Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1. ve 2. viteste şanzumandan gelen ses

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 1. ve 2. viteste şanzumandan gelen ses

Sevgili Arkadaşlar,
    11 Aylık İnsignia Cosmo 180 Hp aracımda son zamanlarda gittikçe artan bir şanzuman sesi var.
    Genellikle 1. ve 2. viteste 1500-2500 devir arasında yapıyor. Araç bir üst vitesi istemeye başladığı anda sanki yağsız kalmış iki dişlinin birbirine sürtmesi şeklinde olan bir ses. Aracın hızlanma sürecinde 2-3 saniye yapıyor ve araç kendini topladıktan sonra ses kesiliyor.
    Servise götürdüm. Herhangi bir problem olmadığını ve aracın yüksek devirde kullanılması gerektiğini söylediler.
    Fakat bu ses gittikçe beni aşırı rahatsız etmeye başladı. Son olarak dikkatimi çektiki araç yüklü iken ve yokuşlarda daha belirgin oluyor.
    Aynı problem ile karşılaşan arkadaşlar var mı? Var ise nasıl bir çözüm uyguladılar acaba.
    Teşekkürler.
    2010 Cosmo, 1.6 180Hp, Karbon Siyah, Bej döşeme.

Ynt: 1. ve 2. viteste şanzumandan gelen ses

bu ses turbonun sesi olabilir, turbu araç yüklüyken yada rampa yukarı zorladındığında özellikle 1. ve 2. viteslerde devrini alırken garip sesler çıkarabilir, bu gayet normaldir, farklı bi ses ise sesi dinlemeden yorum yapmak yanlış olur....

Yorum

Var aynı problemler benim araçtada var ama bi çözüm yok...1800 den sonra bir sürtme sesi..2500 e kadar...

Yorum

sürtme sesi dediğiniz %90 turbunun devrini alırken çıkardığı fışırtı sesi, araç içinde sürtme sesi olarak algılayabilirsiniz, normal olan sesler...

Yorum

ben arkadaşımızın dediği şikayeti net olarak anladım .Aynı problemi ben de yaşadım. BU ses kesinlikle turbo sesi değil. Turbo sesi biraz daha ıslık çalar gibi bu ses iki metalin birbirine sürtmesi gibi .bu sesi geçiremiyorlar......saygılar

Yorum

Orjinal yazı sahibi: trabzon61
            ben arkadaşımızın dediği şikayeti net olarak anladım .Aynı problemi ben de yaşadım. BU ses kesinlikle turbo sesi değil. Turbo sesi biraz daha ıslık çalar gibi bu ses iki metalin birbirine sürtmesi gibi .bu sesi geçiremiyorlar......saygılar
            Bence teşhisi koyamadıkları için sorun çözülemiyordur yapılması gereken bir iki işlem var bence vitesin geçişlerini yapan çatal kısmının tekrardan yağlanması yada şanzuman açılıp içerdeki sürtünmeye sebep veren yerin yağlanması

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

yanlız bende ki ses şu an azaldı hatta yok......

Yorum

Orjinal yazı sahibi: trabzon61
                yanlız bende ki ses şu an azaldı hatta yok......
                Bende de gitmişti arada bi geliyor yine kafasına esince geliyor galiba...

Yorum

O ses bendede var...Bir problemmidir yoksa değilmidir bilemiyorum ama benim inanılmaz derecede sürüş keyfimi bozuyor...Herşey güzelken birden o ses çıkıveriyor.

Birde bu allahın cezası turbo kesintisi.Güncellemeden dolayı azaldı diye seviniyordum.Haftasonu 3-4 kere yaptı.

Kafama takılan diğer bir konu ise, arabalarımızda kronik bir sorun yok.Buna rağmen nasıl %96.1 gibi bir puan ile DEKRA tarafından hatasızlık ödülü alabiliyor! Dekrayı ben ilk defa duydum?Lütfen bilgisizliğime verin,Acaba DEKRA güvenilir değilmi?

http://www.arabam.com/haber/Sirketle...i/Detay-291680

2010 1.6 T Cosmo Siyah + DVD800 + Sunroof + FlexRide + OPC Body Kit

Yorum

Değerli Arkadaşım,
                    Çok haklısın benimde asıl derdim sürüş keyfimin tamamen yok olması. Ama diğer arkadaşların yazdıklarına göre bu ses ile yaşamayı öğreneceğiz sanırım. Yüksek devirde ve agresif kullanınca ses hemen hemen hiç olmuyor. Fakat özellikle İstanbul trafiğinde bunu her zaman yapmakta mümkün değil elbette.
                    Turbo kesintisi bende ilk başlarda bir iki kez oldu fakat çok çok uzun zamandır olmuyor. En son bir ay önce ilk 15.000 km servisi yapılırken yazılım güncellemesi yapıldı fakat turbo ile ilgili herhangi bir probleme halen rastlamadım.
                    Kazasız günler dilerim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mnergiz
                      Değerli Arkadaşım,
                      Çok haklısın benimde asıl derdim sürüş keyfimin tamamen yok olması. Ama diğer arkadaşların yazdıklarına göre bu ses ile yaşamayı öğreneceğiz sanırım. Yüksek devirde ve agresif kullanınca ses hemen hemen hiç olmuyor. Fakat özellikle İstanbul trafiğinde bunu her zaman yapmakta mümkün değil elbette.
                      Turbo kesintisi bende ilk başlarda bir iki kez oldu fakat çok çok uzun zamandır olmuyor. En son bir ay önce ilk 15.000 km servisi yapılırken yazılım güncellemesi yapıldı fakat turbo ile ilgili herhangi bir probleme halen rastlamadım.
                      Kazasız günler dilerim.

merak ettim bu sesi, keşke dinleme şansımız olsaydı....

Yorum

Sevgili kardeşim,
                        Bu aralar biraz yoğunum ama uygun bir zamanda bir araya gelebilir isek sesi dinletebilirim.
                        Ancak turbo ile hiç ilgisi olmayan ve tamamen iki metalin birbirine sürtmesinden dolayı olabilecek, sanki yağsız kalmış iki dişli parçanın birbirine sürtmesi ile meydana gelen bir ses izlenimi veriyor. Hani biri diğerinden tahrik alan iki dişli parçanın diş yiv-setleri birbirine tam oturamazda kısmen kaydırma yaparmış gibi.
                        Yukarıda da bahsettiğim gibi sadece 1. ve 2. viteste, bir üst vitese geçmeye yakın 1500-2500 devirde ortaya çıkan bir ses. Aracın ivme kazanıp kendini toplaması ile hemen kesiliyor.
                        Yüksek devirde kullanınca çok fazla olmuyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mnergiz
                          Sevgili kardeşim,
                          Bu aralar biraz yoğunum ama uygun bir zamanda bir araya gelebilir isek sesi dinletebilirim.
                          Ancak turbo ile hiç ilgisi olmayan ve tamamen iki metalin birbirine sürtmesinden dolayı olabilecek, sanki yağsız kalmış iki dişli parçanın birbirine sürtmesi ile meydana gelen bir ses izlenimi veriyor. Hani biri diğerinden tahrik alan iki dişli parçanın diş yiv-setleri birbirine tam oturamazda kısmen kaydırma yaparmış gibi.
                          Yukarıda da bahsettiğim gibi sadece 1. ve 2. viteste, bir üst vitese geçmeye yakın 1500-2500 devirde ortaya çıkan bir ses. Aracın ivme kazanıp kendini toplaması ile hemen kesiliyor.
                          Yüksek devirde kullanınca çok fazla olmuyor.

anlıyorum sizi, müsait olduğunuzda ufak bi buluşma yapıp sesi dinleyebiliriz, ayrıca bu bi sorunsa eğer çözümündede servislerimizin bizlere yardımcı olucağını düşünüyorum....

Yorum

Benim insignia dan da aynı ses geliyor sanki yüksek viteste düşük devirle gidersin ya aynı öyle bir ses, tabiki servise götürdüm herzamanki gibi işten anlamyan biri karşılayıp şöyle bir tur atıp baktı bişey yok dedi bıraktı. Bu tahminime göre büyük bi sıkıntının habercisi olabilir gibi geliyor.
                            Siz bu ses konusunda bilşey yaptınımız mı? Sorun anlaşılıp çözülebildimi?

Yorum

Devir bandı bana da turbo pervanesinin açılma sesi gibi geldi. Sesi nasıl bulabilirim diye düşünüyordum. Alttaki video da en yakın sesi bulabildim. Eğer alttaki videonun 4. saniyesinde çıkan ses gibiyse turbo pervanesinin sesi. Sorun olmaz.

http://www.youtube.com/watch?v=hjQZEnBzW0E

1.6 Turbo COSMO Beyaz/Bej-Kibo

Yorum

İşleniyor...
                              X