Duyuru

Collapse
No announcement yet.

gerçekten her 15 binde bakım gerekli mi?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• gerçekten her 15 binde bakım gerekli mi?

Merhabalar,
    Merak ediyorum; gerçekten her 15 bin km de bakım gerekli mi? Evet ülkemiz uluslararası bakım cetveline göre 15 bin ve katlarında bakım yapılması gereken bir konumda ama bu gereklilik neye ve kime göre? Neticede asfaltsız toprak yollarda, zorlu şartlar altında, sıcak bir afrika ülkesinde kullanmıyoruz ki araçlarımızı.

Aracımın garantisi bitti. En son bakıma opel ataköyde 34 binde sokmuşum. Şimdi 49 binde. Yani tam 15 bin oldu. Ama servisteki usta sinyal koluna astığı karta yağ değişimi için 60 bin km yazmış. Yine de bir sorayım dedim servise uğrayarak. "Yanlışlıkla yazılmıştır, 30 bin km lik bir yağ yok." dediler.

Uygun fiyat verebilmek için periyodik bakımdaki klima bakım işlemlerini çıkarıp 350 tl ye çektiler. Bu fiyattaki 170 tl lik kalem ise yağ. Kendi yağımı getirsem dedim, düşeriz fiyattan dediler ama 5.5 litre( bu arada bu doğru mu?) yağ getirmeniz lazım dediler. O zaman da 4-1-1 litrelik şişeler almam gerekecek.

Sizce herhangi bir eksiltme var mı diye bakıp, bakımı 60 bine bıraksam sorun olur mu?
    2009 1.6T Cosmo, DVD800, 19"Jant, Sunroof, Infinity, Siyah Deri Döşeme, FlexRide, Panacotta Gri

Ynt: gerçekten her 15 binde bakım gerekli mi?

Bildiğim kadarıyla yağ özellikle hava kirliliğine bağlı olarak kirleniyor. Yurt dışında bu süre daha uzunken Türkiye de çok kısa sürede bakıma girmesi gerekiyor araçlarımızın. Bakım sürelerini geçirmemeye bakın. 10bin de dizel bakıma girmesi gerekirken sokmayan 20bin km ye kadar süren arkadaşım var o kadar sorumsuz. Arabaya birşey olmadı ama ileride ne çıkacağı belli olmz. Siz ne kadar bakarsanız aracınıza o da size o kadar bakar.

Yorum

bence riske girmeye değmez, bakımsız arabanın ne yapacağı belli olmaz
      InsigniaTEAM

Yorum

motor yağının yapısındaki yırtılma (yağın kayganlık özellinin azalması) nedeniyle motor içinde sürtünme ve aşınmaya neden olur. hava filtresiniin tıkalı olması yanma odasına sağlıklı hava akışını sağlayamamasına ve yakıt sarfiyatının artıp çekişin düşmesine neden olur ortalama ömürleri ülke şartlarımızda 1 yıl yada 15.000 km'dir kullanım şartları ağır ise daha sık bile değiştirmek gerekebilir.

Yorum

İstanbul
          1.6 Turbo
          10 binde bir girsek bile yeridir

Yorum

Tekrar merhabalar...
            Yorum yapan herkese teşekkürler.
            Tavsiyeleriniz üzerine Castrol edge sport 0w-40 4lt den 2 adet sipariş verdim az önce. Tanesi 85 tl den çok uygun gibi geldi ve hatta acaba sahte midir diye düşünmeye başladım alala alala
            Bu viskozite aralığında kullanan var mı arkadaşlar?
            Sanırım OpelAtaköy 5-40 mobil1 kullanıyordu.
            Benim aldığım bu yağ ACEA-A3/B3 spefikasyonlarını karşılıyor ki bu uluslararası servis planı için uygun görünüyor kitapçığa göre.
            Ama yine castrol edge 5-40, avrupabirliği spefikasyonu olan GM-LL-A-025 i karşılıyordu. Acaba onu mu almalıydım?
            0-40 olanını tercih etmemin sebebi; sabah çok erken saatlerinde motoru ısıtmadan 2km lik bir yokuşu çoğunlukla aceleyle çıkıyor ve toplamda sadece evden havaalanına 10 kmlik bir yol gidiyor olmamdır. Ki bu durum motoru çok hızlı yıpratan bir durum ve sanki 0-40 motoru soğukken daha iyi koruyabilecek gibi.
            Ne dersiniz?
            2009 1.6T Cosmo, DVD800, 19"Jant, Sunroof, Infinity, Siyah Deri Döşeme, FlexRide, Panacotta Gri

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ant1085
              Tekrar merhabalar...
              Yorum yapan herkese teşekkürler.
              Tavsiyeleriniz üzerine Castrol edge sport 0w-40 4lt den 2 adet sipariş verdim az önce. Tanesi 85 tl den çok uygun gibi geldi ve hatta acaba sahte midir diye düşünmeye başladım alala alala
              Bu viskozite aralığında kullanan var mı arkadaşlar?
              Sanırım OpelAtaköy 5-40 mobil1 kullanıyordu.
              Benim aldığım bu yağ ACEA-A3/B3 spefikasyonlarını karşılıyor ki bu uluslararası servis planı için uygun görünüyor kitapçığa göre.
              Ama yine castrol edge 5-40, avrupabirliği spefikasyonu olan GM-LL-A-025 i karşılıyordu. Acaba onu mu almalıydım?
              0-40 olanını tercih etmemin sebebi; sabah çok erken saatlerinde motoru ısıtmadan 2km lik bir yokuşu çoğunlukla aceleyle çıkıyor ve toplamda sadece evden havaalanına 10 kmlik bir yol gidiyor olmamdır. Ki bu durum motoru çok hızlı yıpratan bir durum ve sanki 0-40 motoru soğukken daha iyi koruyabilecek gibi.
              Ne dersiniz?
              motor yağını her zaman için (yağ markası tercihinize bağlı olmakla beraber) fabrikanın önerdiği viskozite'de kullanmak gerekir. bunun dışına çıkmamanızı önemle tavsiye ederim. motorunuzda olağandışı aşınmadan şüpheniz var ise piyasadaki birkaç kaliteli markadan biri olan stp'nin 'STP BENZİNLİ ARAÇ MOTOR YAĞ KATKISI 300ml.' ürününü önerebilirim.

Yorum

İşleniyor...
              X