Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kış aylarında klima kullanımı

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Kış aylarında klima kullanımı

Arkadaşlar merhaba.
    Insignia sahip olduğum ilk otomatik klimalı araç ve klima sistemnin ısıtmak üzere nasıl çalıştığını bilemiyorum.
    Sorum şu: Dereceyi ayarlayıp auto düğmesine bastığımızda motor sıcaklığını kullanarak mı ısıtma sağlıyor yoksa klasik klima motorunu kulanarak mı?
    Klima auto durumunda motor sıcakken kış aylarında yakıta etki ediyor mu?
    Herkese kazasız sürüşler dilerim.
    2014 BMW 320d

Ynt: Kış aylarında klima kullanımı

Orjinal yazı sahibi: cagman
    Arkadaşlar merhaba.
    Insignia sahip olduğum ilk otomatik klimalı araç ve klima sistemnin ısıtmak üzere nasıl çalıştığını bilemiyorum.
    Sorum şu: Dereceyi ayarlayıp auto düğmesine bastığımızda motor sıcaklığını kullanarak mı ısıtma sağlıyor yoksa klasik klima motorunu kulanarak mı?
    Klima auto durumunda motor sıcakken kış aylarında yakıta etki ediyor mu?
    Herkese kazasız sürüşler dilerim.

güzel bi konuya değinmişsiniz, kış aylarında araç içerisini ısıtmak için dereceyi 25-lo aralığında kullanabilirsiniz, hem manuel hem auto şeklinde ayarlayabilirsiniz, her iki ayarlamadada klima motoru devreye girecek ve yakıtınızı arttıracaktır... yani klima tuşu aktif olmadığında, klima tuşunun üzerindeki turuncu ışık yanmadığında dahi klimanız ara ara çalışmaya devam eder...

Yorum

Hasan bey cevap için teşekkürler.
      Bu durumda klimadan kurtuluş yok Autoda kullanmaya devam.
      2014 BMW 320d

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagman
        Hasan bey cevap için teşekkürler.
        Bu durumda klimadan kurtuluş yok Autoda kullanmaya devam.

yalnız şimdi aklıma geldi, menüde ayarlarda klima modu diye bi ayar var, onu manuel yaparsak, havalandırmayı açtığımızda klima çalışmayabilir, bi denemek lazım, asma autoda kesinlikle klima motoru devrede...

bu arada geçen ilginç bişi başıma geldi, klimayı devreye soktum hava sıcaktı, dereceyi lo ayarladım, fan çalıştş ancak soğuk hava gelmedi, klimanın turuncu tuşu aktif olduğunu gösteriyordu ama klima motoru devreye girmedi, ayarlarına bakayım dedim ilginç olan menüdeki klima havalandırma ayarları diye bi bölüm yok, yani klimaya bişi olursa menüdende ayar filan göremiyosunuz, ertesi gün kendi kendine düzeldi ve menüdeki yerinide almıştı, ilginç geldi bana, bozulmasını anlarımda menüden kaybolmasına anlam veremedim...

Yorum

Ben hiç auto kullanmıyorum ortalama 24 dereceye ayarlıyorum.Klima ışığımda kapalı.Şimdi bu durumda bile klima açık mı oluyor?
          Insignia 1.4 Turbo Elegance

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Beraat
            Ben hiç auto kullanmıyorum ortalama 24 dereceye ayarlıyorum.Klima ışığımda kapalı.Şimdi bu durumda bile klima açık mı oluyor?
            evet ara ara klimanız devreye giriyor...

Yorum

Çok ilginç. Ben de Auto yu hiç kullanmıyorum. Isıyı da 22-24 aasında ayarlıyorum. Klima ışığı yanmıyor. ama demekk ki arada çalışıyormuş

Yorum

Ben çalıştığını sanmıyorum geçen yıl da bunu tartışmıştık. Şu şekilde bir test yapabiliriz. Normal şartlarda araç ısındıktan sonra rolanti devrinde anlık yakıt sarfiyatı ekranında benim aracımda 0.6-0.7 lt/sa gösteriyor. Eğer klima açık olur ise bu değer 1.1-1.2 lt/sa oluyor. Bu şekilde ben kışın klima düğmesi kapalı olduğu zamanlarda ben ekstra yakıt sarfiyatı olduğunu görmedim. Motor sıcaklığı ile ısındığımı düşünüyorum.
                2011 Opel İnsignia 1.6T Cosmo+FlexRide

Yorum

hararet yükselince açılan fandan yakıt sarfiyatı artıyor
                  (bunada dikkat edin)
                  2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
                  [center]

Yorum

Bana göre de eğer kima çalışmıyorsa, sıcaklık atırıldığında ısıyı klimayı açıp vermemesi lazım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eymenkul
                      Ben çalıştığını sanmıyorum geçen yıl da bunu tartışmıştık. Şu şekilde bir test yapabiliriz. Normal şartlarda araç ısındıktan sonra rolanti devrinde anlık yakıt sarfiyatı ekranında benim aracımda 0.6-0.7 lt/sa gösteriyor. Eğer klima açık olur ise bu değer 1.1-1.2 lt/sa oluyor. Bu şekilde ben kışın klima düğmesi kapalı olduğu zamanlarda ben ekstra yakıt sarfiyatı olduğunu görmedim. Motor sıcaklığı ile ısındığımı düşünüyorum.

evet bunu geçen yılda tartışmıştık, bunu ilk olarak yaz aynıda anladım, klima düğmem kapalı iken havalandırmayı lo seviyesinde açtım, trafikteydim, ilk başta ılık bi hava üflemeye başladı, ardından değişen motor sesiyle kilima kendiğilinden devreye girdi ve soğuk hava üfledi, yaklaşık 30 sn kadar, ardından tekrar klima devre dışı kaldı, bi 30 sn. sonra tekrar klima devreye girdi soğuk hava üfledi, bu şekilde devam etti, aynı olay şimdide devam ediyor, yazında kışında yanı sıcaklık lo yada hı seviyesinde farketmiyor, klima tuşu kapalı olmasına rağmen klima devreye giriyor, benim araçta abartı egzos olduğundan klima devreye girdiğinde değişen egzos sesinde hemen anlayabiliyorum bunu tabi araç yoğun trafikteyken, fan açtığında egzos sesi ilk açıldığında bi gürleme yapıyor okadar, yada camları açarken, rezistanı çalıştırdığımda direk motor devrini yükselttiği için egzosuma gürleme geliyor, bunların hepsini ayırt edebiliyorum, durduğum yerde direksiyonu çevirdiğimde bile araç zorlandığında direk devir yükseliyor ve egzosu sesi artıyor, bu devir yükselmesi çok az olsa bile ( 100/8000) egzostan hemen farkediliyor...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: viperking
                        Bana göre de eğer kima çalışmıyorsa, sıcaklık atırıldığında ısıyı klimayı açıp vermemesi lazım.

normalde klima kapalı iken direkt motor sıcaklığını verip klimayı çalıştırmaması gerek, diğer araçlarda bu şekilde ama bizim araçlarda klima devreye giriyor, dediğim gibi config.ayarlarda klima modu otomatik diye bi bölüm var onu şuan açık olması gerek, kapatıp bi deneme yapıcam...

Yorum

Bunu ben uzun yol yaptigimda farkettim havalandirma lo seviyesinde auto ayarli ve klima kapali ancak zaman zaman bi soguk hava geliyo usuyoruz falan sonra farkettimki ara ara klimayi aciyo zaten sonra anlik tuketimdende takip ettim klimayi aciyo 30sn falan anlik tuketim yukseliyo sonra kapatiyo anlik tuketim dusuyo ilginc bi ozellik
                          2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

Aslında ben de Eymenkul'un testinden yaptım ve anlık tüketimin autoda yükselmesi kafamı karıştırdı.
                            Ve bana öyle geliyor ki, auto açık olmasa da ayarladığımız ısıda kalıyor araba kış aylarında. Yani bir termostat var ve ısı ayarladığımız dereceye kadar geliyor ve sadece ısıtma yapması gerektiği için klimayı devreye sokmuyor. Diye umuyorum
                            Yaz aylarında hikaye başka tabi.
                            2014 BMW 320d

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ygtylmz
                              Bunu ben uzun yol yaptigimda farkettim havalandirma lo seviyesinde auto ayarli ve klima kapali ancak zaman zaman bi soguk hava geliyo usuyoruz falan sonra farkettimki ara ara klimayi aciyo zaten sonra anlik tuketimdende takip ettim klimayi aciyo 30sn falan anlik tuketim yukseliyo sonra kapatiyo anlik tuketim dusuyo ilginc bi ozellik
                              değme işte kafasına göre yapsın araba karışma işine
                              2011 2.0cdti cosmo flexi sunroof Infinity ses sistemi
                              yeni yüzyıl üniversitesi mimarlık

Haşin gaddar bilakis çok kibarım.Israr ederim iyi dans ederim o kadar.

Yorum

İşleniyor...
                              X