Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Trim Sesleri İle Olan Mücadelem

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Trim Sesleri İle Olan Mücadelem

Merhabalar,

Buradan başıma gelenleri ve en sonunda servislerin bana yaptırdığı şeyleri anlatacağım. Belki bu sorunları olanlara bir yol göstermiş olurum.

İnsignia sports tourer aracımı alalı 1 yılı geçti. Aldım alalı trim sesleri ile mücadelem devam etti. Kapıların açma kapama düğmelerinin olduğu plastikten çukurlara girdikçe ses geliyordu. Servise ilettim aracım 1 gün serviste kaldı, kapılar söküldü ve izolasyon çalışmasını ücretsiz yaptılar. Servisteki personel zamanla olması normal dedi. Müdaheleyi ücretsiz yaptıklarını ilettiler.

Bir zaman sonra dikiz aynanın arkasındaki kameranın siyah kutusundan ses gelmeye başladı. Söktüm içerisine çift taraflı bantla çözümü sağladım.

Sonra bu sefer aydınlatma plastiklerinden ses geldi. Onuda ince tornavida ile tüm çerçevelerini çıkarttım. Çift taraflı bant ile çözümü sağladım.

Tırtıklı yollardayken, bagajdan gelen tıkırtılar arttı. Bunuda sport tourerin bagajı açılınca bagaj camının bitiminde birleşim yerini açarak çözdüm. İçerisindeki boşluğa köpük koyarak çözümü sağladım.

Sport tourer araçlarda ileride olacak tıkırtılardan biride soldan gelecek olan sestir. Onuda bagajda sol muhafaza kapağını açıyorsunuz. Hemen metalde duran bir elektronik modül var. Bu modülün demiri gevşiyor ve tıkırtı yapıyor. Onuda izolasyon parçasıyla çözdüm.

Emniyet kemerlerindeki direklerden gelen sesleri de serviste 2 saat dil dökerek çözdürdüm.

Aracı aldığımdan beri ve mutlu sonla kendimi bile aşarak yaptığım çalışmayı anlatacağım. Orta ve ön konsoldan gelen rahatsız edici gıcırtı ve tıkırtı sesleri arabadan soğumama sebep olmuştu. Gitmediğim servis kalmadı, herkes insignia da normal dediler. Herkes ya kabullenmiş yada dokunmak istemiyorlardı.

Arkadaki hava üfleme ızgarasını sökünce sağda ve soldaki boşluklara bakınca, oynama olduğunu fark ettim. Bu boşluklara köpük koyarak ortaya kol dayayınca gelen ses gitmişti.

​​​Bu sefer ön konsola sıra geldi, önce tesa bez bant ve çift taraflı bant aldım. Torpidonun ordaki kahverengi çıtaları sökerek sırayla teybin etrafındakileri sökerek, çakmaklığa kadar çıkarttım. Vitesi çerçeveleyen kahverengi parçayıda söktüm ve parçaların altında gıcırtı yapan yerlere bez bant uyguladım. Çakmaklığın etrafına çift taraflı bant uyguladım. Bez bantla parçaların kesişme yerlerini özenle bantladım. Zaten fabrikasyon ses yapmasın diye ince bir parça koymuşlar ama deforme olmuş.

En sonunda parçaları söküm sırasına göre taktım. Ve gerekli testleri yaptığımda artık sessiz bir araca sahip oldum. Müziksiz ilk defa gezmenin ve konforun tadını yaşadım.

Konuyu okuyanlar belki ne olacak, müzik açıyorum dinlemiyorum veya abartmışsın diyebilirsiniz. Ancak D Sınıfı bir araç söz konusu olunca, olmaması gerektiğini düşündüğüm bir konuydu.

Çalışmalardan bazı resimleri ekledim.

Sabrınız için Teşekkürler

You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 3 photos.

Elinize sağlık. Başkalarına da örnek olacak güzel bir çalışma

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Azmin zafericlapclap

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
        Elinize sağlık. Başkalarına da örnek olacak güzel bir çalışma
        Teşekkür Ederim Sağolun.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Şaman TÜRKSOY View Post
          Azmin zafericlapclap
          Sormayın, servistekilerle tartıştığım bile oldu. En sonunda yapılan işlemler ve bu sesler hakkında opel genel müdürlükten anket geldi. Hepsine 8den düşük puan verdim. beni aradılar lütfen bu puanı yükseltin diye, yükseltmedim. Aracımı tekrar çağırdılar, derdimi anlattım ve arabanın emniyet kemeri direklerini öyle söktürebildim.

Amortisör değişimine kadar yönlendirdiler.

Orta konsolu ve ön konsolu sökmeye kimseyi ikna edemediğimden, elimde biraz yatkın bu işlere kibarca söktüm. En fazla kırarım parça siparişi veririm dedim.

Yoksa inanın arabayı satmaya kadar gidecek bir olay yaşadım.

Desteğiniz için Sağolun.

Yorum

Kendi göbeğinizi kendiniz kesmişsiniz,tebrikler

Yorum

Tebrikler, çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Fabrikasyon olması gereken sessizliği siz sağlamışsınız. clapclap
              2011 MODEL ,1.6T 180hp, DVD800

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yakar_35 View Post
                Kendi göbeğinizi kendiniz kesmişsiniz,tebrikler
                İyi Dilekleriniz İçin Teşekkürler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mehmet_5260 View Post
                  Tebrikler, çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Fabrikasyon olması gereken sessizliği siz sağlamışsınız. clapclap
                  Tecrübe ederek, arabayı ezberleyerek öğreniyoruz inanın. Sevdiğimden satmak içimden gelmiyor. Çözüm bulmak adına kırsam da yapayım diye yarım günümü harcadım.

Ancak Değdi.

Güzel yorumunuz için Sağolun

Yorum

elinize sağlık, en yakın zamanda bende yapacağım.
                    insignia 1.6 Turbo Cosmo+flexride+teknik gri+sunroof+deri+cd 500 navi+19" Jant
                    honda accord 2.4 Executive...

Yorum

Çok güzel bir çalışma, kendi insignia arabamda motor sesinden başka, ön camın sağ tarafından torpido gözüne doğru ara sıra cızıltı sesi geliyor. Ben de birara bu tür bir çalışma içine giricem. Sizi tebrik ederim.

Yorum

Valla helal olsun

Yorum

Orjinal yazı sahibi: LethalSteel View Post
                          Valla helal olsun
                          Teşekkürler. Sağolun.

Yorum

Azminiz zaferi

İkinci bir alternatiften bahsedeyim ;
                            çift taraflı bantlar zamanla hava ısınmalarınıda yada kış aylarında klimadan kaynaklı ısınmalarda bantlar yapışkan özelliğini azda olsa salacak yada parçalar kasılacak bu kapsamda yapılan işlem çok doğru ama tek taraflı yapışkanlı oto Elektrikçi bantı diye tabir edilen üstü bez olan bantlardan tek taraflı olduğunda hem parça özgür kalıyor hemde daha uzun süreli bir çözüme kavuşmuş oluyorsun

Örnek Bant Linki

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Bence de güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş. Elinize emeğinize sağlık.
                              Servisler konusunda haklısınız. Trimle ilgili bariz bir durum olmadan geneli uğraşmak istemiyor. Radyo sesini aç diyen bile duydu bu kulaklar
                              Mondeo 2.0 Ecoboost 240 Bg Selective

Yorum

İşleniyor...
                              X