Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik jikle devredeyken titreme

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik jikle devredeyken titreme

6 7 aydır çözülemeyen bir sorunum var. Lpg montajından sonra bir sürü sorun yaşadım en sonunda anlaşıldı ki enjektör hortumundan. Neyse daha sonra herşey düzeldi ama araç sabahları ilk çalıştığında yüksek devirde çalışırken titreme yapıyor ve normal rölantiye dönünce düzeliyor. Araçta lpg yoksa depo boşsa bu sorun olmuyor. İlk çalıştığında benzinde çalışıyor araç sonuçta ama niye titreme yapıyor anlamadım. bir türlü çözemedik sorunu.

Sadece sabah ilk çalışmada yapıyor, gün içinde ilk çalışmada otomatik jikle devrede iken yapmıyor. Hava sıcaklığının durumuna göre şiddeti değişiyor, mesela kapalı otoparkta kaldığında araç titreme daha az.

Acaba termostat neden olabilir mi?

Prins vsi2 yağlamasız turbo kit var. Keihn enjektör.

Aklıma gelen diğer ihtimalse boğaz kelebeği ama araç benzinde iken yapmıyor. İşin içinden çıkamadım arkadaşlar var mı bir fikri olan?
    İnsignia 1.6t 180hp cosmo

birebir aynı problem bende de var. halende çözebilmiş değilim. Aynı kit mevcut (sadece enjektörler khein değil) gazı tamamen bitirdiğimde (ki bu bir süre benzinle kullanmak demek) hiç bir sıkıntı kalmıyordu. Acaba enjektörler mi kaçırıyor diye araba stop ettiğimde gaz devresini boşalttım. Sabahları yapmıyor ama iş yerinde stop edip boşaltıp akşam çalıştırdığımda yine aynı problem oluyordu. Anlaşıldı ki enjektörlerden değildi. Fazla kurcalatmakta istemedim açıkçası. Ama rölantide titreme esnasında araç bilgisayarı anlık veri tüketimine baktığımda normal çalışmaya göre daha fazla yaktığını gördüm biraz gaz verirseniz hem motor toparlıyor hem de gaz vermenize rağmen yakıt tüketiminin azaldığını gördüm. Bence yazılımsal bir problem var gibi geliyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sakirdemirel View Post
      birebir aynı problem bende de var. halende çözebilmiş değilim. Aynı kit mevcut (sadece enjektörler khein değil) gazı tamamen bitirdiğimde (ki bu bir süre benzinle kullanmak demek) hiç bir sıkıntı kalmıyordu. Acaba enjektörler mi kaçırıyor diye araba stop ettiğimde gaz devresini boşalttım. Sabahları yapmıyor ama iş yerinde stop edip boşaltıp akşam çalıştırdığımda yine aynı problem oluyordu. Anlaşıldı ki enjektörlerden değildi. Fazla kurcalatmakta istemedim açıkçası. Ama rölantide titreme esnasında araç bilgisayarı anlık veri tüketimine baktığımda normal çalışmaya göre daha fazla yaktığını gördüm biraz gaz verirseniz hem motor toparlıyor hem de gaz vermenize rağmen yakıt tüketiminin azaldığını gördüm. Bence yazılımsal bir problem var gibi geliyor.
      Bende başlarda işyerinden çıkarken yani araba çok soğuk değilken yapıyordu sonradan sabah soğukken yapmaya başladı. Rölantideki gaz miktarını kıstı 2 gün önce usta biraz düzeldi ama bu geçici bir çözüm. Kafayı yedirtecek bana bu lpg

Yorum

Hocam ben bugün anelsana gitmeyi planlıyorum da sizin telefon numaranızı vermeniz mümkün mü. Gidince ne yaptıklarını anlatmak için

Yorum

Hocam ben bugün anelsana gitmeyi planlıyorum da sizin telefon numaranızı vermeniz mümkün mü. Gidince ne yaptıklarını anlatmak için
          Özelden attım. Aracı bugün dışarda bıraktım sabah çalıştığında daha şiddetli oldu titreme. Kapalı otoparkta ilk çalışmada daha az şiddeti. Çok enteresan bir olay ya.

Yorum

Sorun hala çözülmedi. Opel garagede bakım yapıldı hakan beyle baya bir konuştum ama yine kesin bir sonuca varamadık. Herhangi bir fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz

Yorum

ben yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Çünkü motorun ısınması ile alakası olmadan cikle zamanı bittiğinde anında düzeliyor. Konya Yolu üzerindeki OPAL yetkili servise gidip yazılımını kontrol ettirdim. son versiyon dedi ama o zaman aklıma gelmedi yeniden yazılımı attırmak. Sen de yazılımını bir kontrol ettir. Hatta sen yeniden yazılım attır. Aklıma başka bir şey de gelmiyor.

Yorum

Aracın yazılımından bahsediyorsanız yazılım güncel kontrol edilmişti önceden. Lpg enjektörlerinin garantiden değiştirtmeyi düşünüyorum

Yorum

Sorunu bulabildiniz mi?
                  2010 İNSİGNİA 1.6T COSMO BEYAZ

Yorum

Sıkıntının ilk çalışmada olması ve bu esnada benzin kullanılması nedeniyle lpg enjektörleriyle alakası yok diyeceklerdir. Ben önce enjektörlerden şüphelendim kaçırıyor mu acaba diye ama test ettik hava ile hiç bir şey çıkmadı.

Yorum

Benzinde kullanıldığında sorunsuz çalışıyor. LPG'ye geçince sabahları araç boğuluyor gibi. Rölantide tekleme yapıyor. 30 saniye sonra araç düzeliyor. İlk saniyelerde benzine yüklenirseniz araç benzin yemiyor.
                      Benim araştırmalarım da sorun LPG kaynaklı. (Bu arada aracın tüm bakımları tam, tekrar kontrol ettirdim.)
                      --Olası sorunlar
                      1) Regülatör kaçağı (Diyafram yırtıklarında araç gaz sızdırıyor ve özellikle uzun süreli aracı kullanmadığınızda regülatör manifolda gaz sızdırıyor. Bu gaz sabahları benzinde çalışan araç için LPG-benzin karışımına neden olduğu için gaz tükenene kadar tekleme ve rölantide düzensizliklere neden oluyor.
                      2) Regülatör normal çalışıyor ise ikinci neden LPG enjektörlerinde olabileceği ihtimali. Enjektörlerde ömrünü tamamladığında gaz kaçaklarına neden olabiliyormuş. Bunun testi enjektörlere basınçlı hava vererek kaçak olup olmadığıdır. Ancak hafif kaçaklarda bu test normal çıkabiliyormuş.
                      3) Son olasılık benzin-lpg haritasının birbirine örtüşmemesi.

Boğaz kelebeği sorunu olduğunda rölantide tekleme oluyormuş. Ancak bu sorun aracı kullanırken de teklemelerle kendini hissettiriyormuş...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Destiny View Post
                        Benzinde kullanıldığında sorunsuz çalışıyor. LPG'ye geçince sabahları araç boğuluyor gibi. Rölantide tekleme yapıyor. 30 saniye sonra araç düzeliyor. İlk saniyelerde benzine yüklenirseniz araç benzin yemiyor.
                        Benim araştırmalarım da sorun LPG kaynaklı. (Bu arada aracın tüm bakımları tam, tekrar kontrol ettirdim.)
                        --Olası sorunlar
                        1) Regülatör kaçağı (Diyafram yırtıklarında araç gaz sızdırıyor ve özellikle uzun süreli aracı kullanmadığınızda regülatör manifolda gaz sızdırıyor. Bu gaz sabahları benzinde çalışan araç için LPG-benzin karışımına neden olduğu için gaz tükenene kadar tekleme ve rölantide düzensizliklere neden oluyor.
                        2) Regülatör normal çalışıyor ise ikinci neden LPG enjektörlerinde olabileceği ihtimali. Enjektörlerde ömrünü tamamladığında gaz kaçaklarına neden olabiliyormuş. Bunun testi enjektörlere basınçlı hava vererek kaçak olup olmadığıdır. Ancak hafif kaçaklarda bu test normal çıkabiliyormuş.

Boğaz kelebeği sorunu olduğunda rölantide tekleme oluyormuş. Ancak bu sorun aracı kullanırken de teklemelerle kendini hissettiriyormuş...
                        Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Hepsini değerlendirecez, ustam bulana kadar bütün parçaları gerekirse değiştiririz dedi. Umarı bulacaz bu sorunu

Yorum

Sıkıntının ilk çalışmada olması ve bu esnada benzin kullanılması nedeniyle lpg enjektörleriyle alakası yok diyeceklerdir. Ben önce enjektörlerden şüphelendim kaçırıyor mu acaba diye ama test ettik hava ile hiç bir şey çıkmadı.
                          Ben şuan benzinde kullanıyorum, kesin emin olunca benzinde bişey olmadığını ki ben eminim ama usta biraz daha dene dedi, enjektörleri yenisiyle değiştirecekler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Destiny View Post
                            --Olası sorunlar

regülatör dahil tüm devreyi stop ettikten sonra söküp o bölgedeki enjektörlere kadar olan devredeki gazı boşaltmama rağmen sabahları yine titreme olmuştu. dolayısıyla geriye bir tek 3. seçenek kalıyor. onu nasıl halledeceğiz?

Yorum

'nalbantoglu' nickiyle Ahmet Nalbantoğlu üyemiz bu konuya net çözüm getirebilir diye düşünüyorum.

Yorum

İşleniyor...
                              X