Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik Klima Modu

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik Klima Modu

Arkadaşlar merhabalar. Resimdeki "Auto" tuşu bizde çalışmıyor sanırım. Dışarısı 15 derece. Tekerlekler ile 24 dereceye ayarladım ve Auto tuşuna bastım. Basar basmaz klimayı çalıştırıyor. Yakıt değerine bakıyorum yükseliyor. Kompresörün devreye girdiği ufak titreşimi falan da hissediyorum. Fakat kanallardan hiçbir hava akışı olmuyor. Bu tarz bir sorunda ne yapmak lazım? Klima kontrol ünitesi diye bir şey satılıyor ama bunun tamiri vs yok mudur? yoksa başka bir şey mi gerekir? Belki iç sıcaklığı vs ölçemediği için başlayamıyor olabilir vb gibi. Bu konuda hakkında bir tecrübesi olan var mı acaba? Bizim araç 2010 olmasına rağmen radyo bölümü tuşları vs çok temiz duruyor. Her gören aynı şeyi söylüyor. Sanırım bu sökülüp başka bir sistem kullanılmış. Montaj yaparken bir hata yapılmış vs olabilir mi ufak da olsa?
    Ekli Dosyalar

Bu sistemi kullanmadım ama kar simgesi olan düğmenin ışığı yanıyor. Soğuk üflemek istediği için kompresörün devreye girdiğini hissediyorsunuz sanki. Tabi hava üflememesini anlamadım. Bir de sıcak üflemesi için dener misiniz?

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
      Bu sistemi kullanmadım ama kar simgesi olan düğmenin ışığı yanıyor. Soğuk üflemek istediği için kompresörün devreye girdiğini hissediyorsunuz sanki. Tabi hava üflememesini anlamadım. Bir de sıcak üflemesi için dener misiniz?
      Tek başına sıcak, soğuk, fan hızı, içeri, dışarı vs manuel olarak çalışıyor hocam. AUTO modu teoride otomatik klima terimi için yok mu? Sizin arabanızda şu soğuklarda 24 derece ayarlayıp oto tuşuna basınca ne oluyor? Ben mi manasını yanlış biliyorum acaba bu tuşun bilemedim. Bizim diğer araba olan 16 yıllık fiat mareada bile dereceyi ayarlayınca otomatik modda içerinin sıcaklığını ölçen sensöre göre üfleme hızı yavaşlanıp hızlanıyor. Bu arabada çok daha komplikesini yapması lazım. Ev/ortam sıcaklığı 24 derece kabul edilir. Ben bunu ayarlayayım. Hava ısınır, soğur 24 olması için klima mı, radyatör sıcaklığı mı, yavaş mı, hızlı mı üflemesi gerekir vs. araba kendisi ayarlasın istiyorum. Bu arabada bu tuş bu işe yarar diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanlış mı ama Autoya basınca hiçbir üfleme olmadığı gibi bir de boş yere klima kompresörünü devreye sokuyor. Hadi onu içeri verse yine %1 de olsa tatmin olacağım. Bir bozukluk var işin içinde ama anlayamadım gitti.

Yorum

Editleyemedim için sonradan bir şey eklemek istedim; Benim düşünceme göre çok basit bir yazılım çünkü ama olmayabilir tabi bilemiyorum. Dışarının sıcaklığını radya ekranında gösteriyor 15 diye. Şoför 24 olsun demiş. Aradaki sıcaklık farkını ölçerek klima açıp açmaması gerektiğini bilmesi lazım. Hava soğukken klima çalıştırması zaten tuhaf bir iş. Belki bu klima kontrol bölümünün beyni varsa acep sorunu orada mı aramak lazım?
        2. bir ihtimal de soğuk havada cam açılmadığı için kar vs yüzünden ıslak ayakkabılarla arabaya girilirse buğu yapmasın diye klima da devreye girer ki içerdeki nemi alsın. Belki o sebepten devreye giriyordur. Olması gereken de odur belki ama üfleme fanını neden açamıyor onu anlayamadım.

Yorum

Benim aracımdaki sistemde Auto düğmesine bastıktan sonra AC düğmesine basıp açıp kapatabiliyorum. Zatem tam olarak da sıcakta Auto modu çalışıyor mu onu sormak istemiştim. Deneme-yanılma yapabilmek için

Ben Auto modunu ve klimayı açmışsam bazen içerinin fazla ısındığını farkedip soğuk üflemeye de başlıyor. Bunu istemediğim için sadece kalorifer olsun diye klimasız Auto açarım. Bazen de dediğiniz gibi buhar için klima açarım ama sistemde zaten hava kalitesi (ya da onun gibi birşey) ayarı açıktır. Kendinden buharı giderir bu şekilde.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
            Benim aracımdaki sistemde Auto düğmesine bastıktan sonra AC düğmesine basıp açıp kapatabiliyorum. Zatem tam olarak da sıcakta Auto modu çalışıyor mu onu sormak istemiştim. Deneme-yanılma yapabilmek için

Ben Auto modunu ve klimayı açmışsam bazen içerinin fazla ısındığını farkedip soğuk üflemeye de başlıyor. Bunu istemediğim için sadece kalorifer olsun diye klimasız Auto açarım. Bazen de dediğiniz gibi buhar için klima açarım ama sistemde zaten hava kalitesi (ya da onun gibi birşey) ayarı açıktır. Kendinden buharı giderir bu şekilde.
            Hah işte autodan beklediğim bu. Tabi sizdeki B kasa mı bilemiyorum ama hiç hava üflememesi zaten başlı başına bir sorun gibi duruyor ama nereden başlayıp kontrol ettirmem lazım bilemiyorum. Klima tuşuna bastığım zaman autodan sonra klima auto devredışı mı ne yazıyor ekranda. Sözde Fan hızları auto, iç dış ayırma kapağı auto yazıyor ekranda. Ne hava var ne başka bir şey.

Yorum

Soğutma istiyorsanız AC açık olmalı, sıcak istiyorsanız AC kapalı olmalı. Sonrasında auto düzgün çalışacaktır muhtemelen
              34HZD10

Yorum

Benim aracım makyajlı kasa. Auto tuşuna basıldığında ortam ısısını düzenli bir seviye de tutuyor. Yüz kısmına gelecek kanallardan hava akışı olmamakla birlikte sadece cam kısmında işlevini yerine getiriyor galiba. Ayrıca auto tuşuna ilk basıldığında ac aktif geliyor. Ac yi Manuel kapatıp auto modunda devam ediyorum. Ac ye basılınca birden hissedilen hava akışı olmuyor ama.

Yorum

aracın içindeki nem oranını dengelemek için iç sirkülasyonu açıp klima devreye giriyordur. Daha sonra ac ışığı yansa bile kompresör dönmez, yani gerektiğinde devreye girer ve çıkar. Yani sen dereceyi ayarla ve auto ya bas ve arkana yaslan...
                  Bu arada buğu çözüyü açtığında da ac devreye girer ortamdaki nemi almak için.

Yorum

auto tuşu basılıyken 24 değilde en düşük ve en yüksek derece neyse onu bir ayarlayın, yine üflemezse klima sisteminde kesin arıza var, üflerse 24 derece için çok üflemeden hallediyo demektir.
                    OPC Line Sport

Yorum

İşleniyor...
                    X