Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Multimedya Yapımı (Kendi Üretimim)-Hobi Amaçlı

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Multimedya Yapımı (Kendi Üretimim)-Hobi Amaçlı

Merhabalar,

malum bende 2 çocuk var ellerinizden öper, uzun seyahatlar ya da trafikte tam bir internet canavarı oluyor biri, diğeri henüz küçük ama büyüyüor, telefonlarımız gasp ediliyor sıkılıyorlar malum, ve boyun eğik şekilde uzun süre vide izliyor, küçücük ekran gözlerine zarar verebiliyor, bunun önüne geçmek için tamamen hobi amaçlı kendimce birşeyler yapmak istiyorum,
    elimde 11.6inc notebook 1366*768 HD çözünürlüklü bir ekran vardı (bozuk notebooktan çıkma) bunu değerlendirmek adına hemde arka koltuk kafalık arkasına multimedya ekran yapmak için değerlendirmek istedim.

Hangi aşamadayım?
    - 1 ekran ölçülerini cetvelle belirleyip paintte çizip bir pleksiciye gönderdim. Siyah pleksiden 75 tl ye kesim yaptırdım.

Cuk diye oldu.

Çinden getirttiğim LCD Driver Board (Yaklaşık 65-75TL civarı) alt tarafa yerleştirmek için zemine kağıt bant çekip kalemle delikleri çizdrim, dramelle kestim. alt girişleri yerleştirdim. Kesim gece yarısı olduğu için kimseyi rahatsız etmiyim diye gelişi güzel oldu, olsun karbon kağıtla kaplama yaparım.

Arka kapağı ile gayet güzel görüntü oluştu. elde tutulur hali şöyle;

Usbden dilediğim videoyu atıp direk oynatabiliyorum.

Hdmi Çıkışı sayesinde dilediğimiz cihazı bağlayabilirz. Ben raspberry pi Zero kartını yerleştirmeyi düşünüyorum.

Tabii ki açılış anında OPEL Logosu da ekledim

Özetle;

Bunu tamamen hobi amaçlı yaptım ve ekonomik şekilde koskocaman bir ekrana sahip oluyorsunuz.
    Tüm giriş çıkışları destekliyor
    Ayrıca kartın karasal yayın anten desteğide var içerisibde kendi tuneri var.
    Şık bir kulaklık ile (kablosuzda olabilir)çocuklar arkalarına yaslanarak videolarını izleyerek seyahat edebilirler. Raspbery pi kartı sayesinde konsol oyun dahi oynayabilirler.
    Telefon ekranımızıda aktarabiliriz.

Projede yapılması gereken kalan adımlar:
    - Geniş bir tablet tutacağı ile sabitlenmesi. Lakin Çıkarılabilir olması.Kasayla birlikte 13 ince yaklaşmıştır.
    - Araçtaki 12 v bir regulator sayesinde sabitlemek, yani iniş çıkışlara engel olmak. (araç Çalıştırma anında yükselebilir)(Devreyi hazırladım montajı kaldı)
    -Ayrıca kasa içerisine 12v sabit gelip bu kezde stepdown bir devreyle 5v 3amper alıp herhangi bir oyun konsolu ya da raspberry pi gibi hazırda bulundurmak.
    -Tüm bunlar güzel ama tek fikir sahibi olamadığım durum, yaklaşık 1.5 metre kablolama olacak ve bunu körük üstündeki çakmaklık içinden hattından alacağım, ama ortada kablo görünsün istemiyorum, koltuklar deri olduğu için kıymakta istemiyorum içerisinden delmeden geçirmek için. Velhasıl en çok kafama takılan yer şuan montaj. Onunla ilgilide belki tavsiyeleriniz olur bende dikkate alırım.

Korkunç paralar isteniyor küçücük ekranlar için malum. Bu üstelik daha geniş büyük bir ekrana sahp. İş bitince bunun maliyetinide eklerim buraya.

Hayırlı günler.
    1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
    Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

bağlantılar ve elektronikle ilgili daha detaylı anlatım ve resimler paylaşırım ama önce içime sinmesi gerek iyice. Şimdilik biraz rahatsızım ve oldu bittiye getirdiğim için çok resimleyemedim.
    1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
    Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Tebrikler çok güzel olmuş bir çalışma olmuş, dediğiniz gibi küçük ekranlara yüksek fiyatlar istenebiliyor. clapclap
      2011 MODEL ,1.6T 180hp, DVD800

Yorum

Çok faydalı bir çalışma, paylaşımınız için teşekkürler

Yorum

Gelişmeleri merakla bekliyorum

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Bravo gerçekten.
            34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Güncelleme 28.11.2019

12v sabitleyiciyi kasa içerisine yerleştirdim. önlem açısından yarım volt düşük tuttum. 11.5-11.8 max aralık.

herhangi bir sorun olur ise müdahale ve değişiklik için kasayı vidalı ve açılabilir hale getirdim. Köşelere plastik vida yuvaları yerleştirdim. Kasa kapağına vida delikleri açtım.

Montaj için kargodan gelecek olan 13inclik tablet tutucuyu bekliyorum. bir ihtimal bugün gelir.
              Kablolamayı sağ koltuğun sırtındaki sol ek yerinin kenarından geçireceğim. aşağısı çakmaklık bölümünden 12 v almak hala düşündürüyor beni, arka havalandırma kanalının kenarlarını kapaklarını açıp içeriye ulaşacağım. çakmaklık orası açılmadan çıkmıyor gibi görünüyor.

Malzeme maliyetleri:
              Pleksi Kasa: 75tl (daha ucuza yaptırılırdı ben uğraşmadım)
              Universal board: 65tl
              12v regulator: 10tl
              ekran (bende zaten vardı) ama olmayan için piyasa maliyeti : 230TL

Yorum

Super. Elinize saglik.
                2011 Sport Tourer 2.0 CDTI Cosmo

Yorum

Emeğe saygı tebrikler.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Güncelleme 01.12.2019

Tablet tutucu geldikten sonra gördüm ki 12.9 inc açılsada tam kavrayamıyordu ve zaten üşendiğimden yapmak istemediğim şeyi yaptım ve tablet tutucunun 4 bölgesine delikler açtım, direk arka kasaya montajladım. kauçuk conta yüzeyi hem ses yapmasını engelledi hemde çok sağlam oldu. kasayı +2 vide ile güçlendirdim. böylece table tutucunun önden herhangi bir çirkin görüntüsü olmamış oldu. söküp takmasıda kolay.

Sonuç:
                    Sorunsuzca araca montaj işlemi bitmiştir. Arka yolcular için geniş ekran bir multimedya işlemi başarıyla sonuçlanmıştır.

Yorum

Tebrik ederim, güle güle kullansın çocuklar

Yorum

Bir insigniam olursa ben de yapacağım. Bana bir insignia arkadaşlaaar

Yorum

Orjinal yazı sahibi: LethalSteel View Post
                          inşallah Allah nasip eder gönlünüzdeki aracı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: LethalSteel View Post
                            Dr.Cem Bey'in arabası vardı , Selçuk kardeşimin arabanın eşi , satılmamış olsaydı size alırdık onu.
                            Sabredin yine çıkar , bulunur , belki zaman alır, ama bulunur.

Yorum

İnşallah

Yorum

İşleniyor...
                              X