Duyuru

Collapse
No announcement yet.

klima problemi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• klima problemi

arkadaşlar havaların soğumasıyla birlikte araçlarımızda kalorifer sistemini kullanmaktayız, normal şartlarda havalandırmayı 25-hı arası dereceye getirdiğimizde klimanın çalışmaması gerekmektedir, yani sıcak hava almak için klimanın çalışmasına, extra yakıt tüketimine gerek yoktur, motorun sıcaklığı içeriyi ısıtmak için zaten yeterlidir, ancak benim aracımda klimanın düğmesini kapadığım halde, klimaya devreye girmekte, iki gündür sinir oldum, klima tuşu kapalı ama klima çalışıyor, sizden ricam sizde araçlarınızı bi kontrol edebilirmisiniz, hepimizdemi bu şekilde, yoksa benimkinde bi sorunmu var?

klimanın devreye girip girmediğini grafik bilgi ekranından anlayabilirsiniz, araç rölantideyken yani durduğunuz yerde "anlık yakıt tüketimine bakın" araç motoru 90 dercede ise anlık tüketim 0.6 - 0.7 yazacaktır, havalandırmayı açın 27 dereceye getirin ve klima düğmesinin kapalı olduğuna emin olun, o anda anlık tüketiminiz eğer 1.1 -1.2 değerini gösteriyorsa klima devreye girmiş demektir, eğer klima devreye girmezse 0.6 - 0.7 değer göstermeye devam edecektir.....

olması gereken klima ışığı kapalı iken klimanın devreye girmemesi, yani anlık yakıt tüketiminin artmaması gerek, ama bende maalesef kapalı olduğu halde klima devreye girmekte ve araç gücü azalmakta ve extra yakıt tüketmekte...

deneyipte cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.....

Ynt: klima problemi

Zaten bizim arabalarda sıcaklık ayarlamak Flight Simulator oynamaktan daha zor.
    AUTO modu var ama ben AUTO modda klima ışığının yanmasını istemiyorum kış aylarında.Yok içerdeki nemi alıyomuş camı açtımı herşey silbaştan oluyor.

Bende klima ışığını söndürdüğüm zaman hangi sıcaklık ayarlanırsa ayarlansın motor devri 0.7 lere düşüyor.Bi servise göster Hasan..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: skydroll
      Zaten bizim arabalarda sıcaklık ayarlamak Flight Simulator oynamaktan daha zor.
      AUTO modu var ama ben AUTO modda klima ışığının yanmasını istemiyorum kış aylarında.Yok içerdeki nemi alıyomuş camı açtımı herşey silbaştan oluyor.

Bende klima ışığını söndürdüğüm zaman hangi sıcaklık ayarlanırsa ayarlansın motor devri 0.7 lere düşüyor.Bi servise göster Hasan..

aynen AUTO tuşu ayrı bi sorun zaten, autodayken klima çalışmakta, klimayı iptal edersen autoda iptal oluyor, bu arada motor devrinde oynama yok benimde 800 devirlerde çalışıyor, ben "anlık yakıt tüketimi"nden bahsediyorum, o yükseliyor....

Yorum

Yakıt tüketimi klimadan değil de motor daha ısınmadığı için, elektrikli ısıtıcının devreye girmesinden olabilir mi acaba?
        İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır

Yorum

Düzeltiyorum...
          'ANlık yakıt tüketimi'' yerine Motor Devri yazmışım...

Yorum

"25-lo arası dereceye getirdiğimizde klimanın çalışmaması gerekmektedir, "

Demişsin, bizim araçlarda çift bölgeli klima olayı mevcut. Yani sağ taraf sıcak üflerken sol taraf soğuk hava verebiliyor.
            25 - lo diye bir tabir yok.

Sol taraf 25 °C - Sağ taraf ise LOW yani en düşük ısıya ayarlı anlamında bu.
            Bi taraftaki değer klima motorunun çalışmasına gerek duymazken LOW olan taraf Klima motoru tetikliyor ve çalışıyor.

Kendi tarafındaki çevirdiğin düğmenin üzerine basacak olursan her iki tarafta aynı dereceye ayarlanacaktır. Yada her iki tarafıda ayrı ayrı ayarlaman gerekiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ZEK74US
              Yakıt tüketimi klimadan değil de motor daha ısınmadığı için, elektrikli ısıtıcının devreye girmesinden olabilir mi acaba?

kadir bey motor sıcakken oluyor, 90 derecedeyken....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: skydroll
                Düzeltiyorum...
                'ANlık yakıt tüketimi'' yerine Motor Devri yazmışım...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Yakup
                  "25-lo arası dereceye getirdiğimizde klimanın çalışmaması gerekmektedir, "

Demişsin, bizim araçlarda çift bölgeli klima olayı mevcut. Yani sağ taraf sıcak üflerken sol taraf soğuk hava verebiliyor.
                  25 - lo diye bir tabir yok.

Sol taraf 25 °C - Sağ taraf ise LOW yani en düşük ısıya ayarlı anlamında bu.
                  Bi taraftaki değer klima motorunun çalışmasına gerek duymazken LOW olan taraf Klima motoru tetikliyor ve çalışıyor.

Kendi tarafındaki çevirdiğin düğmenin üzerine basacak olursan her iki tarafta aynı dereceye ayarlanacaktır. Yada her iki tarafıda ayrı ayrı ayarlaman gerekiyor.

"HI" yerine "LO" yazmışım pardon, yani 25-26-27 ve hı dereceler sıcaklık vermektdir, sıcaklık içinde klimanın çalışmasına gerek demek istemiştim, sağ ve sol derecem arasında bi farklılık yok, sol 27 ise sağda 27, solu 27 yapıp saği 20 yaparsam klima çalışır tabiki, ancak benim asıl sorunum klimanın ışığı yanmadığı halde klimanın devrede olması....

Yorum

alala
                    İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır

Yorum

Klima sistemi info tuşuna basınca pozisyonu (açık-kapalı) belirtecektir. Ayrıca kumanda panelinde AC butonu üzerinde turuncu led yanmadıktan sonra devreye girmez diye biliyorum :s

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Yakup
                        Klima sistemi info tuşuna basınca pozisyonu (açık-kapalı) belirtecektir. Ayrıca kumanda panelinde AC butonu üzerinde turuncu led yanmadıktan sonra devreye girmez diye biliyorum :s

bende öle biliyorum, üzerinde buz simgesi olan tuşa basınca turuncu ışığı sönüyor fakat klima hala çalışmakta....

Yorum

Yarın denicem...Bende birkaç gündür sürekli "Hi" kullanıyorum ve fan üfleme hızını da kendim ayarlıyordum.Bu şekilde klima simgesi olan düğmede ışık yanmıyor ancak dediğiniz gibi hiç anlık tüketime bakmadım denicem bunu...
                          2011 Opel İnsignia 1.6T Cosmo+FlexRide

Yorum

Benimki de klima ışığı kapalıyken bile klima devreye giriyor ve uzun süredir deli ediyor bu durum.
                            Tüm sıcaklık değerlerini denedim hepsinde klima kontrolü kapalı yazmasına rağmen klima devreye girdi.
                            Auto ya bastığında klimanın direk devreye girmesi de ayrı bir sıkıntı.
                            diğer bazı markalarda kullanma klavuzunda bunun nasıl iptal edilebileceği yazıyor ancak insignianın kullanım klavuzunda bu seçeneğe rastlamadım.
                            Çözümünü bulan lütfen paylaşsın lakin yakıt tüketimini geçtim klima bizim aracın performansını emiyor.

Yorum

Menüde otomatik sirkülasyon vs. bi şeyler mevcut alakası olabilir. Denemek lazım..

Yorum

İşleniyor...
                              X