Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yokuşda kalkarken sorun yaşıyorum

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Yokuşda kalkarken sorun yaşıyorum

Merhaba arkadaşlar,
    Aranıza yeni katıldık 2 hafta önce insignia elegance edition 1.4T aldık.Arabadan oldukça memnunuz.Fakat yokuş da arabayı kaldıramıyorum.Yokuş destek sistemi arabayı öne fırlatıyor ve araba stop ediyor hemen kendiliğinden çalışıyor.Hiç bir şekilde gidemiyorum. Vw bora arabamız var onda böyle sorunlar yaşamıyoruz fakat bu araba çok farklı.Bir diğer çözemediğimiz sorunda kumandadan arabayı kitlediğimizde veya açtığımızda aynalar otomatik olarak kapanıp açılmıyor. İçeriden yuvarlak düğmeden yapmak zorunda kalıyoruz.Yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ediyorum.

Ynt: Yokuşda kalkarken sorun yaşıyorum

welcome

Hillholder sistemi eğimli yerlerde devreye girer basit olarak çalışma prensibi ni şöyle anlatabiliriz araç viteste iken önce ayağınızı frenden çekiyorsunuz araç size orada 2-3 sn bekleme sağlıyor bu zaman zarfında hafif gaza basıp ayağınızı debriyajdan hafif çekiyorsunuz

Aynaları kapatmak için kumandada kapama düğmesine uzun süreli basın kapanacaktır.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Merhabalar, aracınız hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

İlk sorunuzla ilgili; yokuş kalkış desteği aracı öne fırlatmaz, sadece belli bir süre frenleme yaparak aracın geri kaymasını önler. Bora normal bir araç olduğu için yokuş kalkış desteğine alışana kadar bir süre stop ettirmeniz normal bir durum, alışık olmayanlar ilk zamanlarda bu sorunu yaşıyor
      Sistemin çalışma şekline tam adapte olduktan sonra bu sorunu yaşamazsınız. Forumda yokuş kalkış desteğinin kullanımıyla ilgili konular var.
      Stop edip geri çalışması da 1.4T'nin start-stop sisteminden geliyor. Debriyaja basınca araç otomatikman çalışır.

2. soru; Edition Elegance aracınızda olup olmadığını hatırlamıyorum ancak kumandadan kapıları kitledikten sonra uzun basılı tutarsanız aynaları katlar, kilidi açarken de yine uzun basarsanız geri açar ancak aynalardan çok kısa bir süre sonra camları da açmaya başlar, bu süreyi birkaç sefer deneyerek iyi ayarlamalısınız.

Yorum

Aynalar kumandadan kapanmasi sadece cosmolarda olan bi ozellik
        Yokusta kaldiramama olayina gelince yokus kalkis destegine biraz alismaniz lazim zamanla kaldirirsiniz
        2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

yokuş kalkış destek sistemi aracı frende 2 sn kadar tutar bu arada aracı kaydırmadan kalkışa imkan verir. el frenini çekerek kaldırma gibi düşünün. biraz kullanın alışırsınız. anahtardan aynaları kapatma cosmo donanımlarında var. elegance de yok. ayrıca aracınız hayırlı olsun.
          34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Herhalde ya bir yanlış algılama ya da sorunu doğru ifade etmeme gibi bir durum söz konusu.

Araç nasıl öne fırlıyor bilemiyorum tabii, ama bunun yokuşta kalkış desteği ile bir ilgisi olamaz.

Söz konusu sistem ayağınızı fren pedalından çektiğinizde devreye girerek 2 saniye boyunca fren basıncını uygulamaya devam eder.
            Bu sürenin sonunda da basıncı keser ve araç geri kaymaya başlar.

"Alışırsınız" şeklinde verilen yanıtlar bence arkadaşımızı yanlış yönlendirebilir, çünkü yaşanan sorunun sistem ile ilgili olduğunu sanmıyorum.
            Bence sorun aracın debriyajının kavrama noktasına alışık olmamakla ilgili olabilir.
            Yani araçta yokuşta kalkış destek sistemi olmasaydı da arkadaşımız muhtemelen aynı sorunu yaşıyor olacaktı.

Yorum

Sanırım arkadaş eski usül alışkanlığıyla yokuşta kalkmak için hızlı hareket ediyor ve hill holder bırakmadan arabayı hareket ettirmeye başlıyor. Tabi hill holder arabayı bırakınca bir anda ileri fırlıyor olabilir.
              (Satıldı..) 2012 - 1.4 Turbo - Edition Elegance - Siyah/Bej - 18" - Cyclone Navi

Yorum

Hill holder sisteminin alışkanlıkları değiştirmeye sebep olacak bir özelliği yok bana sorarsanız.
                Şahsen araçta hill holder var diye ayak hareketlerimi ağırdan almıyorum, eskiden ne kadar seri isem yine öyleyim, yani sisteme pek iş düşmüyor

Ayrıca aracı tutup sonra birden fırlamasına sebep olacak bir sistem de değil söz konusu olan.
                Gaza dokunduğunuzda milisaniyelerle ifade edilecek bir sürede fren basıncını kesiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX

Aynaları kapatmak için kumandada kapama düğmesine uzun süreli basın kapanacaktır.
                  Fatih hocam editionlarda kumanda düğmesine sabaha kadar basılı tutsan aynalar yine de kapanmaz. ihihi haha

Yorum

Hahahahaah
                    2012 İnsignia 1.4 Turbo

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tozse
                      Orjinal yazı sahibi: FacomX

Fatih hocam editionlarda kumanda düğmesine sabaha kadar basılı tutsan aynalar yine de kapanmaz. ihihi haha

sabah kapanırsa sıkıntı yok

ben hep dedım bu arabaya 2.0 dan asagı motor az dıye
                      2011 insignia 2,0 CDTI cosmo OPC

Yorum

Sayın üyeler cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Kalkış destek sistemine alışmaya başladım pek sorun yaşamıyorum denemeler yaptım buradan yazılanları okuyarak.Diğer konuya gelirsek deneyerek kumandanın açma veya kapama tuşuna basıldığında camlar tamamen açılıyor veya kapanıyor.Mecburen aynaları düğmesinden inerken ve arabaya binerken açmak-kapamak gerekiyor.

Yorum

İşleniyor...
                        X