Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Forum Teması Mutlak Değişmeli ( bir Tavsiye )

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Forum Teması Mutlak Değişmeli ( bir Tavsiye )

banda başta zor gelmişti ama şimdi baya bi kolay geliyor alışmaya bağlı heralde bu iş
    Hayat bisiklete benzer,Pedal çevirmeyi bıraktığın an düşmeye mahkümsun...
    [img height=150]http://i1096.photobucket.com/albums/g322/emrezxr/144_zps71fffeb4.jpg[/img]

Yorum

arkadaşlar bencede forum teması çok sade bence kesinlikle görsele önem verilmeli çok zor değil yüklenebilir bir tema
      2010 Opel İnsignia 2.0 CDTI Cosmo 160 hp - DVD800 Navigasyon Paketi
      2011 Opel Astra Cosmo 1.4T 140 hp

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Şaman TÜRKSOY
        İtalyancadan dilimize girmiş olan ‘tema’ sözcüğü sözlük anlamı itibarıyla ‘konu, düşünce, görüş, tem, ana konu’ manasına geliyor.
        Bu bilgi ışığında değerlendirdiğimde ‘Forum Teması Mutlaka Değişmelidir’ savı mesnetsiz kalıyor :/

Forumun ana fikri belli; özelde İnsignia, genelde Opel.

Bu ana fikir çerçevesinde konular gayet dikkatlice tasnife tabi tutulup başlıklar ve alt başlıklar olarak sıralanmış.
        Üstüne üstlük forum üyeleri tekdüzelikten sıkılmasınlar diye sosyal içerikli paylaşımlara da yer verilmiş.
        Kimse kusura bakmasın, bundan iyisi Şam’da kayısı derim de başka bir şey diyemem ihihi
        Tema sözcüğü burada sözlükteki anlamının dışında, İngilizce'de ve bilgisayar dünyasında yerleştiği şekliyle kullanılıyor.
        Anlatılmak istenen de içerikten ziyade görsellik ile ilgili.
        Yani temadan kasıt bir bütün olarak yazı karakterleri, renkler, sayfa düzeni ve kullanım kolaylığı.
        Belki bir de bu bilgi ışığında değerlendirmek istersiniz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX

Örnekle anlatırmısınız

Fatih kardeşim, benim şahsen tema mutlaka değişmeli diye bir iddiam yok, ama konuyu açan arkadaşımızın dile getirdiklerinden hareketle, ben bir örnek vermeye çalışayım :

Aşağıda forumdan aldığım ekran görüntüsüne bir bakın.

http://img833.imageshack.us/img833/5724/forum01k.jpg

Sayfayı okurken aşağı doğru kaydırarak geldiğim herhangi bir noktada durmuşum.
          Üstte büyük bir boşluk var, ve kaydırmadan dolayı mesaj yukarıda kalmış.
          Hemen altında ise üstteki mesajı yazan kişinin imzası, bir sonraki mesajın başlığı, bir ayraç çizgisi ve mesajın içeriği birbirine girmiş, neyin ne olduğu ayırdedilemiyor.
          Sonra yine bir büyük boşluk var (bu boşluklar sol tarafta bulunan kişi bilgileri ve avatarın boyutundan kaynaklanıyor sanırım)
          ve sonra yine aynı karmaşa. Hangi mesaj kime ait, ve hâttâ yazı karakteri, biçimi ve büyüklüğü ile ilgili bir fark olmadığı için neresi imza neresi mesaj, onu anlamak bile zor.

Ayraç çizgileri, mesajları birbirinden ayırmak için kullanılmamış; aynı mesaj içinde başlığı ve imzayı ayırmak için kullanılmış.
          Bu da bana göre bir algı zorluğu yaratıyor.
          "Zorluk bunun neresinde", ya da "alışırsınız" diye yorum yapmak çok anlamlı değil, elbette kaç yıldır kullanılıyor, elbette bu haliyle de kullanmaya devam etmek mümkün.
          Ama tasarımın eğrileri ve doğruları ile ilgili bir konu açılınca, görülen eksikleri dile getirmek de gayet doğaldır ve bence iyi de birşeydir

Ne yapılabilir derseniz, tabii ki binbir çeşit farklı tasarım öğesi kullanılabilir ama en basitinden ayraç çizgileri ile ilgili bir değişiklik çok fark yaratabilir.
          Ayrıca mesajları birbirinden daha kolay ayırmayı sağlayacak bir zemin rengi değişikliği, örneğin tablolarda kullanılan "alternating color" benzeri bir renk farklılığı,
          yani birbirini takip eden iki mesajın arka plan renginin farklı olması gibi bir özellik iş görebilir. Örneğin bir mesaj beyaz, bir sonraki ise ton farkı olan, kirli beyaz,
          çok açık gri gibi renkler tercih edilebilir.

Bu arada, 1985'den beri bilgisayar programı yazıyorum, önce amatörce başlayan bu hevesim sonradan profesyonelliğe dönüştü, 1988'den beri bu işten ekmek yiyorum.
          Bu kadar zamanda "User Interface Design" yani kullanıcı arayüzü tasarımı ile ilgili pek çok doküman, makale ve kitap okudum.
          Elim biraz da kalem-fırça tutar, yani az buçuk estetik anlayışım da olduğunu sanıyorum, dolayısı ile söz görsellikten açıldığında yorum yapma hakkını kendimde görüyorum,
          umarım yapıcı eleştirilerle katkı sağlama çabam anlayışla karşılanır.

Yorum

Serdar hocam Teşekkürler

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Ee bunun üzerinde sonuc alalım i zaman
              Aslında en güzeli App Store dan İnsigniaTeam ikonu ile iPhone özel tasarım yapmak
              Çok zor oluyor valla, parmaklarım biraz büyük sanırım.

Ancak Serdar beye katlıyorum tespitler doğru.
              Morpheus
              61 TT 971

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagri
                Orjinal yazı sahibi: celikler05
                okumak ıstemedıgımız konu baslıklarını ısaretleyıp sılme secenegı olabılır mesala
                sağ üstte "Okunmuş say" var
                ozaman hepsı sılınıyor
                2011 insignia 2,0 CDTI cosmo OPC

Yorum

abi diğer türlüsünü hiçbir forumda görmedim ben bu zamana kadar
                  InsigniaTEAM

Yorum

kardeş ben siteden de sızdende memnunum
                    2011 insignia 2,0 CDTI cosmo OPC

Yorum

Arayüz (template) değişebilir. Özelikle sayfa yapısı 1024 çözünürlüğünde sabitlenip çözünürlüğe göre yanlara uzaması engellenirse daha toplu bir sayfa yapısı olacaktır. şuan 1920x1080 çözünürlüğü kullanıyorum ve sayfa o kadar yanlara uzuyor ki garip bir karmaşalık var.

Bir diğer dikkatimi çeken konu beyaz ve turuncu ve ne yalan söyleyeyim kendi düşüncem insignia gibi keskin, estetik ve ciddi hatları olan bir aracın forumuda kendisi gibi olmalı. hazır template'ler var seçilip tema editlenmesi ile böyle bir çalışma yapılabilir. ana sayfadaki icon' lar forumu basitleştirmiş biraz.

SMF nin özel mod'ları kullanılarak daha derli toplu ve özel bir forum haline getirilebilir.

.......Bana göre

Yorum

Konu özenle hortlatılır haha

Bugüne kadar çok forum kullandım ve cidden arayüz konusunda biraz yenilik yapılabilir düşüncesiyim.
                        İnsignia forumu için daha çekici renkler kullanılabilir...
                        1.6 T DVD800

Yorum

Bende aynı fikirdeyim.
                          Forum renkleri biraz daha canlı olabilir bence.
                          İmza kısımları belirgin hale getirilebilir ki çoğu zaman imzalar sanki mesaj gibi duruyor.
                          En üstte Odak Opel reklamı var. Bunu aşağıya veya yana taşıyabilirsiniz.
                          Çünkü bakınca sanki Odak Opel kendisi için forum yaptırmış hissi yaratıyor.
                          Birde konuyu okuyorum okuyorum en alta iniyorum sonra ana sayfa için en üste çıkıp logoya tıklıyorum.
                          Aşağıya da ana sayfa linki veya forum haritası olabilir. Yani konulara geri dönmek için.
                          Bence biraz el atılması lazım.
                          Bende konuyu hortlatmış olayım
                          Insignia 1.6T Cosmo + Navi Paket - Metro Mavi 2011
                          Astra J 1.4 T Enjoy Active - Olimpik Beyaz 2013

Yorum

İşleniyor...
                          X