Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Benim de Bagaj Açma Düğmem Sizlere Ömür :)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Benim de Bagaj Açma Düğmem Sizlere Ömür :)

Merhaba
    3 ay önce satın almış olduğum Insignia model aracım, bu hafta itibariyle ilk masrafını açmış bulunmaktadır
    Bagaj açma düğmem son iki üç yıkamamdan sonra tutukluk yapıyordu ama geçiyordu. Geçen hafta çarşamba günü düğme komple gitti Bugün akşamüstü bagaj döşemesini ve çıtayı söküp düğmeyi çıkardım.
    Evde ortalığı dağıtıp içine baktım ve hiç iç açıcı değildi. temizledim, geri topladım ama kurtaramadık Korozyon ve küfümsü madde düğmenin yarısını kaplamıştı.

Düğme kurtarılabilirdi belki ama benim arka taraftaki küçük silikon parçadansa karambole düğmenin dış tarafını tabiri caizse kırarak ve içindeki devreyi kapatan lastik tamponu yırtarak çıkarmamın akabinde arkadaki silikonu farketmemin sonrasında düğmeyi iyice dağıttım ama ilk iki hareketim faul olduğu için düğme iptal oldu diye düşünüyorum Şeffaf silikon ve spreyli yapıştırıcı ile tek parça haline getirsem de başarısızlıkla sonuçlandı.

Neticede
    http://www.onlineyedekparca.com/Opel...M,PR-7856.html

adresinden düğmeyi kargo dahil 88 liraya aldım. Gelince takacağım ama sizin fikrinize ihtiyacım var.

Bu bagaj düğmesi sorunundan muzdarip arkadaşlar ve hiç yaşamamak üzere önceden önlem alanlar bu yeni düğmenin tekrar su almaması için bana ne gibi önerileriniz vardır?

Teşekkürler
    1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
    2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
    3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
    4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
    5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
    6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Bu tür küçük şeyler olabiliyor. Geçmiş seneler de yoğun olarak yaşanıyordu bu problem. Garantiden veya dışarıdan değiştirenler olmuştu. Su almaması için fitillerinizi kontrol edebilirsiniz. Delik, çatlak olabilir. Bir kaç yıkamadan sonra kuru fitillerinize silikon sprey sıkarak yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Kapı ve bagaj fitilleri için öyle yapıyorum. Hem ses azalıyor, hem ömrü uzuyor.

Yorum

Parça değişimi en kesim çözüm

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Bence çok dert etmeyin, bir defa değiştirdiğinizde çok uzun süre belki de hiç bir daha bu sorunu yaşamayacaksınız

Yorum

Benimki de aynı şekilde tekledi tekledi ve en sonunda tamamen bozuldu...

Yorum

Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar Düğme bugün kargoya verilmiş. Cuma günü elimde olur. Montajı yaparken fotoğraf çekip atmayı düşünüyorum.

Herkese hayırlı forumlar
            1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
            3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı

Yorum

Sökme ve takma olayında kısa anlatım ve fotoğraf olursa çok iyi olur. Benimkinin de eli kulağında. Kolay gelsin.

Yorum

Peki velev ki bozuldu bu parça ve bagaj kapalı kaldı diyelim. İçeriden bagaj açma düğmesi yada kolu yok anahtar ile bagaj açma olayıd a yok en azından ben şöyle bir baktım göremedim. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsak ne yapmamız gerekir? Değiştirmek için bagaj kapağı nasıl açılır? Saygılarımla

Yorum

Benimki de bozuldu geçenlerde yaptırdım. Usta bagaj kapağının iç döşemesini söktü bagajdaki krom çıtayı söktü yenisini taktı sonra, zor birşey değil yeterli alet vs varsa kendiniz de yapabilirsiniz, ben başka şeylerde yaptırdığım için oto elektrikçiye götürdüm.

Değişen parça 85 tl
                  İnsignia 1.6t 180hp cosmo

Yorum

Orjinal yazı sahibi: omunal View Post
                    Peki velev ki bozuldu bu parça ve bagaj kapalı kaldı diyelim. İçeriden bagaj açma düğmesi yada kolu yok anahtar ile bagaj açma olayıd a yok en azından ben şöyle bir baktım göremedim. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsak ne yapmamız gerekir? Değiştirmek için bagaj kapağı nasıl açılır? Saygılarımla
                    Bozulan sadece düğme oluyor bildiğim kadarıyla. O yüzden anahtar üzerindeki bagaj açma düğmesinden açılıp, değiştirebilir.

Yorum

Bizim araçlar Sedan olduğu için kumandadan açılabiliyor. Kapalı kalması gibi bir ihtimal, kilit bozulmadığı sürece pek mümkün değil. Hatchback araçlarda da anahtarla açılma olmadığından kapalı kaldığı için izlediğim bir videoda gördüğüm olay şu. Adam arka koltuktan bagaj kilidine ulaşıyor. Hiçbir yeri sökmeden kilidin bagaj döşemesi ile birleştiği yerde bir çıkıntıyı tornavida ile bir tarafa ittirerek mekanik olarak bagajı açıyor ve döşemeyi sökerek kilidi değiştiriyor.

Ben de bugün düğmemin gelmesinden dolayı akşamüstü okuldan çıkar çıkmaz butonu değiştirmeye giriştim. Tek başıma olduğum için elimden geldiğince fotoğraf çekmeye çalıştım.

Gerekli aletler:
                      Düz tornavida.
                      10mm anahtar
                      Yeni bir kilit butonu.

Öncelikle döşemeyi sökerken sıkıntı çıkarmasın diye elle çektiğimiz bölümü tornavida yardımı ile kenardan çektirerek çıkartmak gerekiyor. Bunu çıkarmadan döşemeyi sökmek için kastırmak gerekiyor. Ben ilk söktüğümde kastırarak çıkardım. Takarken sıkıntı olmasın diye döşemeyi sökünce plastik tutacağı çıkardım. Ama döşeme bagaj üstünde takılı iken takamayacağımı anlayınca döşemeyi söktükten sonra geri taktım.

Kilidin üstündeki plastik kaplamayı düz tornavida yardımı ile çıkartıyoruz.

Daha sonra tornavida yardımı ile iç içe geçmeli segmanların ikisinin arasından tornavidayı sokup geriye doğru çektirerek içe geçen parçayı geriye doğru çıkartıyoruz. Toplamda 9 adet sekman var. Bütün segmanları bu şekilde gevşettikten sonra döşemeyi yavaşça aralıyoruz. Segmanlar yerinden çıkınca düşmemesi için bir yere toplamak daha faydalı olabilir.

Segmanları yerinden çıkardıktan sonra döşemeyi çıkartıyoruz. Bagaj kapağının kenarındaki lastik ayar tamponları bize biraz zorluk yaratacak.

Mesaj başına 5 fotoğraf desteklediği için devamı diğer mesajda.
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 5 photos.

Yorum

Döşemeyi söktükten sonra bagaj kapağının kenarındaki plastiği söküyoruz. Plastik kapağın altında ve bagajın içinde 10mm somunlar mevcut. Toplamda 4 adet somun sökeceğiz.

4 somunu da söktükten sonra çıtayı tutan iki adet segmanı bagaj kapağından kurtarmak gerekiyor. Boyaya ve çıtaya zarar vermeden çıkarmak için tornavidaya bez gibi bir şey sarıp dikkatlice bagaj kapağı ile çıtanın arasına sokup aralıyoruz. Biraz zorlayınca segmanlar kendiliğinden atıyor. Çıta serbest kaldığına göre kilidin iç içe geçmeli kablosunu tırnağından kurtarıp çıkarmak gerekiyor. Kabloyu da çıkardıktan sonra çıta elimize geliyor.

Düğmeyi yine tornavida yardımıyla yuvasından basitçe ve nazikçe çıkarıyoruz. Yeni düğmeyi aynı şekilde yerine oturtup, kablosunu takıp, çıtayı yerine yerleştirip bütün yaptığımız işlemleri geri sarıyoruz.

Böylelikle bagaj düğmesi problemimiz de çözülüyor.

You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 5 photos.

Yorum

Bu arada ilk mesajı düzenleme yetkim nedense olmadığı için ilk mesaja ve konu başlığına ekleme yapamadım. FacomX

Yorum

Arkadaşım eline sağlık. Fotoğraflar ve anlatımın çok faydalı olmuş. Sanıyorum benim kilit te yakında iflas edecek. Bu arada anahtardan bağajı açmak istediğimde anahtar üzerindeki açma tuşuna bastığım halde açmadı. Kitapçığında akünün zayıflaması sonucu anahtarla bağaj açmanın devre dışı kalacağı yazıyor. Acaba benim aküm mü zayıfladı ondan dolayı mı açmıyor. Aküyü gidip ölçtüreceğim. Eğer öyleyse en kısa zamanda aküyü de değiştireceğim.

Yorum

Elinize sağlık, fotoğraflar ve anlatım güzel olmuş.

Yorum

İşleniyor...
                              X