Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İnsignia Otomatik Vites Kararsızlığı

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• İnsignia Otomatik Vites Kararsızlığı

Üstadlar, abiler, arkadaşlar merhaba,

yaşadığım bir sorundan dolayı bugün aracımı servise götürdüm ama çözüm bulamayıp beni salıverdiler Burada konu açıp size sormaya karar verdim.

2.0 Cdti 160hp otomatik vites aracımda 1'den 2'ye vites geçtiğinde ilk anda devir 2-3 kez 2000'e yaklaşıp azalıyor ve sonra 1600lere geri dönüp hız stabil olarak yükselmeye başlıyor. O arada bir kaç saniyelik kararsızlık durumu mevcut. Bunu yaşayan ve çözümünü bilen var mıdır?

Teşekkürler.

Ynt: İnsignia Otomatik Vites Kararsızlığı

Gazi hic birakmadan deniyorsunuz degil mi?
    Cunku biz otomatik kullananlar vites gecisi yaparken hem fazla yakmasin hemde arac bagirmasin diye vites attiginda gazi hafifce birakiriz. Sizdeki durum tam olarak nasil?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozkanc
      Gazi hic birakmadan deniyorsunuz degil mi?
      Cunku biz otomatik kullananlar vites gecisi yaparken hem fazla yakmasin hemde arac bagirmasin diye vites attiginda gazi hafifce birakiriz. Sizdeki durum tam olarak nasil?
      Bizim araçlarımız tam otomatik , gazı neden bırakalımki ?

[shadow=red,left][glow=grey,2,500]SPORT[/glow][/shadow]

Yorum

Ben gazı hep sabit tutmaktayım. Bugün servisteki teste çıktığımız yetkili de aynı şekilde denediğinde problemi gördü ama çözülmeden gönderildim

Yorum

Peki gaza yüklendiğinizde durumlar nasıl, yine kararsızlık varmı vites geçisinden sonra ?

Yorum

Gaza yüklenirseniz sorun olmuyor, sakin bir sürüş alışkanlığınız var ise sorun beliriyor.

Yorum

Düşük devirlerde araba tam kavrayamadığından dolayı belki turbonun devreye girmesi gerekiyordur. Bununla ilgilide bir yazılım güncellemesi vardı "Turbo Kararsızlığı ile ilgili" belki onunla alakalıdır. Ama bu sadece bir tahmin. Sabahı beklerseniz iyi bilgisi olan kişiler daha sağlıklı bilgi verebilir

Yorum

Olabilir dediğiniz gibi.

Evet yarın sabah ben tekrar bu konuya bir kaç ileti yazayım da tekrar gündeme alalım konuyu

Yorum

genel kullanım tarzınız nasıl, gaza çok az mı basıyorsunuz?
                  InsigniaTEAM

Yorum

Aslında ne az ne de çok basıyorum diyebiliriz. Kalkışlarda gaza yüklenmiyorum çoğu zaman.

Yorum

bende tiptronikler kararsız kalıyor diye biliyorum. belki yüklenmediğiniz için vites attığı zaman aracı çekemiyor ve tekrar 1'e alıyordur.
                      tüketim ortalamasını 0,5 yada 1 litre yükseltecek kadar kullanım şeklinizi biraz değiştirebilirseniz bu kararsızlığı yaşamaz belki.
                      bu devir yükselme esnasında araçda titreme oluyor mu peki, devir yükselip düşerken vites değiştiğini hissediyomusunuz? eğer bir titreşim yoksa şanzıman sıyırıyordur (bu yaşta bir araba için imkansız bence) yada elektronik bir sorun vardır, devir sensörleri yada başka birşey olabilir. yada Onur'un dediği gibi yazılım.
                      InsigniaTEAM

Yorum

sorun cagri ninda dedigi gibi sizde ne yazikki dizel araclar 1700 devir altinda randimanli calismazlar bu sorunun 1 den 2 ye gecerken olma sebebi de hizlanmaya gecisidir aracin dusuk devir 2 vites hizlanmaya tepkisi az olacagindan ecu otomatik olarak 1e alir vitesi yani uzulerek sorunun aracta olmadigini soyleyim 3 4 5 6 inci viteste ekonomi surusu olarak dusuk devir tutabilir ecu ama gaz pedalina farkinda bile olmadan ufak periotlarla yaptiginiz tepkiler 1 ve 2 arasi aracinizda sabit hiz mi hizlanma mi kararsizligi verir bu diger markalarda da karsilasacaginiz bir konu

Yorum

Kararsızlık esnasında vites değişimi olmuyor (ama keşke olsa da o anı yaşamasak ). Özellikle araçtaki yük fazla ise ve rampa yukarı çıkıyor iseniz daha fazla hissediliyor.

Bunu benim sorun olarak algılama sebebim, başka bir 2.0 cdti otomatik vites araç kullandım dün. Onda da aynı şeyi yaşamak için uğraşmama rağmen oldukça kararlı idi

Aklıma şu da geliyor: Bizim active selectler kullanım tarzına göre yazılımını geliştiren algoritmaya sahip olabilir mi? (Öğrenen algoritma dedikleri bir yazılım oluyor, mesela trafik ışıklarında oluyor, yeşil-kırmızı sürelerini her gün revize ederek en son optimum düzeye ulaşıyor.) Dsg şanzımanlarda var sanırım. Eğer böyle bir algoritma var ise ben sakin kullandığım için benim sürüşlerimi minimum devirler ile yürütmeye çalışır ama yürütemediği yerlerde kararsız kalabilir.

Sorun gaza biraz daha fazla basmaya alışarak çözülebildiği için mekanik bir sorun olmasa gerek diye düşündüm. İnşallah öyledir

Yorum

İşleniyor...
                          X