Duyuru

Collapse
No announcement yet.

LPG Güncel Fiyatlar /2016 ve Tavsiye Talebi (İvedi)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: LPG Güncel Fiyatlar /2016 ve Tavsiye Talebi (İvedi)

Güncel LPG durumunu anlatayım. Öncelikle sorunlar çözüldü. Tabi az biraz beklediğimden fazla masraf çıktı araç için. Sigorta kutusu, ateşleme bobini ve bujileri eklenince. Ancak mühim değil. Çünkü aldığımdan beri 3 kez Kayseri-Ankara arası gidip geldim. Araçta tek ben varken 18 krş yaktım. Araçta 3 kişi ve full bagaj varken 19 krş yaktım(bunlar ortalama değerler ve 120 km hızla gidince oldu). Ancak şunu söyleyim. 240 ları görerek ortalama 180'le gidince 25 krş yaktı. Şehir içinde 35 krş yakıyor. Şu ana kadar 2000 km sürdüm. Aracın performasında azalma yok. Başlarda daha fazla benzin tüketiyordu o da geçti. Gayet hoşuma gitti lpg taktırmanın sonucu. Şimdiden fazladan masrafları çıkartmış oldum.

Bu değerler aracı yeni almış olup hevesli olmam ve kitin yeni olması sebebiyle tabi yüksek. Kalkışlarda filan bu aracı aldığımdan beri ilk ben olacağım gibi bir hastalık oluşmaya başladı. Ayrıca araçta 6. viteste 2500 devir ile 2100 devir arasında yakıt bayağı fark ediyor. Ben henüz sakin gitme işlerine başlayamadım tam ama daha da normalleşince yazarım.

Son olarak araçta 2400 devir civarında bazen hafif bir tekleme oluyor. Hatta tekleme değil de böyle çok çok kısa bir sürelik gaz yememe gibi. Bu yokuş yukarı olursa 6. viteste cruise kontrolden çıkmaya sebep olabiliyor istisnaen. Bunu da soracağım yakında lpg ustasına.

(Gazı kalegazdan alıyorum Ankara'ya gidip gelirken 1,70'ten. Ayrıca şehir içi 35 krş yakmasının bi sebebi de şehir içinde 2,10 civarında almam gazı.)

Yorum

LPG Yİ NE TAKTIRDIN NORMAL Mİ SIVI MI? MARKASI NE?

Yorum

Kayseri'de Özoto'da zeki usta taktı. Tavsiye eder miyim emin değilim. Vialle sıvı sistem takıldı. Sıvı sistem ancak yine de sıralı sistem. Liquidsi diye geçiyor.

Yorum

arkadaşlar hangi vialle sıvı sistem bu? fiyat ne kadar? bir de hangi 1.6T araç, eski 180'lik mi yeni SİDİ motor mu? bu aralar iş yerinde 2 arkadaş SW insignia almayı düşünüyoruz, ben önceden de hevesli idim ancak araya başka masraflar girdi kaldı. Yardımcı olursanız seviniriz. Insignia çok güzel bir araç işte aslında yakıtı da böyle bir araç için fazla değil ancak malum Türkiye'de benzin demek vergi demek.

Yorum

araç eski 180'lik motor. Liquidsi diye geçiyor vialle sıvı sistem. Güncel son ürünleri bu diye biliyorum.

Yorum

Sübap sigortası artık yapmıyolarmış sanırım, geçende bende sordum fakat çok fazla sorun olduğu için sübap sigortasına artık sigorta şirketleri yanaşmıyor eğer sübapları kendim değiştirirsen yaptır yoksa sen bilirsin dedi.
              Insignia 2015 1.6 SIDI AT Cosmo (41GN584)

Yorum

arkadaşlar ben aracı alalı 3 ay oldu yaklaşık 4000km yol yaptım üzerinde romano marka lpg var nasıl acaba okudum da romano takan görmedim nasıl acaba fikri olan var mı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: davutmaral
                  arkadaşlar ben aracı alalı 3 ay oldu yaklaşık 4000km yol yaptım üzerinde romano marka lpg var nasıl acaba okudum da romano takan görmedim nasıl acaba fikri olan var mı
                  Ben 12.000km dir Romano kullanıyorum.
                  Kendim taktırdım. Çok şükür hiç sorun yok.
                  Gayet kaliteli bir kit, sorununuz varsa yardımcı olurum.
                  Ayarkları ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa destek olurum..
                  Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Yorum

Aldığımda üstünde princ lpg sistemi vardı, sonrasında arızalandı (arızalanma kısmını hangi tamircinin sistemi bozduğunu daha sonra anlatacağım maad), izmirdeki tüm princ çileri gezdim karabağlarından çiğlisine kadar, hiçbiri çözemedi. Tüm sistemi beyin değil ayrı ayrı değiştirdiler ama çözemediler, hatta bunlar arasında insignia da üstadım diyen medyatik lpg ciler de vardı. En sonunda atiker önerdiler ve uygun fiyata taktılar. Sonuç ta 4 aydır teknik sorunsuz kullanıyorum. Hem bilgi olsun hem de soru sorayım sizlere, aşağıdaki sonuç normal midir ?

princ te km de 22 kuruş yakan araç atiker de 28 kuruş yakıyor, bir kaç kez de ayar yaptırmama rağmen takan yere sonuç değişmiyor.

Yorum

srk

Yorum

LPG güzel, ekonomik falan ama derdi bitmez. Sağlam bir hesapla az yol yapana gereksiz olduğu defalarca ıspatlandı. Naçizane fikrim problem istenmiyorsa lpg'den uzak durulması...

Yorum

Sistem oturuncaya kadar uğraşmak gerekiyor.
                          .
                          Bir ara açtığım Lpg başlığına da yazacam. Benim sistemde 1 ay boyunca sorunlara yol açtı. Şu anda sıkıntı yok. Umarım böyle devam eder.
                          İnsignia 2014 Cosmo 1.6 170hp, Marjet Sıvı Sistem LPG, Zeytin Yeşili, Otomatik, FlexRide Paketi, Çevre Görüş Paketi 2, Sunroof, BOSE Ses Sistemi, Park and Go Paketi, Isıtmalı Siena Perfore Deri Koltuklar

Yorum

Yani 22 yakarken lpg'yi kaça alıyordunuz şimdi kaça alıyorsunuz? Bunu bilmek gerekiyor. Ben ilk taktığımda uzun yolda 17 kuruş yakarken 1 hafta önce 25 kuruş yaktım çünkü lpg alım fiyatlarım 1,7idi şimdi 2,4. Ondan sadece kuruş hesabı hatalı oluyor.

Lpg takılmasının faydası sadece ekonomik açıdan değil. Yani araştırmadan önce bilmiyordum ama CO ve HC emisyonu yarıya yakın civarda düşüyor. Yani çevreye de faydası var. (http://www.mmfdergi.gazi.edu.tr/article/view/1061001335)

Uzun süre lpg araştırdım. Şimdiki aklım olsa yine takardım. Taktırırken bu kadar şey bilmiyordum. Şimdi kendi ayarımı kendim yapıyorum. Şunu söyleyeyim bu subap erimesine sebep olan en önemli faktör ayarın düzgün yapılmamış olması. Yani herkes diyor ki lpg'nin kalorisi yüksek ondan sıkıntı oluyor diye. Doğru. Ancak iyi bir ayarla motor içi sıcaklığı çok yükselmiyor. Yani tabi iyi ayar yapılsa bile kötü montaj araca zarar verebilir.

Benim ustam bir türlü yol ayarı yapmadı. Bu sistemde gerek yok dedi. 5 aydır kullandım böyle aracı. Ancak subap erimesine ilişkin tüm belirtiler gözükmeye başlayınca dedim ki bu işte bir hata var. İşi araştırıp öğrendiğimde ise aracımın genel itibariyle yakması gerekenden %25 daha fazla yaktığını, karışımın çok zengin olduğunu fark ettim. Her ne kadar LTFT bunu belli seviyede düzeltse de bu düzeltebileceği seviyeyi geçiyor. Şimdi daha ayarı kendim yapalı çok olmadı. O yüzden kullanım sonucumu bilmiyorum. Ama test sürüşlerimde aracın çok daha pürüzsüz çalıştığını, vites geçişlerinin bile eskisi kadar çok hissedilmediğini, yaptığı teklemelerin çok azaldığını fark ettim. Bakalım dik bir yokuştada istop etmeyi bıraktıysa güzel bir ayar yapmışım diyeceğim.

Kanaatim lpg candır. Hele insignia 1.6 T gibi lpgyi içen araç için daha da elzemdir. Hadi bakalım gelsin aslan besliyorsan parasından korkma diyenler. Ben böyle bir insanım. İnsigniayı beğendiğim için aldım ama hava atmak için değil. Benim ruhum fakir. Ne kadar param olursa olsun hep fakir gibi davranıyorum. Eğitim ve yetişme tarzımdan herhalde.

Yorum

Hatta vialle taktıran varsa, buyrun vaillenin kendi eğitim videolarından nasıl ayar yapılacağını izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=CCpQ_pFTYXU ikinci videoda yol ayarı yapmak için. https://www.youtube.com/watch?v=YKRvmj31M4k. Şimdi lazım olacak şeyler şunlar. Vialle liquidsi için bağlantı kablosu (40 tl) obd2 bluetooth cihazı veya obd2 usb kablosu (ben 15 tl'ye çinden getirtmiştim yalnız dikkat edin sürüm 1.5 olsun. 2.1 olanlar dandik) Scanmaster elm veya türevi programlar. liquidsi programı 2.21 sürümünü kullanıyorum ben. Videoları izleyin bu kadar.

Yol ayarı için tavsiyeler: Shor Term Fuel Trim ile Long Term Fuel Trim'in toplamı 0'a ne kadar yakın olursa o kadar sağlıklı yapmışsınız demektir ayarı. Ben ikinci ayarı yaptıktan sonra tekrar otomatik kalibrasyon yaptım ve tekrar yol ayarı yaptım. Daha güzel oldu.

Vialle takan varsa ve merakı varsa faydası olsun dedim.

Yorum

Atikerin standart enjetörleri ile istediğiniz ayarları yakalamanız biraz zor. Enjektör olarak romano dymco kalite enjektör alırsanız ayarlama ve sonuç daha güzel olur.

Yorum

İşleniyor...
                                X