Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yağmur Kaydırıcı ve Faydaları

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Yağmur Kaydırıcı ve Faydaları

Öncelikle tüm insignia team ailesine merhaba

Malumunuz kış artık iyiden iyiye kapılarımıza dayandı. Bu nedenle birçoğumuz, araçları ile ilgili kışlık hazırlıklara da başladı. Genel olarak sileceklerin degisimi, radyatör ve antifriz durumu, boya koruma ve kışlık lastikler gibi konularin gundeme geldigi bu zamanlarda, birçok kisinin aklına gelmeyen ama aslında çok faydalı olan küçük bir ayrıntı daha var:

Yağmur Kaydırıcı

Bu ürünler ile ilk tanışmam, bir ise yarayıp yaramadığını bilmeden, tamamen mecburiyetten oldu. Su an markasını hatirlayamadigim bir ürünü, olur da lazım olur kullanıldım diye alıp bagaja atmıştım. Şans ya, aldıktan bir hafta sonra çok şiddetli bir yağmura yakalandım. Silecekler son hızda çalışmalarına rağmen suyu ön camdan atamıyorlardi. Görüş iyice azaldı. 3 hatta 2. Viteste dahi zar zor yol almaya başlayınca daha fazla dayanamadım.

İlk alt geçidin altına girdim. Bagajdaki yagmur kaydiriciyi elime alarak, aynen üzerindeki talimatlara gore uyguladım.
    Talimatlara gore güneş ışığından uzakta ve ıslak cam yüzeyine uygulama yapılacaktı. Şartlar uygun oldugundan 1 dakika icinde isimi bitirdim. Açıkcası ilk etapta pek umudum yoktu. Böyle basit bir işlem ne kadar fayda sağlayabilir di ki?

Ama kazın ayağı öyle değilmiş. Daha yola çıkar çıkmaz, az önce sileceklerin yetersiz kaldığı yağmurda, bu sefer bırakın son hıza almayı, sileceklerin çalıştırma gereksinimim bile kalmamıştı.

Yağmur taneleri, çok ilginç bir bicimde ve tamamen kendiliğinden camın üstünden guzel bir ahenkle kayıyorlardı. İsin diger ilginç tarafı ise aracın hızı arttıkça (sanırım rüzgarın itme gücü sayesinde) görüş daha da güzelleşti.

Sonuc olarak o günden itibaren kullandığım tüm araçlarda, özellikle de kis aylarında bu yöntemi kullandım ve büyük faydalarını gördüm.

Sileceklerin kullanımını seyreklestirerek hem ömrünü arttırması, hem de az çalışan sileceklerin daha az dikkat dağıtması, ayrıca yağışlı havalarda net bir görüş sağlaması gibi avantajları dolayısıyla bu uygulamayı düşünen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Not 1: Uygulamay ıslak cama yapın.
    Not 2: Uygulamayi direk gunes isigi altinda yapmayin. Yoksa camda leke bırakabiliyor.

Merak eden arkadaslar icin de bir video koyuyorum. Yeni aracıma dün yaptıgım uygulamadan sonra yağmur başlayınca video çekme şansım oldu.

Video ile ilgili belirtmem gereken önemli noktalar:
    1-) Dışarıda sağlam yağmur vardı.
    2-) Hızım saatten 100-110 km arası.
    3-) Silecekleri hiç çalıştırmadım.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=13V-X...e_gdata_player

Herkese iyi forumlar.
    1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...
    Mazide güzel bir anı şimdi..

Ynt: Yağmur Kaydırıcı ve Faydaları

Yılmaz kardeşim çok bilgilendirici ve güzel bir paylaşım olmuş ben hiç kullanmadım böyle bir ürün ama iş silecek kullanımına gelince çok çok mecbur kalmadıkca kullanmam hem silecek ömründen ziyade belli bir zaman sonra silecek güzergahında izler ve camda kılcal cizilmelere sebep oluyor ve telefisi malesef olmuyor çoğu model yılı yükselmiş araclara dikkat ederseniz dileceğin tam tur yaptığı yer puslu olur...
    bu nedenle bu su iticiyi kullanmadan bende aracın hızından faydalanıyorum uygun yollarda ama deneyecem benim endişem bir arkadaşımın dediğine göre kendi aracında camda leke yapmış bundan çekindim açıkcası...

Yorum

Bu arada çalan şarkılar güzel bir yağmur ve uzun yol kafa yapar valla şöyle yağmurlu havada yola çıkasım geldi valla

Yorum

Açıkcası bu iste ustalastigimi söyleyebilirim. Hem kendi araçlarıma hem de çevredeki arkaslarin araçlarına uyguladım.

Camda sileceklerin iz bırakmamasini istiyorsan bu uygulama biçilmiş kaftan. Cama çamur sicramadigi sürece silecege gereksinimin olmuyor.

Leke konusuna gelince verdigim notlar çok önemli. güneşli havada uygulama yaptığında, sıcaklık yüzünden buharlaşma çabuk oluyor. Bu yüzden su itici kimyasal, sırf onu dağıtacak su hızlı buharlastigi icin camın yüzeyinde homojen bir sekilde dagilamiyor. kimyasalın biriktigi kısımlar da da hafif bir lekelenme oluyor.

Nereden biliyorsun dersen, bu leke olayı bizim de basımıza geldi. Birsey olmaz diye güneşli havada denedik. Meger oluyormuş.

Ama bu leke olayını sorun yapmaya gerek yok. İyi bir oto kuaförüne 10 liraya çıkarttirdik lekeleri. Sonra tekrar uyguladık, sonuc 10'numara.

Bu arada ben gaza geldim. Boya koruma ve cilali araçlarda, özellikle de yağmurdan sonra kaportanın tavan ve kaput gibi düz yüzeyleri üzerinde topak topak su tanecikleri kalır, bilirsin. Hem cilaya zarar verdiğinden, hem de iz bırakarak aracı yikatma zorunluluğu doğurduğundan, bu su damlacıklarından nefret ederim.

Sırf bu su taneciklerinin birikmesi olayından kurtulmak icin yağmur kaydiriciyi sadece camlara değil, arabanın tamamına uyguladım bu sefer.

Sonuc mu? Mükemmel. Her yağmurdan sonra araba yeni yıkanmış gibi oluyor
        1.6T Cosmo, Flexride, DVD800, Sunroof, Spor Deri, 18", Teleflex GFI, Zeibart Cam Filmi, AutoWax Boya Koruma veee Siyah(tı)...

Yorum

çok teşekkürler bu güzel bilgiler için kardeşim
          Beyaz tutkudur.

Yorum

Müzikler hakkındaki yorumun icin sagol. Bı Abi'm demişti: araba sevdası arabada müzik dinlemeyle baslar diye. Sonuna kadar haklı.

Yolum uzun yol degildi, bürodan eve gidiyordum. Asıl uzun yol yarın, yani Perşembe.

Nevsehir - Şarköy. Tek kontak 1000 km (sabırsızlıkla bekliyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Güneş
              çok teşekkürler bu güzel bilgiler için kardeşim
              Faydalı olabildiysem ne mutlu.

Yorum

elineze sağlık faydalı olmuş görünüyor..

2010 1.6 T Cosmo Beyaz + chip + ben

Yorum

Yağmur kaydırıcılar yağmur sezonları için çok iyi. Bu konuda çeşitli markalar var.
                  En iyisi Aquappel. Bunun dışında Rainx ve invisible glass markalarıda var.
                  Ancak aquappelin kalıcılığı daha fazla. Ziebartlarda bu ürün kullanılıyor.

Ben daha önce bu konuda bilgi vermiştim. Ebaydan getirerek bazı arkadaşlarada vermiştim.
                  Ömür'ün (Iatros) kendi çekimleri var bu konuda.

http://www.insigniateam.com/forum/in...p?topic=2244.0
                  2015 Opel Mokka 1.6 CDTI Cosmo

Yorum

Yılmaz kardeş bilgilendirme için teşekkürler... Hemen yarın bende uygulayacağım...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: xxstormxx
                      Yılmaz kardeş bilgilendirme için teşekkürler... Hemen yarın bende uygulayacağım...
                      Ya insan görmediği sürece biraz zor inanıyor. Videoyu o yüzden koydum.

Bu arada daha once yazdığım gibi, arabanın kaporta da dahil tümüne uyguladım. Sonuc 10 numara. Araba kirlenince yağmur yağsın diye bekliyorum

Yorum

Yılmaz Bey konu için teşekkürler ve video için. Yağmur kaydırıcılar çogu zaman gerek bıle bırakmıyor sıleceklere hele hızlanınca yıldız savaşları yaşanıyor ön camda Kullandıgınız urun markası nedır bılmıyorum fakat cogumuzun uyguladıgı aquapelde plastık yuzeylere ve boyaya uygulamayın yazıyor. İnşallah böyle bır ıbare yoktur sızın kullandıgınızda.

Birde camdaki kılcal çiziklere ve silecek izlerine çözüm olarak seryum oksitle polisaj yapmak fayda sağlıyor

2011/1.6T 180 hp/Karbon Siyah/Cosmo/Dvd 800/ 19" /Multimedia Box/Led Aydınlatma/SprintBooster

Yorum

matrix filmi gibi olmuş hani rakamlar yukarı doğru kayıyordu ya

1,4 turbo.sunroof, necvox navigasyon, beyaz (gitti güzelim cosmo)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iatros
                            Yılmaz Bey konu için teşekkürler ve video için. Yağmur kaydırıcılar çogu zaman gerek bıle bırakmıyor sıleceklere hele hızlanınca yıldız savaşları yaşanıyor ön camda Kullandıgınız urun markası nedır bılmıyorum fakat cogumuzun uyguladıgı aquapelde plastık yuzeylere ve boyaya uygulamayın yazıyor. İnşallah böyle bır ıbare yoktur sızın kullandıgınızda.

Birde camdaki kılcal çiziklere ve silecek izlerine çözüm olarak seryum oksitle polisaj yapmak fayda sağlıyor
                            Benim kullandığım Kaydırıcınin markası carpex, özellikle baktım, boyaya yada plastik yüzeye uygulamayın diye bir ibare yok. Zaten benim kullandığım ürün sitedekilerden biraz farklı. Digerleri kuru cama uygulanirien benimki ıslak zemine uygulanıyor.

O yağmur tanelerinin camdan kayması hakikaten guzel bir efekt

Yorum

İşleniyor...
                            X