Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Motor gücü azalması

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Motor gücü azalması

Arkadaşlar iyi akşamlar bugün Erzurum’dan Ankara’ya giderken Erzincan sakaltutan geçidinde araç gaza yüklenmeme rağmen 120’yi geçemedi bir türlü neredeyse tam tepeye gelmek üzereydimki gaza basmaya devam ederken birden motor güç kesip motor arıza lambasını yaktı sonra 30 km/h’ı geçemedi ve devir saatinde max 2000 deviri aşamadı arabayı hemen park alanına çektik bi süre bekledik motoru kapattık açtık geçmedi tam yolda kaldık derken akü kutup başını söktüm taktım herşey normale döndü ve Ankara’ya kadar çok şükür sağ salim geldik hiç bir arıza uyarısı vermedi yol bilgisayarında sadece motor arıza lambası yaktı. araç 1.6 cdti sport henüz 45000 km’de konu hakkında bilgisi olan varmıdır acaba?

Araçta yazılım yoksa sensorlerden biri hatalı veri okumuştur ve motoru korumak için motor gücünü yazılımsal olarak kızıyor bu tür durumlarda yapılması gereken servise gidip hatayı okutmak ve sorun çıkaran sensörü kontrol etmek ama servis olmadığında akü kutup başını söküp takmak sorun tekrarlamadiysa sensör hatası olarak değerlendirilir ama siz yinede bir servise götürün belki bir hata kodu yakalayabilirler akü kutup başını söküp takma işleminde hafizadaki veriler silinir

Geçmiş olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Geçmiş olsun. Yolculuğun kalanında tekrarlanmaması iyi olmuş. Fatih Abi'nin dediği gibi hata kodunun kaydedilmesi ihtimali için servise baktırmakta yarar var.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Araçta yazılım var Fatih bey bu durumda yazılım kaynaklı olması daha mı yüksek ihtimal diye düşünüyorsunuz? Kutup başını söküp takınca arıza kodu silinmiş olabilirmi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
          Geçmiş olsun. Yolculuğun kalanında tekrarlanmaması iyi olmuş. Fatih Abi'nin dediği gibi hata kodunun kaydedilmesi ihtimali için servise baktırmakta yarar var.
          Hocam öncelikle teşekkür ederim çok şükür yola devam edebildik yoksa gerçekten zor olacaktı eşim çocuk araç ağzına kadar eşya valiz dolu bayramda servisler kapalı araçsız kalacağız derken Allah’a şükür tekrarlamadan gelebildik.

Yorum

Kutup başını söküp taktığınızda hatayı siler.Yazılımsal veya sensörle alakalı bir durum aksi bir durum olsa kutup başı yeterli olmaz tekrarlar sürekli,bir daha yapmadığını belirtmişsiniz.

Yorum

Konu açılmışken ben de yazayım denk gelmişken ben de yolda giderken aracı biraz zorladım devir 4000e gelince motor gücü azaltıldı yazısı çıktı hemen kayboldu herhangi bir arıza ışığı yanmıyor yazı çıktı hemen kayboldu.araçta yazılım var sanırım yazılımla ilgili.
              [center]
              1.6cdti sport 
              GREY HURRICANE [center]

Yorum

yazılım opelin limitlerini aşıyor ise bazı durumlarda otomatik olarak koruma altına alıyor

İyi bir yazılımda opelin kontrol limitlerinide yükselmek gerekir ama genelde paket yazılım uygulandığı için bu tür problemler çıkabilir yazılımcınızla görüşün custom yazılım yapsın yada yazılımı iptal ettirin kafanız rahat olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

teşekkür ederim herkese konuyla alakalı yazılım firması ile iletişime geçeceğim gelişme olursa burdan haberdar ederim...

Yorum

%90 yazılım kaynaklı, özellikle dipgazda arıza lambası yakıyor, kimisinde hiç güç kesmeden sadece uyarı vererek devam ediyor, güç kesen ilk sizi duydum sanırım.
                    arıza lambası yakmaması için yazılımı biraz daha soft hale getiriyorlar bu seferde stock haliyle çok fark kalmıyor.
                    InsigniaTEAM

Yorum

Bugün görüştüm firma ile yazılımdan olma ihtimali yok selenoid valfi arızası dediler yani meseleye çok hakim olmadığımız içinde ısrarcı olamadım bi süre daha kullanacağım tekrar arıza verirse mecburen Stock haline döndüreceğiz...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagri View Post
                        %90 yazılım kaynaklı, özellikle dipgazda arıza lambası yakıyor, kimisinde hiç güç kesmeden sadece uyarı vererek devam ediyor, güç kesen ilk sizi duydum sanırım.
                        arıza lambası yakmaması için yazılımı biraz daha soft hale getiriyorlar bu seferde stock haliyle çok fark kalmıyor.
                        Bende daha önce arıza lambası meselesini duymuştum sadece bide yanlış hatırlamıyorsam gene forumdan 2.0 dizellerde bilgisayarda motor gücü azaltıldı uyarısı verdiğini okumuştum ilk yaşadığımda aklıma o yazılar gelmişti açıkcası ama gerçekten bi muamma çünkü arıza kaydı silinmiş kutup başlarını sökünce açıkcası biraz güvensiz bineceğiz sanırım bi süre zaten olmadı eski haline döndürür o şekilde kullanırım...

Yorum

merhaba arkadaşlar, forumun yeni kullanıcısı sayılırım, bu yüzden yabancı da sayılırım. aracım 2013, 1.6 Turbo, cosmo modeli. Üzerinde Prins vsi2 di LPG kiti var,aracımda normal kullanım soncunda birden bire " Aracı en kısa zamanda servis" yazısı çıkıyor, sonra bu yazı kayboluyor, yazı çıkar çıkmaz aracın çekişi tamamen düşüyor, sanki şahin kullanıyormuşum hissi veriyor. Stop edip bir dakika bekledikten sonra tekrar çalıştırdığımda çekiş normale dönüyor. Memlekette ben bunu sordum kompresyon testi yaptılar ve sübaplardan bir tanesi gidik dediler. Ama kullanıma engel değil, normal olarak kullanıyorum aracı, sadece çekiş gidiyor. Sonrasında servise gittim ve orjinal yazılımlı bilgisayara bağladılar her hangi bir hata çıkmadı, aynı testi bilgisayarla yaptılar ancak sübapların normal olduğunu, sıkıntısının olmadığını söylediler. Bir kaç özel servise daha götürdüm bana LPG kaynaklı olabilir, benzinde kullanın dediler, 5 gün benzinde kullandım sıkıntı çıkmadım, bunun üzerine LPG basıncını yükselttiler yaklaşık 3 haftadır sıkıntı olmamıştı. Ancak bugün aynı sorunla yine karşılaştım. Bununla ilgili bilgisi olan varsa çok sevinirim. Çok canımı sıktı bu sorun.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Yavuz1218 View Post
                            merhaba arkadaşlar, forumun yeni kullanıcısı sayılırım, bu yüzden yabancı da sayılırım. aracım 2013, 1.6 Turbo, cosmo modeli. Üzerinde Prins vsi2 di LPG kiti var,aracımda normal kullanım soncunda birden bire " Aracı en kısa zamanda servis" yazısı çıkıyor, sonra bu yazı kayboluyor, yazı çıkar çıkmaz aracın çekişi tamamen düşüyor, sanki şahin kullanıyormuşum hissi veriyor. Stop edip bir dakika bekledikten sonra tekrar çalıştırdığımda çekiş normale dönüyor. Memlekette ben bunu sordum kompresyon testi yaptılar ve sübaplardan bir tanesi gidik dediler. Ama kullanıma engel değil, normal olarak kullanıyorum aracı, sadece çekiş gidiyor. Sonrasında servise gittim ve orjinal yazılımlı bilgisayara bağladılar her hangi bir hata çıkmadı, aynı testi bilgisayarla yaptılar ancak sübapların normal olduğunu, sıkıntısının olmadığını söylediler. Bir kaç özel servise daha götürdüm bana LPG kaynaklı olabilir, benzinde kullanın dediler, 5 gün benzinde kullandım sıkıntı çıkmadım, bunun üzerine LPG basıncını yükselttiler yaklaşık 3 haftadır sıkıntı olmamıştı. Ancak bugün aynı sorunla yine karşılaştım. Bununla ilgili bilgisi olan varsa çok sevinirim. Çok canımı sıktı bu sorun.
                            Benzer uyarıyı ve çekişten düşüşü LPG yeni taktırdığımda 4 kişi ve bagaj dolu iken bende almıştım.
                            Yolcusuz iken öyle bir sıkıntı yoktu.
                            Benzine geçinde sorun oltadan kalkıyordu.
                            LPG taktırdığım yere gidip yolda AFR ayarı yaptırdım sorun ortadan kalktı. (İstanbul ümraniye'de)
                            AFR ayarı yaptırırken ve seyir testi yapılacak ise mümkün ise arkada yolcu/bagaj vs ağırlık olursa ayarlamada faydası olacaktır.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BirFani View Post

Benzer uyarıyı ve çekişten düşüşü LPG yeni taktırdığımda 4 kişi ve bagaj dolu iken bende almıştım.
                              Yolcusuz iken öyle bir sıkıntı yoktu.
                              Benzine geçinde sorun oltadan kalkıyordu.
                              LPG taktırdığım yere gidip yolda AFR ayarı yaptırdım sorun ortadan kalktı. (İstanbul ümraniye'de)
                              AFR ayarı yaptırırken ve seyir testi yapılacak ise mümkün ise arkada yolcu/bagaj vs ağırlık olursa ayarlamada faydası olacaktır.
                              Hocam bende tek başımayken, yüksüz halde yapıyor o uyarıyı, ama AFR yaptıracam, bakalım nasıl olacak.
                              Ayrıca bişey daha sormak istiyorum, konu başlığıyla pek alakası yok gibi ama, aracı çalıştırırken titreme yapıyor, ısınsa bile, ışıklarda beklediğimde D konumda iken frene basılı tuttuğumda çok titreme yapıyor, ama N veya P ye alınca geçiyor, neden olabilir acaba

Yorum

İşleniyor...
                              X