Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ilk 1000 km de aşırı hızlanma

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• ilk 1000 km de aşırı hızlanma

aracımı bayide istediğim renkte araç olmadığı ve bayi ilgisizliği yüzünden işini merkezden yapan köklü bir galeriyle anlaşarak aldım.o yüzden bu ilk alışta yapılan uyarılardan da çok haberdar olamadım açıkcası.zaten aceleyle aldım.yani aracın satışını aldım ve direksyona oturduktan 15 dakika sonra tatil yoluna çıktım.aracım şuan tam olarak 692 km de.bu haftasonu tekirdağ yolunda bikaç kendini bilmeze kafa tuttum.yaklaşık 160 km filan oldu hız.bugun duyduğum bişeye göre 0 arabalar ilk 1000 km de azami hız sınırında gidilmesi gerekir gibi laflar işittim.araca zararı olabiliceğini filan söylediler.ne kadar doğrudur.ilerde sıkıntı yaratırmı.1000 bakımına az kaldı ama genede bi rahatsız oldum anlatılanları duyunca

Ynt: ilk 1000 km de aşırı hızlanma

hiç merak etme hiçbir şey olmaz...
    F30 Sport+

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Astra H
      aracımı bayide istediğim renkte araç olmadığı ve bayi ilgisizliği yüzünden işini merkezden yapan köklü bir galeriyle anlaşarak aldım.o yüzden bu ilk alışta yapılan uyarılardan da çok haberdar olamadım açıkcası.zaten aceleyle aldım.yani aracın satışını aldım ve direksyona oturduktan 15 dakika sonra tatil yoluna çıktım.aracım şuan tam olarak 692 km de.bu haftasonu tekirdağ yolunda bikaç kendini bilmeze kafa tuttum.yaklaşık 160 km filan oldu hız.bugun duyduğum bişeye göre 0 arabalar ilk 1000 km de azami hız sınırında gidilmesi gerekir gibi laflar işittim.araca zararı olabiliceğini filan söylediler.ne kadar doğrudur.ilerde sıkıntı yaratırmı.1000 bakımına az kaldı ama genede bi rahatsız oldum anlatılanları duyunca
      rodaj süresinde tabii ki aracın bütün noktalarını denemek gerekir, bana servisten söyledikleri en üst viteste (5 veya 6 artık hangisi varsa) 80 km hızdan gazı kökleyip 180 km hıza ulaşıp bırakmamı tavsiye etmişlerdi, rodaj budur demişti

Yorum

geçen yıl temmuz ayında amcam İnsignia Edition almıştı.. aracı teslim aldıktan 4 gün sonra tatile gittiler kuzenim babam uçuyodu diyodu resmen çok hızlı kullanıyodu dedi otobanda genelde 200-220 arası hızlarda seyretmiş yeri gelmiş daha da basmış.. tatilden geldiler kullanım hala aynı şehir içi bile hızlı kullanıyodu zaten, roket gibi gidiyodu tabiri caizse hiçbi sıkıntısı da olmadı.. içiniz rahat olsun hem benim bildiğim yeni araçlarda öyle ilk alımda hız sınırı falan yok çokta zorlamadan istediğiniz gibi kullanın aracı bol keyfli sürüşler

INSIGNIA Cosmo 2010 1.6 Turbo + DVD800 Navi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 35OFT23
          rodaj süresinde tabii ki aracın bütün noktalarını denemek gerekir, bana servisten söyledikleri en üst viteste (5 veya 6 artık hangisi varsa) 80 km hızdan gazı kökleyip 180 km hıza ulaşıp bırakmamı tavsiye etmişlerdi, rodaj budur demişti
          halk arasında ve sanayi ağzında motor açma olarak ta söylenir bunu daha önceden çok duymuştum muhabbetini

Yorum

Orjinal yazı sahibi: efemuratt
            geçen yıl temmuz ayında amcam İnsignia Edition almıştı.. aracı teslim aldıktan 4 gün sonra tatile gittiler kuzenim babam uçuyodu diyodu resmen çok hızlı kullanıyodu dedi otobanda genelde 200-220 arası hızlarda seyretmiş yeri gelmiş daha da basmış.. tatilden geldiler kullanım hala aynı şehir içi bile hızlı kullanıyodu zaten, roket gibi gidiyodu tabiri caizse hiçbi sıkıntısı da olmadı.. içiniz rahat olsun hem benim bildiğim yeni araçlarda öyle ilk alımda hız sınırı falan yok çokta zorlamadan istediğiniz gibi kullanın aracı bol keyfli sürüşler
            teşekkürler.220 ye vurmam ama 1000 bakımında bi konuşayım.ondna sonra ilk işim ver elini 180

Yorum

Orjinal yazı sahibi: efemuratt
              teşekkürler.220 ye vurmam ama 1000 bakımında bi konuşayım.ondna sonra ilk işim ver elini 180
              bu 1000 bakımı nedir?
              ESKIDEN 2010 INSIGNIA1.6TURBO COSMO OLIMPIK BEYAZDI
              ŞIMDI 2014INSIGNIA 1,6TURBO SIDI COSMO OTOMATIK STIL+PARK&GO PAKET KARBON SIYAH

Yorum

1000 Bakım Servisle tanışmak içindir birde genel kontroldür sıra dışı birşey olup olmadığına bakılır

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                  1000 Bakım Servisle tanışmak içindir birde genel kontroldür sıra dışı birşey olup olmadığına bakılır
                  aynen öyle dediler bana da.genel olarak bi kontrol yapılcak dediler.bakalım önümüzdeki hafta sonu uğrucam

Yorum

Ya bu rodaj işini ne Türkiye'de biri biliyor, ne ustalar biliyor, ne servis..

Eskiden aracın hareketli her parçası(motor, yürüyen aksam..) birbirine yavaşça uysun, birbirlerini yavaşça oya oya yer yapsın diye ilk 1000 km civarı özel kullanılırdı, buna rodaj denirdi. Olay ise basit; ani kalkmayın, ani durmayın, ani hızlanmayın, çok düşük ve çok yüksek devir harici motoru her devirde kullanın+rodaj sonunda gidip aracın yağını değiştirin, çünkü içi metal dolmuştur.

Ancak artık(bayağı uzun süredir artık) aracın her parçası milimetrik hatta daha hassas biçimde üretiliyor, yani zaten fabrikadan "birbirlerine uymuş" şekilde çıkıyorlar. Özel bir çabaya gerek yok. Ani durma, kalkma, yüksek-düşük devir zaten vs. zaten aracın ömrü boyunca her zaman zararlı.
                    '11 Insignia 1.6 Turbo Cosmo RoadRover Nav
                    '15 BMW 118i LCI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                      walla bizi kimse çağırmamıştı 1000 bakımı falan diye, arabayı çıkardık seneye görüşürüz dediler
                      ESKIDEN 2010 INSIGNIA1.6TURBO COSMO OLIMPIK BEYAZDI
                      ŞIMDI 2014INSIGNIA 1,6TURBO SIDI COSMO OTOMATIK STIL+PARK&GO PAKET KARBON SIYAH

Yorum

Araçlar ne kadar hassas üretilirse üretilsin , çok kısa da olsa bir rodaj süresi olması illa ki beklenen bir şeydir , bunu derken sen bu rodaj süresini umursadın mı diye soracak olursan, tınlamadım bile Aracımı ilk aldığımda servisten çıkışta otobana girip antep istikametinde bir 60- 70 km kadar aracın motorunu ısıttım, Kendimce rodajı tamamlayıp içimi rahatlattım yani :P sonra tekrar adana istikametine doğru Allah ne verdiyse (240 ve üstü) gazladım Aracımda bundan ötürü de herhangi bir sorun da oluşmadı.

Ama yakın bir zamana kadar araçların kullanım kılavuzlarında altı kocaman çizgilerle belirtilen bir mevzuydu bu rodaj meselesi.
                        2011 1.6 T Cosmo, siyah, sunroof+flyaudio + arka koltuk monitörler

Yorum

İşleniyor...
                        X