Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Selam arkadaşlar 1.6 Turbo insigniam var Lütfen LPG konusunda yardımcı olun

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Selam arkadaşlar 1.6 Turbo insigniam var Lütfen LPG konusunda yardımcı olun

Orjinal yazı sahibi: vetadomer
    3000 TL LPG ücreti + 5000 tl sübap ücreti ve arada bir ayar gayar ücreti yılda 10000 km yapıyorum anca. kafama göre binerim daha iii. satarkende kafam ağrımaz.
    Subap değişim ücreti 1.200 ile 1.500 tl arasında tutuyor. 5.000 tl'yi nereden çıkardınız?
    1.6T Cosmo (2011) / Teknik Gri / Necvox Infotainment + kamera / Prins VSI–2 Keihn Enjektör – Turbo Map – Valve Care...

Yorum

Ynt: Selam arkadaşlar 1.6 Turbo insigniam var Lütfen LPG konusunda yardımcı olun

Şu an BRC my11 Turbo kit takılı aracımda yakıt tüketimim şu an %40 azaldı diyebilirim. Ayrıca 100 bin km ve 2 yıl motor garantili olarak takıldı. Subap konusunda üretici firma konyadaymış izne ayrıldığımda konyadan geçerken bir bayisinden subapları alıcam elimde hazır bulunsun herhangi bir tekleme veya küçük bir sıkıntı olduğunda direkt değiştirme yoluna gideceğim. Geçen ustamla görüştüğümde malzemeyi sen getirirsen işçiliğe bu işi biz çözeriz yanıtını aldım. Netten tahmini araştırmalarıma göre subapların ücreti 250 civarındaymış. Bence biraz araştırın. Bu işin taş çatlasın maliyeti 1000 lira tutar. LPG olayından çekinmeye gerek yok. Bir yılda 20 bin km yapıyorum. Bu çıkan 1000 TL maliyeti çok çok rahat çıkartmış oluyorum zaten. LPG konusu artık zorunluluk haline geldi. Bugün gelen zamla birlikte 5 tl oldu benzin. Yakıt tüketimim aynı kalsa bile aradaki fiyat farkından dolayı %40 kar etmiş oluyorum.
      Astra 1.4 T Cosmo Füme + Navigasyon

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Hasip
        Şu an BRC my11 Turbo kit takılı aracımda yakıt tüketimim şu an %40 azaldı diyebilirim. Ayrıca 100 bin km ve 2 yıl motor garantili olarak takıldı. Subap konusunda üretici firma konyadaymış izne ayrıldığımda konyadan geçerken bir bayisinden subapları alıcam elimde hazır bulunsun herhangi bir tekleme veya küçük bir sıkıntı olduğunda direkt değiştirme yoluna gideceğim. Geçen ustamla görüştüğümde malzemeyi sen getirirsen işçiliğe bu işi biz çözeriz yanıtını aldım. Netten tahmini araştırmalarıma göre subapların ücreti 250 civarındaymış. Bence biraz araştırın. Bu işin taş çatlasın maliyeti 1000 lira tutar. LPG olayından çekinmeye gerek yok. Bir yılda 20 bin km yapıyorum. Bu çıkan 1000 TL maliyeti çok çok rahat çıkartmış oluyorum zaten. LPG konusu artık zorunluluk haline geldi. Bugün gelen zamla birlikte 5 tl oldu benzin. Yakıt tüketimim aynı kalsa bile aradaki fiyat farkından dolayı %40 kar etmiş oluyorum.
        Ben şu anda LPG ile şehir içinde 11.8 lt yakıyorum. Benzinde ise 10.3 lt yakıyorum. Yani güncel fiyatlar ile LPG'de yaklaşık 30kr yapıyor. Insignia'nın dizeli şehir içinde 35 kr yakıyor Ne anladım ben dizelin ekonomisinden???

180 bg'lik motor benzinde ise 51kr yakıyor. Yani arada 21 kr var... ayda 1200 km yapan birisi (yani bendeniz) her ay 252 TL kâr ediyorum. Neticede 24 ay sonunda mevcut fiyatlar ile yaklaşık 6.050 TL kâr etmiş olacağım. Hadi supabları değiştirdik diyelim. 1.500 TL düşelim o zaman 4.550 TL kârdayım. Tabii buna dizelin fiyat farkını ve bakım farklarını eklersek LPG ile aralarında LPG'yi avantajlı kılacak çok farklar olacağını görürüz. Mesela dizelde şehir içi sık kullanımda DPF tıkanabiliyor. DPF'in temizleme ücreti 350 TL civarında ve yine tıkanmama garantisi yok. Ayrıca bu parça 150 bin km sonra eskiyor ve yenisinin takılması gerekebiliyor. Bu parçanın fiyatı yaklaşık 4 bin TL...

Ben ne anladım dizelin ekonomisinden??? Neticede 1.6T'yi LPG'li olarak kullandığımızda dizelden daha ekonomik oluyor...
        1.6T Cosmo (2011) / Teknik Gri / Necvox Infotainment + kamera / Prins VSI–2 Keihn Enjektör – Turbo Map – Valve Care...

Yorum

Hocam hakkımızda hayırlısı. Ben aracımdan şu an çok memnunum. LPG konusunda şu an hiçbir sorun yaşamadım. Yakıt tüketimi benimde düşmeye başladı. Artık aracıma alışmış olmanın keyfini sürüyorum.
          Astra 1.4 T Cosmo Füme + Navigasyon

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bigbrother
            180 bg'lik motor benzinde ise 51kr yakıyor. Yani arada 21 kr var... ayda 1200 km yapan birisi (yani bendeniz) her ay 252 TL kâr ediyorum. Neticede 24 ay sonunda mevcut fiyatlar ile yaklaşık 6.050 TL kâr etmiş olacağım. Hadi supabları değiştirdik diyelim. 1.500 TL düşelim o zaman 4.550 TL kârdayım. Tabii buna dizelin fiyat farkını ve bakım farklarını eklersek LPG ile aralarında LPG'yi avantajlı kılacak çok farklar olacağını görürüz. Mesela dizelde şehir içi sık kullanımda DPF tıkanabiliyor. DPF'in temizleme ücreti 350 TL civarında ve yine tıkanmama garantisi yok. Ayrıca bu parça 150 bin km sonra eskiyor ve yenisinin takılması gerekebiliyor. Bu parçanın fiyatı yaklaşık 4 bin TL...
            LPG montaj maliyeti, bakım ve arıza maliyetleri ile özellikle kış dönemlerinde LPG li araçlarda artan benzin tüketimini hesaba katarsanız sanırım bahsetmiş olduğunuz bu değerler değişecektir.
            İnsignia CDTİ 160ps COSMO Siyah Flexiride+Sunroof

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dargure3
              Orjinal yazı sahibi: bigbrother
              LPG montaj maliyeti, bakım ve arıza maliyetleri ile özellikle kış dönemlerinde LPG li araçlarda artan benzin tüketimini hesaba katarsanız sanırım bahsetmiş olduğunuz bu değerler değişecektir.
              LPG montaj maliyetini eklemedim çünkü bu araca yapılan bir yatırım gibi bir şey. Bence aracın 2. el değerini düşüren bir durum ortada yok. Öte yandan lpg'den ötürü zaten arıza masrafını hesaba kattım. Bakım masrafı ise sadece filtre var o kadar... Her halükarda dizelden daha avantajlı... Yazın 100 metrede gaza geçiyor ise kışın 500mde geçer. 500mde ne kadar benzin tüketebilir bir araç? Kaldı ki dizel çok daha zor ısınan bir motordur. Dizelin kışın hiç mi yakıt sarfiyatı artmaz sanıyorsun?

Insignia lpg'de dizelden avantajlı... 1.6 dizel gelirse onu bilemem...

Yorum

Lpg dizelden daha tasarruflu arkadaşlar,lpg bakımı 70 TL tutuyor yıllık,kışın da 3 ay sürer fazladan benzin yakması.Arkadaşın dediği gibi şu an aracı çalıştırıp yüksek rolanti devrinde çalışıyor ya bir süre o bitince lpgye geçiyor direk.Kışın da arkadaşın dediği gibi 500 metrede geçer. Usta ellerde yapıldığı sürece de motora çok zarar vereceğini sanmıyorum. Subap sorunu da 1.000 TL'ye hallediliyor. Dizel kışın geç ısınıyor,haliyle dizelde de artıyor yakıt.Dizelin bozulması benzinliden daha masraflıdır,bir de 2.0 motorun yıllık vergisi ne kadar? Bunun da hesaba katın,sevgiler...
                2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tornado
                  Lpg dizelden daha tasarruflu arkadaşlar,lpg bakımı 70 TL tutuyor yıllık,kışın da 3 ay sürer fazladan benzin yakması.Arkadaşın dediği gibi şu an aracı çalıştırıp yüksek rolanti devrinde çalışıyor ya bir süre o bitince lpgye geçiyor direk.Kışın da arkadaşın dediği gibi 500 metrede geçer. Usta ellerde yapıldığı sürece de motora çok zarar vereceğini sanmıyorum. Subap sorunu da 1.000 TL'ye hallediliyor. Dizel kışın geç ısınıyor,haliyle dizelde de artıyor yakıt.Dizelin bozulması benzinliden daha masraflıdır,bir de 2.0 motorun yıllık vergisi ne kadar? Bunun da hesaba katın,sevgiler...
                  Aynen dediğiniz gibi... dizel artık eskisi gibi avantajlı değil... Dizelin litresi olmuş 4.38lt...

Yorum

Sealm arkadaşlar. 180 'lik insigniamı yaklaşık 2 sene önce satın aldım ve alır almaz hiç düşünmeden lpg taktırdım. Forumda 2 seneden beri lpg nin zararları söylenegeldi. Tabiki de bu şans işi ama ben lpg yi Mar oto ya taktırmıştım. Şimdi Mar oto lpg bölümünü kapattı. Arabama takılmış olan lpg kiti landirenzo olup, belli devirlerde benzinde püskürterek çalışıyor. Şu anda lpg li kullanımda 55.000 km yaptım. Bayram dönüşü aracımda 4 kişi+ bagaj ağzına kadar dolu vaziyette istanbula geldim. Araç hızım ortalama 140 km lerdeydi. Bilerek hız sabitleyiciye almadım çünkü arabadaki yükten dolayı araca haddinden fazla gaz veriyor.
                    Velhasılı kelam arabam sadece lpg olarak 316 kr yaktı. Bunun yanında benzin deposunu tekrar fullemediğim için tam olarak bilemiyorum ama yaklaşık olarak 20 tl civarında da benzin yakmıştır. Tekrar tekrar benzinle lpg arasındaki amorti edebilme hesabını yapmak istemiyorum ama aracını benzinde kullanan arkadaşların boş yere cebinden çıkan paralarına acıyorum.
                    Söyleyeceğim şu ki çelik subapları taktırma maliyeti 1000-1500 tl arasında değişiyor. Yine tekrarlıyorum bu tabiki de şans işi lpg den dolayı arıza çıkabilir ama lpg de kullanmaya değer diye düşünüyorum. Lpg nin zararlarını anlatan arkadaşlar hala benzinde kullanmaya ısrar ettiklerinden dolayı lpg nin iyi yönlerini görmek istemiyor olabilir, tabiki de takdir onların. Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.
                    1.6 T 180 bg cosmo

Yorum

Güzel bir paylaşım olmuş... Bende yaklaşık 1 aydır LPG'de biniyorum ve hiç bir sorun yaşamadım...

Yorum

İşleniyor...
                      X