Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Trim Sesleri İle Olan Mücadelem

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Orjinal yazı sahibi: FacomX View Post
    Azminiz zaferi

İkinci bir alternatiften bahsedeyim ;
    çift taraflı bantlar zamanla hava ısınmalarınıda yada kış aylarında klimadan kaynaklı ısınmalarda bantlar yapışkan özelliğini azda olsa salacak yada parçalar kasılacak bu kapsamda yapılan işlem çok doğru ama tek taraflı yapışkanlı oto Elektrikçi bantı diye tabir edilen üstü bez olan bantlardan tek taraflı olduğunda hem parça özgür kalıyor hemde daha uzun süreli bir çözüme kavuşmuş oluyorsun

Örnek Bant Linki
    Merhaba,

Uyarınız için teşekkür ederim. zaten sadece tek noktada çift taraflı bant kullandım. oda 3m'in 120 tlye satılan özel bir bantı + 160 / -65 dereceye dayanıklı bantını kullandım.

önce tesa bez bant ve çift taraflı bant aldım diye belirtmiştim. bez bantı ses yalıtımı yapan arkadaşıma danışarak aldım

Konuyu okuyan diğer üyelerimize bilgilendirme için güzel olmuş uyarınız.

Teşekkürler.

Yorum

Elinize sağlık, hepimize örnek olacak şekilde çok titiz bir çalışma olmuş.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kumtanesi View Post
        Merhabalar,

Buradan başıma gelenleri ve en sonunda servislerin bana yaptırdığı şeyleri anlatacağım. Belki bu sorunları olanlara bir yol göstermiş olurum.

İnsignia sports tourer aracımı alalı 1 yılı geçti. Aldım alalı trim sesleri ile mücadelem devam etti. Kapıların açma kapama düğmelerinin olduğu plastikten çukurlara girdikçe ses geliyordu. Servise ilettim aracım 1 gün serviste kaldı, kapılar söküldü ve izolasyon çalışmasını ücretsiz yaptılar. Servisteki personel zamanla olması normal dedi. Müdaheleyi ücretsiz yaptıklarını ilettiler.

Bir zaman sonra dikiz aynanın arkasındaki kameranın siyah kutusundan ses gelmeye başladı. Söktüm içerisine çift taraflı bantla çözümü sağladım.

Sonra bu sefer aydınlatma plastiklerinden ses geldi. Onuda ince tornavida ile tüm çerçevelerini çıkarttım. Çift taraflı bant ile çözümü sağladım.

Tırtıklı yollardayken, bagajdan gelen tıkırtılar arttı. Bunuda sport tourerin bagajı açılınca bagaj camının bitiminde birleşim yerini açarak çözdüm. İçerisindeki boşluğa köpük koyarak çözümü sağladım.

Sport tourer araçlarda ileride olacak tıkırtılardan biride soldan gelecek olan sestir. Onuda bagajda sol muhafaza kapağını açıyorsunuz. Hemen metalde duran bir elektronik modül var. Bu modülün demiri gevşiyor ve tıkırtı yapıyor. Onuda izolasyon parçasıyla çözdüm.

Emniyet kemerlerindeki direklerden gelen sesleri de serviste 2 saat dil dökerek çözdürdüm.

Aracı aldığımdan beri ve mutlu sonla kendimi bile aşarak yaptığım çalışmayı anlatacağım. Orta ve ön konsoldan gelen rahatsız edici gıcırtı ve tıkırtı sesleri arabadan soğumama sebep olmuştu. Gitmediğim servis kalmadı, herkes insignia da normal dediler. Herkes ya kabullenmiş yada dokunmak istemiyorlardı.

Arkadaki hava üfleme ızgarasını sökünce sağda ve soldaki boşluklara bakınca, oynama olduğunu fark ettim. Bu boşluklara köpük koyarak ortaya kol dayayınca gelen ses gitmişti.

​​​Bu sefer ön konsola sıra geldi, önce tesa bez bant ve çift taraflı bant aldım. Torpidonun ordaki kahverengi çıtaları sökerek sırayla teybin etrafındakileri sökerek, çakmaklığa kadar çıkarttım. Vitesi çerçeveleyen kahverengi parçayıda söktüm ve parçaların altında gıcırtı yapan yerlere bez bant uyguladım. Çakmaklığın etrafına çift taraflı bant uyguladım. Bez bantla parçaların kesişme yerlerini özenle bantladım. Zaten fabrikasyon ses yapmasın diye ince bir parça koymuşlar ama deforme olmuş.

En sonunda parçaları söküm sırasına göre taktım. Ve gerekli testleri yaptığımda artık sessiz bir araca sahip oldum. Müziksiz ilk defa gezmenin ve konforun tadını yaşadım.

Konuyu okuyanlar belki ne olacak, müzik açıyorum dinlemiyorum veya abartmışsın diyebilirsiniz. Ancak D Sınıfı bir araç söz konusu olunca, olmaması gerektiğini düşündüğüm bir konuydu.

Çalışmalardan bazı resimleri ekledim.

Sabrınız için Teşekkürler
        Ellerinize saglik. Ön kokpitin oldugu bolgeyi bende sizin belirttiiniz sekilde hallettim. Ancak kol dayama yerindeki ses halen mevcut acikcasi arka izgarayi sokmeyi basaramadim. O bolumu nasil soktugunuzu kisaca anlatma sansiniz olurmu.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: YalçınK View Post

Ellerinize saglik. Ön kokpitin oldugu bolgeyi bende sizin belirttiiniz sekilde hallettim. Ancak kol dayama yerindeki ses halen mevcut acikcasi arka izgarayi sokmeyi basaramadim. O bolumu nasil soktugunuzu kisaca anlatma sansiniz olurmu.
          Yalçın Bey Merhaba,

Kol Dayama tarafını çok zorlanmanız gerekmiyor. Bahaus tarzı yerlerde tornavida setleri satılıyor. Sakın pense tarzı ürünler kullanmayın. Torkunu zorlamadan sıkmanız gerekiyor.

Size nacizane tavsiyem öncelikle würth silikon sprey alın, ben 8 9 ay çok rahat ettim. kolçağı kaldırın kaldırdığınız yerde dip köşelerde hafif oynatınca bağlantı noktalarını göreceksiniz, o aralara hafif silikon sprey sıkın ve biraz oynatarak aralara girmesine izin verin. Sonra arka havalandırma kanalını sökün, ızgarayı elinizle çekince gelmesi lazım.

İçerisine ışık tutarak kolçağı oynattığınız sağ ve solda birleşen aralara da silikon sprey sıkın. 8 aydır bende ses gıcırtama vs yok.

İllaki sökecem bez bant uygulayacam diyorsanız;

Ön koltukları ileri ön cama doğru kaydırın, arka koltuktan ön kol dayamanın arka zemin tarafında 2 adet vida yeri var. Onların resmini çekin Bahaus gibi marketlerden tornavida seti alarak onları sökün daha sonra sökümü gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi aracım sports tourer oradan örnekleyerek anlatıyorum.

Belki de orta kol dayamanın vidaları gevşemiş olabilir. onları sıkarsanız düzelebilir de.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Teşekkürler

Yorum

Yalçın Bey Merhaba,

Kol Dayama tarafını çok zorlanmanız gerekmiyor. Bahaus tarzı yerlerde tornavida setleri satılıyor. Sakın pense tarzı ürünler kullanmayın. Torkunu zorlamadan sıkmanız gerekiyor.

Size nacizane tavsiyem öncelikle würth silikon sprey alın, ben 8 9 ay çok rahat ettim. kolçağı kaldırın kaldırdığınız yerde dip köşelerde hafif oynatınca bağlantı noktalarını göreceksiniz, o aralara hafif silikon sprey sıkın ve biraz oynatarak aralara girmesine izin verin. Sonra arka havalandırma kanalını sökün, ızgarayı elinizle çekince gelmesi lazım.

İçerisine ışık tutarak kolçağı oynattığınız sağ ve solda birleşen aralara da silikon sprey sıkın. 8 aydır bende ses gıcırtama vs yok.

İllaki sökecem bez bant uygulayacam diyorsanız;

Ön koltukları ileri ön cama doğru kaydırın, arka koltuktan ön kol dayamanın arka zemin tarafında 2 adet vida yeri var. Onların resmini çekin Bahaus gibi marketlerden tornavida seti alarak onları sökün daha sonra sökümü gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi aracım sports tourer oradan örnekleyerek anlatıyorum.

Belki de orta kol dayamanın vidaları gevşemiş olabilir. onları sıkarsanız düzelebilir de.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Teşekkürler
            Detayli anlatiminiz ve yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim. Ön panelden yogun olarak gelen sesler gidince biraz rahatladim.

Dediginiz gibi öncelikle silikon sprey ile uygulayayim. Öndeki trimlerin 1 tirnagini kirdim maalesef ???? o yuzden sokme takma isine cokda girmek istemiyorum.

Havalandirma izgarasini cekerek biraz zorladim ama yerinden oynamadi bile o yuzden cokda ugrasmadim.

Yorum

Arkadaşlar istanbul da bu işi profesyonel olarak yapacak bir yer var mı?

Yorum

Detayli anlatiminiz ve yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim. Ön panelden yogun olarak gelen sesler gidince biraz rahatladim.

Dediginiz gibi öncelikle silikon sprey ile uygulayayim. Öndeki trimlerin 1 tirnagini kirdim maalesef ???? o yuzden sokme takma isine cokda girmek istemiyorum.

Havalandirma izgarasini cekerek biraz zorladim ama yerinden oynamadi bile o yuzden cokda ugrasmadim.
                Silikon Sprey kullandığınızda artıkları silmeyi unutmayın. Sıktığınız araları biraz oynatın tam kaplama oluşur. Aracınızı uzun süre kullanacaksanız, bir kışa girerken, birde yaz ortası bu işlemleri müsait haftasonunuzla keyifle yaparsanız emin olun sizi sıkmayacaktır.

elimden birşeyler gelirse yardımcı olurum.

Saygılar.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: av_avi View Post
                  Arkadaşlar istanbul da bu işi profesyonel olarak yapacak bir yer var mı?
                  Bende istanbuldayim ciddi paralari gozden cikarmama ragmen hicbir garaj bu ise yanasmadi maalesef. Bende kendi isimi kendim cozdum. Eliniz yatkin degilsen yapmanizi onermem tirnaklar kirilinca arada bosluk oluyor.

Yorum

Silikon Sprey kullandığınızda artıkları silmeyi unutmayın. Sıktığınız araları biraz oynatın tam kaplama oluşur. Aracınızı uzun süre kullanacaksanız, bir kışa girerken, birde yaz ortası bu işlemleri müsait haftasonunuzla keyifle yaparsanız emin olun sizi sıkmayacaktır.

elimden birşeyler gelirse yardımcı olurum.

Saygılar.
                    Maalesef eski peugeout 308 aracimda trim seslerinden dolayi wurth silikon spreye çok aşinayım. Biraz obsesif birisiyim o yuzden trimler beni cok rahatsiz ediyordu son uygulamalarimdan sonra duzeldi cok sukur.

Bu yakin zamanda araci rot balansciya goturucem. Ön sag tekerden lokurtu seklinde ses geliyor muhtemelen amortisor omrunu doldurdu.

Yorum

Bende istanbuldayim ciddi paralari gozden cikarmama ragmen hicbir garaj bu ise yanasmadi maalesef. Bende kendi isimi kendim cozdum. Eliniz yatkin degilsen yapmanizi onermem tirnaklar kirilinca arada bosluk oluyor.
                      Detaylı bir video olsa izler hallederim ama maalesef nette bulamadım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: av_avi View Post

Detaylı bir video olsa izler hallederim ama maalesef nette bulamadım.
                        Ben bir rus sitede dolasirken denk geldigim videoya bagli kalarak sokum yaptim videoyu bulup hemen ekliyorum buraya yardimci olacaktir size. Defalarca izlemeniz gerekebilir ince noktalar var. Birde genis bir zamanda yapmanizi oneririm. Sokup takmak sesi kesmek v.s. 4 saatimi almisdi.

Yorum

Videoya bu linke tiklayarak ulasabilirsiniz.

https://youtu.be/7VGfZ7UlEPw

Yorum

İşleniyor...
                          X