Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni Bir Yakıt CNG

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Yeni Bir Yakıt CNG

Ben de yarın inşallah ingisnia'ma kavuşacağım. Araştırdım. Çok yakıyor. Az yakıyor diyen yok. NOrmal diyeni var az yok. Tüp sıkıntı ama işte sıvı püskürtmelisi varmış teleflex'in. Ya da yağlamalı iyi kit gidermiş. Yok ama aslında yağlama kurum yapıyor işe yaramıyor en mantıklısı çelik subap taktırmakmış eriyince. Ondan önce de orta halli bir tüp bile yetermiş. Derkeen bir anda karşıma CNG diye birşey çıktı. Merak ettim baktım. Yahu bu doğalgaz. Evdeki doğalgaz. Ama sıkışıtırılmışı. Sıvı halde motora giriyor. Benzine göre %80 Tüpe göre %50 Mazota göre (evet dizel araçlara da uygun) %30 tasarruflu. Bu nedir arkadaş dedim kendime. Bunu taktırıyorum.

Tabi biraz daha araştırınca iş ortaya çıktı. Bunun dolum tesisi yokmuş çok fazla. Türkiye'de 18 tane var. İkisi kayseri'de Ben kayserideyim. Ee takılır dedim. AÇtım sordum adamlara. Biz dönüşüm yapmıyoruz (naturelgaz diye bir istasyon) ama şura yapıyor dediler. Dedim benzin filan kullanıma devam ediyor mu? Ediyor dediler. Ya tam benlik. KM'de şehir içi 15 kuruşa düşecek. Hatta belki daha az. hem insignia hem tüpün sıkıntıları yok (yani vardır belki de sıvı püskürtükle aynıdır diye düşündüm o sırada) Uzun yolda benzin zaten az yakıyor o da koymaz dedim.

Aradım hemen söylenen yeri. Abi dedi dönüşüm yapıyoruz ama bagajın iptal olur dedi. Çok güvenli bir tüp bu dedi. (230 bar basınçta olduğundan çok güvenli olmalı dedi. Ama nice resim gördüm tank sağlam duruyor araçlar yok sanki. O derece sağlam. Bir diğer iyi yanı havaya uçuyor delikte. Yerde birikme yapıp patlama ihtimali daha az. Neyse ondan çok büyükmüş tüpleri). Tabi gözümle görmedim büyüklüğünü. Ama hayallerim suya düştü. hasss Adamlar dedi ki biz taksilere filan takıyoruz. Hatta BMW'ye CNG basıyoruz dedi istansyondakiler. Hususi araç çok yokmuş ama varmış. Yani böyle kendi şehrinde dolum istasyonu olan varsa belki bir ihtimal denenebilir. Ama görmek lazım. Ben neredeyse sırf bagaj sorunu yüzünden geçiyorum insignia'ya. Şimdi bunu takıp bagajsız kalmak anlamsız geldi. Ama henüz bakamadım gerçek büyüklüğüne.

Vel hasıl bu da böyle sonuçlandı.

ANcak ben hangi tüpü taksam karar veremedim. Kayseri de hepsi var neredyese. Yağlamalı sistemi çok düşünmüyorum. Ya teleflex'in puskurmalısını ya da lavato gibi bir şey taktıracağım. Atiker filan da olur. Bi 6 bin km sonra da subapları değiştireceğim. Mantıklı mı sizce bu?

Ynt: Yeni Bir Yakıt CNG

Ekleme yapayım hemen. Evdeki doğalgazı avrupadan getirilen kombinin yarısı büyüklüğünde bir cihaz ile araca basabiliyormuşunuz. o zaman maliyet 100 km'de 6 liraya filan düşüyor diyorlar. Ama yakalanmamak lazım. Bi de müstakil ev lazım ya da zemin katta. Neden yakalanmamak lazım? 230 bar olunca basınç. Bunu doldurmak 15-16 m3 CNG almak için 4 saat filan geçmesi gerekiyor dediler. Ama istasyonda öyle değil anladığım.

Eğer bu tüpünü küçük alma işi olursa çok mantıklı. Bi de şu var. 15 m3 hazneli olan 300 km filan götürüyor diyorlardı.

Daha ziyade tırlara büyük araçlara deposunda zaten çok yer olan araçlara yapıyorlarmış. Adamlar deli kâr eder ya.

Güney avrupada en yaygın yaktımış. Direkt cng'li araçlar üretiliyormuş.

Bizim ülkeye dediğim ev aparatını getirtmek yasak dediler. (neye göre yasak o önemli tabi bakmak lazım) Kullanmak yasak dediler. Böyle bir yer işte. Benzine parayı bay sen git. Ama daha halen 250 yıllık rezervi olan doğalgazı görmezden gel arkadaş. Nasıl iş anlamadım.

Yorum

Bu şekil bir port bagajı cng tankı yapmak lazım. Bagaj iptal olursa sistem mantıklı olmaz. Hatta kartuş gibi takılabilen olsa daha bir şahane olur.
      Ayrıca Naturalgas da cng fiyatı 2.48 yazıyor. Bu m3 fiyatımı oluyor. Litre bazındaysa eğer. LPG daha ucuz.

(2009) 1.6 Turbo Cosmo Spor Tourer >>> (2012) 1.4 Turbo Edition Elegance Yeni Stil Sunroof >>> (2015) 1.4 Turbo Edition Elegance Sunroof Orginal LPG power

Yorum

Orjinal yazı sahibi: omfaya

Bu şekil bir port bagajı cng tankı yapmak lazım. Bagaj iptal olursa sistem mantıklı olmaz. Hatta kartuş gibi takılabilen olsa daha bir şahane olur.
        Ayrıca Naturalgas da cng fiyatı 2.48 yazıyor. Bu m3 fiyatımı oluyor. Litre bazındaysa eğer. LPG daha ucuz.
        Tam tersi portbagajı bagaj yerine kullanıp, bagaja böyle birşey yapman lazım, tavandaki portbagajdan kablo, hortumu falan nasıl motora götüreceksin?
        ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

CNG esasında pek yeni bir yakıt sayılmaz. Bildiğiniz sıkıştırılmış doğalgaz. LPG havadan ağır olduğu için çökme yaparken, doğalgaz havadan hafif olduğu için çökme yapmaz uçar gider. İstanbulda bir ara iett otobüslerine uygulandı(yeşil otobüsler) ama pek verim alınamadı, herhalde işletme maliyetleri fazla geldi (bilmiyorum) dknow . Avrupadan gelen alet dediğiniz şey basınç yükseltme istasyonu ki, evde olacak olan biraz tehlikeli olur.

Onun yerine sıvı lpg sistemleri piyasaya sürüldü ve kullananlar çok memnun olduklarını söylüyorlar. Tek sıkıntısı biraz tuzlu olmaları. Prins marka olanları için 7500 TL lerden bahsediyorlar O fiyatı verdikten sonra ne kadar ekonomik olacak ihihi
          34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Yeni bir yakıt dememin sebebi şu açıdan, dolum istasyonları yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Ancak dediğim gibi tüpe göre %40 daha tasarruflu diyorlar. İsterse püskürtmeli olsun. (püskürtmeli de 3500'e vialle takılıyor o daha mantıklı prins yerine bence) İkincisi çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum basınç yükselticinin. Ne olacak ki yani kmde 0,07 kuruş yaktıktan sonra. Canımı mı alır :P

Ankarada halen cng kullanılıyor diye biliyorum. Kayseride de CNG kullanılıyor belediye otobüslerinde diye biliyorum. Kullanan halk otobüsleri de var. Kaldı ki, yaygın olsa biraz daha küçük tüpler filan alınır.

m3 fiyatı o naturelgaz'da. Ondan aynı gibi duruyor. Benim bildiğim bir metre3 eşittir 10 litre. Ama yanılıyor olabilirim burada. Ancak desimetreküp eşittir litre hesabından yaptım bunu

Yorum

Gaziantep te kullanılan yeni belediye otobüsleri komple dogalgazlı üst tarafında duran yakıt tankı. gerçekten cok büyük.

Yorum

aslında kingdragon'un dediği gibi yapsak ama otobüs usulü olsa. Yani bagaj içi değil ama araçla komple birleşik şekilde. Olur mu? Bence olur. Ama aerodinamiği bozar tabi. Otobüste çok önemli olmaz da bizimkinde olur gibime geliyor

Yorum

Sıvı sisteme devam...
                  2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: gambleroflife
                    aslında kingdragon'un dediği gibi yapsak ama otobüs usulü olsa. Yani bagaj içi değil ama araçla komple birleşik şekilde. Olur mu? Bence olur. Ama aerodinamiği bozar tabi. Otobüste çok önemli olmaz da bizimkinde olur gibime geliyor
                    Ben o portbagajı (servisten sipariş etmiştim, orijinal) peugeot 308'imde bayağı kullandım, uzun yola çıkarken takmıştım, tatil bitip diyarbakıra dönünce sökmeye üşendim de belki 1 yıl arabanın üzerinde kaldı, olumsuz bir etkisi yok, aerodinamik olarak. Hanım bu ne böyle almancı gibi geziyorsun deyince sökmüştüm, bahçede benim alman kurdu üzerine çıka çıka kırmıştı en sonunda çöpe gitti.

Yorum

Abi köpeğin arabanın üzerinde ne işi var ihihi

(2009) 1.6 Turbo Cosmo Spor Tourer >>> (2012) 1.4 Turbo Edition Elegance Yeni Stil Sunroof >>> (2015) 1.4 Turbo Edition Elegance Sunroof Orginal LPG power

Yorum

Yok be köpek üzerine çıktığı vakitler portbagaj bahçenin bir köşesinde yerdeydi Arabadan sökülü durumdaydı. Nedense pek seviyordu bizimki portbagaja çıkmayı.

Yorum

Affınıza ve mizah anlayışınıza sığınarak köpeğiniz tarafından port bagajın başına böyle birşey gelmemiştir umarım

http://youtu.be/Ur3l3KnXYL0

Yorum

Harbiden azgınmış yalnız

Yorum

İşleniyor...
                            X