Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Arkadaşlar şansıman yağı değiştiriliyor mu??

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Arkadaşlar şansıman yağı değiştiriliyor mu??

değiştirin zararı olmaz,faydası olur.
    1.6 TURBO 180 bg. The Roket

Yorum

Hangi şsnzuman yağı olur bizimkilere peki?
      2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Sae Ep 80w.
        Sae ep 75w80 / 75w85
        CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
        SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

YouTube da videoları izlerseniz şanzıman ustaları Türkiye şartlarında en fazla 60000 km de bir şanzıman yağı değişimi öneriyor.
          .
          Tabi bunu maddi kaygilarlami yoksa bilimsel verilerle mi söylüyorlar bilinmez.
          İnsignia 2014 Cosmo 1.6 170hp, Marjet Sıvı Sistem LPG, Zeytin Yeşili, Otomatik, FlexRide Paketi, Çevre Görüş Paketi 2, Sunroof, BOSE Ses Sistemi, Park and Go Paketi, Isıtmalı Siena Perfore Deri Koltuklar

Yorum

Arkadaşlar iyi pazarlar. İnsignia 2009 otomatik vitesin yağında azalma tespit ettim önce servis:şanzıman yazısı çıktı sonra ustaya goturdum schell skirax şanzıman yağı koydu 2 lt şimdi bayır yukarı ikiden uce geçmeyen vites yağ gibi süper. 500 km gitgel yağ kaçağını buluruz dedi, yağ markası ve miktarı önemli mi bir de başka arkadaşın başına böyle bi şey geldi mi yardım lutfen

Yorum

ben 80.000 de değiştirdim çekiş ve vites değişimleri de muazzam
              insignia 2.0 cdti edition  160 hp otomatik 18'' ac scnitzer

Yorum

Dün servise şanzıman yağı dedim, bozulmadıkça değişmiyoruz dediler.
                .
                Değişecek yer bulursam bende 60000 de değişmeyi düşünüyorum.
                İnsignia 2014 Cosmo 1.6 170hp, Marjet Sıvı Sistem LPG, Zeytin Yeşili, Otomatik, FlexRide Paketi, Çevre Görüş Paketi 2, Sunroof, BOSE Ses Sistemi, Park and Go Paketi, Isıtmalı Siena Perfore Deri Koltuklar

Yorum

5 yıl için de değişmelidir. Veya 60 bin 80 bin km içinde. TR de bilinen bir uygulama periodu yok. Opel TR bu süreler zarfında değişimin uygun olacağını bizzat bana beyan ettiler.
                  CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Muamma bir konu benim için. Kime inanacağımı şaşırdım. Servisler değiştirmiyor. Sanayi kökenli şanzımancılar belli periyotlarda kesinlikle değişmesi lazım diyorlar. Benim araştırdığım markaların tamamı değişmez diyor. Opelde genel kanı değiştirirsen daha büyük sorun olabiliyormuş. Cevabı benim için yok !
                    https://www.youtube.com/watch?v=Jem11GNnbzg

''Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi'' İhtiyar Balıkçı

Yorum

Şanzımanda sorun oldu diyelim. Malum o zaman yağ değişeceğinden ötürü sonra daha büyük bir sorun olurmuymuş?

Sizin duyumunuzu bende duydum. Yağ değişirse daha büyük sorun olur demekteydiler. İnanılası bir durum değil. O zaman bir sebepten ötürü açılan şanzıman dikiş tutmaması lazım değilmi?

Yorum

İmzamdaki c180 aracım için mercedes 60.000 kmde bir değişim öngörüyor ve servisler bu periyotlarda şanzıman filtre ve contasıyla değiştiriyorlar. Araçtaki bütün sıvıların belli bir ömrü var. Değişmez lafı baştan savmadır.
                        34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Bu konuda benim için referans olabilecek bir açıklama okumadım, duymadım. Kafam karışık. Opel için kesinlikle tavsiye edilmediğini biliyorum ama mantıklı mı bilemiyorum

''Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi'' İhtiyar Balıkçı

Yorum

Sae ep80, 75W80 ve türevi difreansiyel yağların raf ömrü 3-5 sene dir. Üzerinde bu bilgi yazar.
                            Ortalama 4 sene raf ömrü olan yağ için, değişmez kuralı akla yatmıyor. Kapağı açılmadan, yağ çalışmadan, günlerce km lerce ısınıp soğumadan, olduğu yerde 4 sene sonra özelliğini yitirmektedir.

Bu bağlamda, şanzıman içinde açlışan yağ nasıl ömürlük olabilir?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya
                              Sae ep80, 75W80 ve türevi difreansiyel yağların raf ömrü 3-5 sene dir. Üzerinde bu bilgi yazar.
                              Ortalama 4 sene raf ömrü olan yağ için, değişmez kuralı akla yatmıyor. Kapağı açılmadan, yağ çalışmadan, günlerce km lerce ısınıp soğumadan, olduğu yerde 4 sene sonra özelliğini yitirmektedir.

Bu bağlamda, şanzıman içinde açlışan yağ nasıl ömürlük olabilir?
                              Yağın raf ömrü 4 yıl olabilir. Servisler değiştirmekten çekiniyorsa, hatta periyodik bakımda böyle bir uygulama yoksa, mühendislerin bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Ama aklımda da deli sorular yok değil

Yorum

Bizim Vectra'ya 2011'de şanzıman yaptırmıştık.
                                1-2 seneden beri viteste bir sertleşme, vuruntu gibi hissiyat vardı, o zamandan beri değişim düşünüyordum ama sizlerde olduğu gibi bana da herkes daha kötü olur dedi ve caydırdı.
                                Geçenlerde motor yağında sıkıntı yaşadım, 5000km'lik yağ yıpranmış, itecekler ses yapıyordu.
                                Yağ değişim bahanesine şanzıman yağını da tekrar bir soruyum dedim, yetkili servisteki ustalar yine "dokunma" dedi, başına iş alırsın dedi, düzen tutmaz dedi vsvs.
                                Sadece bir kişi araba yeni model olsa değiştirme ama eski arabada çok sorun olmaz dedi.
                                Ama bir kişi bile değiştir, iyi olur demedi.
                                Forum üyemiz ve yılların Vectra B x20xev kullanıcısı Kerem abiye de danıştım, o da şanzıman yağı değiştirmediği için arızalanan Vectra ve Omegalardan istediğin kadar gösterebilirim dedi
                                İnternette bulabildiğim bilgilerse (çoğunlukla hep bmw ve mercedes) genelde 60.000 periyodunda otm. şanzıman yağını değiştiriyorlar.
                                Bizim de şanzıman yapalı 5 sene ve 50.000 km olmuştu, gittim Castrol olarak hem motor hem şanzıman yağı aldım ve ustalara baskı yapa yapa değiştirttim.
                                Belki psikolojik de olabilir ama inanın çok rahatladım, vites geçişleri sarsıntısız olmaya başladı, şuan iyi ki değiştirmişim diyorum.
                                Şimdi bu deneyimim size örnek olabilir ama ustanın dediği "araba yeni model olsa değiştirme ama eski arabada çok sorun olmaz" cümlesi kafamda hala soru işareti.
                                InsigniaTEAM

Yorum

İşleniyor...
                                X