Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hızlandıkça Artan Titreme

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Hızlandıkça Artan Titreme

Herkese Merhaba,

2015 100 bin km 1.6 CDTI Insignia aracımda 50 km den sonra hafif hafif başlayarak artan bir titreme olmaya başladı. 100 km civarı daha da artmış oluyor ama o km lerde direksiyonda herhangi bir titreme olmuyor sadece araçta hissediliyor. 140 km den itibaren ise direksiyonda da titreme başlıyor. Fren yaptığımda ise herhangi bir savrulma titreme bulunmuyor. Bugün yol biraz musaitti 110 km ile giderken biraz sert fren yaptım herhangi bir savrulma çizgiden çıkma titreme olmadı.

Sizce bu neden kaynaklanıyordur?

Kendi kullanımında herhangi bir çukur vs girmedim. Ama c.tesi günü bir arkadaşa aracımı ödünç vermiştim. Köy yollarına girdiğini ve teslim etmeden önce yıkayıp verdiğini iletti. Diskler sicakken yıkanmış olacağını ve yanılma ihtimalini düşündüm ama frenlemede hiç bir sorun yok.

Not: En son 2 yıl önce lastik değişiminde balans ayarını yaptırdım. Lastiklerin güncel basıncı önler 260, arkalar 245

Bu konuda yorumlarınızı iletebilir misiniz?

Şimdiden herkese teşekkürler

Merhaba,
    İlk tahminim tüm jantlarınızı kontrol edin yüksek ihtimal arka jantların birinde yamulma olabilir,
    Önde jantlarda olsaydı direksiyon titrerdi.

Yorum

İyi bir lastikçiye gidip tüm lastikleri söktürüp hepsinde jantlarda eğilme var mı diye kontrol ettirin. Her bir lastiğe balans ayarı yaptırın sökülmüşken. Hatta araca rot ayarı da yaptırın. Rot ayarında müdahale etmezlerse bazen para bile almıyorlar ya da az bi şey ister usta. Lastiklerin yan ve orta kısımlarında yamulma var mı diye de baksın usta. Bundan sonra çıkıp yine bir turlayın, deneme yapın. Yine titreme varsa servise gidip disklere baktırın.
      @Murat
      2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Geçmiş olsun. Arkadaşların dediği gibi en basitinden başlayarak eleyerek ilerleyebilirsiniz.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Cevap veren herkese teşekkür ederim, dediğiniz gibi en basitinden başlayacağım kontrole. Çözüm sağlandığımda da buraya detayları yazarım.

Yorum

Geçmiş olsun. İnşallah ilk denemede bulursunuz sorunu. En kötüsü neyden olabilir. Tork konvertörünün yalpa yapmasından olabiliyor ama en son ihtimal. Önceki aracımda vardı.

Yorum

direksiyon değil de komple kasa titriyorsa arka teker balansı bozuk ya da jant yamuk veya lastik tel atmış.
              1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
              2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
              3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
              4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
              5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
              6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Herkese tekrar merhaba,

Bugün aracıma rot balans yaptırdım. Balans sırasında ön sağ jantın yamulmuş olduğu ortaya çıktı. Rot balans yaptırdığım yerde jant düzeltme aleti yoktu, usta ön jantları arkaya taktı "balansını yaptığımız için daha az titrer, rahatsız olursan jant düzeltmeye götürürsün" dedi. Fakat öyle binmek istemedim çünkü en az ayda birkez şehirler arası yol yapıyorum. Riske girmek istemedim.

Kadosan sanayide pazar günü açık jant düzeltme yapan bir dükkan buldum, usta hızlıca düzeltti.

Farklı işlerlerim olduğundan otobana çıkıp yüksek hızda kontrol etme şansım olmadı ama 80 90 km de daha önce hissettiğim titreme yoktu.

Tekrar vaktini ayırıp yorum yazan herkese teşekkür ederim.

Yorum

Geçmiş olsun. İnşallah bununla çözülmüştür.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Aynen. İnşallah sorun budur ve çözülmüştür.
                    @Murat
                    2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

İşleniyor...
                    X