Duyuru

Collapse
No announcement yet.

otomatik farlar yanınca geç sönüyor,yağmur sensörü yağmurolmadan da çalışıyor

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• otomatik farlar yanınca geç sönüyor,yağmur sensörü yağmurolmadan da çalışıyor

Arkadaşlar şöle garip bir sorunum var.Sorunmu tam bilemiyorum ama dikkatimi çekti.

İlk sorunum far sensörü ile ilgili.Tünele vb yerlere girince yanıyoır sıkıntı yok ama çıktıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar yanmaya devam ediyor.Işığı tam karşıdan aldığı an sönüyor.Normalde tünelden çıkınca sönmesi gerekmiyor mu? böyle bir sorun yaşayan var mı?
    far sensörünün olduğu yer tam olarak neresi acaba? Acaba tozlanma falan gibi bir şey mi oldu

ikinicisi de yağmur sensörü ile ilgili.Mesela ışık kırılmalarında çalışıyor sürekli.Refüjlerdeki aüğaçların aralarından sızan güneşi görünce çalışıyor.gölge ve ışık karşılaşmalarında çalışıuor.Eski aracımda insigniaydı ondada aynı şey vardı? bu tarz bir sorunla karşılasan oldu mu acaba*
    2000 Fiesta Flair 1.25 *** 2000 Wolswagen Golf Basic 1.6 *** 2009 Chevrolet Cruze Ls Plus 1.6 *** 2009 Ford Mondeo Selective 1.6 ***2012 Fiesta Titanium X 1.4***2012 Peugeot 508 Allure Auto6r 1.6 Dizel *** 2015 Renault Megane Touch Plus 1.5 Edc Dizel***2012 Chevrolet Cruze Sport Plus 1.6 *** 2010 Chevrolet Aveo Ls 1.4 Otm***2009 Ford Mondeo Titanium 1.6***2016 Peugeot 2008 Allure  Auto6r 1.6 Dizel*** 2010 Opel İnsignia 1.6 Turbo Edition Elegance***2011 Opel İnsignia 1.6 Turbo Edition Elegance

Ynt: otomatik farlar yanınca geç sönüyor,yağmur sensörü yağmurolmadan da çalışıyor

Tünelden çıkınca sönmesi lazım... yagmur sensörü nün bu kadar hassas devreye girmeside sıkıntılı.. acaba son ayardamı koldaki ayardan en az a düşürmeyi deneyin.. aklıma başka bir şey gelmiyor..

1.4 T EDİTİON ELEGANCE + AFL+18 jant +NAVİ+sprintbooster+ses sistemi+opc sinyal çerçeveleri+turn push+kaliperler app +full led aydınlatma... vs..

Yorum

Ynt: otomatik farlar yanınca geç sönüyor,yağmur sensörü yağmurolmadan da çalışıyor

yağmur sensörü en alt ayarda.Önceki insigniam da da aynı şekildeydi.Tanıdığım bir arkadaşımın insigniası da aynı şekilde anlamadım gitti.Bu kadar hassas olmasını.

Far sensörü de tünelden çıkınca bazen sönüyor mesela saat 12 de falan.Ama bugun dikkat ettim saat 16:00 da tünele girdim yandı.çıktım sönmedi.Güneş tam karşıdan vurduğu an söndü
      2000 Fiesta Flair 1.25 *** 2000 Wolswagen Golf Basic 1.6 *** 2009 Chevrolet Cruze Ls Plus 1.6 *** 2009 Ford Mondeo Selective 1.6 ***2012 Fiesta Titanium X 1.4***2012 Peugeot 508 Allure Auto6r 1.6 Dizel *** 2015 Renault Megane Touch Plus 1.5 Edc Dizel***2012 Chevrolet Cruze Sport Plus 1.6 *** 2010 Chevrolet Aveo Ls 1.4 Otm***2009 Ford Mondeo Titanium 1.6***2016 Peugeot 2008 Allure  Auto6r 1.6 Dizel*** 2010 Opel İnsignia 1.6 Turbo Edition Elegance***2011 Opel İnsignia 1.6 Turbo Edition Elegance

Yorum

Far sensörü tünel çıkışı normalde söner fakat ışık karşıdan geliyorsa özellikle sabahı ilk ışıklarında genelde sensöre gölgeleme yaparak yanmaya devam edebiliyor ama 10 dakika baya uzun bir süre bir terslik var.
        Yağmur sensörü ise ışık veya gölgeden etkilenmez sadece titreşimden etkilenir.Büyük ihtimalle cama çarpan sinek böcek veya ince çakıl ile bile çalışmış olabilir.Deneme yapmak isterseniz yağmur sensörünü aktif konuma alarak cama dışardan dikiz aynası üzerindeki sensör kısmına denk gelecek şekilde elinizle vurun,vurma sıklığınızı arttırdıkça silecekler hızlanacaktır.Ben aksi durumda yağmur sensörünün çalışacağını düşünmüyorum.
        2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
        2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

bugün yağmur sensörünün olduğu bölgeye elimle dokundum hemen çalıştı orası gerçekten çok hassas.Peki bu far sensörü nerede biliyor musunuz tam olarak.Yani nereden algılıyor? acaba diyorum sensör falan mı tozlandı

Yorum

Benim araçta böyle bir sıkıntı yok.. farlar tünelden çıkınca ortamdaki ışığı algılaması 1 dk belkide daha az sürede hemen sönüyor.. yağmur sensörüde aynı şekilde en alt ayarda yagmur yagmadığı sürece devreye girdiğini görmedim..

1.4 T EDİTİON ELEGANCE + AFL+18 jant +NAVİ+sprintbooster+ses sistemi+opc sinyal çerçeveleri+turn push+kaliperler app +full led aydınlatma... vs..

Yorum

valla sanırım bu 1.6 2009-2011 arası araçlarda böyle. Çünkü benzer sorunları çok duydum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: insgna44
                Benim araçta böyle bir sıkıntı yok.. farlar tünelden çıkınca ortamdaki ışığı algılaması 1 dk belkide daha az sürede hemen sönüyor.. yağmur sensörüde aynı şekilde en alt ayarda yagmur yagmadığı sürece devreye girdiğini görmedim..
                +1
                İkimizin aracı 1.4. Bende de aynen sendeki gibi çalışıyor Murat kardeşim..
                Ben hava yağmurlu değilse yağmur sensörünü kapalı tutuyorum..
                @Murat
                2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Arkadaşlar. Yağmur sensörü için değil ama far sensörü için benzer sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Gündüz güneşi altında farları açıyor araba. Bazen tünele girince geç açılıyor, çıktıktan sonra da sönmüyor. Ben elimle kapatmaya başladım artık. Benimki edition elegance, arkadaşım sıfır cosmo aldı, onda da hemen kapanmama sorunu var. Ama bu sorunu bazen yapıyor.
                  Fikrin kadar varsın!

Yorum

Merhaba Isik sensörü normal öyle olmasi . Orta kisimda tam camin dibinde yer aliyor torpitonun üstünde yani camda deil dolayisiyla oraya isik daha az geliyor benimkide öyle tünelden yada cok gölgelik yerden gecince yaniyor ciktigim yolda günes karsidan vurmuyorsa yada hava cok parlak deilse sönmüyor . Birde yagmurda silecek devreye girdiginde aydinlikta olsa 2 3 dakka icinde farlar yaniyor . Yagmur sensörü konusunda yagmur yagmadigi sürece sensörü kapatman daha faydali bazen toz vb gibi seylerde durup dururken calisip cama ve silcege zarar verir .

Yorum

far sensörü konusunda opel servisine sordum aynı cevabı aldım.Algılaması bazen geç olabiliyor sıkıntı yapmayın dedi.yağmur sensörüde aynı şekilde tozdan bile etkileniyormuş oldukça hassas yani.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Casset
                        far sensörü konusunda opel servisine sordum aynı cevabı aldım.Algılaması bazen geç olabiliyor sıkıntı yapmayın dedi.yağmur sensörüde aynı şekilde tozdan bile etkileniyormuş oldukça hassas yani.
                        Aynen öyle yola devam :-)

Yorum

Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlaşmış olacağım ama yeni konu açmak istemedim. Benim farlar eskiden sabahları garajdan çıkar çıkmaz kapatırdı. Ağustos ayında maalesef kaza yaptım ve farlar değişti. KAzadan sonra hemen mi başladı sonrasında mı bilmiyorum ama artık garajdan çıkarken farları kapatmıyor. Bunu Ankara sabahında yani bulutlu sabahlarda yapıyor. Hava açıldıktan sonra herhangi bir sorun kalmıyor fakat eğer hava biraz kapalı ise farları kapatmak istemiyor araç. Misal eğer kapattıktan sonra elimle sensörü kapatıp tekrar yaktırırsam yine kapatması çok uzun sürüyor. Bu sabah hava güneşliydi ve yani bulutluydu ama güneş kendisini belli ediyordu fakat yine de kapatması 4-5 kilometreyi buldu bu sırada güneş sağ çaprazdan sensöre vuruyordu. Servis normal diyor fakat ben normal olmadığını biliyorum. Yazılıma 600 TL diyorlar sensörün kendisinin değişimini sormaya cesaret edemedim Başına gelen ya da fikri olan var mıdır?
                          Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mert1411 View Post
                            Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlaşmış olacağım ama yeni konu açmak istemedim. Benim farlar eskiden sabahları garajdan çıkar çıkmaz kapatırdı. Ağustos ayında maalesef kaza yaptım ve farlar değişti. KAzadan sonra hemen mi başladı sonrasında mı bilmiyorum ama artık garajdan çıkarken farları kapatmıyor. Bunu Ankara sabahında yani bulutlu sabahlarda yapıyor. Hava açıldıktan sonra herhangi bir sorun kalmıyor fakat eğer hava biraz kapalı ise farları kapatmak istemiyor araç. Misal eğer kapattıktan sonra elimle sensörü kapatıp tekrar yaktırırsam yine kapatması çok uzun sürüyor. Bu sabah hava güneşliydi ve yani bulutluydu ama güneş kendisini belli ediyordu fakat yine de kapatması 4-5 kilometreyi buldu bu sırada güneş sağ çaprazdan sensöre vuruyordu. Servis normal diyor fakat ben normal olmadığını biliyorum. Yazılıma 600 TL diyorlar sensörün kendisinin değişimini sormaya cesaret edemedim Başına gelen ya da fikri olan var mıdır?
                            Bence kış geldiğinden yeterli ışığı alamıyor ve söndürmüyordur.
                            Gayet normal olduğunu düşünüyorum.
                            Benim araç da sabah işe giderken yarı yola kadar farları yakıyor, Saat 7:30 gibi kendi sönüyor. Git gide daha da fazla süre yanacak.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: earl-2000 View Post

Bence kış geldiğinden yeterli ışığı alamıyor ve söndürmüyordur.
                              Gayet normal olduğunu düşünüyorum.
                              Benim araç da sabah işe giderken yarı yola kadar farları yakıyor, Saat 7:30 gibi kendi sönüyor. Git gide daha da fazla süre yanacak.
                              Benimkinin yakmasında problem yok söndürmesi geç. 4 yıldır aynı şartlarda aynı saatlerde sürüyorum ve bu yeni olan bir şey. Sabah güneş sağ çaprazdan direkt vuruyor ama yine söndürmüyor. Benim gözümü alan güneşin sensöre az gelmesi bana mantıklı gelmiyor.
                              Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

İşleniyor...
                              X