Duyuru

Collapse
No announcement yet.

BLACK SHARK YİNE YAPTI YAPACAĞINI :) 1.6 T daha neler yapabilir???

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• BLACK SHARK YİNE YAPTI YAPACAĞINI :) 1.6 T daha neler yapabilir???

Dün ikindin itibariyle Antep'ten Adana'ya doğru yola çıktık. Yakıt ortalama ve hız verilerini teyzemlerin evinin önünden çıkmadan evvel sıfırladık.Yürür ağırlığımız, toplam 490 kg lık yolcu yükü+ yarım depodan fazla yakıt+ aşağıda da görüldüğü üzere 100 kg ı bulacağını düşündüğüm bir bagaj yükünden ibaret:

Otobana çıkana kadar 2km şehir i 8km çevre yolu toplam 10 km kadar yol katettik,otobana çıktıktan bir 10 km sonra da eniştemi yol üzerinde sanayi sitesine sapıp iş yerine bıraktık. Aracın yükü 390 kg'a düştü. Sanayi sitesinden otobana çıkar çıkmaz aracıaltıncı viteste 110 km hız alt limit olmak üzere sabitledik ve yola koyduk..otoban gişelerinde bekleyişlerimiz, yokuş yukarı tünel girişlerinde birbirini sollayan tırlara iki üç kere denk gelmemiz dışında hiç önümüz kesilmedi, önümüz kesilmeyince bizde gaza extradan yüklenmedik ve bu şekilde seyre seyire Adana girişine kadar 110 km hızla devam ettik. Adana girişinde 1-2 km boyunca polis çevirmesinden dolayı ikinci viteste seyretmek zorunda kaldık. Akabinde Adana kuzey girişinden şehrin içine geldik ve ziyaret edeceğimiz akrabalarımızın evine kadar (kaç km olduğunu bilmiyorum ancak 5km olacağını tahmin ediyorum) ortalama 50 km hızla akan şehir içi trafiğinde 4. ve mümkün olduğu vakit 5. viteste seyrettik...Ve sonuçlarr....

Bu arada hemen belirteyim, Adana girişinde karşılaştığımız yukarıda da bahsettiğim polis çevirmesine girmeden önce ortalama yakıt tüketimim 5.5 lt /100 km gösteriyordu.

Adana'da kaldığımız 4 saat içinde araçla carrefour a gidildi, turgut özal bulvarında ufak bir gezinti ve sakin bir test sürüşü yapıldı. Saat 22:00 gibi tekrar eve dönüş yoluna koyulduk, bu sefer daha kısa bir yoldan otobana çıktık ve Erdemli ilçesine kadar otobandan çıkmadık.. Adana-Erdemli arası bir süre cruise kontrol kullanmadık, akabinde ise 110 km hızla 5. viteste sabitledik ve anlık yakıt tüketimi oynamalarının nasıl değişeceğine baktık. yolun yarısına yakınını bu şekilde geçirdikten sonra 110 km 6. vitese tekrar sabitledik ve bu şekilde erdemliye ulaştık.. Erdemlide yakıtımızı fulledik. Silifkeye kadar (50-60 km) 80-100 km hızlarla 5 ve 6 viteslerde seyrettik.

Silifkeden sonra ise keskin virajlı yokuşlu inişli dar yollar başladı, bu yollarda araba hiç bir şekilde az yaksın diye zorlanmadı, yolun hakkı kaçıncı vitesse o vitese kadar düşüldü.. Öünümüz iki kez tır çıktı ikisini de en azından toplamda 10 km boyunca 2-3 . viteslerde takip etmek durumunda kaldık..Her inişin sonu da mutlaka bir viraj olduğundan, arabayı rahatça salıp cut-off un nimetlerinden yararlanmamız da daha az sıklıkla mümkün olabildi..Arada bulduğumuz uzunca düzlüklerde de sabitleyiciyi çalıştırdık, altıncı vitese çıkabilmemiz bunun dışında pek mümkün olmadı zaten. Bu şekilde anamura vardık..arabayı stop ettirmeden evvel 10 dakikanın biraz üzerinde bir süre rolantide çalıştırdık ve Antep anamur arası ortalama tüketime şöyle gerçekleşti:

Bu on dakikalık çalıştırma sürecinden önce ortalama tüketim 6.7 lt olarak görünüyordu.

Sonuç: Arabayı en kısa zamanda servise götürecem yeniden.. benim yol bilgisayarı sanırım bozuk

2011 1.6 T Cosmo, siyah, sunroof+flyaudio + arka koltuk monitörler

Ynt: BLACK SHARK YİNE YAPTI YAPACAĞINI 1.6 T daha neler yapabilir???

Tebrikler 1.6 turbo en az yakma rekorunu kazandiniz

1.4 turbo en az yaktirma rekoru sahibi
    2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

Abi saka bi yana super ortalama tutturmussun 1.6 turbo cok yakiyor diyenlerede cevap olmus aslinda duzgun kullanildiginda ne kadar az yakildigini gostermissin ki aractaki okadar yuke ragmen
      2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ygtylmz
        Tebrikler 1.6 turbo en az yakma rekorunu kazandiniz

1.4 turbo en az yaktirma rekoru sahibi

Gönül isterki yokuş yukarı bile cut-off gidelim Ama mantık diyorki 6. vites 2500 devir 110 kmh cc

Yok kardeş o konuda alnım açık yüreğim pak.. tamamen pratik hayattakilere yakın sürüş koşullarında yapılmış bir deneme oldu, zaten seyir ile ilgili aklımda kalan tüm detayları da verdim ki daha iyi fikir vermesi açısından.. yani tutup 6. vites 70 km hızla maksat az yakmış gözüksün mantığı ile yapılmış birşey değil. hem seyir süresi hem yakıt tüketimi herşey optimum oldu. antepten anamura kesintisiz gittiğimiz düşünülürse toplam 5-5buçuk saat arası bir süreye denk geliyor daha ne olsun?

Yorum

Tebrikler

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

gerçekten tebrikler ben bile imrendim
            Bir zamanlar 34 KTN 03 (Biz kırmızı başlıklı kızın hikayesinde bile kurttan yanayız)

Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

F10 Msport

Yorum

Acaba rakım farkından mı bu kadar düştü diye düşünmüyor da değilim; ama Anamur'dan Antep'e giderken hiç cc kullanmamıştık..Yürür ağırlığımız hemen hemen aynıydı, 45 kg lık çocuk yerine bagajda biraz daha fazla yük vardı ve depo tam dolu idi. gerek virajlarda gerek düz yollarda performanslı sayılabilecek şekilde kullanmıştık.. İskenderun'a emlak işi için uğrayıp 1 saat kadar kadar gezinti yapmıştık..otobanda ve düz yollarda ise araç 130 km nin altına hiç inmemişti,ağırlıklı olarak 200-150 arasında gidip gelmişti hızımız...yakıt tüketimimiz ise 8.7 lt/100 km olmuştu.

Yorum

İstanbul-samsun-istanbul yapip 7.1 yaktim. Benim bagaj sizinkinden biraz daha buyuk ve kol girecek yer yoktu.
                Yaptigim tek sey radara yakalanmamak icin hiz sinirlarina uymakti ve arabada 5 kisi vardi.
                Benim aracin ruhsatta yazan agirligi da 1670kg bu arada
                Kesinlikle ekonomik bir arac oldugunu dusunuyorum.
                Bu agirlikta benzinli ve 180 hp bir arac ancak bu kadar az yakabilir.
                2014 BMW 320d

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagman
                  İstanbul-samsun-istanbul yapip 7.1 yaktim. Benim bagaj sizinkinden biraz daha buyuk ve kol girecek yer yoktu.
                  Yaptigim tek sey radara yakalanmamak icin hiz sinirlarina uymakti ve arabada 5 kisi vardi.
                  Benim aracin ruhsatta yazan agirligi da 1670kg bu arada
                  Kesinlikle ekonomik bir arac oldugunu dusunuyorum.
                  Bu agirlikta benzinli ve 180 hp bir arac ancak bu kadar az yakabilir.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

tebrikler.
                    MEN AMENE BİL KADER EMİN-E MİNEL KEDER.

Yâ Rab! Garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvanem, alîlem, âcizem, ihtiyarem, 
Bî-ihtiyarem, el'aman gûyem, afv cûyem, meded hâhem zidergâhet İlahî!

Yorum

Kesintisiz yapılan uzun yol aracı gerçekten toparlıyormuş onu gördüm.. aracın vites geçişleri biraz daha rahatladı..ayrıca hergün kullandığım şehir içi güzergahında ve temposunda yakıt tüketimimde gözle görülür iyileşme var....ibre eskisi gibi oynamıyo, bir çentik benzin 5 gün yetti garip...

Yorum

Antepin rakımı 850 m deniz den Adana yı da sıfır kabul edersek rakımın tüketime etkisi var denebilir.

İLK AŞKIM 2009 Opel Insignia EDITION ELEGANCE 1.6
                        17'' Michelin Primacy HP Safir Siyah(Satıldı) / SEAT LEON 1.4 125 HP TSİ STYLE+COPA  KIRMIZI
                        35GB5825  A Rh+

Yorum

Abi naptın sen masallah ya benim ortalamam 9 un altina inmedi senin yol bilgisayari bozulmus)))

11' 1.6 T COSMO 19' JANT + Opc Sinyal Çerçevesi..

Yorum

Bende 22.000 km'de 1,6 T sahiyim. İlk 10.000 km'de ortalama 7,6 ikinci 10.000 km'de 7,3 yaktı. Genelde 90-110 arası araç kullanıyorum. Bu yolculukların %20'si şehir içinde, geri kalan E5 üzerinde Gebze- Kartal arası ve uzun yol. Geçen yaz tatil için İstanbul'dan çıktım Çanakkale, Behramkale, Bandırma, Bursa, Yalova, İstanbul şeklinde yolculuk yaptım ortalam 6,4 yaktı.
                            Insignia 2011 Cosmo

Yorum

Orjinal yazı sahibi: taner
                              Antepin rakımı 850 m deniz den Adana yı da sıfır kabul edersek rakımın tüketime etkisi var denebilir.
                              Bu bir ihtimaldir, ancak aynı yolu ters yönde katettiğimiz antep yolculuğumuzda yaklaşık aynı yükle 150-200 km hızlarla cc kullanmadan seyahat ettik, iskenderuna uğradık şehir içinde dolaştık birde yolculuk kapsamınd.. ama yakıt 8.7 yi göstermişti ortalama Antep'e varınca...yine burada 15 km uzaklıktaki bozyazı ilçesine virajlı yokuş-inişli yolda hız sabitleyici ile yaptığım denemelrde de yakın sonuçlar alıyorum... Acaba aracım güç mü kesiyor diye düşünüyorum.. ama antepte bakımı yapılmıştı servis öyle bir şey de söylemedi... Bugün anamura 7 km uzaklıkta bir köye teyzemleri ziyarete gittiğimde de aynısı oldu, köye varana kadar yol düz iki tane ışık var durulan okadar.. köye vardıktan sonrada 2,5 km kadar yokuş toprak çukurlu yol çıkılıyor teyzemlerin evine ...gidişim ve dönüşüm sonrası benzin ibresi yerinden bir milim kadar oynadı oynamadı oynamadı...bu durumdan ben de kıllanmaya başladım artık garip bir durum...

Yorum

İşleniyor...
                              X