Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Frenlemede titreme...

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Frenlemede titreme...

bu konu daha önce açıldımı bilmiyorum ancak oldukça canımı sıkan ve çözümü zor bi durumla karşı karşıyayım, aracım 1.6t 2010 model ve suan 37000 kmlerde, yaklaşık 20000 kmye kadar orjınal jant ve lastikleriyle kullandım, ardından replica 18" opc jant taktım ondada bi sorun yoktu, kış başlarında başka bi jant yine 18" bmw jantı kullanmaya başladım, frenlemelerde titreme hisstmeye başladım, 100 km/h ve üzeri biraz sert frenlemelerde bariz direksiyon titriyordu, servis bu titremeden dolayı fren diskini değiştirdi, ardından salıncak burçlarıda değişti, sorun çözülmüş gibiydi, fakat daha 3000 km sonra aynı sorunu tekrar yaşadım, tekrar serviste fren diski değişti, yine sorun çözüldü gibi oldu ama yine aynı belli bi süre sonra yine titreme başladı, bu sefer fren diskine üzerinde torna yaptırdım ve poryayıda temizlettim, yine aynı durum 2000-3000 km sonra yine aynı titreme devam etti, son olarak 18" olan jantlarımı 19" janta çevirdim, kullandığım jant yine bmw replica, lastikleride yeniledim kumho ku 39 aldım, güzelce balansınıda yaptırdım, sonuç yine hüsran, titreme dahada arttı, ayrıca şimdi 80-100 km/h gaza yüklendiğimde bile titreme artiyor, sürüşten keyif alamaz hale geldim, bugun aracı servise Odağa bıraktım, mastertech ile yol testi yaptık, titremeyi hemen farketti, ancak şuan bide balans problemi var, ince balans yaptırmadım servise girceğim için balans tekrar bozulcak diye,mastertech balan bozuk olduğundan frenlemede titreme olabilceğini söyledi; sorun çözümü için öncelikle orjınal jant ve lastik takılıp tekrar yol testi yapılcak, sorun devam ederse porya ve bilyası değişcek sanırım, şimdi benim merak ettiklerim;

bu sorunla karşılasan oldumu hiç? olduysa nasıl çözdü?
    balans problemi olan bi araçta frenlemede de direksiyon titreme yaparmı?
    porya yamuk olabilirmi? yada porya bilyasında bi sorun olabilirmi?
    jantın göbeğine takılan bilezikten titreme yaparmı?
    sorun başka ne olabilir?

üşenmeden okuyan ve cevap yazan arkadaşlar şimdiden teşekkürler.......

Ynt: Frenlemede titreme...

jant büyüdükçe balans tutması zor.. iyi bir balansçıya ihtiyacın var gibi gözküyor
    2015 Honda  CRV  1.6 160 hp Akıllı 4x4 9 ileri zf şanzıman .. vs vs  (görmemişin... :P )

Görelim Mevlam neyler .. Neylerse güzel eyler
    [center]

Yorum

Aracım fabrikasyon 20" ve şuan 36000 km ye yaklaştı.Şuan frenlerde hiçbir sorun yok.Jant büyüklüğüyle bir alaka olacağını düşünmüyorum.Daha önceki tecrubeme dayalı olarak bol bol sert bir şekilde kaldırımlara çıkmak veya sert kasislere devamlı girmek bu tip sorunları doğuruyor.
      INSIGNIA 1.6 Turbo Cosmo
      20" jant
      infinity
      DVD 800
      Sunroof
      Deri koltuk

Yorum

Hasancım bence, porya yamuk yada porya bilyasında bi sorun var.
        [IMG width=500]http://i1134.photobucket.com/albums/m615/nester54/IMG_5063-Kopya.jpg[/img]

[move][b]Yaşamımda edindiğim en büyük bilgi şudur; Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyene, hiç kimse yardım edemez. PESTALOZZİ

Yorum

Hasancım geçmiş olsun bazen bendede oluyor.Ama senin bahsettiğin kadar değil. Daha önce bmw aracımda buna benzer bir sorun yaşamıştım problem bilezikten kaynaklamıştı değiştirdim düzeldi..

Yorum

HASAN bence at o arabayı cope haha

ORJİNAL F10 MSPORT

Yorum

Aynı sorun bende de oldu. Aracıma 10.800 km'de ilk bakımını yaptırdım. Yıldan dolayı yapıldı. Burada diskler zımparalanmış ve tekrar takılmış, herhangi bir şikayetim yoktu. Ardından 3-4 ay sonra, 12.500 km lerde bariz yolda titriyordu. Burçlar filan değişti, diskler zımparalandı yolda gidiş gayet iyi oldu. Gelelim 14.000 km 'ye frene her bastığımda hem pedaldan hissedilir derecede, hemde direksiyonda hissedilir derecede titreme vardı. Oldukça canımı sıkıyordu. Garantiden, 4 diski, 4 balatayı değiştirdiler. Lastik basınçlarını kontrol ettiler. Beni orjinal jantlar 17 idi. Ben murat abiden cosmo 18 jant + lastik aldım. Onları kullanıyorum. Jant lastikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Ama aklıma gelmişken, servisteki abiler: Aracı özellikle uzun yolda yıkatma, eve yakın yıkamacıları tercih et. Balatalar sıcakken su tutturma dediler. Ani sıcak - soğuk değişiminden dolayı eğilme oluyormuş. Ben geçen salı ( 1 mayısta ) disk ve balataları değiştirdim. Hafta sonu 1.050 km yol yaptım. Herhangibir sorunum şu anda yok.
              Arabamı çok çok seviyorum ama şunu da belirtmek istiyorum. Şirket aracımız renault symbol 2010 dci, 165.000 km de. Ve inanın hiç bir durum veya koşuldan, yol halinden , çamurdan, kardan , kaldırımlardan, çukurlardan esirgemeden kullanıyoruz. Bugüne kadar 15.000 km periyodik bakımları haricinde hiç servise gitmedik. Söylemek istediğim konu insignia'm 14.000 kmde garantiden değişen parçaları ( bagaj butonu arızası, usb çalar arızası, arka pandizot eğilmesi sonucu değişimi , burçlar , diskler , balatalar ... ) neden bu kadar çok anlam veremiyorum...

Yorum

az önce servisten aradılar, 18" orjınal cosmo jantı takarak yol testine çıkmışlar ve araçta hiç bir titreme kalmamış, sorun jantlarda, büyük ihtimal jant göbeğine takılan plastik bileziklerde, şimdi tornacıda alumınyum bilezik yaptırcam, büyük ihtimal sorun düzelcek, sonucu paylaşırım...

Yorum

geçmiş olsun,aracınızı bugün odakta gördüm öncelikle opc kaplan diş hiç sırıtmamış ve gayet güzel duruyordu.benim derdimde sizinkiyle aynı.hatta aynı dertten yatan iki araç yan yana yatıyor.benim jantlarda opc rep ve titreme sorunu vardı direksiyonda 130 dan sonra.disklere baktık bişi yok balansa girdi en ince ayrıntısına kadar bakıldı fakat aynı sıkıntı devam etti.bileziklere bakıldı onlarda sapasağlam duruyo ki benim araç daha 6.000de 2012 model bu km.deki araçta bileziklerde sıkıntı olmamalı.devamında deneme amaçlı orj jant takıp test ettik ne bi titreme kaldı nede başka bişey.

Yorum

benim sıkıntının tamamiyle jantlardan kaynaklandığını düşünüyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 34SRK61
                      geçmiş olsun,aracınızı bugün odakta gördüm öncelikle opc kaplan diş hiç sırıtmamış ve gayet güzel duruyordu.benim derdimde sizinkiyle aynı.hatta aynı dertten yatan iki araç yan yana yatıyor.benim jantlarda opc rep ve titreme sorunu vardı direksiyonda 130 dan sonra.disklere baktık bişi yok balansa girdi en ince ayrıntısına kadar bakıldı fakat aynı sıkıntı devam etti.bileziklere bakıldı onlarda sapasağlam duruyo ki benim araç daha 6.000de 2012 model bu km.deki araçta bileziklerde sıkıntı olmamalı.devamında deneme amaçlı orj jant takıp test ettik ne bi titreme kaldı nede başka bişey.
                      Tabla burçlarını değiştirmeniz gerekiyor...

Yorum

Her zaman Orjinal parçalar kullanılması taraftarıyım Geçmiş olsun Hasan..

Yorum

Hasan gecmis olsun . Ayni sorun bende de var . Bende dort disk EBC performans diskleriyle degistiginden beri yuksek suratli frenlerde asiri titreme yapiyor. Yarin bende btg ye gidecegim tornaya bakalim sonuc ne olacak.

Yorum

tam emin değilim ama balatalar ile disklerin eksenel dönmesinde sıkıntı var gibi geldi. balata değişip sürekli bir süre sonra titreme yapmaya başlıyorsa diskler balataya göre yalpalama yapıyor olabilir. bunu çözümü aracın rotlarını kontrol ettirmende sanırım tekerler hafif yalpalı dönüyor buda disklerin S şeklinde burulmasına sebeb vermiş olabilir. yüksek hız hafif frenleme yapmanı öneririm hasan abi eğer kesikli gibi bir frenleme hissedersen sanırım arabada rot sorunu var demektir. öncelikle rot ve sonra teker balansı yaptırmanı öneririm sonra balata ve diskler yeniden değişir..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Hasan_apg09
                              az önce servisten aradılar, 18" orjınal cosmo jantı takarak yol testine çıkmışlar ve araçta hiç bir titreme kalmamış, sorun jantlarda, büyük ihtimal jant göbeğine takılan plastik bileziklerde, şimdi tornacıda alumınyum bilezik yaptırcam, büyük ihtimal sorun düzelcek, sonucu paylaşırım...
                              ben mesajı yazmadan sen cevabı yazmışsın hasan aynı sorunu bende yaşadım poryoyu değiştim bileziğide tornada yaptırdım düzeldi ama hangisinden dolayı düzeldi onu bilemiyorum plastik olan bilezik ısındığında balans yaptırabiliyor büyük ihtimal ondandır

1.6 Turbo Cosmo 272bg 360 nm forget piston ve piston kollari downpipe komple 76mm egzoz sistemi ve daha büyük intercoler

Yorum

İşleniyor...
                              X