Duyuru

Collapse
No announcement yet.

25-30 devir arası motorun sağ tarafından gelen ince ıslık sesi ???

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 25-30 devir arası motorun sağ tarafından gelen ince ıslık sesi ???

Arkadaşlar Merhaba ;
    Yaklaşık bir haftadır motor devri 25-30 arasındayken gazdan ayağımı çektiğimde motorun sağ tarafından ince tiz bir ıslık sesi , tarif gerekirse bahsettiğim devirde veya vites değiştirmek için ayağımı gazdan çektiğimde motor devri düşüşe geçtiğinde " FİYUWW" şeklinde bir ses, geldiğini farkettim.Sesden emin olduktan sonra servise gittim ve usta turbo dan olduğunu ve basıncını tahliye ettiğini ve çok normal olduğunu söyledi.. Tabi ben yine team arkadaşlarıma bir soruyum, benden başka fark eden varmı, ve de endişelenmem gereken bir durum varmı , yokmu diye sizlere danışmak istedim.Yardımlarınızı bekliyorum.SELAMLAR
    2010 1,6 Turbo Cosmo DVD 800 +Navi 18"

Ynt: 25-30 devir arası motorun sağ tarafından gelen ince ıslık sesi ???

Aynen servisin dediği gibi turbonun hava tahliye sesi, özellikle yüksek devirlere tam gaz çıkıldığında ve gazdan ayak birden çekildiğinde bu sesi bariz duyarsınız, tamamen normaldir...

Yorum

Normal Turbo sesi hatta bazıları o sesi daha egzantirik yapmak için blowf mu ne öyle bişey takılıyor

Yorum

Bunun normal olduğunu ilk buluşmada başka bir arkadaşımızın arabasına binerek anlayabilirsiniz.
        Ancak yüksek km.'den sonra yani 150bin gibi araç turbosu artık basınçtan düşüp fazla tahliye edebilir.
        Buda artık rektefiye gerektirdiği anlamına gelir. O sebeple korkmayın normaldir.
        Mesela ben camlarım kapalı müziğim kapalıyken belli belirsiz duyabiliyorum.
        Bu şekilde ise normal. Ama cam açınca bende rahatlıkla duyuyorum.
        Insignia 1.6T Cosmo + Navi Paket - Metro Mavi 2011
        Astra J 1.4 T Enjoy Active - Olimpik Beyaz 2013

Yorum

Turbonun vites değişimleri sırasında tahliye etme işlemine blowf off deniyorsa, ve çıkartığı ses, oldukça ince tiz bir ses ise, arkadaşın bahsettiği ses kalın ve bekci düdüğü gibi sabit ve 1 - 2 sn lik bir ses ise, o ses normal değil.
          Tüm bu tanımlamalarıma uyuyorsa, turbo wastegate valfinde kaçak var. Kimi usta normal desede, ilk insigniamda bu ses yokken, sonrası 2 insigniam da mevcuttu. Çekiş veya yakıtta herhangibir anormallik söz konusu değilken, bu sesin birinde olup birinde olmaması ve turbo bölümünden gelmesi korkutmuyor değil!
          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

İşleniyor...
          X