Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Debriyaja basmadan vitese geçme

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Debriyaja basmadan vitese geçme

Aracım start-stopta beklerken debriyaja basmadan hafifce vitesi 1.vitese taktım.
    Hiç zorlanmadan vitese geçti ve ekranda ''çalıştırmak için debriyaja basın'' uyarısı çıktı
    debriyaja basınca da araç çalıştı.
    Debriyajsız vitese geçmesi normal mi? alala

Ynt: Debriyaja basmadan vitese geçme

aracın motoru çalışır halde değil ise debriaja basmadan vitese geçirmeniz normaldir...

Yorum

motor stop halinde olduğu için normal.sıkıntı yapacak bir durum yok.
      2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
      2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

motor çalışır durumda ikende debriyaj kullanmadan vites geçirilebilir ama aracı ve devir oranlarını çok iyi bilmek gerekir,bazen debriyaja basmadan vites geçiririm özellikle kapışmadaysam ...
        stop halde iken boşluk varsa gecer dişlilerde boşluk yoksa zaten geçmez bu nedenle hiç bir problem yok...

Yorum

bu aracınızda bulunan start & stop özelliğinin bir parçası olabilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: DiaDavidoff
            motor çalışır durumda ikende debriyaj kullanmadan vites geçirilebilir ama aracı ve devir oranlarını çok iyi bilmek gerekir,bazen debriyaja basmadan vites geçiririm özellikle kapışmadaysam ...
            stop halde iken boşluk varsa gecer dişlilerde boşluk yoksa zaten geçmez bu nedenle hiç bir problem yok...
            Biraz kapısma durumunu acabilirmisiniz acaba suankı arabamın devır km oranlarının hepsını eksıksız bılıyorum
            2013 Latitude 1.5 dci executive+panaromik cam tavan+prestij paket.
            Gerçek pilot

Yorum

kapışma anında dahi olsa bence debriyaja basmadan bunu yapmak çok sağlıklı değil eğer kapıştığınız kişi ile büyük bir iddaya girmediyseniz dişlilere vereceğiniz zarar riskine değmez bence
              2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
              2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

eğer debriyaja basmadan vites geçirmeye kalkınca dişliye geçmeme ihitmali var. kapışmada bu zaman (0,5-1 saniye) kaybettirme riski de var.

Yorum

evet debriyaja basmadan vites değiştirilebilir ama Emrenin dediği gibi çok iyi bilmek lazım oranlarını , özellikle dizel araçlarda bu daha kolay olur , ama araç sağlığı için tabiki yararlı değil , hata yapıldığı takdirde sanayi (servis) yolu gözükebilir..
                  www.facebook.com/mstfkls

Yorum

benim dayımda yapardı kapışma esnasında debriyaja basmadan vites geçirmeyi, bi nokta var bunu yapmak için ama ben hiç denemedim, yalnız araç hangi hız hangi viteste olursa olsun her türlü debriyaja basmadan vitesten boşa geçiyor

Yorum

birde kapışma anında debriyaja 1-2 saniye basılı tutup bırakmak var. araç devirini alıp fişekleme yapıyor o da çok güzek. bir o kadar da araca zararlı

Yorum

Aracın belli devirlerinde saniyelik boşluklar oluşuyor dişlilerde bu zamanı genellikle aracın sesinden ve devir aralığından takip edebilirsiniz , kaçırma anında garccc diye dişliler birbirine girer ve aşındırır ben bu olayı daha çok eski aracım 106 gti vardı çocukluk hevesim 20 li yaşlarda kullandım ve hemen hemen her kapışmada debriyaj kullanmazdım.
                        Şimdi insigniayıda alıştırıyorum ve kendimide
                        bu biraz risk işi ama araba elektrikli araba gibi hızlanıyor duraklamıyor...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: DiaDavidoff
                          emre bey siz 2200 devirdemi kapışıyosunuz =)=) 4 5 6 bin devirlerde değişmez vites debriyaja basmadan sadece 2000 ile 2500 devir arasında değişir bi rollingci olarak söylüyorum...
                          Bir zamanlar 34 KTN 03 (Biz kırmızı başlıklı kızın hikayesinde bile kurttan yanayız)

Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

F10 Msport

Yorum

Araç Çalışmazken Vitesleri Değiştirmek Mümkün. Çünkü Volan da Karşılığı da Dönmüyor Yani Aynı Durumdalar. Araç Çalışırken de Motor Volan Devri İle Atmak İstediğimiz Vites Dişlisinin Devri Aynı Olduğu Anda (Anlık bir Beraberlik) Debriyajsız Vites Değiştirmek Mümkün Olabilir.
                            Sağlıklı Değildir Çünkü Heyecan Yapıp Bu Anlık Devir Birlikteliklerini Kaçırınca Olanlar Olur

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Beschäler Insignia
                              Araç Çalışmazken Vitesleri Değiştirmek Mümkün. Çünkü Volan da Karşılığı da Dönmüyor Yani Aynı Durumdalar. Araç Çalışırken de Motor Volan Devri İle Atmak İstediğimiz Vites Dişlisinin Devri Aynı Olduğu Anda (Anlık bir Beraberlik) Debriyajsız Vites Değiştirmek Mümkün Olabilir.
                              Sağlıklı Değildir Çünkü Heyecan Yapıp Bu Anlık Devir Birlikteliklerini Kaçırınca Olanlar Olur
                              +1

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

İşleniyor...
                              X