Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik şanzıman geri vitese takarken sarsıntı ve vuruntu.

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik şanzıman geri vitese takarken sarsıntı ve vuruntu.

Herkese merhaba.
    Uzun bir aradan sonra tekrar foruma dönebildim. Malum meslek yüzünden bazen uzak kalabiliyoruz. Neyse uzatmadan...

Eve geldiğimde Otomatik vitesi R ye aldığımda araç sanki çuvaldızı batırılmış at gibi bir irkiliyor, bir sarsılıyor. Hayret ettim.
    Yanında misafir olsa utanır insan. Böbrek taşı olsa hemen düşer. Hamile bayanı bindirmek risk...!
    Neyse yeterince abarttım... Araç 120 bin kmye geldi. ( bu km lerde beklenen bir şeymiş)

Hemen otomatik şanzımancıya gittim. Bostancı sanayide usta baktı. 17 bin TL + - 1*2 bin TL (komple). Ayrıca ellerinde yok. Bekleyecek mişim.

Sonra Kartal Sanayide bir otomatik şanszımancı googlede karşıma çıktı. Ona da baktırayım dedim.
    Baktı inceledi ve beyin şu kadar şanzıman da şu kadar, amaa sen bir servise git belki yazılımla kolay hal ederler. Boşuna o kadar ödeme dedi.

Hemen yetkili servise... Sağ olsunlar yardımcı oldular. LPG takılı diye bağlanana kadar canları çıktı. Ama sorun yok diye görülüyor.
    Yazılım güncelmiş. Onarmayı istiyorsam randevu alacağım, sökülüp merkeze yollanacak. minimum 10-15 gün araç kalacak. inceleme ve revizyon
    durumuna göre minimum 10 bin TL max 20 bin TL maliyet çıkabilir dendi. + LPG sistemini tamamen söküp öyle gel dediler. blink

'' Hay şom ağzıma diye düşündüm. '' geçenlerde burada bir yorumun altına 3 yıldır periyodik bakım dışında servise gitmedim dedim.
    Herhalde onun cezasını çekiyorum.. diye mırıldana mırıldana, enseyi de kaşıyarak eve döndüm.

Sonra bu gün Kartal'da tavsiye veren şanzımancıya gidip durumu anlattım. Gel otur şöyle dedi. Senin aracı hal edeceğim. Oldukça genç
    Bu yaşta, bu işi, bu kadar bilir mi diye insan edişe ediyor.
    Aracı aldı gitti bir saat sonra döndü. Senin araç LPG li keşke başta deseydin. Çok uğraştırdı bizi bağlanmak için.
    LPG sigortasını çıkardı bağlandı yazılım güncellendi, adaptasyon yapıldı, Araç bagajında 3 LT şanzıman yağı dexron 6 vardı.
    Onunla bir kez devir daim yapıp temizleme yaptık. Sonra GM nin bu ürünün orjinal olsada 2010 dan bu yağların üretimi kesildiğini artık
    bunları kullanmayın diye tavsiye verdi.
    Yeniden taze şanzıman yağı koyduk ( devir daim sonrası tahliye yapıldı ve tekrar şanzıman yağı kondu )
    Veeee araç artık zıplamayı irkilmeyi, vuruntuyu kesti.
    Henüz 100 km üstüne çıkamadım. Uzuuun bir yolculuğum var 6-7 bin km nasip olursa gelişmeleri paylaşacağım.
    Selamlar, saygılar.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Geçmiş olsun, 50-60 bin kilometrelerde yağ değişimi kesinlikle yapılmalı. 133 binde ki aracımın şanzıman yağını 2.kez değiştirdim. İlkinde sizin yaptığınız yöntem ile ikinci değişimi ise Motul'un makinesi ile yaptırdım. Vites geçişleri daha pürüzsüz, araç daha atik, daha sessiz çalışıyor sanki.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Uğur K View Post
      Geçmiş olsun, 50-60 bin kilometrelerde yağ değişimi kesinlikle yapılmalı. 133 binde ki aracımın şanzıman yağını 2.kez değiştirdim. İlkinde sizin yaptığınız yöntem ile ikinci değişimi ise Motul'un makinesi ile yaptırdım. Vites geçişleri daha pürüzsüz, araç daha atik, daha sessiz çalışıyor sanki.
      Şanzıman yağı ömürlük dense de benim içime sinmiyor. Bahse konu olan şey sürtünen bir sürü dişli ve çarklar. Ne kadar yağ olsa da partikül atık oluşur. O yüzden dediğiniz gibi belli periyodlarda değişim yapmakta yarar var.

Yorum

Geçmiş olsun abi. Malesef usta geçinen çok. Hoş geldin bu arada

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
          Geçmiş olsun abi. Malesef usta geçinen çok. Hoş geldin bu arada
          Sağol abim hoş bulduk. Dediğiniz gibi usta geçinen çok. Biri 17 bin TL dediği şeyi, diğeri bin TL altında bir fiyatla hal ediyor.
          Bu arada 4 bin KM yaptım tık yok. Şanzıman yağı ve periyodik bakım sonrası Anadolu turu yaptım. En ufak bir sorun olmadı.
          Hatta araç yağ gibi oldu desem abartmış mı olurum

Yorum

geçmiş olsun.böyle çözülmesine çok sevindim.
            1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
            Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Orjinal yazı sahibi: selcuktuncer View Post
              geçmiş olsun.böyle çözülmesine çok sevindim.
              Teşekkür ederim Selçuk abim. Ben de böyle çözülmesine sevindim vala.
              Diğer türlü 17-20 bin TL arası bir rakam kara kara düşündürüyordu. Ucuz atlattık.
              Paylaştım ki benzer durumla karşılaşan/karşılaşacak arkadaşlara referans olsun diye.

Yorum

Güncelleme
                Otomatik şanzıman geri vites vuruntu/sarsılma olayının çözülmesi sonrası 15 bin km geçti. Şükür hala sıfır gibi.

Yorum

Gittiniz isletmenin adi nedir?

Yorum

Reklam niyetli değildir. Admin uygun görmez ise kaldırabilir.
                    Kartal'da Doğan otomatik şanzuman diye google da aratırsanız çıkar.

Yorum

Tesekkurler tahmin etmistim ama emin olmak icin sormak istedim.

Yorum

İşleniyor...
                      X