Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Değişik bir AFL sorunu!...

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Değişik bir AFL sorunu!...

Arkadaşlar merhaba, Aracımda AFL yükseklik ayarı arızası ve servis gerekli diye bir mesaj alıyorum.Gösterge panelimde de sarı afl arızası ledi yanmakda.

Lakin far mercekleri aşağı yukarı sağa sola hareket ediyor.Uzun kısa yanmada sorun yok, viraj aydınlatmaları çalışıyor, tunele vs girdiğimde farlar otomatik yanıp sonüyor. Direksiyon tepkisine göre farlar sağ yada solu aydınlatıyor. Yani hiçbir sorun yok. Ama rampa iniş ve çıkışda merceklerın aşağı yukarı yapıp yapmadığını fark edemedim.

Bu durumda benım sorunlu olan kısım tekerlek kısmında bulunan rampa iniş ve çıkışı algılan sensör müdür?

bu hata ne zaman meydana geliyor? ilk çalıştırmada mı, seyir halindeyken mi ?
    Insignia 1.6 T Cosmo // Safire Black // Flexride // Bej + Maun Deri Döşeme // Koltuk Isıtma // Sunroof

Yorum

ilk çalıştırmada. Akü kutup başını sök tak da yaptım sonuç alamadım. Far mercek hareketlerini takip ettim. Çalışmasında sıkıntı yok.Merkezi kilidi açtığımda mercekler 2 eksende hareketini yapıyor. bahsettiğim gibi çalışmayan hiçbir aksam da yok.

Yorum

Arkadaşlar bu yükseklil seviye sensörü yeri neresidir?Tekerleği tam sol ve tam sağ yaptım göremedim.Davlumbaz arkasındamı kalır?Ön sol tekerlekde olduğunu duymuştum doğrumudur?

Yorum

ön sol tekerde oluyor. biraz yukarıda kalır, lifte aldığınızda rahat görürsünüz. yalnız seviye sensörü iki tane, biri önde diğeri arkada. hata koduna baktırıp sıkıntı hangisinde onu öğrenmek gerek. ki sıkıntı bu seviye sensörlerinin birinde
          Insignia 1.6 T Cosmo // Safire Black // Flexride // Bej + Maun Deri Döşeme // Koltuk Isıtma // Sunroof

Yorum

Orjinal yazı sahibi: egeyildirim View Post
            ön sol tekerde oluyor. biraz yukarıda kalır, lifte aldığınızda rahat görürsünüz. yalnız seviye sensörü iki tane, biri önde diğeri arkada. hata koduna baktırıp sıkıntı hangisinde onu öğrenmek gerek. ki sıkıntı bu seviye sensörlerinin birinde
            Çok teşekkürler bilgi için. Yolda sertçe bir çukura denk geldim akabinde alarrm verdi.Lifte almadan ulaşmak mümkün mü? Çukura ön sol lastiğim denk geldi. Öncelikle oraya bakmak istiyorum. Ama tam yerini bilmediğimden sıkıntı yaşıyorum.

Yorum

şimdi kontrol tekrar kontrol ettim yerini gördüm, davlumbazın arkasında kalıyormuş.Liftsiz oradayı incelemem mumkun degıl

Yorum

yok lifte almanız lazım davlumbaz arkasında. siz yine de hata kodunu okutun, bende sağlam olduğunu düşündüğüm bir tane ön far seviye sensörü var, arızalı sanıp yenisini almıştım boşta duruyor alın deneyin işinizi görürse kullanırsınız

Yorum

Orjinal yazı sahibi: egeyildirim View Post
                  yok lifte almanız lazım davlumbaz arkasında. siz yine de hata kodunu okutun, bende sağlam olduğunu düşündüğüm bir tane ön far seviye sensörü var, arızalı sanıp yenisini almıştım boşta duruyor alın deneyin işinizi görürse kullanırsınız
                  Çok teşekkür ederim. Peki ön ve arka seviye sensörleri aynımıdır?Biliyormusunuz?

Yorum

hayır aynı sensörler değil o yüzden ilk başta hata kodunu bir okutturun derim

Yorum

Konuyu hortlatayım, bir afl sorunum var. Sağ olsun Egeyıldırım bey elinde olan bir sensorü bana denemem için göndermişti. Aracım zaman zaman yolda giderken afl alarmını siliyordu. Özellikle yağmurlu havalarda. Bende sensör kablosunda bir problem olabilir diye düşünüyordum. Bugun aracımı ön tekerleğini ve davlumbazını sökerek sensore ulastım. Sensör altında plastık birplaka vardı. Elimde dokunur dokunmaz kırıldı ve koptu. Bir braket mi desem plakamı plastık bir özelliği olmayan bir parça. Bu parçanın bir önemi var mıdır?

Yorum

evet eski konulara bir daha bakınca o parçanın önemli olduğunu anladım . Bir arkadaş Afl far braketidiyetanımlamış. Ama Afl far braketi diye googlelayınca bir sey bulamıyorum. Bunun tam olarak adı nedir bilen var mı arkadaşlar

Yorum

Biraz yabancı forumlarda dolaşınca bu braketin çalışma sistemini anladım. Sensörümüz proximity çalışmakta. Braket üzerinde bir metal plaka var(mış). Benim brakette sadece plastik vardı. Bu durumda sensör metali görmediğinden afl servis gerekli ikazi aldığımı düşünmekteyim. Parça kodunuda buldum. Sorunumu tam çözünce buradan paylaşırım.

Yorum

Fotoğraf da olursa iyi olur, şahsen hangi parça nasıl birşey tam anlamadım
                            InsigniaTEAM

Yorum

You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 1 photos.

Yorum

İşleniyor...
                              X