Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1.6 CDTI Şanzıman yağı değişimi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 1.6 CDTI Şanzıman yağı değişimi

Selamlar,

1.6 CDTI araçlarımızın şanzıman yağı hangi aralıklarla değiştirilmeli yoksa dokunmamak mı lazım ? Şanzıman yağı değiştiren varsa öncesi ve sonrasını gözlemlerini paylaşabilir mi ?

Ben değiştirilmesinden yanayım. Manuel şanzımanda değişiyorsa otomatikte neden değişmesin ki

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Araç km nedir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sota View Post
        araç km nedir.
        80000 km

Yorum

5litre motul atf 6 yada liqui moly toptec 1800
          yağı temin et.
          ustan varsa eyvallah yoksa
          sanayide ki ustalara pek güvenme ellerinde ne yağ varsa onu koyarlar çok fazla karşılaşılan durumdur.
          ustaya göre birsey olmaz o da yağ bu da yağ.!!!

5litrelik ölçülü yağ kaybına çıkan sanzıman yağını al
          seviyeyi gör aynı miktarda dolum yaptır.

Yorum

Bu arada mümkün mertebe sanzıman sogukken yağ değişimi yaptir.
            Uzun yoldan gelip cayır cayir yanan yağı değiştirme.

3-5km mesafede yağ pek ısınmaz.

Yorum

ben 90000 km bakımında değiştirdim,değişimden sonra vites geçişleri çok daha iyileşti.

Yorum

Manuellerde değişim aralıkları ne peki?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Karaali View Post
                  Debriyaj balatası değişimde yapmak lazım hazır el atmışken. Hiç kitaba da bakmadım şimdiye kadar

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Karaali View Post
                    80-100k km uygun olur.

Yorum

Otomatik Cosmo aracımda ilk 85bin km'de yetkili serviste periyodik bakım yaptırırken değiştirdim. Şanzımandan ya da vites geçişlerinden bir şikayetim yoktu ama ben söylemesem değiştirecekleri falan yoktu. Bu nedenle değiştirdikten sonra da vites geçişlerinde bir fark hissetmedim. Daha sonra da 107bim km'de yine henüz ses ya da başka şikayetim olmasa da zincir değiştirirken Nisa Oto'da şanzıman yağı Motul ATF6 ile değişti. Motor indirildiği ve şanzımandan ayrılıp tork konvertörü de söküldüğü için 6 litre aldı. Boşaltılırken izledim, hafif siyaha dönse de hala kırmızımsı rengi seçilebiliyordu. Yani 35bin km'de gayet iyi durumda idi. Ben ilk değiştirdiğim km olan 85bin km nin şanzıman yağı için geç olduğunu düşünüyorum, belki 60bin km daha iyi bir periyot olabilir. Önemli olan şikayet hissetmeden bu bakımları yapmak zaten. Zinciri değiştirmek için ses gelmesini beklemek paletlerin kırılmasına, zincirin motor bloğuna sürtmesine hatta kopmasına neden olabilir. Geçen hafta değiştirdim ve çok memnun kaldım.

Yorum

zincir gergi kütüğünün yağı bosaltmaması için
                        conta var ve ayrı satılıyor umarım onu da koymustur yoksa çok fazla km yapmasan bile zincir sesini duymaya başlarsın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sota View Post
                          zincir gergi kütüğünün yağı bosaltmaması için
                          conta var ve ayrı satılıyor umarım onu da koymustur yoksa çok fazla km yapmasan bile zincir sesini duymaya başlarsın.
                          Evet o contayı da koydular hiç sormadan. Zincir sesi şikayetim olmamasına rağmen değişimden sonra özellikle ilk çalıştırmadan motorun sesi tamamen değişti
                          Ekli Dosyalar

Yorum

175 k da değişim yaparsam nelerle karşılaşırım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: serdarmete View Post
                              175 k da değişim yaparsam nelerle karşılaşırım
                              Mesela benim araçta önceki sahibi 60 binde değişmiş. Ben de 120 binde değiştim. 180 binde araç bende olursa nasip kısmet yine değişirim.
                              Sİzin araçta da daha önce böyle değişim yapılmışsa hiç sorun olmaz. Ancak ilk kez değişecekseniz riskleri olabilir diye biliyorum. Araştırmak lazım.
                              @Murat
                              2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

İşleniyor...
                              X