Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Araçta titreşim

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Araçta titreşim

Merhaba herkese,

Öncelikle şöyle bir özet geçeyim. Aracım şu an 6700km'de, %70-80 uzun yolda kullanıyorum, Ocak 2013 fabrika çıkışlı. Temmuz ayında İstanbul'a giderken yolda sol arka lastiğim yarıldı. Birazdan bahsedeceğim titreşim mevzusuda bundan sonra belirginleşmeye başladı. Aracımın üzerindeki lastikler Continental'di. Lastik yarıldıktan sonra, gece de biraz mecburiyetten, arka iki lastiği Lassa Impetus Sport 2 ile değiştirdim. Daha sonra istanbul Odak'ta Çağrı bey sağolsun bana yardımcı oldu ve balans ayarı yapıldı. Odak'ta bana söylenen, ön iki (Conti'lerin) balans tutmadığıydı. Bunun üzerine ön iki lastik ile arkadaki iki lastik yer değiştirdi. Daha sonra ben Conti'lerden iyice şüphelendiğim için arka iki lastiği de Lassa ile değiştirdim. Bu değişimden önce Opan'da 1 defa, dışarda da 1 defa balans yaptırdım. En son balansı da Contiler'i değiştirdiğim de yaptırdım. Lastik basınçlarım aracı genelde uzun yolda kullandığımdan dolayı 34psi yapıyorum. Aracımda 18'' jant olduğunu da belirtmek isterim.

Şimdi kısa bir ön bilgilendirmeden sonra, aracım 110-130 arasında hissedilir bir şekilde titriyor. Yanlız bu titreme direksiyon titremesi gibi değil, ayrıca zangır zangır bir titreme de değil, ancak aracın kendisi titriyor, titremeyi aynı şekilde hem direksiyondan hem koltuktan hissediyorum. Sadece ben mi hissediyorum, kuruntu mu yapıyorum derken, en son yolculuğumda eşim de yanımdaydı o da bunu hissettiğini söyledi. Forumda okuduğum kadarıyla ön burç başlarının garantiden değiştiği ve sorunun giderildiği söyleniyor ancak bu 2012 model öncesi araçlar için deniliyor. Araç MY13, yani bununla ilgisi olmayabilir. 150 civarına çıktığımda titreşimler hissedilmez bir hale geliyor. Bu benim için iyi bir şey değil açıkçası, eğer acelem yoksa 120'ye sabitleyip gitmeyi seviyorum, bana zorla 150'ye sabitlettiriyor son yolculuklarımda ve diken üstünde gitmeme sebep oluyor. Amartisörlerin sert olduğunu ve yollarımızın da rezalet olduğu bir gerçek, ancak aracın bu şekilde titremesine anlam veremiyorum. Artık son çare olarak 18'' jantlardan kurtulma düşüncesindeyim, çünkü uzun yolda rahatlık benim için en önemli ayrıntı. Burda sizlere soracağım, konu ile ilgili bir düşüncesi veya tavsiyesi olan var mıdır?

Ynt: Araçta titreşim

İşini iyi yapan bir balansçıda balans yaptırın,özellikle tavsiye edebileceğim hunter marka lazerli cihazla yaptırmanız.Ayrıca lastikler tek tek makine balansından çıktıktan sonra,mutlaka üzerinde de balans yapmalarını söyleyin.Yaptıracağınız yere önce sorun ama,üzerinde balans yapan makinaları var mı diye..
    Ben şu an kullandığım BMW aracımda aynı sıkıntıyı yaşadım geçen hafta.Yola çıkacağım için evime en yakın tavsiye edilen bir yerde balans yaptırdım,üzerinde balans yapan makinaları olmadığı için sorunum düzelmedi.Üstelik bir de sıfır aldığım conti csc 5 lastiklerden birinde sekme olduğunu söyledi şeref...z.. Tatil dönüşü sürekli balans yaptırdığım yerde işimi çözdüm,üstelik lastikte de sorun olmadığını öğrendim
    Uzun lafın kısası balans yapılan yer ve usta çok önemli
    Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

Jantlarınızı da kontrol ettirin.belki her hangi birinde hafif bir yamulma veya çarpılma söz konusu olabilir.eğer jantlar ve lastikler sorunsuz ise kesin rotlardan dır rotların ayarını yaptırtın.
      2015 Ford Mondeo Tit. 1.6 Tdci Tekno Pkt.Sunroof,Dynamic Led,Platin Beyaz 
      2013 clio 4 Tce 0.9 icon alev kırmızı

Yorum

Titreme ön takımlarda burç başlarından da olabilir yada balans problemide olabilir bülent beyin dediği gibi finish balans(Araç üzerinde iken yapılan balans) daha doğru sonuç verecektir
        Serviste ön takımları kontrol ettirin

Geçmiş olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Öneriler için teşekkür ederim. Jantları ve lastikleri kontrol ettirdim daha önce, herhangi bir sorun yok. Bir de üstünde balansı deneyeyim. Umarım işe yarar. Peki Ankara'da bu işi yapan düzgün bir yer bilen var mıdır?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: signum
            Öneriler için teşekkür ederim. Jantları ve lastikleri kontrol ettirdim daha önce, herhangi bir sorun yok. Bir de üstünde balansı deneyeyim. Umarım işe yarar. Peki Ankara'da bu işi yapan düzgün bir yer bilen var mıdır?
            Opel Opis Firmasına gidin sorununuzu Ufuk beye anlatın o size yardımcı olacaktır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Seyyah
              İşini iyi yapan bir balansçıda balans yaptırın,özellikle tavsiye edebileceğim hunter marka lazerli cihazla yaptırmanız.Ayrıca lastikler tek tek makine balansından çıktıktan sonra,mutlaka üzerinde de balans yapmalarını söyleyin.Yaptıracağınız yere önce sorun ama,üzerinde balans yapan makinaları var mı diye..
              Ben şu an kullandığım BMW aracımda aynı sıkıntıyı yaşadım geçen hafta.Yola çıkacağım için evime en yakın tavsiye edilen bir yerde balans yaptırdım,üzerinde balans yapan makinaları olmadığı için sorunum düzelmedi.Üstelik bir de sıfır aldığım conti csc 5 lastiklerden birinde sekme olduğunu söyledi şeref...z.. Tatil dönüşü sürekli balans yaptırdığım yerde işimi çözdüm,üstelik lastikte de sorun olmadığını öğrendim
              Uzun lafın kısası balans yapılan yer ve usta çok önemli
              balansta bülent abi ne diyorsa doğru odur
              F30 Sport+

Yorum

Ben titreme sorununu yaşadım. 150-160 arası . ODAK ta balans yapıldı. Geçti. Banada 2012 ve sonrasında burç sorunu olmadığı söylendi. Bilginize...

Bu arada lastikler michelin ve 17' jant
                MEN AMENE BİL KADER EMİN-E MİNEL KEDER.

Yâ Rab! Garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvanem, alîlem, âcizem, ihtiyarem, 
Bî-ihtiyarem, el'aman gûyem, afv cûyem, meded hâhem zidergâhet İlahî!

Yorum

Son durum olarak kışlıkları alıp taktırdığımda alttan gelen, koltuktan hissettiğim titreşim gitti. Ben de Lassa'ları direkt garanti için fabrikaya gönderttim. Bir şey çıkacağını sanmıyorum gerçi, büyük ihtimal hem çok sert bir yapısı olması hem de sport lastik olması hem de aracın sert olmasının acı bir sonucu diye düşünüyorum. Konfor konusuna gelecek olursak, tabiri caizse halen bıngıl bıngıl gitmekteyim. Uzun yol konforu arayanlar belki Flexride veya 17'' jant ile daha rahat ederler diye ekleyerek bitiriyorum.

Yorum

Bir başka güncelleme daha yapayım. Bu lastik patlama mevzusu olmadan önce gittiğim uzun yolu tekrar gittim; sonuç yine bıngıl bıngıl gidip geldim. Tamam yanaklar 45 olabilir, arabanın süspansiyonu da sert olabilir, lastikler kışlıkta olabilir ama yeni dökülmüş kaymak asfaltta araç amartisörler neden içeriye sanki yol bozukmuş gibi bir his verir? Daha önce aynı yolda, o kaymak asfaltta hiç bir sorun yoktu. Benim hüsnü kuruntumdan olabileceğini düşünsem de, sanki sol arka amartisörde ya da orda bir problem var, çünkü aracı dinlediğim de tepkim oraya gidiyor. Ankara'da Opan'a da Opis'e de gösterdim, biri açıp bakmaya bile gerek görmedi, diğeri de lastiktendir diyip yine aynı yere bakmadı bile. Zamanım olursa İstanbul'a götürüp şansımı Odak'ta deneyeceğim; olmazsa da biraz erken de olsa özel servis yolu göründü. Servisler ne işlem yaptıklarını video kaydına alıp müşteriye gösterseler keşke.

Yorum

Sonuç

İlerde belki benim gibi düşünen biri için yazayım. Eğer konfor ayarlı süspansiyona sahip bir araçtan geçtiyseniz, 18'' + sert lastik yukardaki algılara neden olabiliyor; ancak lastiğin yumuşak olması yolu hissetmenize yine engel değil. 17'' + yumuşak lastiğe geçtiğimden beri yukardaki şikayetlerim azaldı. Özellikle artık aracın titrediğini düşünmüyorum ve bunun alışmakla alakası yok çünkü 18 'likleri değiştirdiğim gün bile bana araç titriyormuş gibi geliyordu. Yeni Insignia nasıldır bilemem ancak konfor odaklı ve sert süspansiyona alışık olmayan birinin bir anda dar yanaklı, büyük jantlara geçmesini tavsiye etmiyorum.

Ek: 18'' lastik seçimi yaparken Lassa veya Bridgestone almamanızı da tavsiye ediyorum. en az 6 farklı yerde balans yaptırdım. 3 'ü Lassa'ların balans tutmadığını (genel bir tanım değil, balans yapılan lastikten bahsedildi), yüksek hızlarda titreme yapabileceğini söyledi (şikayetimden bahsetmemiştim). Bunlardan ikisi sanayide rastgele yerler iken, biri de Opis'tir. Aynı şikayeti bir BMW sahibinde de okumuştum, sanıyorum ki DonanımHaber'deydi. Sonuç olarak Lassa'ları garantiden fabrikaya gönderdim; aynen geri döndüler. Belki yapı itibariyle janta uygun değillerdi ya da başka bir durum vardır. Ancak kışlık Kumho'lara geçtikten sonra titreme şikayetimde en aza inmişti.

Yorum

Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Okudum ve faydalandım.
                        CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                        SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Geçmişte yaşadığım bir tecrübeden bahsedeyim

Aracımı servise göndermiştim bir sebepten dolayı hatırlamıyorum neyse aracın lastiğinin indiğini görmüşler ve hızlı birşekilde eski ve preatik olan fitil yöntemi ile müdahale yapmışlar araçta enterasan bir uğultu ve hafif bir titreme oluştu servis elemanları ile teste çıkıyoruz onlarda uğultu ve sesi duyuyorlar bileylerden diyorlar aracı lifte kaldırıp kontrol ediyorlar birşey yok hatta bir gün başka bir aracın dört lastiğini alıp taktık ses soluk kesildi titreme yok neyse biz lazstiklere yöneldik ve bir baktık ki fitilin bir kısmı dışarda kalmış ve kanal içinde gizlenmiş araç hareket halinde iken o dışarda kalan küçük parçanın bu kadar uğultuya sebebiyet vereceğini yaşayarak öğrenmiştik.

Kıssadan hisse diyerek bazen hiç düşünmediğimiz bir sebepten dolayı bu tür problemler yaşaya biliyoruz ve problemi çözmek için maalesef çok uğraşıyoruz

Yorum

benim araçtada mevcut titreme yarın bakıma götürecem inşallah bakalım ne olacak

Yorum

İşleniyor...
                            X