Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik Şanzıman Yağı Değiştirilmeli Mi? Nasıl Değiştirilmeli?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik Şanzıman Yağı Değiştirilmeli Mi? Nasıl Değiştirilmeli?

Merhabalar

Aracım 83bin kmde 1.6 cdti insignia 2016 model

Aracımın hiç şanzıman yağı değişmedi.
    Hiçbir problemde yaşamıyorum.

Yalnız son bakımda özel serviste ustam 80 bini geçirme şanzıman yağını değiştirelim dedi.

Yetkili serviste tanıdık ustam "Opelin böyle bir uygulaması yok, şanzıman yağı değiştirmiyor ama dışarda değiştir bence değiştirilmeli." dedi.

Benim tecrübelerimse, araştırmalarım ve makina mühendisi arkadaşlarımın söylediği değişmesi gerektiği yönünde.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

​​​​​​Ve şanzıman yağını değiştireceksek eğer
    Makina ile (Motul Evo yağ değiştirme makinası) mi
    değiştirelim? Bu işlem için güncel 1000 TL fiyat aldım.

​​​​Yoksa eski usül tıpadan boşalt doldur yöntemiyle mi?

YouTube da onlarca video izledim hepsi değiştirilmeli diyor.
    ​​​​​​​
    Siz ne öneriyorsunuz?
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

1000 tl mi??
    Aracımın benden önceki sahibi 60 binde 2 kez değiştirmiş şanzıman yağını. Aracım 2014 model benzin. Bende 107 binde ilk, 112 binde 2.kez olmak üzere 2 kez daha değişim yaptırdım. Bir şey değişti mi, bence hayır. Vites geçişlerinde sorun yoktu yine yok. Kafam rahat etti. Aklımda kalmadı. Bu arada standart tapa aç, kaç lt yağ çıkmışsa o kadar ekle mantığıyla değişim yapıldı. Alta kap kondu. Bence fazla masrafa hiç gerek yok.
    Şanzımanda sorun yoksa, vites geçişleri iyiyse muazzam bir fark beklemeyin. Genelde sorunlu araçlarda şanzıman yağı değişimi iyileşme sağlıyor.
    @Murat
    2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Hiçbir yağ ömürlük değildir. 20bin km oldu değişeli. 45binde değişim yapılmıştı. Yalnız tavsiyem alttan tıpa boşalt doldur olarak yaptırın. Aracınız 80binde. Makina ile sürkilasyon olacak ve dipte tortu varsa yerinden oynayıp istenmeyen yerleri tıkayabilir bu da sorunlara sebep olur. Tıpadan boşaltarak 5 bin km ara ile işlemi yaptırın,toplamda iki kere. 60bin km kafa rahat sonra.Ama işini iyi yapan bi ustaya götürün. Örnek video atıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=XGNK...CseyinKo%C3%A7

Yorum

Hiç düşünmeden hemen değiştirin

Yorum

Aynı soru benim de kafamda döndü dolaştı. Aracı 64.000 km'de almıştım, şimdi 90.000'de. değiştirince vuruntu gibi problemlerden kurtulan deneyimler de okudum, değiştirdikten sonra şanzıman arızası yaşayanlar da (hem yerli hem de yabancı kaynak okudum).

Netice itibariyle ben degismeme kararı aldım. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yorum

Bende 80bin km de değişim yaptırdım tıpa değişim. Bir sorun yaşamadım, değişiklikte fark etmedim. Daha önce 2000 model opel astram vardı 195 binde hiç değişmemiştir muhtemelen yağı. Onda da tıpa değişim yaptırdım hiç bir sorun yaşamadım. Sorun efsaneleri çok okudum ama başıma gelmedi şükür.

Yorum

Kullanım kılavuzunda, ağır koşullarda (taksi vb.) kullanılmıyorsa yağ değişimine gerek olmadığı yazıyor. Ağır koşullarda ise 120.000 km'de bir değişim öneriliyor.

Ancak benim 2011 model 2.0 CDTI aracımda 120.000 km civarında ciddi vuruntular başlamıştı; ayrıca araç kalkışlarda çok fazla kavramada kalıp, hafif gaz kullanırken hızlanmakta zorlanıyordu. Bir gün araçta inanılmaz sert bir vuruntu oldu, hemen 2 kez yağ değişimi ve sonrasında 3-4 sene içerisinde toplamda 5-6 kez (Motul ATF VI) yağ değişimi yaptırdım. Vuruntular neredeyse hiç kalmadı; kalkışlarda hafif gazda araç çok daha rahat hareket ediyor. Yani ben ciddi faydasını gördüm. Diğer aracım şu an 40.000 km'de; o da 80-100.000 km aralığına geldiğinde değişim yapmayı düşünüyorum.

Yorum

Peki makina ile yağ değişiminde kaç litre yağ eklenmeli?
                Orjinalinde şanzıman kaç litre yağ koyabiliyoruz?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: serkanbb06 View Post
                  Peki makina ile yağ değişiminde kaç litre yağ eklenmeli?
                  Orjinalinde şanzıman kaç litre yağ koyabiliyoruz?
                  2016 1.6 cdti için

Yorum

2016 1.6 cdti için
                    Makina ile 10-12lt harcanıyor ama bunun 8,5lt'si konuyor,gerisi çöp

Yorum

6t45 ler icin kapasite 8.12 litre. Fakat sanzimanda seviye tapasi var ordan kontrol edilerek dolum yapilmali.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 5n001 View Post
                        6t45 ler icin kapasite 8.12 litre. Fakat sanzimanda seviye tapasi var ordan kontrol edilerek dolum yapilmali.
                        Tamamdır, seviye tapasını söktük diyelim o tapadan yağ akmalı mı akmamalı mı? Akacaksa da ne kadar akmalı bunu nasıl anlayabiliriz ? Yani araçta 8,12 LT yağ olduğuna nasıl emin olacağız?

Yorum

Tamamdır, seviye tapasını söktük diyelim o tapadan yağ akmalı mı akmamalı mı? Akacaksa da ne kadar akmalı bunu nasıl anlayabiliriz ? Yani araçta 8,12 LT yağ olduğuna nasıl emin olacağız?
                          Alta ölçüm oranını görebileceğiniz bir kap koyarlar, genelde oluyor ellerinde.
                          @Murat
                          2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

"Akmaya baslaginda yag ikmal etmeyi durdur, akma durunca tapayi yerine tak" seklinde olacak.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 5n001 View Post
                              "Akmaya baslaginda yag ikmal etmeyi durdur, akma durunca tapayi yerine tak" seklinde olacak.
                              Tamamdır güzel bilgi

Yorum

İşleniyor...
                              X