Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Balata Değişimi Hk.

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

delphiyi taktırdım 2 gün önce ve 1 gün test etme imkanım oldu. şuan sağa sola yavaş hızlarda sokak aralarında dönerken sesini hafif duyuyorum. sanırım sert bir balata. bakalım ne kadar ses çıkartacak...

Yorum

Evet arkadaşlar, Delphi taktırdıktan sonra başıma gelen olayları size şimdi detaylı yazacağım.
      Delphi marka ön disk ön balata ve arka balata değişimi yaptırdıktan sonra 08.08.2020 tarihinden sonra hemen hemen 1000 km civarında aracı kullandım.
      Sonrasında ufak tefek balata sesleri, çok ciddi jant tozlanması yaşamaya başladım ve bir gün 130-140 km arası 4 - 5 km kadar rampa aşağıya frensiz inerken önüme çıkan polis kontrol noktasında aracı durmak istememle birlikte meydana gelen titremeyi anlatamam. Soğuduktan sonra tekrar normale dönse de yine yüksek hızlarda aynı şekilde titreme yaptı.

Bu sorunun frene hiç basmadığım halde meydana gelmesi önce fren kaliperinin frene basmadığımda da bir miktar sıktığını düşündürdü ve bir kaç ustaya bu durumu gösterdim. Test sürüşü yaptılar, bir tanesi porya bilyasında problem olabilir dedi ancak araç normal giderken hiç bir bilya sürtme sesi gelmiyor. Tecrübesine daha çok güvendiğim ve kendisinin de makyajlı insignia kullanıcısı olduğu ustama da gösterdim ve kullandırdım. Sıkıntının disklerin ısındıktan sonra şişmesinden ve kavramamasından dolayı olduğunu söyledi. Ve diskleri değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Şuan komple değiştirirsem 2000 tl gibi bir masrafım var ve TRW taktırmayı ustam önerdi. Ancak korkum şu, tekrardan aynı şekilde bir problem yaşar mıyız ? Acaba aracın başka bir probleminden dolayı balatalar sürekli diske mi sürtüyor ? gibi sorularım var.

Araçtaki titreme gerçekten çok şiddetli aracı komple sallıyor neredeyse. Usta bile şaşırdı. Bu tarz bir durum tecrübe eden birisi var mı aranızda acaba ? Bir yönlendirme yaparsa çok sevinirim. Çünkü gayet basit gibi görünen bir sıkıntıdan dolayı ciddi moralim bozuldu. Esasen Delphi taktırma sebebimde önceki diskte olan titremeydi ancak kabullenilecek derecede olan titreme şuan neredeyse Direksiyonu yerinden sökecek duruma geldi. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum

Frene basınca yaşanan titremeler çoğunlukla disk ve balata kökenlidir. Sizin bu yaşadığınıza ben artı olarak araç hızlanıp ayağımı gazdan çektiğimde sabit hızla giderken bile direksiyonda hafif titreme hissetmiştim. Diskle birlikte balata değişimi yapılınca titremeler son buldu. İnşallah sizinki de böyle bir durumdur.
        @Murat
        2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Frenleme esnasında titreme disklerin eğriliğinden kaynaklı olabilir. Disk sıcakken su birikintisi, yıkama gibi şeylerden eğriliyor. Çok fazla eğrilik olmazsa da 3-5 frenlemeden sonra düzeliyor.

Bende bir kaç ay önce 4 disk ve balatayı Delphi olarak değiştirdim. İlk taktığım günden bu güne 6000 km civarı yol yaptım. Hafif frenlemede balata sesi geliyor, orta sert frenlemede özellikle disk soğukken arka balatalardan von von şeklinde ses ve titreme yapıyor. Ustamla teste çıktık, balatalar çok sert olduğu için böyle bir titreme olduğunu söyledi. Bakım da sadece balataları değiştirip deneyeceğiz.

Yorum

Uğur Bey dediklerinize harfiyen katılıyorum ancak Kars'ta ikamet ediyorum ve 1 aydır yagmur yagmadi ve aracida cok fazla kullanmadim. Malzemeleri Onlineyedek parca sitesinden aldim ve ben disklerin arizali oldugunu dusunuyorum. Aracimi cok agresif kullanan ve surekli fren yapan biri olmamama ragmen boyle olmasinin baska aciklamasi yok. Delphi firmasini da aradim söküp göndereceğim, komple Trw ye gececegim. Ama önce aracı komple bir rot balans ayarina sokup daha sonra gideceğim taktirmaya, porya bilyalarini falan kontrol ettirmem lazim. Durum onu gösteriyor.

Yorum

Tamda fren balatası değişimi için araştırma yaparken bu konuya denk geldim. Online olarak alacağım balatalar arasında daha önceki araçlarımda kullandığım bosch markasını tercih etmek tarafındayım ???? kullan kişilerden özellikle ses ve frenleme konusunda yorumlarını daha fazla alabilirsem sevinirim

Yorum

Benim araç şu anda 113 binde. Disklerim fabrika çıkışı orijinal diskler. 76 bin km deyken 4 balatayı da bosch marka balatalar ile değiştirdim. Şu ana kadar 39 bin km oldu ve sorun yaşamadım. Çok yeni sol on diskten frenleme anında minik bir ses geliyor. 115 bin bakımda gerekirse tekrardan bosch marka ile yenilerim diye düşünüyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Karaali View Post
                  Tamda fren balatası değişimi için araştırma yaparken bu konuya denk geldim. Online olarak alacağım balatalar arasında daha önceki araçlarımda kullandığım bosch markasını tercih etmek tarafındayım ???? kullan kişilerden özellikle ses ve frenleme konusunda yorumlarını daha fazla alabilirsem sevinirim
                  Sana verebilecegim en iyi tavsiye su sekilde olacaktir eger malzemeyi alacaksan ve olasi bir durumda geri iade konusunda sikinti yasamamak istiyorsan trendyol tarzi yerlerden al. Olurda benim gibi onlineyedekparca tarzi bir siteden alirsan olasi bir aksilikte malzemeyi sök, bize yolla, bizde firmaya test icin gonderecegiz ve eger problem cikarsa parani iade ederiz diyecekler. Suan ben madurum adam bana parcayi sök araci liftte beklet dedi. Bakalim delphileri söküp göndereceğim, ama sunu soylemek istiyorum 100 tl tasarruf edecegim diye benim dustugum duruma dusmeyin, ben trw icin fiyat aldim ustam ben getirtirim problem olursa arkasindayiz dedi, verdigi fiyatlama su sekilde;

ön disk 575 tl
                  arka disk 470 tl
                  ön balata 180 tl
                  Arka balata 150 tl
                  Iscilik 150 tl

Onlineyedekparca gibi bir siteden alacaksaniz geri iadede problem yasamamak icin paketleri acmamis olmaniz gerekiyor. Paketi actiktan ve monte ettikten sonra sizi 21 gunluk ne olacagi belli olmayan bir sureç bekliyor. Bilginize...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Georgebest7 View Post

Sana verebilecegim en iyi tavsiye su sekilde olacaktir eger malzemeyi alacaksan ve olasi bir durumda geri iade konusunda sikinti yasamamak istiyorsan trendyol tarzi yerlerden al. Olurda benim gibi onlineyedekparca tarzi bir siteden alirsan olasi bir aksilikte malzemeyi sök, bize yolla, bizde firmaya test icin gonderecegiz ve eger problem cikarsa parani iade ederiz diyecekler. Suan ben madurum adam bana parcayi sök araci liftte beklet dedi. Bakalim delphileri söküp göndereceğim, ama sunu soylemek istiyorum 100 tl tasarruf edecegim diye benim dustugum duruma dusmeyin, ben trw icin fiyat aldim ustam ben getirtirim problem olursa arkasindayiz dedi, verdigi fiyatlama su sekilde;

ön disk 575 tl
                    arka disk 470 tl
                    ön balata 180 tl
                    Arka balata 150 tl
                    Iscilik 150 tl

Onlineyedekparca gibi bir siteden alacaksaniz geri iadede problem yasamamak icin paketleri acmamis olmaniz gerekiyor. Paketi actiktan ve monte ettikten sonra sizi 21 gunluk ne olacagi belli olmayan bir sureç bekliyor. Bilginize...
                    Daha önce onlineyedekparça dan chevrolet aracım için çok alışverişim oldu ama hep filitre seti vs. Gibiydi. Daha aracım 75 binde diskler de bi problem olduğunu düşünmüyorum ama haliyle söktürüp bakarım mutlaka duruma göre değişim yerine torna ile bi bakıma sokarım mutlaka. Yaklaşık 2 ay önce Ateşleme bobini özel serviste delphi marka ile değiştirip 1 ayda birinci gözü bozduğunu gördüm o yüzden delphi markasına tereddütüm var. Seneler önce hem corolla da hem megane da disk+fren trw kullandım çok memnundum daha sonra b ve c sınıfı araçlar da bosch kullanmaya başladım bosch dan da memnun kaldım. Şimdi balatalar bitmek üzere inceden yolda dönüşlerde hafif hafif cızırdamaya başladı. 4 ünü birden değiştirecem. Sizin delphi tecrübeniz den sonra ben bosch tan yana şansımı deneyecem sanırım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BirFani View Post

Daha önce Bosch, Tekrar Bosch, sonra Delphi ve şimdi TRW kullanan biri olarak. En iyisi TRW olduğuna kanaat getirdim.
                      Diğerleri hepsi orta hızlarda ve sokak aralarında karşı duvarlardan yankılayan ıslıklar eşliğinde çok canımı sıktı.
                      Bir yıldır TRW kullanıyorum şükür ki bir sıkıntı yok.
                      Bende 17 inç jant var.
                      Hocam 180 hp aracımda 17 inç jant var. Aldığınız TRW ürünün kodu nedir? Benim aracıma da uyumlumudur acaba?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yakar_35 View Post
                        Selamlar. 20bin km önce 4 balatam ustam tarafından değiştirilsi. Alman malı Audi'nin de fabrika çıkışı kullandığı hella pagid marka takıldı. İlk günden beri en ufak ses olmadı ve frenleme orjinalden farksız. Sadece gm'ye nazaran özellikle ön jantlar biraz daha hızlı kirleniyor,oda abartı olarak değil.
                        Hocam önerirmisiniz bu markayı? Disklerde hangi markayı tercih ettiniz bu arada?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: GroupPolicy View Post

Hocam önerirmisiniz bu markayı? Disklerde hangi markayı tercih ettiniz bu arada?
                          Aracım 60binde,daha diskler değişmedi. Ama balataları kesinlikle öneririm.

Yorum

Şimdi arkadaşlar ben aracı hala bekletiyorum, çünkü hangi tecrübeli ustaya sorsam danışsam söyledikleri cümle şu; ''evvela aracın ön takımından tamamen emin ol, ondan sonra değişime başla.'' Bu ön görülerden hareketle bende yakın zamanda aracımı tecrübeli bir Rot-Balans ustasına götürüp, '' araç rot-balans tutmuyor, balatalarda sıkıntı çıkartıyor. İyice bir döner aksamı bilyaları vs kontrol et, sonra konuşalım.'' diyeceğim. Youtube'de denk geldiğim bir videodan sonra eğer Porya ( aks ) bilyasında problem varsa istediğimiz kadar balata da değiştirsek yeni ürünlerde de bir süre sonra sıkıntı yapacağı düşüncesi bende iyice ağır basmaya başladı. Video şurada https://www.youtube.com/watch?v=S2cY4WaphGY

Süreci sizinle paylaşacağım, eğer bu tarz bir sıkıntı yaşayanlar varsa belki bu yorum onlara da fikir verebilir. Esasen hiç birimiz yapmıyoruz ancak 80-90K kilometre yapmış araçları alırken Porya Bilyası kontrolü de yaptırmak lazım ki hiç bir ekspertiz yapmıyor malesef. En üst paketi dahi alsanız aracın altına fener ile girip bakıp geçiyor tecrübeyle sabit. Bakalım inşallah bilyalarda sıkıntı yoktur eğer varsa da tornada düzelir. Ancak bir ekleme yapayım; benim bu problemi düşünmemdeki sebep, balata değişimi yapmadan evvel, aracı çok ciddi bir çukura vurmam, belki bir yerlerde eğilme bükülme olmuş olabilir den hareketle iyice irdeliyorum bütün olasılıkları, iyi forumlar dilerim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: GroupPolicy View Post

Hocam 180 hp aracımda 17 inç jant var. Aldığınız TRW ürünün kodu nedir? Benim aracıma da uyumlumudur acaba?
                              Merhaba. Cevap biraz gecikti uzun zaman internetten uzak kaldım. Balataları serviste değiştirdiğim için kodu nedir, sizin araca uyarmı bilmiyorum.
                              Ama benim araçta da 17 jant var. Muhtemelen uyar.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Yorum

Balataları bosch ile değiştirdim. Diskler de eğrilik, çizilme yada aşırı aşınma olmadığı için tornayı gerekli görmediler. Balatalar değiştirdik üstüne 1500 km ye yakın yol yaptım ses yok tutuş başarılı beğendim. Tavsiye ederim

Yorum

İşleniyor...
                                X