sensör blokajı hatasında
                  sensör kapağını temizleyin."

Ekli Dosyalar
                  2016 insignia 1.6 CDTi AT. (ÇGP2)

Yorum

arkadaş zaten temizkende arıza veriyor diyor. zaten o kadar da çok hassas birşey değil. şiddetli yağmurda ve kar yağarken radar yüzeyi buzlaşırsa geçici olarak sistem devre dışı bırakıyor kendini, yanlış ölçüm yapmamak için.

Yorum

Dıştan temizleniyor ama asıl radar panjurun arkasında kalıyor. Panjuru nasıl sökebiliriz? Komple tamponun mu inmesi gerekir?

Yorum

içeriden müdahale etmeyin. kitapçıkta da önerdiği üzer kapağı temizlemeniz gerekiyor. siz aracı servise gösterin.

Sizin sorunuzda böyle basit olabilir, aşağıdaki konu ve cevabı dikkate alınız.

https://www.insigniateam.com/forum/t...3%BCtfen/page2

24.12.2018, 17:34
                        Selamlar,
                        Sorunum Adana Onatça Opel'de Melih Ustam, parça değişimi olmadan, vidaları gevşeyen radar sensörün sıkılığı düzelterek sorunu gidermiştir. Eline ve emeğine sağlık. Aynı donanımdaki insignia kullanıcılarının böyle bir problemle karşılaştıklarında göz önünde bulundurmaları açısından bilgi vermek istedim. 10dk.da uyarı veren sistem yaklaşık 15-20 gündür sıkıntısız çalışıyor.

Yorum

içeriden müdahale etmeyin. kitapçıkta da önerdiği üzer kapağı temizlemeniz gerekiyor. siz aracı servise gösterin.

Sizin sorunuzda böyle basit olabilir, aşağıdaki konu ve cevabı dikkate alınız.

https://www.insigniateam.com/forum/t...3%BCtfen/page2

24.12.2018, 17:34
                          Selamlar,
                          Sorunum Adana Onatça Opel'de Melih Ustam, parça değişimi olmadan, vidaları gevşeyen radar sensörün sıkılığı düzelterek sorunu gidermiştir. Eline ve emeğine sağlık. Aynı donanımdaki insignia kullanıcılarının böyle bir problemle karşılaştıklarında göz önünde bulundurmaları açısından bilgi vermek istedim. 10dk.da uyarı veren sistem yaklaşık 15-20 gündür sıkıntısız çalışıyor.
                          Çok teşekkürler. bende de bunun gibi bir sorun olduğunu düşünüyorum. İlk fırsatta servise gideceğim. Sonuçları da buradan paylaşırım.

Yorum

Araç şuan serviste. Yazılım yükseltme yapılması gerekli dediler. 500 TL'ye yakın tutacakmış. Onay verdim ama sadece yazılım işi değil gibi geliyor bana. Sonuçta eski yazılımın zamanla eskime ve çalışmama gibi bir durum olamaz ki? Öğleden sonra 3 gibi bitecekmiş. Umarım sorun çözülmüş olur. Göreceğiz bakalım.

Yorum

eğer radar tarafı kontrol edildiyse direk yazılım denmediyse, ihtimaldir, yazılımla düzelebilir. Lakin neden yazılımla ilgili güncellemeden sizden para istiyorlar? Bu sizin kusurunuz ya da zamanla değişecek keyfe keder bir şey değil ki? Bu konuda ısrarcı olmanızı tavsiye ederim. yükseltme yapılacak bir yazılım geldiyse opelden, bende aynı yıl araca sahibim beni ya da benim gibi kullanıcıları neden yazılım upgrade i için davet etmediler? Kafama yatmıyor hayır.

Yorum

İşleniyor...
                              X