Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ön göğüslük ve yan konsol Ses giderme '' FOTOĞRAFLI ''

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ön göğüslük ve yan konsol Ses giderme '' FOTOĞRAFLI ''

Uzun zamandır beni rahatsız eden ve cızırtıların neredeyse tamamının oluştuğu yan konsol ve ön göğüslük bölümünü elden geçirmiş bulunmaktayım.
    Sesin kaynağı olan noktaları tespit edip gerekli tamir işlemi ve ses giderme uygulamalarını kısaca anlatmak istedim.

Teyp kontrol ünitesi, elinizi viteskolu üzerinde teyp alt bölümüne koyup öne doğru bölme geliyorsa, içerideki 4 vida yatakları kırık demektir.
    Ve sesin büyük bir kısmı bu yatakların sabitlenememesi ve hareket halindeki araçta birbirine sürtmesi ile sinri bozucu olmaktadır.

Sizdede bu durum varsa, elinazik ve nazınız geçeceği bir ustanız ile veya elinizyatkın ise sizde yapabilirsiniz.
    Teyp bölümü sökülmesi için, sağ ve sol taraftaki parlak siyah bantların öncelikle çıkartılması gerekmekte. Kırmızı tornavida ile sökülecek vidalar altta çıkıyor. Toplamda 4 tane.
    Üst ekran, geçmeli ve kolayca iç kenara ince bir tornavida ile nazikçe çıkartılabilmekte.

Teyp bölümünün çıkarılabilmesi için fotoğraftaki yeşik soketin hizasına gelen bölümün arka kısmında bir vida daha var.
    Bu işlemlerden sonra teyp kafası yerinden çıkartarak arkasında işaretlediğim vida yataklarına bakınız.
    Bende 4 vida yatağı yerinden kırılmış hatta 4 dü de açtlamıştı. ( Yatak etrafı yıldız çıkıntılı )
    Yataklardan vidaları nazikçe ayırırken de hala çatlamaya devam ediyordu. Buda bana malzeme üretim hatasını olduğu kanısı bıraktı.
    Teyp kafasını dışarıda, sprey tutkal ve yapıştırıcı ile tüm yatakları monte ettik.
    Teyp metal parçasınıda tekrardan kafaya yeni yataklarına vidaladık.

Sonrasında, nazikce metal aparatı ile birlikte göğüslüğe tekrar monte ettik. EKranıda yerleştirince ikinci aşamaya geçiverdik : )

Yan konsol oldukça sesli idi. Bu sesler, önceki insigniamda da mevcuttu. Ondan tecrübe ile konsolu tekrar sökmeye çalışmak usta ile beraber daha kolay oldu.
    Yan kosol sökmek için öncelikle sağ ve sol taraftaki kapakları biraz zorlama ile çekip çıkartabiliyoruz. O kısımların fotoğraflarını çekemedim.
    Bu söküm işlemi için henüz detay anlatacak fotoğrafım olmadığı için sadece ses gidermek için uyguladığımız noktaları gösteren fotoğfafı yayımlıyorum.
    Deyme noktalarına biraz kalın çift taraflı bant kesip uygun ölçüde yapıştırdık. Diğer tarafı açmadık, çünkü tekrar sökme gereği olursa elimizde kalmasın : )

Bant uygulanan yerler görüldüğü üzere beyaz küçük karecikler : )

Bu işlemlerin sonucunda, herzaman gidip geldiğim bozuk bir yolu deneyerek test yaptım. Sonuç, abartısız mükemmel.
    Tek bir ses, cızırtı ve oynama kalmadı. Daha sert girdiğim tümseklerde dahi ses tamamen kayboldu. İşlem ortalama 1,5 saat kadar sürdü.

CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
    SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Ynt: Ön göğüslük ve yan konsol Ses giderme '' FOTOĞRAFLI ''

Super elinize saglik
    2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

10 nomero olmus , bende bu aralar , dikiz aynasinin ustunde bulunan isik konsolundan gelen cizirtiya taktim ?? Sizde de oldu mu bu ?? Bi de ne ise yariyor oradaki plastik parcalar anlamadim ??

Yorum

Evet orada nadir de olsa ses var. Bir gün orayada bir operasyon yapacağım. Fakat öncelikli olarak arka bölümde ve emniyet kemer tokası bölümünden gelen cızırtılara bakacağım.

Koltuk kafa dayama altından ses geliyordu. Muhtemelen deri, metal ayaklara sürtüyordu. Bildiğiniz WD40 sıktım içine. Tabi deriye taşanları hemen sildim. O gün bu gün ses yok.

Bagaj kapısı, açılırken gerginleşen yaylar gerilme sesi yapmaktaydı. Orayada WD40 iyi geldi.

Kapı kolları içine ve kapı menteşelerinede Wd40 sıktım. Faydasını gördüm.

Aynalar açılıp kapanırken nadirende olsa plastikler birbirine sürterdi. Oradaya WD40 ile yumuşattım.
        CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Güzel elinize sağlık

Yorum

benimde aracı kullanırken sağ kapı tutamacından gelen ses pisikolojimi bozuyor ,zaman bulsam sökecem ama yerine takamamaktan korkuyorum

Yorum

Yerine bende takamamaktan veya tecrübesizliğin verdiği korku ile geçen ay bu sökme/takma işleminde fazla ileri gidemeyip forumdan yardım istemiştim. Bu işlerle sanırım 1. elden ilgilenen olmadığı için yardım alamadım. Soluğu nazımın geçtiği bir ustamda alarak işe koyulduk. Sizde bence bilirkişi ile sökmenizde fayda var.

Yorum

Kapıların için de ses yalıtım malzemesi varmı ?

Yorum

Benim aracımın on konsoluda çekince yerinden oynuyor, istanbulda bu sorunu giderebilecek bildiginiz usta varmı?
                  1.6 Turbo 180hp Cosmo

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Dogus
                    Benim aracımın on konsoluda çekince yerinden oynuyor, istanbulda bu sorunu giderebilecek bildiginiz usta varmı?
                    İstanbulda bilemem, fakat işten anlayan birileri fotoğraflara göre işi yapabilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: exelanze
                      benimde aracı kullanırken sağ kapı tutamacından gelen ses pisikolojimi bozuyor ,zaman bulsam sökecem ama yerine takamamaktan korkuyorum
                      Bu ses bazen oradan geliyormuş gibi geliyor. Ancak sebeb şey olabiliyor ön kapının cebinde duran plastik şişe.
                      Ayrıca tam ortada bir kapak var onu da nazikçe açarsanız içinde sarkan kablolar var ise yumuşak yalıtım bandı ile sararsanız boşta kalmayacak şekilde yardımcı olacaktır.

Güzel bir çalışma paylaşım olmuş. Faydalı .
                      Teşekkür ederim .
                      Insignia Editition Elegance - 18" jant Teknik gri

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aton1981
                        Orjinal yazı sahibi: Dogus
                        İstanbulda bilemem, fakat işten anlayan birileri fotoğraflara göre işi yapabilir.
                        Servislerde Opelin sunduğu bir program var . Hangi parçanın nasıl değişeceğini resimli semalardan print edip çalışabiliyorlar. Gerisini siz de yapabilirsiniz. Şema elinizde olunca.

Yorum

@Nurettin

''Ayrıca tam ortada bir kapak var onu da nazikçe açarsanız'' kapının tam ortası mı ? Konsolun tam ortası mı ? anlayamadım. Hemen bakasım geldi : )

Birde, opel bize o programı verebilir mi ki? Sanmam : ) Net üzerinde erişebilir bir kaynak arayacağım. Servis' bölgelerine yakın ve çalışanlar la arası iyi arkadaşlar o yazılımı edinebilir ve belki paylaşabilir de : )

Yorum

Yok tavandaki ışıkların orada demek istedim.

Yorum

Plastik tornavida ile sökmeyi deneyeceğim.

Yorum

İşleniyor...
                              X