Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Lastik basıncı kaç olmalı ?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Lastik basıncı kaç olmalı ?

Arkadaşlar selamlar.
    245 45 r18 lastik basıncımız kaç olmalı ?

https://www.opel.com.tr/opel-sahiple...kitaplari.html

Bu linkten aracınızın model yılına göre kullanım kılavuzunu indirip direk özelliklerine ve kullanım amacınıza uygun basınç değerlerini görebilirsiniz.

Yorum

Aracınızın el kitabında yazar

Yorum

Sol kapı direğinde değişik durumlar için lastik basıncı kPa cinsinden yazıyor. Psi olarak ise yanlış hatırlamıyorsam 32-33 konfor içindi, 39-40 ekonomi ve yük içindi. Ben ikisinin ortası olsun diye hep 35 yapıyorum.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Kesinlikle 32-33 bastırmalısınız. 40 ve üzerinde lastikleriniz orantısız olarak sadece orta kısımlarından aşınacak. 32 33 basarsanız homojen.

Yorum

Arkadaşlar tamamda ben 205 55 r16 yada 32 basıyordum.buna 32 33 kafamı karıştırdı

Yorum

Astra 1230 kg bu 1500 üzeri ve 245 45 r28 nasıl 32 oluyor ? Astrayada lastikci dedi 32 diye.

Yorum

İnsignia kitapçıklarında ve kapı kenarındaki ifadelerde de görüldüğü üzere 3 çeşit ayar öneriliyor. Konfor, ekonomi ve yolcu+bagaj dolu ayarı. Biz aslında 4. başka bir ayar daha yapıyoruz. Hepsinden olsun, orta karar yapalım şeklinde o da 34-35 psi şeklinde. Bence gayet de mantıklı. Burda dikkat etmemiz gereken şu bence, lastiğe basılan hava bir ay kadar sonra az da olsa azalabiliyor. 35 psi 32ye, 32 psi ise 30 un altına inebiliyor. Kendimizce belirlediğimiz en iyi ayarı en geç ayda bir kontrol edip lastik havalarını yenilemek gerekebiliyor.
                Bir de lastiklerin havasını kontrol ederken veya hava basarken lastiklerin soğuk veya araçla az km yaparak bu işi yapmak gerekli. Isınmış lastiğin psi değeri fazla olacağı için yanıltıcı olabilir.
                @Murat
                2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

psi/bar hava miktari degil basinc degeridir. o yuzden lastik ebatlarjna gore kiyaslama yapmayjn.

Yorum

bisiklete 55 psi bastığımı bilirim, lastiklerin içine aldığı hava miktarı lastik boyutuna göre değişir ama basınç aynı olabilir. siz astrada 32 psi için atıyorum 100 m3 hava basarsınız ama insigniada 32 psi için 150 m3 basmanız gerekir çünkü lastiğin boyutu büyüktür. sizin hesaba göre traktör lastiğine 150 200 psi basmak lazım ????
                    OPC Line Sport

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Onurerdogdu View Post
                      Astra 1230 kg bu 1500 üzeri ve 245 45 r28 nasıl 32 oluyor ? Astrayada lastikci dedi 32 diye.
                      O mantıkla gidersek hata yaparız. Bisiklete 60 PSI basılıyor mesela
                      1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                      2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
                      3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
                      4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
                      5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
                      6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mhmtzncrkrn View Post
                        bisiklete 55 psi bastığımı bilirim, lastiklerin içine aldığı hava miktarı lastik boyutuna göre değişir ama basınç aynı olabilir. siz astrada 32 psi için atıyorum 100 m3 hava basarsınız ama insigniada 32 psi için 150 m3 basmanız gerekir çünkü lastiğin boyutu büyüktür. sizin hesaba göre traktör lastiğine 150 200 psi basmak lazım ????
                        Biz petrolde hava basarken bunun kaç m3 olacağını makinemi ayarlıyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Onurerdogdu View Post
                          Biz petrolde hava basarken bunun kaç m3 olacağını makinemi ayarlıyor
                          elbette, makine lastik basıncı uygun değere geldiğinde hava basmayı bırakır. sizin dikkat etmeniz gereken lastikler henüz yol yapmamışken havalarını ayarlamak. yani yola çıktınız 1 2 km içinde hava basmanız lazım ki doğru basınçta olsun lastikleriniz. yol yaptıkça lastik içindeki basınç artacağından yanılırsınız.
                          OPC Line Sport

Yorum

Yahu 245 45 R18 lastiğe bas 32 - 33 düşünme fazla üstte de yorum attım. Adamlar bana da 40 basmış 1026 km Kastamonu - Kars arasını seke seke geldim. Sonra kontrol ettirdim '' abi sana ne basmışlar beee '' dedi lastikçi şuan lastikler 32 gayet rahat. Gürültüsü bile daha az .

Yorum

40 hava dediğiniz uzun yolda lastikler de ısındıkça 45-50 leri görür ve sonucunda seke seke gelmeniz normal. Yazın veya sıcak memleketlerde en çok 33-34 olmalı.
                              @Murat
                              2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

İşleniyor...
                              X