Duyuru

Collapse
No announcement yet.

CD 400 ve SAP Modu

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• CD 400 ve SAP Modu

Arkadaşlar aslında asıl sorun CD 400 değil ama onunla ilişkili.

Öncelikle sizlerden isteğim (Özellikle CD 400 ve Blutooth olanlardan) aracınızdaki Bluetooth menüsünün altında hangi yazılar var. Tek isteğim bu menünün altında Cihazı (Sim kart erişimi) Ekle (SAP) yazısı olanlar bir resim veya video koyabilirlerse derdime çare olacaklar. Benim gibi bu yazıyı göremeyenlerde şimdi yazacağım yazının devamını okuyarak kendilerininde bu sorunlarının olduğunu anlayacaklar.

Aracımda orjinal bluetooth ve CD 400 var. Hiç inceleyen oldumu bilmiyorum ama aracın kitapcığını incelediğimde Bluetooth menüsünün altında olması gerekipte olmayan bir menü tespit ettim.
    Kitapçığı incelediğinizde Bluetooth menüsünün altında bulunması gereken menüler sırasıyla şöyle olmalı.

Etkinleştirme
    Cihaz Listesi
    Cihaz Ekle (Eller Serbest)
    Cihazı (Sim kart erişimi) Ekle (SAP)
    Bluetooth Kodunu Değiştirme

Fakat ben aracımı incelediğimde gördüm ki Cihazı (Sim kart erişimi) Ekle (SAP) menüsü yok.
    Kafama takıldı, İzmir Gaziemir'de bulunan Yetkili servise (Mercanlar) gittim, durumu anlattım. Beni uzun bir süre beklettikten sonra yazılım güncellemesi yaptıklarını ama olmadığını zaten olmaması gerektiğini söylediler. Salak yerine konulduğumu hissettim.

Bunun üzerine Opel Türkiye ile mail atarak irtibata geçtim. Oradan telefonla irtibat sağlayan müşteri temsilcisi de gerekli incelemeyi yaptıklarını ve aracımda Bluetooth özelliği olmasına rağmen belirttiğim menünün olmayacağını söyledi. "Infotainment Manual" de bunun olması gerektiği yazıyor dediğimde,"Biz kontrol ettik sizin aracınızda yok" cevabını verdi.

Ben yine pes etmedim, yine İzmir de bulunana başka servise (Surtaş) gittim. Orda da bir süre uğraştılar ama çözemediler ve teknik bölümle görüştüklerini belirterek “Aracınızda bu menü olması gerekmiyor” dediler. İrtibatımı Opel Türkiye ile yapmam gerektiğini söylediler.

Yine pes etmedim. Opel Türkiye'yi tekrar arayarak ısrarla bunun bir hata olduğunu kitapçıktaki sayfalarını belirterek anlattım.

Sonunda bana inanmış gibi yaptılar ve beni bu seferde Karşıyaka’da başka bir servise (Arkas) yönlendirdiler. Henüz oraya gitmedim, çünkü hala ordaki servisten araştırma yapıyorlar yani beni çağıracaklar. Tabi bu yaşananlar yaklaşık 2 aydır sürüyor.

Durum budur. Sizde aracınızı kontrol edin.

Ynt: CD 400 ve SAP Modu

Ne ise yariyorki dediginiz sey
    2014 b8 passat 1.6 tdi dsg highline navi&hayalet gosterge

Yorum

Kitapçığın dediğine göre telefonunuzu stanby modunda bekletiyor ve daha az batarya kullanmasını sağlıyor, ayrıca telefona gelen mesajlarınızı araç ekranından görebiliyorsunuz.

Ama asıl mesele aracın bu özelliği olmasına rağmen biz neden kullanmayalım.

Mesela sesli komut sistemininde Türkçe olması gerekirken biz Türkleri dikkate almıyorlar Türkiye de kullanılan sistem İngilizce konuşuyor. Halbuki Almanya da Almanca, Fransa da Fransızca konuşuyor. Biz 2. sınıf insanmıyız neden bizim dilimize çevirmiyorlar.
      Yapmaları gereken sadece bir yazılım.

Yorum

İşte kitapçığın resimlseri...

Yorum

Yokmu bu konuda yardımcı olacak arkadaş..

Yorum

Şimdi baktım Cihazı (Sim kart erişimi) Ekle (SAP) menüsü bende de yok.

Yorum

Mazemedenmi calmışlar acaba ihihi
              Hayat bisiklete benzer,Pedal çevirmeyi bıraktığın an düşmeye mahkümsun...
              [img height=150]http://i1096.photobucket.com/albums/g322/emrezxr/144_zps71fffeb4.jpg[/img]

Yorum

SAP ayrı bir özellik, Türkiye'ye gelen araçlarda da yok sanırım. Bu özellikte aracın kendi telefon özelliği de bulunuyor, ve araç telefonu direk telefonun içindeki SIM kartı kullanıyor BT üzerinden. Ayrıca bu özelliği telefonun da desteklemesi gerekiyor, mesela iPhone desteklemiyor bu özelliği. Burdan SAP kullanabileceğiniz telefonları görebilirsiniz: http://www.opel.de/content/dam/Opel/...cles/UWA-2.pdf

SAP ile bağlandığınızda telefonun SIM ile ilişiği kesilir, ağ gider yani, SIM direk araç telefonuna bağlanır(BT ile). Bu sayede telefonun pil tüketimi düşer evet, ve mesajlar da araç ekranında görülür, ancak mesela bu mesajlar telefona kaydedilmez, veya telefonun internet bağlantısı da kesildiği için normalde çalışan bir çok işlevi çalışmaz.

SAP bence gereksiz bir şey, zaten telefonunuzu USB ile bağlayıp şarj edebiliyorsunuz, pil sorunu olmuyor.
                '11 Insignia 1.6 Turbo Cosmo RoadRover Nav
                '15 BMW 118i LCI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: rkaraca
                  Yokmu bu konuda yardımcı olacak arkadaş..
                  Bu konuyu çok önceden ben açmıştım ama malesef bu siteden hiçbir cevap alamadım.Ben arabayı ilk aldığımda SAP menüsü vardı ve SAP ile bağlanmaya çalışmıştım.Fakat bu bağlantı işleminden sonracep telefonuma bir mesaj gelmişti ve bu sistemin desteklenmediğini bildirmişti.o olaydan sonra önemsemedim ve olayı unuttum.Sonra başka bir telefonu bluetooth ile bağlamaya karar verdiğimde dediğiniz gibi o menü kaybolmuştu.İzmir Arkas ve Sürtaş malesef bu olayı sorduğumda kendileri malesef olaya yabancıydı.SAP sistemin çalışması için öncelikle şebekenin desteklenmesi ve aynı zamanda telefonunda desteklemesi gerekmektedir.Benim eski Nokia N95 8GB bu sistemi destekliyordu.Umarım Navigasyondaki TMC özelliğinide yide birgün ülkemizde çalışır görürüz.
                  INSIGNIA 1.6 Turbo Cosmo
                  20" jant
                  infinity
                  DVD 800
                  Sunroof
                  Deri koltuk

Yorum

Gm'in bir çok aracında olan ama opellerde aktif olmayan Araç Sistem destek uygulaması var her hangi bir çalınma ,kaza vs.. gibi durumlarda merkezden aracı kontrol edip bilgi alabiliyorlar ve ya komutlarla aracı durdurup çalışitırabiliyorlar bu sistemede onstar diyorlar belki bu sap olayı bunun içinde olabilir

https://www.onstar.com/web/portal/home

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Fixx
                      SAP ayrı bir özellik, Türkiye'ye gelen araçlarda da yok sanırım. Bu özellikte aracın kendi telefon özelliği de bulunuyor, ve araç telefonu direk telefonun içindeki SIM kartı kullanıyor BT üzerinden. Ayrıca bu özelliği telefonun da desteklemesi gerekiyor, mesela iPhone desteklemiyor bu özelliği. Burdan SAP kullanabileceğiniz telefonları görebilirsiniz: http://www.opel.de/content/dam/Opel/...cles/UWA-2.pdf

SAP ile bağlandığınızda telefonun SIM ile ilişiği kesilir, ağ gider yani, SIM direk araç telefonuna bağlanır(BT ile). Bu sayede telefonun pil tüketimi düşer evet, ve mesajlar da araç ekranında görülür, ancak mesela bu mesajlar telefona kaydedilmez, veya telefonun internet bağlantısı da kesildiği için normalde çalışan bir çok işlevi çalışmaz.

SAP bence gereksiz bir şey, zaten telefonunuzu USB ile bağlayıp şarj edebiliyorsunuz, pil sorunu olmuyor.
                      Gayet güzel açıklamışsınız keşke servislerde sizin kadar bilgili olsalar.

Benim 3 servis olayı da fos çıktı. Opel Türkiye GM nin söylediğine göre Türkiye ye gelen araçlarda bu konfigürasyon yokmuş (?)
                      O zaman bizi Opel kandırıyor, Zira kitapçığa göre olması gerekli. Bu konuyla ilgili Tüketici haklarına müracaat ettim ama orası da "Ancak ilk el alımlarda ve garanti kapsamındaki araçlarda hak iddaa edebilirsiniz diğer türlü ayıplı hizmet konusu ile mahkemeye vermeniz gerekiyor" dedi.
                      Bu kadar eziyetten sonra bu işin peşini bırakmak istemiyorum ama elimde kanıtta yok. Zira aracında olan kimseye rastlamadık şu ana kadar. Bu şartlar altında sadece aracı aldığım kişiyi mahkemeye verebiliyorum ayıplı mal satmaktan.

Sıfır olarak aracını alan arkadaşlara tavsiye. Bu özellik sizde de yoksa gidin Tükectici haklarına sadece bir dilekçe veriyorsunuz o kadar. Hakkınızı arayın. Belki bizde sizin sayenizde birşeyler kazanırız.

Yorum

daha neler okuyacaz ihihi
                        Hayat bisiklete benzer,Pedal çevirmeyi bıraktığın an düşmeye mahkümsun...
                        [img height=150]http://i1096.photobucket.com/albums/g322/emrezxr/144_zps71fffeb4.jpg[/img]

Yorum

Kitapçıkta yazdığı için olması gerekmiyor, zaten kitapçıkta gerekli uyarı vardır ekranlar ve özellikler konfigürasyona göre değişebilir diye. SAP özelliği yurtdışında ayrı ücret verilerek satın alınan bir opsiyon, 200-400€ bir ücreti var sanırım.
                          '15 BMW 118i LCI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                            Gm'in bir çok aracında olan ama opellerde aktif olmayan Araç Sistem destek uygulaması var her hangi bir çalınma ,kaza vs.. gibi durumlarda merkezden aracı kontrol edip bilgi alabiliyorlar ve ya komutlarla aracı durdurup çalışitırabiliyorlar bu sistemede onstar diyorlar belki bu sap olayı bunun içinde olabilir

https://www.onstar.com/web/portal/home
                            Bu tarz hizmetler için araçta sürekli takılı bir SIM kart olması lazım, SAP özelliği bu konuda işe yaramaz o yüzden. Ayrıca firmalar TR'de de bu hizmeti vermeye başlasalar iyi olacak, yurtdışında senelerdir kullanılıyor.
                            '15 BMW 118i LCI

Yorum

İşleniyor...
                            X