Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İnsignia 1.6 T, araç ve LPG hakkında yardım...

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• İnsignia 1.6 T, araç ve LPG hakkında yardım...

Merhabalar,

İsmim Sercan, İstanbulda yaşamakta ve özel bir sağlık kuruluşunda Biyomedikal sorumlusu olarak çalışmaktayım. Epeydir üye olmadan forumlarınızı takip edip okumaktaydım. 1.5 dci Renault Latitude marka bir aracım vardı 3 yıl sorunsuz bindim daha sonra ev alma durumumdan dolayı arabayı geçtiğimiz yıl sattım. İnsignia almaya niyetliyim ancak gözümü tek korkutan yakıtı bundan dolayı LPG li bakıyorum. Şu anda iki aracım var birisi biraz klasik adayı 1988 model W126 kasa Mercedes S klas 260 SE diğeride Peugeot 407. 407 yakıt ve sürüş olarak keyif aldığım araç İstanbul trafiğinde şehir içi 30 kuruş civarı yakıt yakmakta, Mercedes'i sadece hafta sonları 50-60 km kullanıyorum 2.6, 6 silindir motoru olduğu halde şehir içi 40 kuruş şehir dışı 28-32 kuruş arası LPG yakıyor. Ancak 407 238.000 Km de ve artık sıkıntı çıkartmaya başladı son 2 ay içerisinde Turbo EGR valfi arızalandı 450 TL, fan motoru izmirden dönerken arızalandı 770 TL de ona verdim. Durmadan da sağından solundan birşeyler çıkmaya başladı. Bundan dolayı 407 mi satıp İnsignia almayı planlıyorum. 27 yaşındayım lakin oldum olası hep bu tarz büyük araçlardan keyif almışımdır. İlk arabam 2.0 Renault Concorde'du. Açıkçası 47-50.000 TL verip C4 dizel Fluence, C5 almaktansa İnsignia'yı almak bana çok mantıklı ve cazip geliyor.

Sizlerden ricam özellikle LPG li kullanan ve 40 - 50.000 KM yapan abilerimin tavsiyeleridir.

Forumu baya inceledim. Subap erimesi kesin oluyor heralde. 1200 TL lik bir maliyetse o problem olmaz. Arıza çıkarttığından değiştirebilirim.

Bazı arkadaşlar LPG de basmazsan sorunsuz kullanırsın diyorlar ancak uzun yolda özellikle 150 160 yada boş yolda 180 gidemedikten sonra o aracın benim için bir anlamı kalmaz. Hiç mi hız yapılmamalı ? İstanbul trafiğinde malum bazen devirli kullanmakta gerekebiliyor.

Şehir içi kullanımda yakıtı ne civardadır ? 35 kuruşa kadar benim için normaldir.

Açıkçası LPG takmakta bir maliyet olduğundan 60-70.000 KM de 48 bin tl civarlarında LPG li araçlar mevcut benzinli alıp taktırmak yerine LPG li almak daha mantıklı olmaz mı ? Yada hangi marka takılmalıdır ?

Her şeyden önemliside LPG de bu arabayı yürümez, motoru indirirsin yada benzeri problemlerden dolayı uzak dur diyen yada bu tip problem yaşayanlar var mıdır ? Benim gönlümden geçen bu araba ancak siz değerli abilerimin öneri tavsiyeleriyle artık ya üstte beklediğim araçlardan alacağım. Yada insignia. Bizzat LPG de yol yapmış ve yapan kullanıcılar yardım ederlerse çok sevinirim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: İnsignia 1.6 T, araç ve LPG hakkında yardım...

Hoşgeldiniz. Yılda kaç km yaparsınız ?
    CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
    SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

welcome

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aton1981
        Hoşgeldiniz. Yılda kaç km yaparsınız ?
        Teşekkürler.

18.000 Km ile 25.000 Arası yol yapıyorum.

Yorum

Ortalama 20 bin km derseniz,

Benzinde karma = 8,5 litre X 4,5 TL = 38 TL 100km. km de 38 kuruş. X 20 bin km = 7600 TL benzin.

LPG de karma = 11 litre X 2,5 TL = 27.5 TL 100 km. Km de 27 kuruş. X 20 bn km = 5500 TL LPG + benzin tüketimi 6 bin TL civarı.
          + 2500 TL ORtalama bir kit ve işletme + bakım masrafı = 8500 / 9000 TL buldu.

İki yılda;
          Benzinde 7600 * 2 = 15200 TL
          LPG deilk sene 9000 + ikinci sene 6 bin civarı yakıt = 14000 TL

ikinci senenin sonuda 1500 TL kabaca karınız olacak.
          Oda subapları ve diğer masrafları düştüğünüzde fifti fifti kalıcak.

Hesabı sizde yapabilirsiniz.

Bunlar kabaca hesaplar.
          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aton1981
            Ortalama 20 bin km derseniz,

Benzinde karma = 8,5 litre X 4,5 TL = 38 TL 100km. km de 38 kuruş. X 20 bin km = 7600 TL benzin.

LPG de karma = 11 litre X 2,5 TL = 27.5 TL 100 km. Km de 27 kuruş. X 20 bn km = 5500 TL LPG + benzin tüketimi 6 bin TL civarı.
            + 2500 TL ORtalama bir kit ve işletme + bakım masrafı = 8500 / 9000 TL buldu.

İki yılda;
            Benzinde 7600 * 2 = 15200 TL
            LPG deilk sene 9000 + ikinci sene 6 bin civarı yakıt = 14000 TL

ikinci senenin sonuda 1500 TL kabaca karınız olacak.
            Oda subapları ve diğer masrafları düştüğünüzde fifti fifti kalıcak.

Hesabı sizde yapabilirsiniz.

Bunlar kabaca hesaplar.
            Güzel bir hesap ancak 1.6 T insignianın 38 kuruş yakmasını özellikle istanbul trafiğinde çok gerçekçi bulmuyorum. En az 55 kuruş yakar diye düşünüyorum. Bu da senelik 11.000 - 12.000 civarı yapar.

Yorum

Karma ortalama olarak dusundum. Şehir içi ve şehir dışı toplam ortalama. Sürekli 50 kuruş yada sürekli 30 kuruş yakmiyacak.

Yorum

Temiz bir araç alıp,Prins,KitMTM,BRC üçlüsünden birisini taktırıp rahatça binin.Lpg ile 35-40 krş arası yakar şehir içi,şehir dışı da 120 km sabit hız ile ,5 kişi ve dolu bagaj ile ve de kışın,810 km'yi 22 krş yakarak tamamladım.Boş olursanız ya da 120 km ile gitmezseniz 18-19 krş yakar.
                2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Depoyu Ankarada 2,09 tl den fulleyip kütahyaya kadar gittim ve tam merkezde tekrar opetten 2,25 tl ye fulledim. 308 km gitmişim ve 52 tl lik lpg aldım. 17 kuruş falan yaktı. 120-130 km nin altına pek düşmedim.
                  Şehir içide ben agresif kullanmadığım için 25 - 30 kuruş gibi rakamlar yakıyor. Subap erimesi sorunu insigniaya özel bişey değil yeni nesil motorların çoğunda magnezyum subap kullanılıyor. Tek dikkat etmen gereken şey Lpg markası ve ustası Bu fiyatlara bu araçtan daha iyisi yok.
                  İNSİGNİA 1.6 TURBO

Yorum

Ne kadar iyiymiş, bizde 2.49 Tl lpg...
                    2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Abi Ankarada şu an en pahalı yer opet. O da 2,17 tl. Ben 2,05 te aygazdan alıyorum. ama opet aygaz değil.
                      İNSİGNİA 1.6 TURBO

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozgurcetin
                        Abi Ankarada şu an en pahalı yer opet. O da 2,17 tl. Ben 2,05 te aygazdan alıyorum. ama opet aygaz değil.
                        Vallahi dediğim gibi bizde maalesef... 2.49 Tl...

Yorum

aracımı lpg li bir şekilde 2. el olarak almışdım 3000 km kadar yaptıkdan sonra oturduk güzelce bi hesap yaptık
                          sonuç olarak lpg nin bize masraflı olcağını ve yılda en fazla 5000 km civarı yaptığım için gerek de yokmuş
                          ne kafam ağrır nede perfonmansdan kayıp vermem
                          değerleri verecek olursam size
                          lpg varken şehir içi güzeldi 35-40 civarı yakardı fakat angresşf kullanırım şehirler arası 22-28 arası yakardı yarı angresif kullanırım
                          lpgyi komple kaldırdıkdan sonra da şehir içi biraz fazla oldu 45-48 arası yine angresif şekilde kullandım fakat sakin olsam tahminimce 40-42 ye düşürebilrim
                          şehirler arası ise 33-36 arası yapmışdım gerek bazı yerlerde düz yol gördüm mü acımam basarım
                          umarım vermiş olduğum değerler faydalı olur size

Yorum

Insignia + LPG = Ateş + Barut
                            Lütfen ateşle yaklaşmayınız....
                            2009 - Cosmo - 2.0 CDTI 160 HP - Flexride - Sunroof - Piyano Lake - Infinity Ses - Spor Deri Koltuklar - BlackVue Cams - DVD 800 - Lite Body Kit - OPC Pedallar ve Sinyal Çerçeveleri - Ayna Altı Işıklandırması - 245-40-19 Lastikler Yazlık: Michelin PSS ve PS3 + Kışlık: Kumho KW27 ve Pirelli Sottozero

Yorum

İşleniyor...
                            X