Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1.6 170 (SIDI) Yükte iken silkeleme

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 1.6 170 (SIDI) Yükte iken silkeleme

Merhaba arkadaşlar,
    6 ay önce almış olduğum 2013 model insignia aldıktan 2 gün sonra motor arıza ışığı yaktı.Obd cihazı ve Torque programında hatanın hava akış debimetresinde olduğu yazıyordu.Özel servis gidip hem yağ bakımını yaptırdım hemde hatayı söyledim.Servis hava akış metresini temizledi sorun devam ederse sensörün değişmesi gerektiğini ve fiyatı olarak 4000TL civarı tutacağını söyledirler.Tabi bir süre sonra arıza ışığını gene yaktı.İnternetten araştırırken boğaz kelebeğinin temizlenmesiyle sorunun düzeldiğine dair onlarca video gördüm.Bİr hafta sonu kendim boğaz kelebeğini söküp temizledim.Yerine monte ettikten sonra arıza ışığının kendiliğinden söndüğünü ve bir daha yanmadığını gördüm.Birkaç hafta sonra uzun yol yaparken arabanın yükte iken yani yokuş çıkarken veya düz yolda gaz pedalına biraz basınca silkeleme yaptığını fark ettim(arıza lambası yanmıyor).Gazdan ayağımı çekince normale dönüyor.Manuele alıp denememde sonuç değişmiyor.3.4.5.6. viteslerde bariz bir şekilde yapıyor.Bu sorunla ilgili otomatik şanzıman yağını değiştirdim düzelmedi.Şanzımancı selenoidlerden olabilir diyor.gaz kelebeği temizlemeden önce hic bir sorun yok iken kelebek temizlendikten sonra bu arızanın göstermesi kelebek temizliğiyle bir ilgisi var mı bilmiyorum.Torque programından yarım kontak açıkken kelebek pozisyonu % 30 marş bastıktan sonra rölantide %6-7 gösteriyor bu değerler normal mi ? Bu sorun için başka önerinizi var mı ?

Biraz uzun oldu okuduğunuz için ,teşekkür ederim.

Bujilerden olabilir, turbo selenoid valfi olabilir, map sensörü pislenmiş olabilir, motor yağı ömrünü doldurmuş olabilir.
    Ben de benzer sorunu önce buji değişimiyle çözdüm, sonrasında benzer başka bir sorun çıktı, motor yağı yeniledim sorun kalmadı. Molygen dexos 1 gen 3 5w30 öneririm.
    @Murat
    2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Aynı sorun bende de var: Tam gaz yapmazsam hiçbir sıkıntı yok ancak tam gaz yaparsam 1-1,5 saniyelik bir silkeleme, gaz kesintisi yapıyor.

Sanayide tanıdık ve iyi bir ustaya götürdüm selenoid valfinin görevini yerine getiremediğini söyledi. Hortumuyla birlikte parçanın yurtdışından geleceğini söyledi. Sipariş vermesini istedim, şu an parçayı bekliyorum. Sonuçları burada da paylaşacağım.

Tam gaz yapmadıktan sonra arıza ışığı da yakmıyor bu arada.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kara Murat View Post
        Bujilerden olabilir, turbo selenoid valfi olabilir, map sensörü pislenmiş olabilir, motor yağı ömrünü doldurmuş olabilir.
        Ben de benzer sorunu önce buji değişimiyle çözdüm, sonrasında benzer başka bir sorun çıktı, motor yağı yeniledim sorun kalmadı. Molygen dexos 1 gen 3 5w30 öneririm.
        Yağ ömrü 37 gösteriyor muhtemelen Ekim de yağ değişimi yaparken bujuleride değiştireyim map sensörü temizlettireyim.onerdiginiz yağ internetten alınabilecek güvenli bir yer var mı? Link paylaşabilirsiniz sevinirim.Teskkurler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: batuhancil View Post
          Aynı sorun bende de var: Tam gaz yapmazsam hiçbir sıkıntı yok ancak tam gaz yaparsam 1-1,5 saniyelik bir silkeleme, gaz kesintisi yapıyor.

Sanayide tanıdık ve iyi bir ustaya götürdüm selenoid valfinin görevini yerine getiremediğini söyledi. Hortumuyla birlikte parçanın yurtdışından geleceğini söyledi. Sipariş vermesini istedim, şu an parçayı bekliyorum. Sonuçları burada da paylaşacağım.

Tam gaz yapmadıktan sonra arıza ışığı da yakmıyor bu arada.
          Bende tam gaz yapınca değilde genelde çok sert basmadan özellikle araba yüke binerse yani yokuşta çok yapıyor.buji mapnsensor temizligi ve yağ değişimi yapınca duzelip duzelmedigini yazarim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tecman View Post

Yağ ömrü 37 gösteriyor muhtemelen Ekim de yağ değişimi yaparken bujuleride değiştireyim map sensörü temizlettireyim.onerdiginiz yağ internetten alınabilecek güvenli bir yer var mı? Link paylaşabilirsiniz sevinirim.Teskkurler.
            https://www.hepsiburada.com/liqui-mo...product-detail

Kutu üzerinde dexos 1 gen 3 yazıyor. Bu şekilde olandan almalısınız.
            @Murat

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kara Murat View Post

https://www.hepsiburada.com/liqui-mo...product-detail

Kutu üzerinde dexos 1 gen 3 yazıyor. Bu şekilde olandan almalısınız.
              Teşekkür ederim.

Yorum

Teşekkür ederim.
                Bizim motorlar 5 litre mi alıyor 4 litre mi ? 4 litre satışı da var.Hangisini almalıyız.

Yorum

Bizim motorlar 5 litre mi alıyor 4 litre mi ? 4 litre satışı da var.Hangisini almalıyız.
                  Makyajlı kasa yani 1.6xht 5 litre, yağ filtresi de değişirse yarım litre daha alabiliyor.
                  @Murat

Yorum

Motor yağımızı değiştirdik yaklaşık 5,25 lt yağ aldı.Tekleme silkeleme devam ediyor.Sıra buji değişimine geldi.Kendim değiştimek istiyorum yalnız bizim motor tipinde kaçlık buji anahtarı almamız lazım ? Buji iridyum düşünüyorum nasıldır ? yardımcı olur musunuz ?

Yorum

Motor yağımızı değiştirdik yaklaşık 5,25 lt yağ aldı.Tekleme silkeleme devam ediyor.Sıra buji değişimine geldi.Kendim değiştimek istiyorum yalnız bizim motor tipinde kaçlık buji anahtarı almamız lazım ? Buji iridyum düşünüyorum nasıldır ? yardımcı olur musunuz ?
                      İridyum haricinde seçeneğiniz yok zaten. Parçacıyla çalışıyorsanız şasi no vererek doğru bujiyi alabilirsiniz. NGK üretimi GM ve Champion var. İkisi arasında fark görmedim.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post

İridyum haricinde seçeneğiniz yok zaten. Parçacıyla çalışıyorsanız şasi no vererek doğru bujiyi alabilirsiniz. NGK üretimi GM ve Champion var. İkisi arasında fark görmedim.
                        Parçacıyla çalışmıyorum.NGK nın sitesinde araç modeline göre hangi buji olacağı yazıyor.İnternetten sipariş etmeyi düşünüyorum.Ama bizim araçtaki bujiyi kaçlık buji anahtarı söküyor bilen var mı ?

Yorum

Parçacıyla çalışmıyorum.NGK nın sitesinde araç modeline göre hangi buji olacağı yazıyor.İnternetten sipariş etmeyi düşünüyorum.Ama bizim araçtaki bujiyi kaçlık buji anahtarı söküyor bilen var mı ?
                          14mm uzun lokma anahtarla sökebilirsiniz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: insignia17041 View Post

14mm uzun lokma anahtarla sökebilirsiniz.
                            Teşekkürler.

Yorum

Arkadaşlar merhaba,
                              Bujileri kontrol için sökerken bobinlerin farklı olduğunu gördüm.Resimleri ekliyorum soldakiler farklı marka takılmış ve bujiye oturan kısmı GM olana göre kısa geliyor Tekleme nedeni bu olabileceğini düşünüyorum.Orjinal bobin nereden tedarik edebilirim ?

Orjinal bobin bu galiba
                              WhatsApp Image 2023-12-04 at 15.35.30 (1).jpg WhatsApp Image 2023-12-04 at 15.35.30.jpg

1 ve 2. silindir ateşlemesi bu bobin
                              WhatsApp Image 2023-12-04 at 15.35.29.jpg
                              Ekli Dosyalar

Yorum

İşleniyor...
                              X